Yacht charter in Grecia

Salut,

m-ar interesa si pe mine cateva detalii despre charterele din Grecia de unde ati inchiriat voi: site-uri, detalii, preturi etc etc
Stiu, stiu ... "Da si tu un google si o sa gasesti" insa una e sa cauti acul in carul cu fan si alta e sa mergi pe o carare deja batuta ...

:noroc:
 
Salut Bibicule, s-a mai discutat aici acum vreo 3 saptamani despre charter in Grecia.

Discutiile alea le-am vazut. Tocmai pentru faptul ca erau puse pe "manevra navei cu vele " mi s-a parut mult mai OK sa deschid un thread separat.

Ce ma interesa pe mine erau linkuri catre site-urile de unde efectiv au fost inchiriate barcile sau ceva mai multe detalii decat fraze de genul "La greci am fost eu, in aprilie 2009 , intr-o tura de 2 saptamani de la Atena pana la Santorini si inapoi " sau "Io de ex, ma duc constant de vreo cativa ani in Lefkada" ...

Thx
 
Am inteles, mentionasem discutia respectiva ca un punct de plecare, in speranta ca barcagiii implicati ne vor detalia experientele lor :). Cat despre cararea batuta, cred ca nu exista un website mai documentat in ceea ce priveste iahtingul charter in Marea Egee decat http://www.sailingissues.com/ . Cuprinde de la navigatie si meteorologie plus descrieri amanuntite ale arealelor de croaziera, pana la alegerea iahtului, firmei de charter si tot ce inseamna organizarea croazierei. L-am descoperit prin 2000, cand Grecia inca era un vis indepartat pentru majoritatea dintre noi, din cauza vizelor Schengen. Intre timp site-ul a evoluat semnificativ, acum cuprinde Grecia, Turcia, Croatia, plus o multime de informatii importante pentru charteristul aspirant.
 
Ionica

Am facut 2 ture in Ionica in 2009, una in vara si una in toamna pe final de sezon.

Ionica e ideeala pentru incepatori, o multime de porturi si golfulete, vreme in general stabila, nu se platesc taxe de acostare decat in marinele de fite ( in lefkas si in cele din corfu cam 50 EUR/noapte ) desi si acolo gasesti town key unde sa te legi moca.

Vara e aglomeratie mare mai ales cu flotilele care sunt peste tot. E cateodata problematic sa gasesti locuri in port si daca vrei sa ai siguranta unui loc e bine sa ajungi pana pe la 15.

Barcile le-am luat de la companii recomandate de sailingissues ( site-ul ala e intr-adevar genial ) si recomandarile lui sunt chair ok, mai ales ca isi ia si un mic comision de agentie de la chartereri

In vara am luat un Sun Odyssey 45.2 din 1998 de la skorpios charters, bazat in Nidri. Frima e unui neamt foarte de treaba si am avut posibilitatea sa facem o asigurare de tip damage waiver ( 70 EUR) in loc sa lasam banii de garantie.
Barca in ciuda varstei, a fost foarte ok si mega echipata iar in 2 saptamani cu ea am avut doar o mica problema cu o blocare a randei in catarg ( cand am recuperat-o nu am intins-o bine )

In toamna am luat un Bavaria 46 cruiser din 2009 ( era final de sezon si pretul a fost mic ) de la o firma bazata in lefkas. Am fost impreuna cu niste prieteni care au luat o barca de la Skorpios ceea ce ne-a oferit satisfactia unor mini-mini regate. Barca de la skorpios a avut niste probleme la alternator si la un moment dat a ramas fara baterii. Pe barca noastra in schimb am reusit performanta de a rupe focul in timpul uneia dintre "regate". Greseala a fost din nou a mea pentru ca nu am deschis velele cand am luat barca ( m-am bazat pe ideea ca era noua ) si avea niste mici ruperi pe marginea de intinsura. Cand am tras mai tare de barca pe un 20-25 noduri de vant am auzit o un zgomot de pantaloni care se rup in fund si am inceput sa vedem lumina prin foc :) ( cam 10-15 cm de ruptura ). Am reparat vela la un cizmar local in schimbul a 50 EUR. In rest totul ok. Firma de la care am luat barca e http://www.omegasail.co.uk/index.asp, foarte de treaba si oamenii astia.

Barcile au avut cam tot ce iti poti dori pe ele ca si echipare de la chart plotter pana la bowtruster
In iulie am platit 280 EUR/pers/saptamana iar in octombrie 230. ( inclusiv outboard, final cleaning si chiar si internet pe barca in octombrie :) )
 

Back
Sus