Armata la marina

Salut, tuturor,

Puteti sa-mi spuneti cate motoare aveau dragoarele de rada pe care ati efectuat stagiul?
Va multumesc anticipat!

O seara buna!
 
Ultima editare:
Multumesc frumos pentru raspuns!

Initial au avut trei motoare de fabricatie U.R.S.S., inlocuite in tipul unei lucrari ample de modernizare.
Iata varianta originala:
207f4d0a0bee_zpse4ec30f5.jpg


Acest dispozitiv mai era la bord, in spatele cosului de fum? (carenajul hidrodinamic al statiei TAMIR-10):
DR4785879_original_zps9ab58259.jpg
 
Ultima editare:
Dragor rada

Salut, tuturor,

Puteti sa-mi spuneti cate motoare aveau dragoarele de rada pe care ati efectuat stagiul?
Va multumesc anticipat!

O seara buna!

DR 5,6,7,8,9 aveau 3 motoare rusesti iar DR 4 venit in '88 de la modernizare 2 motoare de la Resita.Este vorba de Dr-urile de la Mangalia 02063
 
Multumesc frumos pentru raspuns!

Initial au avut trei motoare de fabricatie U.R.S.S., inlocuite in tipul unei lucrari ample de modernizare.
Iata varianta originala:
207f4d0a0bee_zpse4ec30f5.jpg


Acest dispozitiv mai era la bord, in spatele cosului de fum? (carenajul hidrodinamic al statiei TAMIR-10):
DR4785879_original_zps9ab58259.jpg
In anii 88-90 nu mai era montat carenajul pe DR-urile ''vechi''
 
Salutare tuturor. Isi mai aminteste cineva de ofiterul electromecanic Ivascu Dumitru (Mitica) de la dr-uri? Nu imi mai amintesc ce grad avea. Eu am facut armata la dr-uri in perioada 90-91.
 
Ultima editare:
salut

am facut armata 2 ani pe DR9 in anii 80

si eu am facut armata in perioada 80-82 la mangalia.la 02046.era comandant pe atunci lt.colonel zaharia.sef stat major capitan bursuc.se pare ca ,cladirea unitatii inca mai rezista si acum.am trecut pe acolo.ce nu -mi dau seama este ca nu mai vad farul unde faceam arest.sa fie cumva demolat?poate se mai gasesc colegi care au facut atunci armata.deja am luat legatura cu o parte din ei.aveam porecla ciobi.am mai vazut aici ca mai exista cineva cu porecla asta.ca recunoastere eu eram cel care dadea tonul la som cand mergeam la culcare.
 
Mai exista un Ciobi, dar a facut in perioada 86-88, am fost colegi, tot la 02046. Numai ca noi l-am prins comandant pe Bursuc, maior. Pe Zaharia nu-l stim decat din auzite.
 
MM Alexandrescu la UL 5 , lt Popa secund , mm. Balaci la ul 3 . Am facut o parte din sejurul obligatoriu pe Dr 9 , DR 4 fiind in șantier la modernizare . Cred ca ne-am vazut de multe ori . Pe dr 9 erau mulți tulceni , dacă mai țin minte Hadiac din Tulcea
 
Buna dimineata ciobi, eu am facut armata la UM 02046 in perioada 1982_1984, deja comandant era dl.capitan Bursuc Mihai, sef stat major dl.capitan Lupescu, Secretar de partid dl capitan Branzoi, iar batranul meu coordonator era Manea Valer, am fost furierul domnului Stefan Dascalescu de la divizie si aveam grija de sala de sedinte de langa UM 02046 , printre atributii aveam si pictarea tuturor tablelor cu slogane care se aflau pe arealul unitatilor militare . adresa mea de email:florin.marin1502@gmail.com .Ozi buna
 
am fost incorporat la 02132 dar in 1982 am stat 2 luni si am fost mutat la UM 02046, din scurta perioada imi aduc aminte doar de un domn ofiter Dragusin Lucian
 

Back
Sus