Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

http://www.andrewlucking.com/archives/2009/06/painting-the-interior/

Se pare ca se gasi un baiet si, daca ma uit eu bine, are si frunza de artar tatuata pe piept.
Oricum el a inceput proiectul in 2004.

Ce-am citit prin site-ul lui, zice ca e de prin noviscotia.
Alea-s zone cu vreme tare naspa. Acu 2 ani cand eram si eu prin partile alea nu mai pridideau baietii sa dea metri cubi de zapada. Ramasesera fara curent/caldura prin Halifax. Pe-atunci nu prea stiam eu de mare agitata si de alte alea, dar mi-au ramas pe retina scene apocaliptice cu valuri de multi metri. Daca-i tine barca si la asa ceva-uri ... e buna si de delta noastra.
 
barcazu' ala e facut pt off-shore, d-aia m-am hotarat s-o fac si eu , pt ca nu se stie niciodata cand ma apuca bajeneala!
 
Sunteti siguri ca la o barca radius chine precum Natali 700 veti reusi sa scoateti in dxf desfasuratele optime necesare acoperirii corpului, puntii, roofului, cockpitului? Daca exista o abatere de cativa mm cand s-a facut osatura, te poti trezi ca foaia e prea mica si tre' sa carpesti. Bineinteles ca desfasuratele se pot face mai mari, dar e aceeasi munca de masurare si remasurare, si in plus vectorizarea e cronofaga tare.

Oare de ce nu da bateau.com si fisiere cad odata cu planurile ;)? Fiindca exact ca in proverb, hotului de hot i-e frica :p. Nu exista un plagiator mai injurat pe piata planurilor de barci decat Mertens, si daca ar scapa un singur .dxf pe piata, sigur s-ar multiplica mai ceva decat cei mai prolifici virusi :). Asa ca barcagiii n-ar trebui sa-si faca prea mari probleme morale daca s-ar asocia la cumpararea planurilor :p.

Vectorizarea nu e o problema!! Planurile le fac eu ca am muncit la curbe de nivel de mi-au iesit prin piele asa ca sa fac o chestie din asta mai ales ca imi si place e parfum. Intrebarea mea este chiar nu a cumparat nimeni planurile la Vagabond 23 ca sa scape pe net?? ori individul le vinde doar pe hartie?? Si privind cam ce iti trimite parca tind sa cred ca nu sunt nici la scara 1:1!
 
Ultima editare:
Tocmai ca nu le-a scapat nimeni, din cauza ca sunt printate pe hartie, si bineinteles ca nu sunt in marime naturala. Si nu cred ca ai sa gasesti pe cineva care sa faca daruri necunoscutilor dintr-o chestie pe care a platit-o. Asa ca tre' sa tragem spline-uri pana ne cresc urechile, sa potrivim piesele pe dimensiunea foii de placaj, si sa ne facem singuri template-urile de debitare.

Oricum parerea mea e ca tot la mana e mai bine de lucrat, chiar daca dureaza mai mult, poti descoperi din timp eventualele greseli, cum s-a mai intamplat la unele planuri dezvoltate doar vectorial, sau mai poti face unele modificari dupa gustul propriu. Bineinteles ca structura tre' sa ramana neatinsa, dar eu de exemplu as mai pune Vagabondului un mic pilot house, pentru o tzara de headroom in plus, asta bineinteles daca as pastra barca doar pentru ape protejate.
 
Tocmai ca nu le-a scapat nimeni, din cauza ca sunt printate pe hartie, si bineinteles ca nu sunt in marime naturala. Si nu cred ca ai sa gasesti pe cineva care sa faca daruri necunoscutilor dintr-o chestie pe care a platit-o. Asa ca tre' sa tragem spline-uri pana ne cresc urechile, sa potrivim piesele pe dimensiunea foii de placaj, si sa ne facem singuri template-urile de debitare.

