Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30

Topic: constructie Cruiser planuri pareri ..

Junior Member
    Locația
    targu mures
    Posturi
    26

ok.
    modificari = amenajatul cabinei eventual micosrarea ei si marirea puntii cu vre-o 20 30 Cm .. nu cred ca ar fi o modificare majora ..

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Cred ca merge, trebuie vazute planurile. Oricum mie mi se pare destul de ok planul asa cum este, dar tu stii mai bine ce nevoi ai. Important e sa nu se umble la bulkheaduri, Mertens scrie despre asta la mai multe planuri.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Pentru modificare poti sa intrebi direct pe forumul lor, de obicei raspunde chiar Martens. E cel mai in masura sa-ti dea informatiile de care ai nevoie. S-ar putea sa aiba deja mai multe variante de cabina/punte.

Pe de alta parte, la costurile pe care le vei avea cu constructia, apoi cu dotarea, 100 de euro e mizilic. Si investitia asta in planuri iti va asigura suportul de care vei avea foarte mare nevoie din partea arhitectului
    Last edited by Smokey; 9 Dec 2009 at 09:11 AM.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    1

Buna, tuturor!
    Sunt un "BEBE" in domeniul constructiilor de barci. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, adrese ... si daca este ceva soft specializat pentru proiectarea de barci. Va multumesc pentru ajutor si va rog daca se poate sa ma contactati pe mess. (mcgregorco), sau mcgregorco@yahoo.com daca nu este prea mare deranjul.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Iaso Ciprian si welcome . Pentru ceea ce vrei tu, ia-ti mai bine 2 saptamani de concediu, sau macar acum de sarbatori lasa toate si ia Forumul Barcaholic la puricat, ca ai sa gasesti raspuns la (aproape) toate intrebarile. Daca ai o nelamurire concreta, spune-o aici si sigur o sa te indrume gashca de barcagii, ca pana acum ai scris prea in general .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

salve Aldo man, uite aici neste planuri ( not for free din pacate) prin care poti rascoli sa-ti alegi ce-ti place ,asta daca-ti place ceva, deci:
    https://www.boatdesigns.com/departments.asp?dept=2

s unele "la liber" :
    http://www.svensons.com/boat/
    astea-s mult vehiculatele planuri de la Svenson ,care cred ca s-au tocit de cate ori au fost popstate pe forumu' asta :P

cele de la Glen-L sunt ceva mai ieftinache decat (chiar si de construit e mai convenabil) cele de la bateau.com .
    succes

Junior Member
    Locația
    targu mures
    Posturi
    26

mersi impaiatu tebuie sa dau o

sunt tigancu@yahoo.com- viitoara tentativa de constructie a unei ambarcatiuni(asta daca nu obtii un plan consacrat)este foarte mult legata de o dimensionare exacta a elementelor constructive dupa regulile de calcul RNR,LLOYD*S REGISTER;eu caut o carte mai veche a lui ZGRUMALA SI BIDOAIE,constructia ambarcatiunilor mici si mijlocii,unde sunt date formule de calcul pt tot si toate;ele apar succint si incartile luiRADU THEODORU-punct de plecare TABU...ahoi si vant bun din pupa!

Default vant

Vantul din pupa nu e chiar ceea ce itzi doresti, mai ales daca nu ai spin sau mergi noaptea, mai bine un vant din 60 aparent )

Quote Originally Posted by tigancu@yahoo.com View Post
    eu caut o carte mai veche a lui ZGRUMALA SI BIDOAIE,constructia ambarcatiunilor mici si mijlocii,unde sunt date formule de calcul pt tot si toate;
    nu dimensiona structura de metal dupa cartea acea. normele la care se face referire in carte sunt norme ABS vechi, structura va rezulta supradimensionate(vb din experienta).

utilizeaza normele GL si fa apoi comparatia !

http://www.gl-group.com/infoServices...sch/inhalt.pdf
    Last edited by mariani; 26 Dec 2009 at 09:05 PM.
    IF A MAN DOES NOT KEEP PACE WITH HIS COMPANIONS, PERHAPS IT IS BECAUSE HE HEARS A DIFFERENT DRUMMER. LET HIM STEP TO THE MUSIC WHICH HE HEARS, HOWEVER MEASURED OR FAR AWAY. HENRY DAVID THOREAU (1817 - 1862)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Tags for this Thread

Bookmarks