Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 21 to 30 of 107

Topic: Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Pai la bateau.com ai toata lista de materiale dupa care iti faci calculele. Poti folosi si un placaj mai nepretentios, si corpul il poti acoperi si cu poliester, nu-i obligatoriu epoxy, deci aici te scoti. In plus, timpul de lucru e mult mai scurt, ai nestingul facut, nu te chinui sa scoti forma placajului dupa 100 de masuratori si 50 de teoreme Pitagora. Si barca are forme bune, forma double chine a fost si este preferata de francezi pentru barcile performante, cum sunt Corto sau Randonneur 800 sau 900.

Pe de alta parte nu-i bine sa cazi in capcana incepatorului care cauta planuri gratis, altele tre' sa fie criteriile. Eu cand stiu cata bataie de cap e sa scoti forma si asezarea pieselor de placaj pentru consum optim de material, nici nu stau pe ganduri daca gasesc un plan cu nestigul la gata, cum sunt barcile de la bateau.com. Nu sunt avocatul Vagabondului, si adevaru e ca nu-i un exemplu de frumusete, insa dpdv practic e cea mai buna alegere. Natali 700 e superba, dar aici ai dreptate, barca asta sare bine de scorul uneia de firma. Numai cat epoxy iti inghite radius chine-u ala, practic juma de corp tre' sa-l faci cold-molded, plus osatura, stringherii etc. O gramada de munca si cheltuiala nejustificata pentru o barca de 7 metri, parerea mea, hac
    eeeeeeeeee uite vezi?? de asta e bine sa intrebi!! exact in capcana aia am picat eu. Am zis ca daca e moca e .... Dar parca tot ma rama in dorsal sa o fac! Am plotter si pot sa le invart planurile alea pe toate partile sa le fac sa pice bine in vederea economiei de material. cat despre ansamblat incerc. poate iese un AKULA sa ma urmareasca Obama cu invidie.
    Last edited by razvan; 19 Oct 2009 at 01:31 PM.

Quote Originally Posted by Smokey View Post

@Vali: ce-i un nesting
    Eu in romana ii spun croire, si fac asta cu piese dispuse pe foi de tabla in fiecare zi. Un AutoCAD si ceva bun simt sunt suficiente pentru o croire optima.
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

eu planurile le fac raster le bag in acad si dupa aia o vad cum iese. daca le am in acad dupa aia pot sa ma joc cu ele cum vreau si daca e ceva le trag la scara 1:1. Asta nu e o problema! Oricum e proiect de 1-2 ani in functie de buget.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

as vrea sa particip la un proiect din asta!! macar doar in ideea sa invat si tot e ceva!

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Sunteti siguri ca la o barca radius chine precum Natali 700 veti reusi sa scoateti in dxf desfasuratele optime necesare acoperirii corpului, puntii, roofului, cockpitului? Daca exista o abatere de cativa mm cand s-a facut osatura, te poti trezi ca foaia e prea mica si tre' sa carpesti. Bineinteles ca desfasuratele se pot face mai mari, dar e aceeasi munca de masurare si remasurare, si in plus vectorizarea e cronofaga tare.

Oare de ce nu da bateau.com si fisiere cad odata cu planurile ? Fiindca exact ca in proverb, hotului de hot i-e frica . Nu exista un plagiator mai injurat pe piata planurilor de barci decat Mertens, si daca ar scapa un singur .dxf pe piata, sigur s-ar multiplica mai ceva decat cei mai prolifici virusi . Asa ca barcagiii n-ar trebui sa-si faca prea mari probleme morale daca s-ar asocia la cumpararea planurilor .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Nu exista un plagiator mai injurat pe piata planurilor de barci decat Mertens, si daca ar scapa un singur .dxf pe piata, sigur s-ar multiplica mai ceva decat cei mai prolifici virusi . Asa ca barcagiii n-ar trebui sa-si faca prea mari probleme morale daca s-ar asocia la cumpararea planurilor .
    ?! pai?
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Pai cand voiam sa ne ducem s-o ardem pe una la posta, nu trebuia sa stie tot satu . Cu toate ca Mertens ala s-ar putea sa aiba chiloti de tabla cand vine vorba de romani , eu zic sa va organizati pe blat si sa-l "lucrati", lasandu-l si cu zambetu pe buze de bucurie. Tare as vrea sa-i vad fatza cand or aparea neve cateva bloguri sau site-uri cu constructia de Vagabonduri
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    356

La lupta proletari! Sa-i ardem pe imperialisti!

eu mor de rushine numai la gandul ca am putea sa punem mana de la mana sa cumparam planurile!)

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    356

Lasa ca-ti trece pana lansezi barca.

Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks