Vagabond 23 - bateau.com vs. Alte variante

impaiatu

old timer
daca faci rost de planuri in orice format digital pentru Vagabond 23 le putem scoate la plotter!! moaca desigur si banii aia ii bagi in altceva ca oricum o sa te coste.
merci Razvan ,din pacate astia de la bateau.com nu trimit planurile decat gata printate ,deci prin posta ,adica alta cheltuiala in plus!si daca cineva se intreaba cum naiba am de gand eu sa fac Vagabondu' cand deja ma "vait" de banii dati pe planuri .....e bine...am de gand sa-l fac incet-incet si cu atentie ,cu bani bagati cu tzaraita!
 
cauta pe google.com pe la rusi КАВАЛЕР 800 ori intra aici si vezi daca iti place.
Rusii sunt singurii ori printre putinii care mai dau planuri moaca.
 
Kavalierul 800 rusesc e cu totul altceva decat Vagabond 23, e o barca mai complicat de facut, mai scumpa, si cu alta destinatie - ori croaziere costiere scurte, ori regate, la clasa T 800. Vagabondul 23 e dupa parerea mea cea mai accesibila barca maritima, cea mai usor, simplu si ieftin de construit, si are calitati demonstrate de performantele Serpentaire-ului 22 al lui Bernard Veys, din care deriva. SP 22 a castigat prima editie a Mini Transat in 1977, si daca VG 23 ar avea o chila adanca, cred ca s-ar comporta la fel.

Si mie imi place Vagabondul, poate fi facut cu 3-4 cm mai scurt si nu-l mai inmatriculezi, ii poti scoate lestul si tracta cu masina, are pescaj mic, si imi place greementul simplu masthead. Plus ca avand si nestingul facut, si necesarul exact de materiale, il faci in 2 timpi si 3 miscari, adica intr-o juma de an cat e frig :).
 
Kavalierul 800 rusesc e cu totul altceva decat Vagabond 23, e o barca mai complicat de facut, mai scumpa, si cu alta destinatie - ori croaziere costiere scurte, ori regate, la clasa T 800. Vagabondul 23 e dupa parerea mea cea mai accesibila barca maritima, cea mai usor, simplu si ieftin de construit, si are calitati demonstrate de performantele Serpentaire-ului 22 al lui Bernard Veys, din care deriva. SP 22 a castigat prima editie a Mini Transat in 1977, si daca VG 23 ar avea o chila adanca, cred ca s-ar comporta la fel.

Si mie imi place Vagabondul, poate fi facut cu 3-4 cm mai scurt si nu-l mai inmatriculezi, ii poti scoate lestul si tracta cu masina, are pescaj mic, si imi place greementul simplu masthead. Plus ca avand si nestingul facut, si necesarul exact de materiale, il faci in 2 timpi si 3 miscari, adica intr-o juma de an cat e frig :).
Vali a pus punctul pe I si lasand la o parte toate celelalte calitati ale VG 23-ului ,din punctul de vedere al simplitatii constructiei e pe primul loc in topul meu!
 
Dupa o plimbare prin delta sapt trecuta am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi fac rost de o barca. Majoritatea ar alege sa o cumpere dar de unde satisfactie...
Am inceput cu gugle si am ajuns aici :D (foarte reusit forum cu membri super OK !!! )
Urmarind nevoile mele am ajuns la concluzia ca Flat Skiff 14 sau PK78 (parca) ar fi cele mai potrivite. Nu ma deranjeaza daca fac tonouri asa ca pk`u poate iesi din discutie. Urmarind topicul lui impaiatu m`am decis sa ii urmez proiectul fiind unul foarte usor de realizat si cu , costuri destul de reduse.
@impaiatu da`mi te rog niste idei cum sa fac cu planul. Eu am zis sa iau o schita la cota si sa il modific cu catia ( sper ca merge )
 
salut man,
planul i-l poti descarca gratuit de aici :
http://www.dinghy.pl/42m_skiff.htm
printeaza-le pe un A3 la o rezolutie maricica ,pentru a nu sta cu ochii in monitor cand ai nevoie de cote!:noroc:
mare atentie la trecerea cotelor pe materialul de lucru ,in rest e destul de simplu!
 
Ultima editare:
am inteles, dar eu dadusem o alternativa.

Mie imi place mai mult Pilgrim 590 decat Kavalier, fiindca nu e asa radical. Arata intr-adevar mai bine decat cutiile patratoase de la bateau.com, dar ai mai mult de lucru, mai ales la osatura, ceea ce la Vagabond nu-i cazul. Oricum cea mai eficienta metoda de a face o barca e sa torni o balie de fibra in matrita, dar o balie tot balie ramane, pe cand ceva de placaj cu fibra e mai usor si mai performant.
 
acum 2 ani am scos planurile de la Pilgrim 590. deci le am si pe alea. gasisem pe undeva cum a construit un turc un pilgrim in garaj si chiar a iesit super.
 
am inteles, dar eu dadusem o alternativa.

