Armata la marina

DR-urile astea sunt alea care au avut baza la Sulina si imediat dupa Revolutie au fost relocate la Mangalia ?

DR-urile care erau la Sulina până la revoluţie au fost mutate in 1990 la Tulcea
Erau DR 17, 18, 19, 26, 27, 28
Toate DR-urile de la Mangalia erau modernizate. La Tulcea doar DR 18 era modernizat. Celelalte 5 arătau ca în 1956.
Eu am fost pe DR26 în 95-96
În 1998 au desfiinţat unitatea de la Tulcea şi au trimis 3 Dr-uri la Mangalia şi pe celelalte 3 le-au tăiat la Tulcea. După un an au dispărut şi cele de la Mangalia.
Se duseră...
 
Ai dreptate comandantul divizionului era Dumitru Boboc Cpt. R3 iar sef de stat major era Cpt. Lt. Tataru acum este comandant pe fostul crucisetor Muntenia .

Comandorul TĂTARU Costel nu mai e comandant la Mărăşeşti. A fost în perioada 2003 - 2005. Iar în 2008 a ieşit la pensie
 
BUNA,DACA CINEVA CARE A FOST IN UM 02048 MANGALIA SULINA ISI ADUCE AMINTE DE IVAN FLORIN ERA CENTRALIST IN ACEA PERIOADA VA ROG CONTACTATI-MA,MULTUMESC.PS:SUNT INREGISTRATA SI PE ¨COLEGII MEI¨ SI DEOCAMDATA NICI ACOLO NU AM AFLAT PREA MULTE
 
culesu' roadelor

Am si eu o intrebare care ma roade de ceva vreme.

Pentru veteranii care inainte de inghesuiala din '89 si-au facut stagiul militar la Marina, Constanta/Mangalia, care dintre voi "a navigat" si printre piersicii de la Nazarcea sau rindurile de vita-de-vie de la Ovidiu?
 
BUNA,DACA CINEVA CARE A FOST IN UM 02048 MANGALIA SULINA ISI ADUCE AMINTE DE IVAN FLORIN ERA CENTRALIST IN ACEA PERIOADA VA ROG CONTACTATI-MA,MULTUMESC.PS:SUNT INREGISTRATA SI PE ¨COLEGII MEI¨ SI DEOCAMDATA NICI ACOLO NU AM AFLAT PREA MULTE

Eheeeee...Prima iubire nu se uita niciodata!!! :))
 
Simba, eu am "navigat" printre capsiunii din nazarcea !

mersu' piticului...!


Am intrebat pentru ca imi adusesem aminte de o faza. Scolar fiind, in vacantele de vara, taberele, excursiile. etc., nu prea ma nimereau. Impreuna cu alti strengari puneam la cale o combinatie, in cursul saptaminii, pe la muncile cimpului, Simbata & Dumineca, relaxare pe gologanii nostri. Din moment ce nici buletine de identitate nu aveam, unii se faceau ca ne plateau, noi, la rindul nostru, ne faceam ca munceam… Intr-o vara ne-am trezit la cules struguri la Ovidiu. Terminasem ziua de munca si cum mergeam pe aleea dintre rinduri ne-am oprit sa ne mai tragem sufletul. La citiva metri distanta, in fata noastra, era o adunare de militari de la Marina. Erau vreo 30 si un cadru militar tinar care sedea linga ei. In fata lor, cu spatele la noi, era alt cadru militar, ceva mai in virsta.
Cel in virsta ii lua la bani barunti:
“…Pai bine tovarasu' **?, cum se face ca voi sinteti singurii care nu va indepliniti norma? toti ceilalti reusesc, voi nu si nu, tot timpul sinteti la fund!”
Cadrul tinar de linga militari:
“Pai sa vedeti tovarasul *****? ca tractorul a ramas in pana, ca nu au venit laditzele la timp, ca una, ca alta, ca asa si pe dincolo” a inceput sa se vaite, dupa care s-a asternut linistea.
Unul dintre noi, iute sare cu gura:
“Vedeti ba, credeati ca numai noi aveam probleme cu norma”!
S-au auzit niste pufnituri firave de ris in rindul militarilor, imediat cadrul cel in virsta ne-a simtit si s-a intors catre noi:

“Bai spinzuratzilor!”

“Cine, noi? raspunde unu’ “
“Da, cu voi vorbesc, ia luati-va catrafusele si carati-va de aici, hai, valea!”
Ostenitzi, usurel ne-am ridicat de pe caldari, am luat boccelutzele si ce mai aveam cu noi si ne-am vazut de drum.
Si acuma stau si ma intreb, or fi fost militarii aceia de la scafandri? :)
 
:)
Eu cred ca o generatie intreaga avea "probleme cu norma" :)

Daca e cineva care se indoieste, am zeci de asemenea povestiri :D Aceeasi tema, aceeasi generatie. Pur si simplu nu functiona doctrina .
 
Imi aduc aminte ca prima oara ne-au "bagat" la export. Adica adunam capsiunile pentru export, trebuiau sa fie colorate uniform. Gaseai putine la ce standard de calitate ne cereau. Ca atare nu prea am cules. A 2-a zi, ne-au pus sa culegem pentru piata interna si aveam norma parca 17 ladite. Io baiet de asfalt, canci sa adun atata. Era unu Grigore din comuna Ciupelnita, jud prahova, a adunat 20 de ladite spre nenorocirea mea. Cadrele ....deci se poate, tu esti bucurestean jmeker si nu vrei sa muncesti. Ca atare nu mai mi-au dat sa mananc :(
Da mancasem capsiuni, asa ca....ma durea la baschetzi. Dar si ziua urmatoare nu mi-au dat sa mananc, mie si la ceilalti "puturosi" care nu ne faceam norma. Deja de capsiuni eram satul pana peste urechi. Foame mare, deh. Ca urmare, am inceput sa imi fac norma, adica rupeam niscai ladite, cu scandurile obtinute umpleam 2/3 dintr-o ladita, puneam frunze sa nu se vada, un strat de 1/3 capsiuni si uite asa faceam si eu norma sa primesc de mancare :)))
 
CARE DIN VOI PRIETENI ATI FOST LA NEPTUN LA CAPSUNI , ROSII IN 87 -88 SI LA PORUMB , SFECLA LA M.KOGALNICEANU ,IAR LA FINAL IN 89 LA CANAL LA VALEA ROSIE .AM PLECAT LA CANAL IN DECEMBRIE 1988 DEASEMENI VREAU SA VA INTREB DACA VA REAMINTITI DE COLEGI DE LA DR-URI PERIOADA 1987-1989 SRG.CEAPA (DR9) SRG CAPRARIU(DR4)-MM.PRINCIPAL SERBAN ,MMP GAGIU (DR4) SI MULTII ALTII .
 
CARE DIN VOI PRIETENI ATI FOST LA NEPTUN LA CAPSUNI , ROSII IN 87 -88 SI LA PORUMB , SFECLA LA M.KOGALNICEANU ,IAR LA FINAL IN 89 LA CANAL LA VALEA ROSIE .AM PLECAT LA CANAL IN DECEMBRIE 1988 DEASEMENI VREAU SA VA INTREB DACA VA REAMINTITI DE COLEGI DE LA DR-URI PERIOADA 1987-1989 SRG.CEAPA (DR9) SRG CAPRARIU(DR4)-MM.PRINCIPAL SERBAN ,MMP GAGIU (DR4) SI MULTII ALTII .

La canal la Valea Rosie nu stiu Chitule :) . Dar e unu' Sterian Valeriu, care a fost la canal la Poarta Alba, dupa cum urmeaza :http://www.trilulilu.ro/klaud30/7df521f6d27a77
 
CARE DIN VOI PRIETENI ATI FOST LA NEPTUN LA CAPSUNI , ROSII IN 87 -88 SI LA PORUMB , SFECLA LA M.KOGALNICEANU ,IAR LA FINAL IN 89 LA CANAL LA VALEA ROSIE .AM PLECAT LA CANAL IN DECEMBRIE 1988 DEASEMENI VREAU SA VA INTREB DACA VA REAMINTITI DE COLEGI DE LA DR-URI PERIOADA 1987-1989 SRG.CEAPA (DR9) SRG CAPRARIU(DR4)-MM.PRINCIPAL SERBAN ,MMP GAGIU (DR4) SI MULTII ALTII .

salutari pentru toti care au facut armata la DR:noroc::noroc::noroc: am fost pe DR9 iar cind a veni din santier pe DR4. sept. 1988-apr.1990)Cine poate sa-l uite pe MMP GAGIU (MAGRAONU)SAU PE MMP SERBAN (MAMAIU) , lt. Maxim(HMAX) cpt Apostol (Leul) Mi se pare ca a-ti plecat la canal cu mm Fertu. Au trecut destui ani s-ar putea sa ma insele memoria
 
Cu DR 9 am iesit pentru prima data pe mare, in '88. Cazarma prova, cuseta de sub tambuchi. Erau construite in 1956, Republica Populara Română. Nava alba este Magnetica (parca) si este pentru demagnetizarea dragoarelor. Acum este in componenta Divizionului de Nave Speciale. Vezi aici la pagina 41: http://www.mapn.ro/obs_mil/2009/rmr.pdf

1988...octombrie UL3 pe DR 9 am inceput mare sef de echipaj mm1Cismasu . Baiat bun . La prima invoire de pe DR9 a vrut sa ma bage la arest ca nu l-am salutat. Ce sa faci cind esti biban !!!!! mai traiesc DR-urile ? Prin 1997 am trecut prin Mangalia , o mica plimbare pe pod , lipsea DR5
 
Pentru azi, iata un loc tot din Romania, undeva in sud-est.

quest12.jpg

Va salut! , nava din stanga cea alba,este cumva cea din pozele de mai jos pe care le pun eu ?
 
Este aceiaşi.În 1989 a fost câteva zile la DR . parcă era pt. demagnetizare sau decontaminare . Era cunoscuta ca NDD
 
Am inceput in 1988 la VPR-uri,apoi am trecut la 2091T, la transmisiuni, unde am prins si invalmaseala din '89, cand ne impuscam cu "verzii" printre stabilopozi.
 

Back
Sus