Turneul International Dunarea Nr. 55 - TID 2010 Romania

O sa apara revista si la vanzare, sper. Dar a iesit de la tipar miercuri sau joi, deci nu avea cand sa ajunga la tarabe :))
Daca o sa am timp o sa scanez articolul sa vi-l dau :))
 

Multumesc mult Adrian! Eram nerabdator sa vad cum a iesit. Cel putin pozele sunt super-expresive! Din pacate textul nu este 100% Ok. In primul rand Turneul nu se refera numai la canotaj asa cum este titlul pe coperta si uneori chiar in text. Pare-se ca e o mica confuzie de termeni. Canotajul e o ramura distincta fata de caiac sau canoe. Cele trei ambarcatiuni sunt total diferite.
Apoi, informatia preluata de pe site-ul oficial este relatata gresit. Inscrierile se INCHEIE la sfarsitul lui Aprilie si nu incep! Atentie celor vizati!
 
Am vazut si eu pozele...am vazut revista in vitrina unui chiosc stradal prin Galatzburg . Bineinteles, chioscul inchis , ca-i sarbatoare :) ... Dar cea mai puternica reactie am avut-o cand l-am vazut in poze, ...Orafazu' ...
...Atunci am exclamat :
- Aiaaaaa , eeeee padelaaaa, mea ! :happy:
:noroc:
 
Ultima editare:
bai , nu stiu nimic ! da' cred ca s-ar fi auzit ,nu?!sigur s-ar fi auzit la Tulcea ! poate ca .......da' mai bine nu ma bag ,cine stie!

:)) acum intra Costin Iatan si ne face topicu guler :))
n-ai ce ne face frate ,asa ca tre sa ne accepti asa ; off topici . :p
 
bai , nu stiu nimic ! da' cred ca s-ar fi auzit ,nu?!sigur s-ar fi auzit la Tulcea ! poate ca .......da' mai bine nu ma bag ,cine stie!

:)) acum intra Costin Iatan si ne face topicu guler :))
n-ai ce ne face frate ,asa ca tre sa ne accepti asa ; off topici . :p

Dragul meu Impaiat,

De ceva vreme citesc "Seven Habits of Highly Effective People" a lui Stephen R. Covey si unul din principiile lui spune asa: "Cauta mai intai sa intelegi si abia dupa aceea sa te faci inteles!" Am pus in practica principiul de mai sus si functioneaza al dracu' de bine. Asa ca... din punctul meu de vedere e liber la off-topie.
Cheers! :noroc:
 
Ultima editare:
Lista este oficial deschisa

Salutare tuturor!

Lista este oficial deschisa si va fi updatata periodic in functie de schimbari (vezi PS). Participantii ce si-au exprimat dorinta de a fi inscrisi in lista pana acum sunt prezenti (in ordine alfabetica) in lista din atasament.
Pe toti ceilalti doritori de a fi in lista ii rog sa imi trimita: numele, prenumele, localitatea precum si punctul de intrare si iesire din Turneu. De asemenea am rugamintea la dumneavoastra de a descarca, completa si trimite inapoi formularul de inregistrare (disponibil pe http://tid.xhost.ro in sectiunea Download) la adresa de email AS.TID.Romania@gmail.com

Cu deosebita stima,
Costin IATAN
TID Romania

PS: Avem doi participanti din Radauti care vor face partea germano-austriaca. Sa le uram multa bafta!
 

Atașamente

  • temp.jpg
    temp.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 39
:p :p :p
S-o deschis campionatul de off-topie ,
Mare-mare veselie ... o sa fie !


As sugera ,cu caracter neoficial, ca la tabelul lista cu participantii inscrisi, sa mai fie inca doua mici casute-rubrici. Una cu modelul ambarcatiunii cu care se va participa si cealalta casuta cu numele de botez al barcii ,unde e cazul . ( Ca sa ne veselim in surdina, de ineditul unei musamale plutitoare, sau de vreo "coaja" originala, din materiale la care nu s-ar fi gandit nimeni ...)

AvemTure ! :noroc:
 
Ultima editare:
Ce patesc?
Dis de dimineata,urc in pod unde tin barcile,zarva mare dom-le,nu gluma cum deschid usa liniste,usor se mai distingea ceva,in coltul din dreapta susoteli,incet ma indrept intra-colo,si ce sa vezi?!...nemtoaicele DDR-iste,(Pouch Rz 85)se certau...pe mine ma uda prima ,ba nu ca pe mine,si tot asa pana cand intervin ferm...liniste, strapazanu vostru...liniste...si incepem sa radem,da radem pana ne dau lacrimile,urmand imbratisarile si depanarea unor amintiri.Langa ele RFG-ista (klepper) ma privea in ochi...Guten Tag...Herr Kapitan...Guten Tag...Jungfrau...imbratisari,amintiri s.a.m.d.
Ma ridic in picioare,si aud corul...SI noi cand pe apa? Ca asta batrana ne tot povesteste,despre TID,despre intalnirile ei la ceas de seara,cu celelalte surate despre ce prietenii,a mai legat ea,cica este una grasa, Gogoasa Infuriata,sfidatoare de vant,de una care a dovedit,hula Dunari,pe numele ei Bat-o Vina,de o alta englezoaica,Vista parca, tantosa de parca era pe Tamisa,ne-a spus de o piscina in bagaje,pe numele ei CuiRasat,de sexi Neky cu vela ei jumatate transparenta,de parca noi nu am avea vela,de Bic-ul Poklosit, de una subtirica ce umbla prin cluburi si are doua peturi langa ea,de Pocahontas cea rosie,si de verisoara noastra de la tara,care ii balsoi,si de multe altele...
Pregatirea e totul,vom incepe chiar acum,vom bea o tuica,in cinstea tuturor,si purcedem la drum...in curand, ne lansam pe apa...
In coltul din stanga,italianca bosumflata,si semi-umflata,se uita pe RAI 1,nu am deranjat-o.
 
