Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

Pai la bateau.com ai toata lista de materiale dupa care iti faci calculele. Poti folosi si un placaj mai nepretentios, si corpul il poti acoperi si cu poliester, nu-i obligatoriu epoxy, deci aici te scoti. In plus, timpul de lucru e mult mai scurt, ai nestingul facut, nu te chinui sa scoti forma placajului dupa 100 de masuratori si 50 de teoreme Pitagora. Si barca are forme bune, forma double chine a fost si este preferata de francezi pentru barcile performante, cum sunt Corto sau Randonneur 800 sau 900.

Pe de alta parte nu-i bine sa cazi in capcana incepatorului care cauta planuri gratis, altele tre' sa fie criteriile. Eu cand stiu cata bataie de cap e sa scoti forma si asezarea pieselor de placaj pentru consum optim de material, nici nu stau pe ganduri daca gasesc un plan cu nestigul la gata, cum sunt barcile de la bateau.com. Nu sunt avocatul Vagabondului, si adevaru e ca nu-i un exemplu de frumusete, insa dpdv practic e cea mai buna alegere. Natali 700 e superba, dar aici ai dreptate, barca asta sare bine de scorul uneia de firma. Numai cat epoxy iti inghite radius chine-u ala, practic juma de corp tre' sa-l faci cold-molded, plus osatura, stringherii etc. O gramada de munca si cheltuiala nejustificata pentru o barca de 7 metri, parerea mea, hac :)

eeeeeeeeee uite vezi?? de asta e bine sa intrebi!! exact in capcana aia am picat eu. Am zis ca daca e moca e .... Dar parca tot ma rama in dorsal sa o fac! Am plotter si pot sa le invart planurile alea pe toate partile sa le fac sa pice bine in vederea economiei de material. cat despre ansamblat incerc. poate iese un AKULA sa ma urmareasca Obama cu invidie.
 
Ultima editare:
eu planurile le fac raster le bag in acad si dupa aia o vad cum iese. daca le am in acad dupa aia pot sa ma joc cu ele cum vreau si daca e ceva le trag la scara 1:1. Asta nu e o problema! Oricum e proiect de 1-2 ani in functie de buget.
 
Sunteti siguri ca la o barca radius chine precum Natali 700 veti reusi sa scoateti in dxf desfasuratele optime necesare acoperirii corpului, puntii, roofului, cockpitului? Daca exista o abatere de cativa mm cand s-a facut osatura, te poti trezi ca foaia e prea mica si tre' sa carpesti. Bineinteles ca desfasuratele se pot face mai mari, dar e aceeasi munca de masurare si remasurare, si in plus vectorizarea e cronofaga tare.

Oare de ce nu da bateau.com si fisiere cad odata cu planurile ;)? Fiindca exact ca in proverb, hotului de hot i-e frica :p. Nu exista un plagiator mai injurat pe piata planurilor de barci decat Mertens, si daca ar scapa un singur .dxf pe piata, sigur s-ar multiplica mai ceva decat cei mai prolifici virusi :). Asa ca barcagiii n-ar trebui sa-si faca prea mari probleme morale daca s-ar asocia la cumpararea planurilor :p.
 
Nu exista un plagiator mai injurat pe piata planurilor de barci decat Mertens, si daca ar scapa un singur .dxf pe piata, sigur s-ar multiplica mai ceva decat cei mai prolifici virusi :). Asa ca barcagiii n-ar trebui sa-si faca prea mari probleme morale daca s-ar asocia la cumpararea planurilor :p.
?! pai? :confused:
 
Pai cand voiam sa ne ducem s-o ardem pe una la posta, nu trebuia sa stie tot satu ;). Cu toate ca Mertens ala s-ar putea sa aiba chiloti de tabla cand vine vorba de romani :D, eu zic sa va organizati pe blat si sa-l "lucrati", lasandu-l si cu zambetu pe buze de bucurie. Tare as vrea sa-i vad fatza cand or aparea neve cateva bloguri sau site-uri cu constructia de Vagabonduri :p
 
Mda, si mie mi se scoala ... de rusine, imi trece prin zona pubiana un maaare fior de constiinta patata :p, asa ca ala care nu se baga sa i-o tragem la posta plagiatorului, isi stie meseria ;). So, care va bagati?
 
Mda, si mie mi se scoala ... de rusine, imi trece prin zona pubiana un maaare fior de constiinta patata :p, asa ca ala care nu se baga sa i-o tragem la posta plagiatorului, isi stie meseria ;). So, care va bagati?

daca e loc intru si eu,cu remuscari desigur...:noroc:
 
Intai am sa stau putin de vorba cu preotul meu si o vad ce sfat imi da. Dar cunoscandu-l destul de bine, imi va spune(in timp ce baga un milion in chilotii stripteozei din schimbul 3) sa ma duc la el dupa fapta ca sa-mi citeasca ceva deasupra capului. Si bineinteles ca se va lasa cu vin si pastrama binecuvantate cum se cuvine inainte de a incepe sa joace cu sticla pe cap.

Nu stiu ce sa zic. Voi ce ati face in locul meu?
 
Eu m-as imbarliga cu stripteuza, ca-mi plac cadaoalele golanite, si ca sa halesc si eu din banii popii :eek:
 
Planurile in ce format vin? Sunt templateuri sau trebuie lofting?

Pe site scrie "no lofting, no templates required", dar cred ca planurile contin desenele dupa care faci in marime naturala desfasuratele la toate piesele si le pui pe placaj dupa cum spune nestingu, plus toate celelalte planuri de constructie (structura, velatura, accesorii, instructiuni etc).
 
acum cateva clipe mi-am intrebat si eu pastorul daca am voie sa particip la o posta in care cel ce musca perna se stie cine e !ceilalti ,cei care suflam in ceafa stay tuned!:noroc:
planurile pot veni si la scara 1:1 ,dupa cate-am inteles eu!
raspuns la intrebarea adresata lor (bateau.com) nu mi-a venit nici acum si anume daca pot trimite planurile in format electronic!asta vis-a-vis de ce spunea Vali mai devreme.b-)
 

Back
Sus