Ce inseamna DEADRISE la o nava si cum se traduce ?

Sunt un incepator intr-ale navigatiei si doresc sa ma pun la punct cu elementele de baza ale unei nave. Am citit multe documentatii online pe internet (in limba engleza si romana) si,printre altele, am dat peste termenul "DEADRISE" in urmatoarea fraza:

"A higher DEADRISE angle will give better performance in rough waters, but a lower DEADRISE angle is more hydrodynamically efficient and thus can generate better acceleration and a faster top speed."

Inteleg ca "unghiul deadrise" are influenta asupra performantei si hidrodinamicii unei nave dar...as vrea sa stiu CE inseamna (definitia) acest (ui) termen shi CUM se traduce in limba romana?
In afara de asta as dori sa stiu daca exista pe internet un dictionar /lexicon de termeni maritimi (adresa web - link) .
Multumesc.
 
Deadrise – The design angle between the keel (q.v.) and horizontal

deadrise - The measurement of the angle between the bottom of a boat and its widest beam. A vessel with a 0º deadrise has a flat bottom, high numbers indicate deep V shaped hulls.

f0085-01.png
 
Ce inseamna DEADRISE la o nava si cum se traduce

Multumesc pt urare si pt explicarea termenului DEADRISE .. As vrea sa stiu CUM se traduce in limba romana termenul DEADRISE si daca exista pe internet un dictionar/lexicon online despre asemenea termeni maritimi.
Multumesc.


Deadrise – The design angle between the keel (q.v.) and horizontal

deadrise - The measurement of the angle between the bottom of a boat and its widest beam. A vessel with a 0º deadrise has a flat bottom, high numbers indicate deep V shaped hulls.

f0085-01.png
 
La traducere nu pot sa te ajut dar sint sigur ca Vali iti va raspunde in due time.

Cel mai bun dictionar de termeni pe care l-am gasit pina acum este Google.
 
La traducere nu pot sa te ajut dar sint sigur ca Vali iti va raspunde in due time.

Cel mai bun dictionar de termeni pe care l-am gasit pina acum este Google.

Am cautat pe google si am utilizat si diferite motoare de traducere online dar NU AM GASIT traducerea in limba romana a termenului DEADRISE si nici un dictionar online de termeni navali.
Asa cum ai sugerat, sper sa primesc un raspuns din partea Dlui.Vali.
Multumesc.
 
Buna seara si bine ai venit pe forum :). Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum, dar locuiesc intr-o zona unde 90% dintre romanasi nu-si platesc factura de net la timp, si firma scoate switch-urile din priza :D. Deadrise nu are echivalent in romana, este exact ce a spus Svejk, adica unghiul dintre panoul de fund si orizontala. Exista multe combinatii de deadrise-uri pentru obtinerea diferitelor comportamente nautice. La veliere de exemplu, deadrise-ul este unghiul format intre orizontala si tangenta aproximativa la curbura imersa a fundului in plan transversal. La barci rapide, mie personal imi place deadrise-ul progresiv, solutie rar intalnita azi, cand se prefera puterile imense de propulsie in locul unui plan de forme economic. Acesta imbina portanta creata in jumatatea prova cu stabilitatea la glisare si volumul generos al unui fund aproape plat la pupa:
keywest-notes.gif
.
Oricum, vom mai discuta, insa deadrise-ul e ales cu precizie de proiectant in functie de destinatia barcii, asa ca importanta e alegerea planului optim pentru scopul ambarcatiunii, fara sa te mai incurci cu asemenea amanunte.
 

Back
Sus