Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112
Results 111 to 119 of 119

Topic: Armata la marina

Salut tony 1968,la ce nava ai fost la VPR-uri ?

Salutare tuturor. Isi mai aminteste cineva de ofiterul electromecanic Ivascu Dumitru (Mitica) de la dr-uri? Nu imi mai amintesc ce grad avea. Eu am facut armata la dr-uri in perioada 90-91.
    Last edited by georgesco; 4 Oct 2016 at 01:45 AM.

Quote Originally Posted by gvincentiu View Post
    Cu DR 9 am iesit pentru prima data pe mare, in '89. Cazarma prova, cuseta de sub tambuchi. Erau construite in 1956, Republica Populara Romānă. Nava alba este Magnetica (parca) si este pentru demagnetizarea dragoarelor. Acum este in componenta Divizionului de Nave Speciale. Vezi aici la pagina 41: http://www.mapn.ro/obs_mil/2009/rmr.pdf
    Pe atunci pe DR 9 era șef echipaj MM Cișmașu și comandant Strugaru

Junior Member
    Locația
    silistea
    Posturi
    1

Default salut

Quote Originally Posted by alfons_sava@yahoo.com View Post
    am facut armata 2 ani pe DR9 in anii 80
    si eu am facut armata in perioada 80-82 la mangalia.la 02046.era comandant pe atunci lt.colonel zaharia.sef stat major capitan bursuc.se pare ca ,cladirea unitatii inca mai rezista si acum.am trecut pe acolo.ce nu -mi dau seama este ca nu mai vad farul unde faceam arest.sa fie cumva demolat?poate se mai gasesc colegi care au facut atunci armata.deja am luat legatura cu o parte din ei.aveam porecla ciobi.am mai vazut aici ca mai exista cineva cu porecla asta.ca recunoastere eu eram cel care dadea tonul la som cand mergeam la culcare.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Mai exista un Ciobi, dar a facut in perioada 86-88, am fost colegi, tot la 02046. Numai ca noi l-am prins comandant pe Bursuc, maior. Pe Zaharia nu-l stim decat din auzite.

6.  

Quote Originally Posted by alfons_sava@yahoo.com View Post
    am facut armata 2 ani pe DR9 in anii 80
    MM Cișmașu era pe atunci la DR ?

MM Alexandrescu la UL 5 , lt Popa secund , mm. Balaci la ul 3 . Am facut o parte din sejurul obligatoriu pe Dr 9 , DR 4 fiind in șantier la modernizare . Cred ca ne-am vazut de multe ori . Pe dr 9 erau mulți tulceni , dacă mai țin minte Hadiac din Tulcea

Buna dimineata ciobi, eu am facut armata la UM 02046 in perioada 1982_1984, deja comandant era dl.capitan Bursuc Mihai, sef stat major dl.capitan Lupescu, Secretar de partid dl capitan Branzoi, iar batranul meu coordonator era Manea Valer, am fost furierul domnului Stefan Dascalescu de la divizie si aveam grija de sala de sedinte de langa UM 02046 , printre atributii aveam si pictarea tuturor tablelor cu slogane care se aflau pe arealul unitatilor militare . adresa mea de email:florin.marin1502@gmail.com .Ozi buna

am fost incorporat la 02132 dar in 1982 am stat 2 luni si am fost mutat la UM 02046, din scurta perioada imi aduc aminte doar de un domn ofiter Dragusin Lucian

Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112

Tags for this Thread

Bookmarks