Salutam pe Domnul Sorin, care s-a gandit sa iasa din umbra!
Hai noroc si sa-ti traiasca butelcutza!:noroc:
 
Ave Soo !!!!:eek:le:
...Cate o tzuica in amintirea fiecaruia ?:noroc: (te cred in stare ! :p)
...daaa' slana atarnata prin pod, nu era ?
(shtii tu, dintr-aia tare... la shorici :p)
....si pana la urma pe care(klepper) l-ai ales ?

...si eu mi-am dat azi "piscina" CuiRasat la apa, pe Brates. Am fost 3 caiace, cu o vreme din aia "fun" :
- nori de plumb
- vant dintr-ala ce te tine-n loc cand vrei sa-naintezi
- valuri mari ca la Tidul de anul trecut...vreme numai buna de stat acasa, cand e ... TID ! b-)

Sa-l fi vazut pe Mihai ce-i ridea sufletul, cand era inconjurat de valuri semetze, ambarcat la bordul noului lui, Riot Evasion.

AvemTure !

(U)P.S. Ma bucur sa te vad in sfarsit si pe aici, Ardeleanule !
- Guten Tag, Herr Kapitan !
 
Ultima editare:
Sa traiasca toti barcaholicii !!! Hristos a inviat !

Mi-am luat inima-n dintzi si am facut un pas catre viitor: m-am inscris pe forum!!!! Marturisesc ca va urmaresc postarile de aproape un an si ma bucura ce vad pe aici...Imboldul final pt a ma inscrie a fost
reusita lui Costin Iatan la rev. Yacht Magazin, treaba care va insemna mult pentru editia de anul asta a TID-ului. Felicitari ! Sper sa va pot ajuta si eu cumva pt ca anul asta sa fim mai multi, mai voinici si mai inarmati. Salut si aparitia Sorinului de Cluj cu stolul sau de nemtoaice....
Ca veste de ultima ora, pana la TID ( care este obligatoriu ), voi pleca la un skippertraining in Croatia cu baietii de la Saililgtours peste cateva zile - 10 Aprilie mai exact, si promit sa vin cu poze multe
si povesti marinaresti, sa depanam pe forum.

Sa auzim de bine!!
 
Uite inca unul. Unul dupa celalalt !!!:rock:

Bah, asta-i conspiratie curata...

Wow , de cand te asteptam aici, Sandrine...
...dupa ce ai sa vii de la skippertraining, o sa te rog sa ne prezinti aici, "jucarelele" ce le-aveai in arsenalul tau anul trecut, cu avantajele si dezavantajele lor. Ma refer la incarcatorul solar , mica pompa de scos apa din barca (ca nu se stie),si ce mai aveai tu, sau ce mai stii ca ar fi util etc .

Cat despre stagiul din Croatia, va doresc vreme nashpa :)banana:),dar nu foarte tare; O vreme din aia care sa va solicite intens si sa va-ncarcati de experiente utile si amintiri de neuitat. Nici nu ma indoiesc ca nu veti fi echipati corespunzator pentru asa ceva !...Si o sa va intoarceti mai barbati, sa paleasca de invidie gasca lu' ...Impaiatu ! (adica si eu) :noroc::sail:
 
Ultima editare:
Sorine, bine ai venit pe forum, ca vorba lu' Guzi - de mult ne spionezi din umbra.
Cat despre patania din pod... asta e daca ti-ai luat 3 nemtoaice. Daca se uda toate 3 deodata ? ce faci ? trebe sa le tragi o tura la fiecare, ca doar nu o sa le lasi ude si nesatisfacute ca se razbuna ele cand ti-e lumea mai draga. Asa ca trebe sa inventezi o noua pozitie, un fel de trio caiac, numa sa te tina padela.
 
Sandrine, bine ai venit !
Dar lasa inima la locul ei in piept, ca e periculos sa o ti intre dinti - daca inchizi gura te sinucizi.
Sa ai distractie pe cinste in Croatia !
 
Sa vezi ce trimaran bengos si-o face :
...Klepper cu flotoare Pouch RZ 85 . Parca vad c-ai sa-ti abandonezi lucrarea, Imi, de atata admiratie ...
 
Bine ati venit!

Salut si eu aparitia pe forum a celor doi barcaholici (Sorin si Sandrin) cu antecedente in domeniu! Nu stiu cum v-o fi rabdat atata vreme sa stati pe margine nene...

@Sorin - Respec' bro!
@Sandrin - fara voi toti, acel interviu nu ar fi existat niciodata Sandrin. Bafta in Croatia! ;)
 

Back
Sus