Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

Ce-i misto la Vagabond 23 e ca e foarte asemanator cu Cabernet 7,40 al lui Philippe Harle, o barca foarte renumita la vremea ei (anii 70). Avem si pe cineva in Ro care intre 1985 si 1990 si-a construit un Cabernet putin modificat, cabina fiind mai scurta pentru a se putea monta un diesel D 115 in 3 cilindri. Omul a fost plecat cu barca pe mare si pe fluviu, si m-am dat si eu cu ea de cateva ori. Are o miscare foarte uniforma la valuri, fara socuri, si strange vantul destul de bine datorita gurnei imersate cand se merge cu vant strans, deriva fiind mica. Aici gasiti cate ceva despre Cabernet 7,40.

VG 23 cred ca e o interpretare moderna a Cabernet-ului sau Serpentaire-ului, arhitectura fiind practic aceeasi: forma bi-gurna, derivor rabatabil in interiorul chilei scurte profilate, greement masthead, carma articulata pe oglinda. Singurul minus cred ca e confortul cam scazut in cabina din planuri. Daca ar avea cabina ca la Cabernet sau VG 26, altfel ar sta treaba, chiar daca n-ar ajunge la standing headroom, tot ar fi mai spatioasa decat cabina tip Serpentaire din planuri.
 
E foarte misto barca, dar mult mai dificil si scump de facut decat Vagabond. Eu nu m-as baga la radius chine decat de la Didi 34 in sus, acolo chiar se merita cheltuiala si timpul lung de lucru, dar obtii o racheta care da clasa la orice barca de firma (cu conditia ca si arborada+velatura sa fie de calitate). Raman la parerea ca Vagabond este cea mai potrivita alegere pentru cineva care doreste mai mult sa se dea pe apa decat sa-si ocupe timpul cu constructia. Care va mai bagati :)?

mmmm m-as baga si eu. In ce anume consta, in concret, acest bagat? Macar sa stiu in ce ma bag :)
 
As intra si eu la asa ceva , dar am o senzatie ca barca in mana mea ar fi ca un Porsche Cayenne in mana unei mamici care se duce la mall , cu copilul pe bancheta din spate in scaunelul pentru aia mici si cred ca nu sunt singurul in situatia asta .
As merge pe mai mult confort si as reveni la catamaran , dar unul care sa aiba spre 7 m si numai 2,4 latime ca sa poata fi tractat cred ca ar fi ceva cam sport si in nici un caz prea confortabil , dar tind sa cred ca ar iesi ceva mai usor si cu mai putin lest necesar .
 
Salut Shotgun, nu cred ca o barca de 7 metri e chiar asa cum spui, adica asemenea unui Cayenne :p. Si despre catamaran, e interesant, dar ma gandesc ca poate vreodata am sa ma dau si pe vreme mai rece. Si cand ma gandesc ce fel stropeste pe valuri un catamaran mic fatza de o monococa, ma iau iar frisoanele si-mi amintesc cum era sa stai toata ziua ud in barcaz, la navod in luna noiembrie :D. Un catamaran are un aer estival, de barca de balaceala, pe cand pe o monococa zdravana (nu Vagabond) poti face liveaboard pe tot timpul anului. Oricum, daca tot suntem in zona lui 7 metri, inseamna ca vorbim de balaceli estivale, si deci si catamaranul e o solutie de luat in calcul. Te-ai gandit cumva la vreo scula de-a lui tatuca Wharram :)?
 
dupa ce am tot studiat pe toate fetele VG 23 , VG20 , Pigrim 590 and Co Am ajuns la concluzia ca toate sunt cam grele totusi si relativ incomod de transportat . In afara de asta daca tot ar fi sa stai tot timpul in ea un porc metalic si fara perfomante cred ca ar fi mult mai avantajos . La ce sa ai nevoie de vele ca sa locuiesti in ea mereu ? Ar fi ceva de genu ca iti cauti o rulota cu care sa te poti inscrie in Australia la cursa masinilor pe propulsie solara .
Aseara propuneam sa punem mana de la mana si sa luam ceva teren , un 1000 m pe langa dunare unde sa putem parca barcile probabil minim 45 de saptamani pe an , fara costuri mari , dar am vazut ca a ramas fara ecou treaba .
Pentru mine sunt mai mari problemele de logistica decat constructia propriu zisa , pentru ca sunt sigur ca daca as avea pe stoc materialele de VG23 , as gasi ceva ajutor pe parte de constructie . Dar ce fac barca minim 45 de saptamani pe an , cu ce o transport , cum o lansez la apa ?
Asa daca am face o "parcare" la comun am putea rezolva un peridoc care sa poate rezolva problemele la mai multi , poate si un bazin cu intrare in panta , care sa fie pe post de doc uscat .
Nu cred ca terenul pe acolo sare prea mult de 5 euro/m si ar ajunge un minim 30m2 de fiecare , adica ar fi niste costuri al draq de suportabile pentru stocare.

Cam mari variantele de la Wharram si mi se pare cam scumpe .
 
Ultima editare:
Vad ca modelul geaman Natalie 695 se "bucura" de o discretie... mama, mama! nimeni nu vorbeste de el, chiar si linkul care iti arata efectiv planurile e in reconstructie perpetua. La putina mea pricepere e multigurna si parca mai usor de construit decat sora ei Natalei 700. ma gandesc cam mult la ea in ultimul timp.
 

Back
Sus