Ultimul eveniment - Sergiu Timofei, George Copos, Mihai Butucaru - presa de scandal

vele

greu subiect, mai ales ca materialul conteaza atat de mult. Pot sa itzi spun din constatarile mele ca o vela din dacron nu o sa mearga niciodata bine. Rigiditatea si greutatea conteaza enorm. Ne-am dat 2 sezoane cu vele dintr-un laminat ieftin, nu vrei sa stii cum au ajuns. E drept ca am si tras aiurea de ele, dar cand ma uitam la alte veliere cu aramida sau mai stiu ce materiale, am ajuns la concluzia ca vela cat mai rigida si cat mai usoara e ceea ce itzi doresti. Apoi mai conteaza la fel de mult toate reglajele pe care le ai pentru vele si ca neaparat trebuie sa ai cunningham la randa. Cursoarele focului trebuie sa fie pozitionate ca sa le folosesti si pentru jib si pentru genovez, ceea ce e complicat , cred ca solutia e sa ai 2 randuri de cursoare sau ca la Hanse, un cursor pentru jib autovoltant. Mare smecherie Hanse astea.
 
postari

Si cred ca nu ar mai trebui sa scriem la postul asta, nu de alta, dar mi se incinge iar orezul in mine, numai cand vad titlul si mai apuc si defilez peste imbecilitatzi.
 
Salut Robert,

L-ai plimbat pe Mircea cu Bavaria ... asa cum ai promis? Inteleg ca scoala RYA nu a iesit asa precum o planuiai dar ar fi trebuit sa anunti oficial. Asa ca eu nu cred mare lucru din ce spui. Dar noi sintem "prieteni" vechi, sint convins ca nu te va mira sau ofensa comentariul meu.

Aurelian , pe acolo pe unde salasluiesti tu se spun multe si se fac putine , Talk is cheap pentru politicienii americani si demagogii universali .Pe aici , pe la noi , lucrurile se intampla , se realizeaza .

Daca tu nu crezi mare lucru din ceea ce spun eu , nu ma deranjeaza . Traiesti la 10.000 km de Romania si nu ai cum sa stii si sa afli ce se petrce aici cu adevarat . Esti doar martorul a ceea ce primesti prin intermediul net-ului , care crede-ma ca iti prezinta mai putin de 0,01% din ceea ce se intampla in realitate . Pentru informarea ta , Mircea are invitatia facuta de mine inca din 2008 , dar el nu a venit la mare nici macar 1 minut in aceste ultime 2 veri . Doar daca a venit si nu mi-a spus. Cat despre scoala RYA , ea functioneaza , a avut deja cursanti , dar este adevarat ca nu a inceput in iulie , ci mai tarziu.

Si daca aici sintem informati despre activitatile si disensiunile elitei yachtingului din Romania, este foarte trist (dar hilar pentru sceptici ca mine).
Pe o nota mai vesela, ma bucur ca folositi acest forum de pasionati ca FORUM pentru bataliile de suprematie intre "cluburile consacrate". Pentru ca mie nu-mi pasa si sper ca multi sint in asentimentul meu.
Fair Winds,
Aurelian

Acest forum nu este un mediu de informare si nici camp de batalie .Iar elita yachtingului din Romania are de dat multe lupte , (si cele mai grele sunt pe apa ) . Ce se mai scrie pe aici sunt prostii , mici intepaturi intre 2 indivizi care se si " simpatizeaza" personal . Mai e de lucru la corectitudine si spirit fairplay , ba chiar si la atitudinile de gentleman .

Dar nu asta este ceea ce reprezinta yachtingul , nici vorba. Daca ai fi venit macar la o regata eleganta ai fi stiut sa separi graul de neghina . Poti vedea cele mai furmoase imagini pe yachtingoffshore.ro Acolo vezi ce inseamna yachting la noi .
 
Ultima editare:
...Insa sincer nici nu ma intereseaza, dupa cum bine a spus Aurelian.
... cine ne poate spune unde gasim un model de calcul al curburii profilului unei vele, pe care sa-l importam in Sailcut si apoi Span, ca sa scoatem desfasurate dxf si sa ne facem vele :sail:?

Acum ce-i drept nu-i stramb: nici eu nu inteleg cum de unii se ambitioneaza an de an sa si-o tot fure in aceleasi conditii de la aceleasi personaje in acelasi mod! Vorba ursului catre vanator: ba, eu cred ca tie iti place!

Despre croit/cusut vele mai multe vineri, o sa-ti arat o carte in domeniu.
In principiu velele se croiesc in plan nu doar pt ca e mai simplu la imbinat fertele dar si pt ca dacronul va incepe el singur sa faca burta si sa se curbeze pe liniile de efort si in cativa ani vela va deveni deja prea bombata. Cam la 5 ani trebuie recusuta!

Curbate din fabrica se fac cele din compozite dar nu au aplicabilitate la amatorii de croaziere pentru ca se termina foarte repede, chiar si dupa cateva curse pot sa inceapa sa se delamineze si apoi kaput.
 
este un capitol inchis, un alt episod infect din yachting-ul romanesc care sper sa nu se mai repete.

Chiar s-a dat startul din restaurant si n-a fost barca pe linia de start?
Chiar s-au schimbat masinile premiu dupa ultima etapa?
Chiar vi s-au cerut bani pt masa?
Ce "barci si echipaje profesioniste" vor participa la anul?
 
chiar

Chiar s-a dat startul din restaurant si n-a fost barca pe linia de start?
Chiar s-au schimbat masinile premiu dupa ultima etapa?
Chiar vi s-au cerut bani pt masa?
Ce "barci si echipaje profesioniste" vor participa la anul?
Chiar s-a dat startul din restaurant. Vrei sa stii si de ce ?
Chiar nu s-au schimbat premiile, a fost numai o confuzie. Vrei sa o stii ?
Chiar s-au cerut bani pentru masa. Vrei sa stii catzi si cam care a fost valoarea mesei ?
Echipaje profesioniste nu sunt asa ca nu o sa participe nici la anul, ca si anul asta, niciunul.
 
1. Chiar s-a dat startul din restaurant. Vrei sa stii si de ce ?
2. Chiar nu s-au schimbat premiile, a fost numai o confuzie. Vrei sa o stii ?
3. Chiar s-au cerut bani pentru masa. Vrei sa stii catzi si cam care a fost valoarea mesei ?
4. Echipaje profesioniste nu sunt asa ca nu o sa participe nici la anul, ca si anul asta, niciunul.

1&2&3. Da, vreau sa stiu ca de aia am si intrebat.
Mai bine ati fi lamurit imediat punctele criticate in articol in loc sa criticati ziaristii si forumistii, asa n-ati facut decat sa atatzati focul si sa aveti zeci de comentarii publice si o polemica lipsita de orice eleganta.

Este elementar in PR: la scrisul in situatii negative se evita transformarea in atac la persoana, se explica in detaliu faptele si se arata masurile viitoare care vor impiedica repetarea erorilor.

4. Se pare ca au fost profesionisti si anul asta, vd. comentariul nr.30!
 
1&2&3. Da, vreau sa stiu ca de aia am si intrebat.
Mai bine ati fi lamurit imediat punctele criticate in articol in loc sa criticati ziaristii si forumistii, asa n-ati facut decat sa atatzati focul si sa aveti zeci de comentarii publice si o polemica lipsita de orice eleganta.

Este elementar in PR: la scrisul in situatii negative se evita transformarea in atac la persoana, se explica in detaliu faptele si se arata masurile viitoare care vor impiedica repetarea erorilor.

4. Se pare ca au fost profesionisti si anul asta, vd. comentariul nr.30!

Hai sa o luam cu inceputul, eu NU sunt in masura sa dau o explicatzie din partea organizatorilor. Eu am fost participant la evenimente inclusiv ocupant al locului 1 la cruisere.
- S-a dat startul din restaurantul On Plonge deoarece bugetele au fost mici , numarul de regate mare si ca atare partea de logistica a fost mult mai slaba. E drept ca a fost o greseala.
- Premiile nu s-au schimbat, de la inceput premiile au fost alocate asa cum trebuiau sa fie date, un "titel" a pus autocolantul gresit pe ele, pe duba clasa B si pe BMW clasa A, la solicitarile organiztorilor de-a lungul timpului, "titel-ul" cu pricina nu a schimbat autocolantele. Masinile stand in Eforie, nu le-a mai avut nimeni in vedere si s-a ajuns la o oarecare confuzie. Dar....s-a schimbat duba cu inca un BMW si toata lumea a luat ce si-a dorit.
- Suma de bani platita de cei ce au fost invitati a fost de 50 RON, suma ce a acoperit un bufet la discretzie si bautura si muzica de asemeni. Din experientza anlor trecuti, cand totul a fost gratis, s-a constatat ca romanul cand e invitat la restaurant de cineva, vine cu toata strada , chiar si cu cele laturalnice. Cum am mai zis, bugetele anul asta au cam fost de ....mici :)
- Daca tu din cateva randuri itzi faci o opinie, chiar daca de data asta e aproape reala.........treaba ta, l-am vazut la tv pe mos craciun....:)

P.S. oare conteaza si cine si unde a scris articolul ?????
P.S.S. citesti CLICK ?????
 
