Aluminiu VS placaj+epoxy

referitor la preturi aluminiu.

kg-ul de aluminiu este undeva la 3 euro cu tot cu tva.
ramane sa faci rost de un sudor wig bun de planuri si poti sa te apuci in liniste... mai este nevoie bineinteles de spatiu.
argonul undeva la17 le m3 cel putin atat plateste firma mea la o firma nouo acum nu mai ia de la linde, dar nu se compara la calitate..dar merge bine.
mai este problema decaliri materialului,de acea tr sa sudezi in etape scurte si sa-i faci racire sa poata sa-si recapete elasticitatea dinainte. pt ca daca lasi sudura sa se raceasca normal materialul va deveni moale si..se va indoii foarte repede la oricie soc si presiune la care stim toti ca barcile sunt supuse pe apa..

ce vreau sa spun ca nici cu aluminiu nu se lucreaza simplu...dar daca stii tot ce tr sa stii se lucreaza usor..
si eu mai tr sa-mi iau ceva materie didactica sa ma mai perfectionez la domeniul de calire si decalire la care daca nu esti atent cu aluminiul o musti...pt ca el este un foarte bun conductor de caldura.

va salut si respect pt raspuns si incurajari.
 
am uitat ceva.

sudura wig este pt aluminiu o alegere foarte buna din mai multe motive..
iese calitativ si desing foarte bun.
sudura mag , mig mag care este cu sarma..nu prea ar fi indicata decat in cantitati industriale, deci pt o barcuta este suficient wig-ul. si la mig mag ar mai fi problema cu aparatele care sunt foarte greu de facut rost fiind mai scumpe,majoritatea fiint pe trifazic(3,80)..pe cand un wig la 2,20 il poti imprumuta sau inchiria destul de repede si usor...
cam atat cu tehnica...la materiale a mai venit acum la noi la firma un reprezentant de la slatina si au o oferta destul de buna dar sistemul de plata este cam ciudat si ai nostri au refuzat deocamdata..dar nu sunt multe depozitele de aluminiu..noi luom de la arad care ia dela unguri...

bafta tuturor si sa ne vedem pe barci mai bune.
 
consum argon

Cam cat se consuma?

skyppere!una butelie (la fel ca cele de oxigen)costa in jur de 200 ron,depinde de producator,la puritate de 99,9%,iar consumul mediu e in jur de 10 ron/ora.
 
salut. nu stiu daca are si aluminiu marin...sincer nu stiu daca este ca si la placaj.. aluminiu este aluminiu si are concentratia si tratamentul sau special..acuma daca pt apa sarata este mai deosebit...sunt be:sail:zna la asta sincer:skip:..dar o sa ma interesez..:titanic:
iar la consum..ce sa zic depinde cam cat ai de sudat nu sepoate spune ca la ora..eu consum o butelie mare la 3/4 zile. si da cam 200 ron costa una
 
sspoll cred ca trebuia sa mai mentionezi inca ceva care complica constructia in aluminiu. Pentru constructia barcii e nevoie de o hala hai sa zicem etansa. Fara asa ceva e greu sa asiguri protectia baii de metal topit. Stiu exista si protectie locala dar nu cred ca asa ceva o sa functioneze in cazul unei constructiii mai mari. La Damen hala in care se lucra era f bine izolata - si precizez ca s-a lucrat pentru asta.

La alegerea tablelor mai trebuie avuta in vedere susceptibilitatea la ecruisare a aluminiului. Daca tabla materialul a ecruisat nu cred ca se mai poate face ceva.
Doar anumite aliaje de Al permit fasonarea/roluirea/indoirea si doar cu tratament termic inainte si dupa. Nu mai tin minte exact care anume aliaje (din cate imi amintesc Siliciu si Magnesiu) dar se poate afla usor si corect de pe net sau printr-un mail la producator.
 
salut. nu stiu daca are si aluminiu marin...sincer nu stiu daca este ca si la placaj.. aluminiu este aluminiu si are concentratia si tratamentul sau special..acuma daca pt apa sarata este mai deosebit...sunt be:sail:zna la asta sincer:skip:..dar o sa ma interesez..:titanic:
iar la consum..ce sa zic depinde cam cat ai de sudat nu sepoate spune ca la ora..eu consum o butelie mare la 3/4 zile. si da cam 200 ron costa una

Dupa problemele de prin anii 70 data de coroziunea electrolitica s-au chinuit mult sa gasesca niste aliaje care sa se preteze mai bine la constructia de barci. Francezii au inventat niste aliaje AL cu magneziu (?) si le folosesc in constructii fara coaste, doar placi de tabla groase, sub numele Strongall.
 
Ultima editare:
Brava, cam asa ceva voiam sa aflu! Txs!

