Cum poti aduce o barca de afara

Intrebarea e ce fac daca am o barca de 4,2 metri construita in garajul meu, platesc sau nu impozit la ea, ca acte pentru ea ...Sau ma duc cu bonul de casa de la placaj, cu chitanta de mana de la epoxy pe care am incheiat-o cu barcaholicul cu care am luat la comun un bidon de rasina si cu procesul verbal de la o firma de publicitate care mi-a dat gratis material pentru vela.
Serios vorbind, ma duc si declar pe proprie raspundere ca am o barca?

Sa va tina Dumnezeu obiceiul!
Lipan
 
Am găsit discuția asta căutând informații despre traversarea pe Rin-Mine-Dunăre. Văd ca nu a mai scris nimeni. S-a concretizat cumva sau altfel, a făcut cineva cursa?
 
Intrebarea e ce fac daca am o barca de 4,2 metri construita in garajul meu, platesc sau nu impozit la ea, ca acte pentru ea ...Sau ma duc cu bonul de casa de la placaj, cu chitanta de mana de la epoxy pe care am incheiat-o cu barcaholicul cu care am luat la comun un bidon de rasina si cu procesul verbal de la o firma de publicitate care mi-a dat gratis material pentru vela.
Serios vorbind, ma duc si declar pe proprie raspundere ca am o barca?

Sa va tina Dumnezeu obiceiul!
Lipan
Da ! demersul legal este sa te duci la notar sa dai o dppr ca ai construit o cu materiale achizitionate de pe piata libera sau ,,in regie propie" depinde cum vrea notarul , si in baza actului obtinut sa mergi la fisc unde ,,o bagi pe rol"
 
Desi Teo a raspuns unui mesaj din 2009, imi permit sa fac o nota: impozitarea se impune doar daca barca trebuie sa fie inmatriculata, altfel aruncati bani degeaba, nu va intreaba nimeni despre acest aspect.
 
Dar daca barca ce are 6,5m si un motor de 8cp ce nu necesita inmatriculare, peste 3..4.. ani se schimba legea si vom fi obligati sa o inmatriculam, cum o vei inregistra la circa financiara? Impozitul va trebui platit din urma de la data semnarii contractului(daca vechiul posesor o avea inregistrata) sau de la data intrarii in tara plus o amenda. O barca ce nu necesita inmatriculare, o puteti declara la financiar si daca o treci la categoria " Luntre, barci fara motor, impozitul il veti avea de 40 ron/an.
 
Pesimistule ... desi s-ar putea sa ai dreptate cu vremurile ce par sa vina, pana si o copaie sa fie tratata ca un lux impozitabil.

Totusi in cazul constructiei proprii poti face oricand o declaratie notariala proaspata nu-i asa?
 
Pesimistule ... desi s-ar putea sa ai dreptate cu vremurile ce par sa vina, pana si o copaie sa fie tratata ca un lux impozitabil.

Totusi in cazul constructiei proprii poti face oricand o declaratie notariala proaspata nu-i asa?

Vezi ce spune Adrian Nomadul in topicul lui despre inmatricularea KaBoat-ului cu motor de 9,9 cai.
Daca vom ajunge ca in state, va fi nashpa rau!
 
O barcă ce nu a necesitat un timp înmatriculare, dar aceasta devine necesară ca urmare a schimbării legii, poate fi oricând "recumpărată" din afara României, ca să nu existe întrebări. Prin act sub semnătură privată. Aferim piaţa comună!
 

Back
Sus