Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 107

Topic: Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

Default Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

Quote Originally Posted by razvan View Post
    daca faci rost de planuri in orice format digital pentru Vagabond 23 le putem scoate la plotter!! moaca desigur si banii aia ii bagi in altceva ca oricum o sa te coste.
    merci Razvan ,din pacate astia de la bateau.com nu trimit planurile decat gata printate ,deci prin posta ,adica alta cheltuiala in plus!si daca cineva se intreaba cum naiba am de gand eu sa fac Vagabondu' cand deja ma "vait" de banii dati pe planuri .....e bine...am de gand sa-l fac incet-incet si cu atentie ,cu bani bagati cu tzaraita!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

vrei neaparat vagabond 23??

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

cauta pe google.com pe la rusi КАВАЛЕР 800 ori intra aici si vezi daca iti place.
    Rusii sunt singurii ori printre putinii care mai dau planuri moaca.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Kavalierul 800 rusesc e cu totul altceva decat Vagabond 23, e o barca mai complicat de facut, mai scumpa, si cu alta destinatie - ori croaziere costiere scurte, ori regate, la clasa T 800. Vagabondul 23 e dupa parerea mea cea mai accesibila barca maritima, cea mai usor, simplu si ieftin de construit, si are calitati demonstrate de performantele Serpentaire-ului 22 al lui Bernard Veys, din care deriva. SP 22 a castigat prima editie a Mini Transat in 1977, si daca VG 23 ar avea o chila adanca, cred ca s-ar comporta la fel.

Si mie imi place Vagabondul, poate fi facut cu 3-4 cm mai scurt si nu-l mai inmatriculezi, ii poti scoate lestul si tracta cu masina, are pescaj mic, si imi place greementul simplu masthead. Plus ca avand si nestingul facut, si necesarul exact de materiale, il faci in 2 timpi si 3 miscari, adica intr-o juma de an cat e frig .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Kavalierul 800 rusesc e cu totul altceva decat Vagabond 23, e o barca mai complicat de facut, mai scumpa, si cu alta destinatie - ori croaziere costiere scurte, ori regate, la clasa T 800. Vagabondul 23 e dupa parerea mea cea mai accesibila barca maritima, cea mai usor, simplu si ieftin de construit, si are calitati demonstrate de performantele Serpentaire-ului 22 al lui Bernard Veys, din care deriva. SP 22 a castigat prima editie a Mini Transat in 1977, si daca VG 23 ar avea o chila adanca, cred ca s-ar comporta la fel.

Si mie imi place Vagabondul, poate fi facut cu 3-4 cm mai scurt si nu-l mai inmatriculezi, ii poti scoate lestul si tracta cu masina, are pescaj mic, si imi place greementul simplu masthead. Plus ca avand si nestingul facut, si necesarul exact de materiale, il faci in 2 timpi si 3 miscari, adica intr-o juma de an cat e frig .
    Vali a pus punctul pe I si lasand la o parte toate celelalte calitati ale VG 23-ului ,din punctul de vedere al simplitatii constructiei e pe primul loc in topul meu!

6.  

Dupa o plimbare prin delta sapt trecuta am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi fac rost de o barca. Majoritatea ar alege sa o cumpere dar de unde satisfactie...
    Am inceput cu gugle si am ajuns aici (foarte reusit forum cu membri super OK !!! )
    Urmarind nevoile mele am ajuns la concluzia ca Flat Skiff 14 sau PK78 (parca) ar fi cele mai potrivite. Nu ma deranjeaza daca fac tonouri asa ca pk`u poate iesi din discutie. Urmarind topicul lui impaiatu m`am decis sa ii urmez proiectul fiind unul foarte usor de realizat si cu , costuri destul de reduse.
    @impaiatu da`mi te rog niste idei cum sa fac cu planul. Eu am zis sa iau o schita la cota si sa il modific cu catia ( sper ca merge )

salut man,
    planul i-l poti descarca gratuit de aici :
    http://www.dinghy.pl/42m_skiff.htm
    printeaza-le pe un A3 la o rezolutie maricica ,pentru a nu sta cu ochii in monitor cand ai nevoie de cote!
    mare atentie la trecerea cotelor pe materialul de lucru ,in rest e destul de simplu!
    Last edited by impaiatu; 13 Oct 2009 at 09:10 PM.

Planul din arhiva difera de cel de la link

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    166

am inteles, dar eu dadusem o alternativa.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by razvan View Post
    am inteles, dar eu dadusem o alternativa.
    Mie imi place mai mult Pilgrim 590 decat Kavalier, fiindca nu e asa radical. Arata intr-adevar mai bine decat cutiile patratoase de la bateau.com, dar ai mai mult de lucru, mai ales la osatura, ceea ce la Vagabond nu-i cazul. Oricum cea mai eficienta metoda de a face o barca e sa torni o balie de fibra in matrita, dar o balie tot balie ramane, pe cand ceva de placaj cu fibra e mai usor si mai performant.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks