Armata la marina

Pentru azi, iata un loc tot din Romania, undeva in sud-est.

quest12.jpg
 
Amintiri

In acea locatie era o unitate militara (UM 2064, parca) Dragoare de rada, construite dupa o nava captura de razboi de la nemti. Acum vad VPR-uri (vedete purtatoare de rachete) si altfel de nave.
Restul de turn ce se vede sus pe deal era un foisor de observatie in care mi-am petrecut vreo 2 luni din stagiul militar (in vara lui 1987). Langa turn, in dreapta imaginii era spalatoria iar in stanga era amarat crucisatorul Muntenia pe vremea cand comandant era Nea Manole (Cpt. de rangul I).
In locul unde drumul din Mangalia face stanga si urca pe pod, pe dreapta sunt cateva cazarmi. Acolo am pierdut 2 ani din viata. UM 2046 transmisiuni. La piciorul podului era GAZ-ul unitatii unde faceam plantoane noaptea si ne culcam in boxe printre porci la caldurica pe paie. In paranteza fie spus, si acum ma mir cum de n-am ramas fara urechi sau nas!!! Barrrr!
 
Mangalia

Cu DR 9 am iesit pentru prima data pe mare, in '89. Cazarma prova, cuseta de sub tambuchi. Erau construite in 1956, Republica Populara Română. Nava alba este Magnetica (parca) si este pentru demagnetizarea dragoarelor. Acum este in componenta Divizionului de Nave Speciale. Vezi aici la pagina 41: http://www.mapn.ro/obs_mil/2009/rmr.pdf
 
Ultima editare:
Mangalia

--------------------------------------------------------------------------------
Cu DR 9 am iesit pentru prima data pe mare, in '88.

Salut Vicentiu!
Este posibil sa ne cunoastem. :noroc: In perioada 87-88 aveam cativa prieteni pe DR-uri. Mergeam la munci agricole la IAS Neptun cu ai vostri, cu cei de la Div. de Nave Auxiliare (UM 2132) si cu cei de pe crucisator. Apropos, ce a ajuns crucisatorul ca n-am mai auzit nimic de el? Sa fie fregata Marasesti - F111? http://www.mapn.ro/obs_mil/2009/rmr.pdf, pag. 2. Prea se aseamana.
 
Ultima editare:
88-90

Pai eu va coordonam :)) ca in perioada aia eram la UM 2003 regimentul de transmisiuni :)) si faceam serviciul la Comandamentul Marinei Militare la P.I.L.
 
:ahoy: Ce mica-i lumea.
Inchin un pahar in cinstea tuturor barcaholicilor fosti marinari in armata!!! (chiar si pacaliti, de uscat ca mine)
:noroc::noroc::noroc::noroc::noroc::noroc:
 
Pai eu va coordonam :)) ca in perioada aia eram la UM 2003 regimentul de transmisiuni :)) si faceam serviciul la Comandamentul Marinei Militare la P.I.L.

Offtopic:
Si eu am fost la UM 2003 prin 98. La MIS-uri ... ce mai vremuri, ce mai concediu ... Am nimerit la subunitatea din 2 Mai fix in perioada de vara.
Intre timp subunitatea de langa ea, aia cu tunurile, a fost "privatizata" in sensul ca cineva a luat-o in locatie de gestiune si si-a tras acolo un mic centru cinematografic. Deh, toata lumea poate sa isi cumpere in ziua de azi o unitate/subunitate militara ...
 
Multumim Admin!!
Chiar eram off topic cu aceste discutii pe topicul lui Byteworks.


:DQUOTE]Offtopic:
Si eu am fost la UM 2003 prin 98. La MIS-uri ... ce mai vremuri, ce mai concediu ... Am nimerit la subunitatea din 2 Mai fix in perioada de vara.
Intre timp subunitatea de langa ea, aia cu tunurile, a fost "privatizata" in sensul ca cineva a luat-o in locatie de gestiune si si-a tras acolo un mic centru cinematografic. Deh, toata lumea poate sa isi cumpere in ziua de azi o unitate/subunitate militara ... [/QUOTE]

