Cum am adus barca din Olanda

Barca din imagine este in marina la Mangalia? Am studiat una asemanatoare acolo. Poti sa-mi dai mai multe relatii despre drum, taxe s.a.m.d. din Olanda? Sau eventual niste costuri de transport? Multumesc.

Ai dreptate, barca este acum in marina din Mangalia.
Am adus-o prin iulie si am iesit de mai multe ori pe mare cu ea. Initial ma dusesem dupa un Dufour Arpege gasit pe net insa aveam o problema: lungimea lui era de vreo 11 m iar in legislatia olandeza se prevede ca barcile mai vechi de x ani nu se inmatriculeaza. In concluzie tipul nu avea toate actele in regula, astia de pe la ANR mi-au spus ca trebuie sa ii fac un fel de inmatriculare aici cu tot felul de revizii si alte cele ... asa ca m-am cumintit.

Cum tot eram prin zona (Amsterdam-Haga), m-am uitat pe www.boatshop24.com si am gasit o barcuta numai buna pentru ce vroiam eu (vele OK, micuta: ~ 1000 kg, tractabila, fara osmoza, 4 locuri, WC, chiuveta, aragaz, instalatie electrica etc etc) asa ca am tras o fuga langa Utrecht am vazut-o, am batut palma cu proprietarul, i-am dat un avans de 10% si m-am intors in Romania.

Dupa o luna m-am dus sa o iau de acolo.
Initial studiasem sa o iau pe canale pana aici. Timp am berechet, amici si prieteni asemenea (Radu de la sailingtours :noroc: s-a oferit sa ma insoteasca pe o portiune prin Germania, eu imi facusem deja un mic echipaj de 3 persoane, am studiat traseul, Robert Ambrozie :noroc: mi-a dat ideea cu scandura peste bordul barcii etc etc ) insa barca fiind mica am facut un peridoc la comanda, mi-am montat un carlig la Zafira, mi-am facut bagajele, pupat nevasta, copii si catelul si am plecat intr-o luni dimineata.
Joi eram in Olanda.
Vineri incarcam barca si dadeam o mica reprezentatie in marina locala taind la flex cam 5 cm din suportii peridocului de au ramas aia cu gura cascata acolo.
Luni eram cu barca inapoi (in Mangalia).

Cum a fost drumul?
Din punctul meu de vedere ... BETON. La viata mea am bagat cam 500.000 de km asa ca masina reprezinta pentru mine o a doua casa.

Taxe: 0. Barcile sub 15 m si cu viteza < 20km/h nu necesita nici un fel de permis in Olanda. Barcile mai vechi de X ani nu se inmatriculeaza.
Drumul: ~ 4500 km (dus-intors). Portiunea cea mai aiurea a fost la Viena (chiar inainte de intrarea in Viena sunt niste dealuri cu o panta mai prelungita insa Zafira s-a descurcat de minune). Pe centura Vienei insa sunt puse dale de beton si acolo am cam "topait" cu peridocul in spate.
Cost de transport: benzina pt cei 4500 de km, cazarile (~ 50 Euro) si mesele zilnice (~ 25 Euro).
Am respectat toate regulile de circulatie asa ca nu m-a oprit niciun echipaj de politie (romanesc sau strain).
Acte: contract de vanzare cumparare facut "de mana" cu vechiul proprietar. In baza actului respectiv mi-am luat un loc in portul turistic (am taxa platita pe un an) + e declarata la capitanie + obtinut avizul de la Politia de frontiera (Grup de nave Mangalia).

P.S. Zafira (din prima imagine) statea mai inclinata spre spate pentru ca era burdusita cu: 4 jenti + anvelope pt un Tiguan, un castel demontabil pt copii, un cart pt copii, 4 navete de bere, 2 baxuri de cafea, lazile cu scule, bagajele noastre, cadourile pt neveste etc etc :D :D

Cred ca ce am scris acum poate fi incadrat si la sectiunea "Barca mea" :)
 

Atașamente

  • 04072009(007).jpg
    04072009(007).jpg
    38.3 KB · Vizualizări: 947
  • 07072009(003).jpg
    07072009(003).jpg
    64.1 KB · Vizualizări: 815
  • pe_apa_in_Olanda.jpg
    pe_apa_in_Olanda.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 941
  • interior_fata.jpg
    interior_fata.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 832
  • interior_spate.jpg
    interior_spate.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 868
  • IMG_6543_1.jpg
    IMG_6543_1.jpg
    40.3 KB · Vizualizări: 776
Ultima editare:
Salut!
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai bucurii.
Nu am aflat, cel putin eu, cat ai dat pe barca?
Am un baiat de 6 ani care e bolnav de masini, fan Fulger McQueen (daca ai baiat ar trebui sa stii) si ma intereseaza cat ai dat pe cartul pt copii (banuiesc ca este vorba de unul cu motor nu unul cu pedale).
 
Salut!
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai bucurii.
Nu am aflat, cel putin eu, cat ai dat pe barca?
Am un baiat de 6 ani care e bolnav de masini, fan Fulger McQueen (daca ai baiat ar trebui sa stii) si ma intereseaza cat ai dat pe cartul pt copii (banuiesc ca este vorba de unul cu motor nu unul cu pedale).

Multumesc de urari!

Scuze insa fiind noapte tarziu ... am uitat de preturi ... :D

Toata vara am avut-o ocupata cu mutatul din Bucuresti si renovatul casei in Mangalia asa ca nu prea am putut sa ma dau cu ea sau cu barcile prietenilor mei atat cat doream (Radu m-a tot sunat toata vara sa merg cu el in Croatia si Grecia insa muream cu nevasta-mea de gat. Acum am terminat prima faza a mutarii asa ca sunt disponibil :banana: )

Deci:
- barca: 3000 Euro
- peridocul (facut la comanda in Romania si omologat RAR): 2700 Euro
- cheltuieli transport: 1300 Euro (benzina, cazare, masa, etc)

Total: 7000 Euro.

Barca are inclus un motor Suzuki outboard de 6 cai (in 2 timpi). Am folosit motorul doar la intrarea si la iesirea din portul Mangalia. Toata vara am consumat cam 10 l de benzina.

Mi-am mai luat din Romania: VHF Marine IC-M33 (portabil) la 900 RON si veste + colac de salvare (toate cam 500 de RON). Mi-am luat si niste vopsea antifouling - just in case.

Momentan barca nu e de vanzare insa nevasta-mea deja a inceput sa ma bata la cap ca "vrea una mai mare" si "pune si tu draga un anunt pe net". Deh, femeile :D intotdeauna gasesc pricina cum ca e "prea mica". Chiar daca nu am participat la nici o regata, mie imi place pentru ca am iesit cu copii si amicii pe mare si a fost super fain. Fiica-mea deja stie sa intinda focul (e foc pe carabine), sa traga de parame iar weekend-ul trecut a avut prima iesire "de iarna". Era putina hula in larg insa a fost OK. Fratele meu insa era verde la fata. :D :D

P.S. Kartul l-am luat din Toys 'r' us (Pandorf- Viena) insa e cu pedale pt ca ala micu' are doar 4 ani. M-a costat 100 Euro.
 
Ultima editare:
Salut!
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai bucurii.
Nu am aflat, cel putin eu, cat ai dat pe barca?
Am un baiat de 6 ani care e bolnav de masini, fan Fulger McQueen (daca ai baiat ar trebui sa stii) si ma intereseaza cat ai dat pe cartul pt copii (banuiesc ca este vorba de unul cu motor nu unul cu pedale).

Linistete!! mai bine ii iei o bicicleta cu casca si cotiere! e mai sanatos
 
Salut Andy. Faina barca. Iti doresc multe zile placute pe apa. Ai dat un exemplu excelent de planificare si executie a unei achizitii din afara si sper ca-ti vor urma exemplul cit mai multi barcaholici. Am doua intrebari. Tot in jur de 1,400 euro/an este taxa la Mangalia? Tine cineva cont cit de departe mergi in larg?
 