Ce-mi place cum un topic inflamat a prins asa dimensiune in 2 zile :p. Asta arata ce neam de guralivi suntem, incepand cu cei care tzipa in articolul mentionat, si terminand cu noi, "observatorii" de pe forum :). Imi pare totusi rau ca nu i se da drept la replica userului YCR, asa ar fi moral, si in plus ne-am delecta din nou cu "meciurile" celebre precum cele de la regatele trecute :D:D:D:
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=357&page=6
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=500
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=357&page=3
 
topic

Vali, eu am fost cel ce a zis sa nu mai continuam pe acest topic. Despre handicapatul de YCR, numai de bine, am suspendat silentzio stampa si de acum o sa il "ard" de cate ori o sa posteze. Nu de alta dar nu ma rabda sufletul si mintea sa trec peste prea multe postari. Si asa trec peste unele care ma seaca prin minciuna pe care o propovaduiesc, dar micutzul alexandrescu o sa fie iar in vizor. Ca suntem "observatori" sau competitori...depinde numai de noi :)
 
Din ce s-a vazut pana acum, nu cred ca am sa ma bag vreodata, eu sau amicii mei, sa concuram la vreo regata din Ro. Eventual ne strangem cativa amici, fiecare cu cutiuta lui, si ne jucam prieteneste, fara sa avem vreo treaba cu cluburile. Daca in cluburi se regasesc oameni de calitate ca tine, care sa comunice cu "grupa mica" de pe forum, ii consideram prieteni ca si indivizi, nu ca reprezentanti ai clubului.

Cat despre concurat, am concurat si am castigat de multe ori inainte de revolutie in sporturi tehnico-aplicative, suficient cat sa stiu ce inseamna rigoarea organizarii si etica adevaratei concurentze. Cat despre regatele de la noi, nefiind implicat, ma abtin, insa din ce urla presa de atatia ani, nu-i prea greu de tras concluzia ca mai bine ne vedem de treaba noastra ;).
 
Marea majoritate a celor implicatzi in fenomenul de Yachting sunt mult mai de treaba decat mine, cu exceptzia retardului de alexandrescu. Ca ai tu o opinie preformata, poate ai si tu dreptatea ta, dar voi nu suntetzi clasa mica, cel putzin nu pentru mine. In fiecare zi deabia astept sa vad ce atzi mai lipit, ce atzi mai facut, sa va citesc intrebarile, sa invatz din raspunsurile postate si sa ma amuz de malitziozitatea unora.
 
sa avem pardonare, da nu l-am facut eu asa, ci mama lui.
P.S. nu am folosit niciun cuvant neacademic, asa ca....ma banezi ? :(
 
Topicul asta ar trebui redenumit "un nebun arunca o piatra si 10 intelepti se reped s-o caute" :).
 
Aurelian , pe acolo pe unde salasluiesti tu se spun multe si se fac putine , Talk is cheap pentru politicienii americani si demagogii universali .Pe aici , pe la noi , lucrurile se intampla , se realizeaza .

Am ris cu mare pofta si aproape cu lacrimi in ochi. Hai spune-mi ca nici tu nu crezi chestia asta. Esti inteligent, dar faci o mare greseala ... Nu realizezi ca putem gindi si noi ...

Eu zic sa re-innoiesti invitatia pentru Mircea (plimbare + RYA) si sa insisti ca ea sa fie onorata ... Stiu ca va fi ...
 
cu parere de rau

Nu vom mai intra pe acest forum, desi este si un instrument util de informare, atata timp cat limbajul vulgar si injuraturile vor fi tolerate (si care conform regulamentului forumului sunt interzise).
Cat priveste persoanele care posteaza aceste injuraturi, nu fac, in opinia noastra, decat sa incerce sa acopere grave carente morale si aranjamentele care nu vor disparea atata timp cat persoanelor in cauza li se va acorda in continuare atentie.

Numai bine,
Bogdan Alexandrescu
 

Back
Sus