Pentru putin! Exista si varianta kitului pe care il ofera de exemplu elvetienii de la Alumar. Un kit Dix 43 costa 31 000 EU, fara taxe, transport, etc. Versiunea alustar cu 50 % mai mult, sealium cu 10 %.

b_nested_files.jpg


b_P9010242.jpg


Desigur, exista si alternative, cum ar fi cumpararea de fisiere de taiere si decuparea in tara a kitului, insa tot cam pe acolo sunt toate la pret. Mie unul imi place Kiribati 36 al D-lui Barros, probabil "poor man's OVNI".

image001.gif
 
Despre navele din aluminiu

Am petrecut ceva ani pe acest tip de nave cu corp de AlMg:
www.navy.ro/despre/div_88/index.html
Ca impresii pro:
- rezistente la coroziune, intretinere usoara, deplasament mic, inertie mica etc.
Ca impresii contra (considerand numai viata la bord):
- vara se incinge puntea si suprastructura la temperaturi de peste 45 gr C iar in cabine fara climatizare si in conditii de saturare a aerului cu vapori de apa viata e un infern;
- primavara, toamna, iarna, raceala apei combinata cu temperaturile scazute din aer, te patrunde imediat=> un reumatism poliarticular de toata frumusetea si de care nu mai scapi (mai ales daca vrei sa stai peste noapte sau petreci zile intregi la bord).
- orice zgomot se propaga instantaneu in toata nava (chiar si un surub scapat pe punte il auzi)
Concluzia: corpul de aluminiu (cu tot fodrajul - la interior si cu toata izolatia la exterior) se comporta ca un imens radiator. De aceea as prefera 100% un velier din lemn, fibra, tocmai pentru buna izolatie pe care o ofera.
... si acum imi aduc aminte de frigul care te lua de la talpi si se ridica, iti cuprindea genunchii si te tinea zile in sir, chiar daca ajungeai acasa, intr-o cada cu apa fierbinte.
... si acum imi aduc aminte vara cand transpiram iar camasa uda de transpiratie nu se usca, aerul era saturat de vapori de apa si simteai ca te sufoci, iar sub punte erau 45 gr C si-ti venea sa intri in santina, "la racoare".
 
aluminiul folosit la ambarcatiuni este de fapt un aliaj cu magneziu, special pentru uzul marin (nu neaparat pentru apa sarata).

pentru barcile mele eu il aduc de la Starcraft. am preferat sa iau un proiect de-a gata decat sa reinventez roata.

acum revenind la intrebare, depinde de barca. daca este una mica (de pescuit) aluminiul prezinta multe avantaje, dar pentru cele care depasesc 7-8 mt, nu prea m-as incurca cu el desi sunt un fan declarat al ambarcatiunilor de aluminiu.
 
da este un aliaj de al mg5 al mg3. si este rezistent si la acizi si alte solutii chimice nu doar apa sarata.. spun asta ca eu lucrez zilnic cu aluminiu si facem suporti galvanici care se introduc in niste bai de galvan ,nichel etc.
si daca are mg este si mai dur si rezista mai mult, fata de aluminiu fara aliaj mg.
 
aduc kituri si le asamblez aici prin nituire. kitul unei ambarcatiuni cuprinde absolut tot (mai putin vopseaua), tablele venind gata taiate, indoite, gaurite.

am cumparat licenta si linia de asamblare de la Starcraft si le fac aici. economisesc destul de mult la transport (in mod normal costa 800-900 usd / buc numai transportul) si le scot la un pret acceptabil
 
foarte fain.
iti urez multe vanzari si o crestere enorma de cereri.
poate va venii timpul ca si in tara noastra sa se vanda barcute si yahturi ca in olanda sau alte tari ale lumii...mai avem de crescut mental pt asta.

in fine daca vreodata ai nevoie de un sudor aluminiu wig...mag.
 
deocamdata merg doar pe nituire. e mai simplu si mai bun

pe viitor voi face si un proiect romanesc 100% care va avea si suduri, dar din pacate tu esti in partea cealalta a tarii. oricum, multumesc pentru intentie si succes cu barcutza ta
 
deocamdata merg doar pe nituire. e mai simplu si mai bun

pe viitor voi face si un proiect romanesc 100% care va avea si suduri, dar din pacate tu esti in partea cealalta a tarii. oricum, multumesc pentru intentie si succes cu barcutza ta

salut romica
si eu vreau sami fac o barca de aluminiu pentru pescuit un Jon-boat si vreau sa o in bin cu nituri dar nu stiu ce nituri sa folosesc ?
tu ce nituri folosesti daca ia vrea sami spui
am gasit ceva nituri pop etanse or fi bune oare?
cu stima iosif
 

Back
Sus