Oricum parerea mea e ca tot la mana e mai bine de lucrat, chiar daca dureaza mai mult, poti descoperi din timp eventualele greseli, cum s-a mai intamplat la unele planuri dezvoltate doar vectorial, sau mai poti face unele modificari dupa gustul propriu. Bineinteles ca structura tre' sa ramana neatinsa, dar eu de exemplu as mai pune Vagabondului un mic pilot house, pentru o tzara de headroom in plus.

si atunci de ce dreaqu sunt unii care iti dau planurile moaca si in *.dwg si facute in 3 D si tot. sa descopar ca am cumparat niste planuri si mai sunt si gresite pai ma urc in F16 si il toc chit ca e si in Bahamas. Asa ca incep incet incet sa ma uit tot mai atent la Natali 700 ca o vad din ce in ce mai frumoasa si daca mai beau si o palinca o vad si Queen Mary 2. La vectorizare nu e mare sfaraiala. Repede vectorizezi si repede te apuci de munca sa corectezi vectorizarea asa ca ....
 
si sincer iertata sa-mi fie nesimtirea dar Vagabond 20 e urata cu spume nene!! mai bine stau pe bacul de la Ciuperca 10 ore pe zii nene Vali ca tu stii ce e si unde e si e mai placut cca e mai mare.
 
Era o intrebare legata de 7m, Jaques Martens raspunde:

Postby jacquesmm » Mon Dec 08, 2008 9:11 am
Yes, you can build the VG23 shorter than 7m, just take a very small slice off the skirt.
 
si sincer iertata sa-mi fie nesimtirea dar Vagabond 20 e urata cu spume nene!! mai bine stau pe bacul de la Ciuperca 10 ore pe zii nene Vali ca tu stii ce e si unde e si e mai placut cca e mai mare.

E democratie man, apuca-te de ce-ti place. Si urata sau neurata, eu caut 3 calitati la o barca self-built: accesibilitatea constructiei, confortul, si calitatile nautice. Nu fac polemica, incerc sa iau si sa dau tot ce-i bun intr-o discutie. Natali e frumoasa, dar dificil, scump si cronofag de facut. Asa ca apuca-te de ea si uimeste forumistii cu realizarea ta, ca nu se supara nimeni ;).
 
Uite, cel mai bine cred ca ar fi sa incepem un nou topic despre Natali 700, unde sa iti prezinti realizarea, si noi o sa contribuim cat putem sa iti iasa bine jucaria. Asa vad eu rostul unui forum de barcagii :). Fii sigur ca daca iti iese bine (si sigur va iesi), ti se vor mai alatura colegi care sa-si faca si ei barcuta asta.
 
Uite, cel mai bine cred ca ar fi sa incepem un nou topic despre Natali 700, unde sa iti prezinti realizarea, si noi o sa contribuim cat putem sa iti iasa bine jucaria. Asa vad eu rostul unui forum de barcagii :). Fii sigur ca daca iti iese bine (si sigur va iesi), ti se vor mai alatura colegi care sa-si faca si ei barcuta asta.

Ma apuc ca nu mai tine!! cat timp poate sa ia?? daca strang toata haita in 2-3 sute de ani cu siguranta e gata. Dilema mea nu e la taiat si la imbinat placaje e la fibra de sticla. Acolo sunt eu in pioneze.
 
Lasa topicul aici cu Natali ca daca incepem 1000 de topicuri le cautam de inebunim. si ca sa vad cat de cat cum vine ideal e sa fac o macheta la scara ca atunci iti dai seama de multe. Hac parerea mea!
 
Pai atunci hai sa facem 2 brigazi, una cu Vagabond si una cu Natali :p. Puteti conta pe ajutoru nostru permanent, eu vin la batut fibra, ca nu-i complicat :)
LE: si dupa ce le facem, facem regata "camera de raba" intre barcile barcaholice :)
 
Ultima editare:
Si facem si doua cluburi:
1. YCRRR-Yacht Club Roman al Ratelor de pe Rau
2.YCRRRR- Yacht Club al Roman al Ratelor Rele de pe Rau

Sa vezi atunci distractie.:)
 

Back
Sus