Salut Andy. Faina barca. Iti doresc multe zile placute pe apa. Ai dat un exemplu excelent de planificare si executie a unei achizitii din afara si sper ca-ti vor urma exemplul cit mai multi barcaholici. Am doua intrebari. Tot in jur de 1,400 euro/an este taxa la Mangalia? Tine cineva cont cit de departe mergi in larg?

Salutare,

taxa e tot atat insa e raportata la lungimea barcii.
Nu tine cont nimeni de cat de departe mergi in larg. :D ... cred. Eu nu am avut probleme de genul asta in aceasta vara.
Weekend-ul trecut m-am trezit insa cu salupa politiei de frontiera care a iesit dupa mine.
Ce vroiau? Sa verifice faptul ca am toate actele in regula, adica am avizul de tinere. Chestia asta se putea verifica foarte usor in catastifele lor tinand cont ca barca are avizul GN Mangalia iar iesirea a fost raportata politaiului ce dormea in ghereta din portul turistic ...:mad:
Abia cand au ajuns langa mine mi-am dat seama ca cel care venise in control era fostul meu prieten de batut mingea in copilarie :D

Apropo, azi e o zi excelenta de iesit :titanic:
 
Salut bibicu , si eu sunt din Mangalia desi am plecat in Buc de vre-o 12 ani , in weekend am adus-o pe fi'mea de la bunici si vroiam sa te caut sa povestim , dar nu am indraznit...
Cu permisiunea ta poate ne vedem in saptamanile viitoare daca ai timp fiindca in vara vreau sa merg si eu in Olanda sa-mi iau una.... poate-mi arati si barca:p
Bogdan
 
Salut bibicu , si eu sunt din Mangalia desi am plecat in Buc de vre-o 12 ani , in weekend am adus-o pe fi'mea de la bunici si vroiam sa te caut sa povestim , dar nu am indraznit...
Cu permisiunea ta poate ne vedem in saptamanile viitoare daca ai timp fiindca in vara vreau sa merg si eu in Olanda sa-mi iau una.... poate-mi arati si barca:p
Bogdan

... "Indraznetii înving!", era deviza celor de la SAS ...
 
in vara asta ma gandeam sa achizitionez si eu o veliera asemanatoarea cu a ta tot din olanda sau germania...insa eu ma gandeam sa vin cu ea pe Dunare. Tu de ce nu ai procedat la fel? care ar fi fost impedimentele ? nu mai vorbesc de costurile implicate in transport etc + ca beneficiai de croaziera...
 
in vara asta ma gandeam sa achizitionez si eu o veliera asemanatoarea cu a ta tot din olanda sau germania...insa eu ma gandeam sa vin cu ea pe Dunare. Tu de ce nu ai procedat la fel? care ar fi fost impedimentele ? nu mai vorbesc de costurile implicate in transport etc + ca beneficiai de croaziera...

Ionut , vezi ca acest subiect este destul de bine dezbaut pe forum ... foloseste functia search .
Pe scurt , daca ai 1 luna la dispozitie , curaj , pricepere in manuirea barcilor si cunostiinte de limba germana , ai putea sa te duci sa o aduci pe Rin-Main-Dunare. Dar daca esti complet incepator , nu e cazul ca asta sa fie prima calatorie.
 
Salutare tuturor,

In ianuarie Vali imi spunea intr-un post " .... Fericitule, in cativa ani Mediterana iti va fi playground ....".

Numarand saptamanile de iesire de anul asta mi-am dat seama ca trebuie sa ma despart de Rocky.

Deci ... e oficial ... Rocky + peridocul aferent e de vanzare la pretul de cost de 7000 Euro (barca+peridoc).
Mentionez faptul ca marina Mangalia este platita pana pe 01.08.2010 deci in pret intra si aproape tot sezonul 2010.
 

Back
Sus