In acea unitate (bateria I-a de coasta cu tunuri de 130 mm) era un teatru de vara construit din chirpici pe vremea lui Nea Jan Intorsura (care era cand cpt. de rang II, cand cpt. de rang I si apoi invers) pe spinarea soldatilor din arest. De fapt, o zi de arest insemna ori o mie de chirpici ori o tona de scoica carata cu foaia de cort pentru aleile din unitate.
La o tragere de antrenament dupa coordonate, in loc sa puna tunurile pe tinta au tras intr-un cargou grecesc aflat la vreo 10 nm mai in larg. Cei de la radiolocatie de la Schitu le-au transmis coordonatele gresit si sa fi auzit ce era la gura lui Nea Jan (cpt. de rang I) in trafic radio. A doua zi era cpt. de rang II, iarasi, la trei luni de la avansare. O lovitura avea 27 de kg de trotil in obuz. Noroc ca nu au apucat sa-l loveasca.
Si inca o chestie.
La cativa zeci de metri de gardul unitatii era plaja de nudisti.
Va puteti inchipui ce bataturi in palma aveau vara soldatii din garda?
 
Ultima editare:
2003

Daca in 98 erai la 2 mai la batalionul 3, sigur erai bibanul meu. Am balamucit anii, trebuia sa fi in 89 la 2 mai ca sa ai calitatea de biban al meu :)
 
Ultima editare:
si eu

In acea locatie era o unitate militara (UM 2064, parca) Dragoare de rada, construite dupa o nava captura de razboi de la nemti. Acum vad VPR-uri (vedete purtatoare de rachete) si altfel de nave.
Restul de turn ce se vede sus pe deal era un foisor de observatie in care mi-am petrecut vreo 2 luni din stagiul militar (in vara lui 1987). Langa turn, in dreapta imaginii era spalatoria iar in stanga era amarat crucisatorul Muntenia pe vremea cand comandant era Nea Manole (Cpt. de rangul I).
In locul unde drumul din Mangalia face stanga si urca pe pod, pe dreapta sunt cateva cazarmi. Acolo am pierdut 2 ani din viata. UM 2046 transmisiuni. La piciorul podului era GAZ-ul unitatii unde faceam plantoane noaptea si ne culcam in boxe printre porci la caldurica pe paie. In paranteza fie spus, si acum ma mir cum de n-am ramas fara urechi sau nas!!! Barrrr!

Tot acolo am facut si eu armata. 6 luni la VPR-uri, apoi la centrul de transmisiuni din comandament.Am intrat in 1988 si am iesit dupa revolutie in 1990 in aprilie, am avut noroc ca, dupa revolutie am scapat 6 luni mai devreme.Ma bucur ca ne-am intalnit
Bafta :noroc:
 
Ultima editare:
Multumim Admin!!
In acea unitate (bateria I-a de coasta cu tunuri de 130 mm) era un teatru de vara construit din chirpici pe vremea lui Nea Jan Intorsura (care era cand cpt. de rang II, cand cpt. de rang I si apoi invers) pe spinarea soldatilor din arest. De fapt, o zi de arest insemna ori o mie de chirpici ori o tona de scoica carata cu foaia de cort pentru aleile din unitate.
...

Nea Jan Intorsura a murit anul trecut.
 
Salut pe toti cei care a satisfacut stagiul militar la UM. 02063 Mangalia in perioada 1987-1989 eu am fost pe DR 4.
 
BUNA,DACA CINEVA DIN PROMOTIA DIN 1985 IMI POATE DA INFORMATII DESPRE IVAN FLORIN(FETESTI)IL CAUT SI NU STIU CUM SA DAU DE EL,VA ROG DACA STITI CEVA CONTACTATI-MA,DATI-MI UN MESAJ SAU UN BIP LA NR 0034 673 158 402,MULTUMESC DIN SUFLET
 
DR

Caut fosti camarazi de armata ,in special cei care au satisfacut stagiul militar in 1987-1989 la Dr-uri pentru conversatii, si depanari amintiri.:D
 
pt. Elena si Chitu ; o solutie pt. a gasi pe cineva de genu asta (colegi de armata ,scoala etc ) este site-ul colegiitai.ro , o baza de date in plina dezvoltare, asa ca va puteti loga acolo si sa aveti norocu sa gasiti persoana sau sa asteptati . o nada aruncata in felu asta poate da rezultate cand nu te astepti.
 

Back
Sus