Recunoasterea certificatelor ICC

skipper

RYA Instructor
Pentru ca multa lume isi pune intrebari legate de ce scoala sa faca si ce fel de certificat sa obtina, am pus mai jos cateva lamuriri proaspete despre Cardurile ICC care se obtin in Romanica.

Certificatele de conducator de ambarcatiune de agrement (ICC=INTERNATIONAL CERTIFICATE FOR OPERATORS OF PLEASURE CRAFT) sant eliberate in tara noastra in conformitate cu Rezolutia 40 a Diviziei de Transport din Comisia Economica a ONU pt Europa, adoptata la 16 oct 1998. Din aceasta comisie fac parte semnatara 56 de tari din Europa, America de Nord si Asia Centrala.
Scopul acestei rezolutii a fost armonizarea legislatiei din domeniul transportului pe caile navale interioare in asa fel incat sa fie creat un cadru uniform de reglementare a conditiilor in care cineva poate conduce o ambarcatiune de agrement in respectivele ape teritoriale. Rezolutia se aplica inclusiv la "bare boat charter".

Stadiul aplicarii de catre guvernele tarilor membre a Rezolutiei 40 (si a Rezolutiei 14 modificata, care a precedat-o) prin care certificatele/cardurile ICC sant recunoscute in apele lor teritoriale, este redat intr-un document recent al secretariatului Working Party on Inland Water Transport, pe care l-am pus in attach.


Resolution No. 14 rev./40
Austria A/A
Belarus -/P
Belgium A/ -
Bulgaria A/ -
Croatia N/A
Czech Republic -/A
Finland A/ -
France A/C
Germany -/A
Hungary A/ -
Ireland -/A
Italy A/ -
Lithuania -/A
Luxembourg -/A
Moldova C/ -
Netherlands A/A
Poland A/ -
Romania C/ A
Russian Federation -/C
Serbia -/A
Slovakia -/A
Switzerland N/A
Ukraine N/N
United Kingdom -/A
A=adoptat, C=in considerare, N=nu se aplica, P=se aplica in parte
 

Atașamente

  • ECE-TRANS-SC3-2009-10e.pdf
    157.7 KB · Vizualizări: 33
Am cautat in cat mai multe surse de informare si nu am gasit nicaieri daca permisul de ambarcatiune de agrement eliberat de ANR este sau nu recunoscut de catrea autoritatile maritime spaniole. poti sa ma lamutesti si pe mine, te rog. In viitorul apropiat vreau sa ma mut in Cadiz, Spania si sunt curios daca imi este recunoscut permisun cat C+D, sau trebuie sa il echivalez sau sa dau un nou examen. Multumesc anticipat pentru raspuns.
 
Ultima editare:
Permisul este ICC şi în general este recunoscut peste tot, de către autorităţi. M-am uitat pe net şi nu o să ai probleme în Spania. Atenţie că dacă vei avea domiciliul în Spania s-ar putea să fie alte reglementări.
 
Multumesc pentru raspuns. Aici e problema, vreau sa am domiciliu in Spania, si dupa ce m-am documentat aseara pe net , da, daca esti rezident spaniol trebuie sa iti obtii permisul spaniol, adica (Titulin) Licencia de navegación, deci trebuie sa invat la perfectie spaniola. Mai grav este ca nu cred ca ICC eliberat de ANR poate fi echivalat de catre Ministério de Fomento.
 
Multumesc pentru raspuns. Aici e problema, vreau sa am domiciliu in Spania, si dupa ce m-am documentat aseara pe net , da, daca esti rezident spaniol trebuie sa iti obtii permisul spaniol, adica (Titulin) Licencia de navegación, deci trebuie sa invat la perfectie spaniola. Mai grav este ca nu cred ca ICC eliberat de ANR poate fi echivalat de catre Ministério de Fomento.

Nu ai nevoie sa fie echivalat, daca....este recunoscut.
 
De la RYA zicere..... chiar de bine.


"The validity of the ICC is frequently misunderstood. The ICC is not the boating equivalent of the EU driving licence for road vehicles, which all EU member states are obliged to accept.
The ICC is in fact of United Nations1 (UN) origin and although the ICC allows the holder to voyage internationally this is only where the country to be visited has chosen to accept it.
It is essential that you check that the ICC is acceptable to the authorities in the country in which you intend to use the boat (bearing in mind the size and type of boat and where it is going to be used) and you make sure that you have the evidence of competence required by the legislation of the vessel’s flag state."
 
Spania nu a semnat Convenţia ICC şi habar nu am de procedura de echivalare, dar probabil că o să te poţi da deoarece firmele de charter acceptă titulari de ICC şi poţi folosi paşaportul românesc când eşti legitimat.
 

Back
Sus