Mie imi place mai mult Pilgrim 590 decat Kavalier, fiindca nu e asa radical. Arata intr-adevar mai bine decat cutiile patratoase de la bateau.com, dar ai mai mult de lucru, mai ales la osatura, ceea ce la Vagabond nu-i cazul. Oricum cea mai eficienta metoda de a face o barca e sa torni o balie de fibra in matrita, dar o balie tot balie ramane, pe cand ceva de placaj cu fibra e mai usor si performant. Poate ar fi o idee sa se asocieze gashca la un tip de barca, si sa colaboreze :).
 
E foarte misto barca, dar mult mai dificil si scump de facut decat Vagabond. Eu nu m-as baga la radius chine decat de la Didi 34 in sus, acolo chiar se merita cheltuiala si timpul lung de lucru, dar obtii o racheta care da clasa la orice barca de firma (cu conditia ca si arborada+velatura sa fie de calitate). Raman la parerea ca Vagabond este cea mai potrivita alegere pentru cineva care doreste mai mult sa se dea pe apa decat sa-si ocupe timpul cu constructia. Care va mai bagati :)?
 
E foarte misto barca, dar mult mai dificil si scump de facut decat Vagabond. Eu nu m-as baga la radius chine decat de la Didi 34 in sus, acolo chiar se merita cheltuiala si timpul lung de lucru, dar obtii o racheta care da clasa la orice barca de firma (cu conditia ca si arborada+velatura sa fie de calitate). Raman la parerea ca Vagabond este cea mai potrivita alegere pentru cineva care doreste mai mult sa se dea pe apa decat sa-si ocupe timpul cu constructia. Care va mai bagati :)?

in privinta scump si dificil la noi oricum nu intra in discutie ca orice e scump. idea este sa fie stabila sa ai siguranta si sa si placa. Daca tot o faci oricum se face in timp
deci oricum o sa fie mai scumpadecat una de firma! deci ....

Sincer eu nu am nevoie de o racheta, Vreau sa ma relaxez in bataia vantului! si sa aiba derivor rabatabil si de inceput sa fie micuta! cand o sa am afaceri cu Abramovici ma descurc eu de una oleaca mai marisoara
 
Apropo sa nu crezi ca nu imi place vagabond! e misto dar nu am planuri si de inceput faci un extras de materiale si vezi costuri.
 
Pai la bateau.com ai toata lista de materiale dupa care iti faci calculele. Poti folosi si un placaj mai nepretentios, si corpul il poti acoperi si cu poliester, nu-i obligatoriu epoxy, deci aici te scoti. In plus, timpul de lucru e mult mai scurt, ai nestingul facut, nu te chinui sa scoti forma placajului dupa 100 de masuratori si 50 de teoreme Pitagora. Si barca are forme bune, forma double chine a fost si este preferata de francezi pentru barcile performante, cum sunt Corto sau Randonneur 800 sau 900.

Pe de alta parte nu-i bine sa cazi in capcana incepatorului care cauta planuri gratis, altele tre' sa fie criteriile. Eu cand stiu cata bataie de cap e sa scoti forma si asezarea pieselor de placaj pentru consum optim de material, nici nu stau pe ganduri daca gasesc un plan cu nestigul la gata, cum sunt barcile de la bateau.com. Nu sunt avocatul Vagabondului, si adevaru e ca nu-i un exemplu de frumusete, insa dpdv practic e cea mai buna alegere. Natali 700 e superba, dar aici ai dreptate, barca asta sare bine de scorul uneia de firma. Numai cat epoxy iti inghite radius chine-u ala, practic juma de corp tre' sa-l faci cold-molded, plus osatura, stringherii etc. O gramada de munca si cheltuiala nejustificata pentru o barca de 7 metri, parerea mea, hac :)
 
nu-i bine sa cazi in capcana incepatorului care cauta planuri gratis, altele tre' sa fie criteriile.
:agree:
La o barca de cateva mii bune de euro, pretul planurilor este f. mic.

La Vagabond 23 cred ca "dezavantajul" fata de Vagabond 20 si 18 e ca sunt putini care-l construiesc, si de aici feedback-ul e mai redus fata de celelalte modele.


@Vali: ce-i un nesting
 
:agree:
@Vali: ce-i un nesting

Nestingul e dispunerea pieselor pe foaia de placaj pentru debitare cu consum optimizat de material si risipa minima. De exemplu, si Natali 700 are nesting, dar numai pentru osatura: http://www.bateaubois.com:8080/img/n700/list18.gif , tot restul placajului, pentru bordaj, punte, roof, cockpit etc trebuie masurat de 10 ori si taiat odata, ceea ce-i o mare bataie de cap.

Pe cand la Vagabond toata barca se face din piese care au nestingul facut, si fiind stitch&glue, nu te mai complici cu coaste, stringheri, laminarea placajului la radius chine sau la acoperisul roofului. Cat despre feedback, tehnica e asemanatoare cu a Vagabondului 20, chiar mai simpla, nemaiavand inca 2 desfasurate pentru peretii roof-ului. Si in plus chila se face dintr-o bucata cu corpul, din placaj, alt mare avantaj. Si greementul masthead e cel mai simplu si sanatos, exact ce ai nevoie pentru siguranta si simplitate.
 

Back
Sus