Turneul International Dunarea Nr. 55 - TID 2010 Romania

Pana la urma vad ca nu e nimeni pe aici care sa fi inregistrat o statie radio maritima (sau navala, am intalnit ambii termeni) , sa stie modalitati si taxe :)

Ba vezi sa nu: toti care au statia "normala" de 25w o au inregistrata, numai ca nu vrea nimeni sa-ti raspunda, s-a inrait lumea, maica!
Vezi ca am pus eu anul trecut mai multe despre subiect, inclusiv persoana de contact, deosebit de amabila, de la ANRC. Nu mai dau acum de link dar cineva cu mai mult timp si rabdare il poate scoate la lumina.

....Pai si nu trebuie brevet pentru folosit "jucarie" din asta ? ... intreb si eu, pentru ca se facea mult tam-tam pentru cursuri, pe chestii din astea.

Trebuie doar daca vrei sa emiti pe repectiva frecventa. Ascultatul e liber cu conditia sa nu divulgi continutul convorbirilor cu caracter secret al "organelor". Vezi cadrul legal pt radioamatori.
Mai e libera folosirea canalelor de urgenta (16VHF si cele in US, aero si marine) doar in caz de pericol corespunzator Mayday, nu Panpan sau Securite (doar in cazul in care sant in joc vieti umane).

Legal si teoretic trebuie, insa practic, nimeni nu o sa-l intrebe pe organizator de brevet. Eu zic ca o sa fie chiar recunoscatori pentru siguranta traficului.

Nu ti-as recomanda sa incerci asta: emisia in frecevente/benzi/canale neautorizate fara licenta e caz penal peste tot in lume.
Pt TID s-ar putea folosi cel putin doua metode:
- apel de pe celular la capitaniile din zona de responsabilitate
- statii in CB, de la 0.5w la 4 w, suficiente pt asa ceva.
Plus o portabila la ascultare pe canalul 16, just in case.

S-o gasi intre participanti macar unul care a facut cursurile de operator radio :), si care sa ia asupra lui responsabilitatea folosirii statiei. Uite-ma aici, voluntar, subsemnatul.
Un singur operator nu prea ajunge pt supravegheat toata ceata care uneori se intinde pe distanta de mile bune. Ideal ar fi sa fie mai multi su licenta/statie sau cel putin fiecare sa aiba in memoria celularului propriu numerele de telefon ale capitaniilor din zonele prin care trec.

Si ca o tangenta la discutie, stiu ca fiecare statie trebuie inregistrata si platita o licenta (?) . Cum descopera autoritatile daca ai platit sau nu pentru statia ta ?
Cand te viziteaza vreeun "organ" in Romanica sau aiurea si iti cere "actele barcii" acolo trebiuie sa ai si licenta asta plus multe altele. Poti pretinde ca folosesti statia doar pentru receptie numai daca in tara respectiva nu esti obligat de reglementari pt categoria ta de barca sa ai statie VHF, dar in general nu te vor crede.
Cum te descopera? Mai simplu decat se poate crede la prima vedere: statiile noi digitale ( si nu doar cele cu DSC) rau o semnatura proprie in emisie, usor de identificat. Plus ca daca isi pun mintea sa te gasesca o vor face dupa amprenta vocala a celui care a emis.
Nu va amagiti: autoritatile monitorizeaza si inregistreaza toate frecventele, e greu de crezut dar tehnic e mai usor de facut decat s-ar crede la prima vedere. Plus ca sant aceleasi organe care "urmaresc" si traficul GSM si identificarea e floare la ureche.

Doar statiile mobile se inregistreaza, cele portabile nu. Pentru ambele trebuie licenta.
Mie mi-au cerut sa inregistrez si mobilele si portabilele (Handheld) in anexa aia de la dosarul pt ANRC. Orice are legatura cu freceventele radio ar trebui trecut acolo, inclusiv receptoarele. Mi-au cerut expres sa trec si un receptor in fonie multibanda pe care ascult BBCul si RFI!

... Dar ramane intrebarea : cum te repereaza legiuitorul ? Cum te tintuieste la pamant ? Cum te pune sa platesti ? :)
Vezi mai sus: azi, intr-o lume digitala, e simplu, nu mai e ca in vremea statiilor cu lampi.
 
Ultima editare:
Era imposibil sa nu loveasca un cunoscator la tinta. Multumesc, Skipper.
Deci o iau catinel la lupta, gasesc conexiunea, institutia, duc acte, inregistrez, platesc, rasuflu usurat. (de griji si de bani :D )
 
Era imposibil sa nu loveasca un cunoscator la tinta. Multumesc, Skipper.
Deci o iau catinel la lupta, gasesc conexiunea, institutia, duc acte, inregistrez, platesc, rasuflu usurat. (de griji si de bani :D )

Gata, am gasit postul de anul trecut aici. Suna-l pe domnul din cartea de vizita si te lamureste el imediat.
 
Cum e cu statiile in 435MHz de 0,5W putere de emisie.Bat intre 5 si 8km (cele de marca) si nu au nevoie de autorizatie.Daca s-ar dispune de mai multe bucati ar putea functiona in lant ca un fel de releu de retransmitere intre participantii rasfirati pe tot traseul.
 
Banda PMR e in 446 MHz in Romania, fiind numai 8 canale (daca nu tinem cont de CTCSS) s-ar face aglomeratie mare, plus ca 5 km sol-sol se poate acoperi destul de rar in conditii normale (puterea maxima e limitata la 500 mW). Eu am reusit odata sa vorbesc cu 4/5 la 60 km intre 2 statii din astea, dar de pe varful Rarau (altitudine 1651 metri) si undeva la sud de Suceava.

Eu zic ca tot CBuri portabile ar mai de folos, cu carnatul din dotare ajung consistent la 2-3 mile bataie, si imediat ce le adaugi o sarma mai mare sar usor de 3-4 ori aceasta distanta. Plus ca sunt 40 de canale la dispozitie. Ca neajunsuri, sunt mai scumpe desigur, mai mari, si in conditii de propagare auzi mai usor alte natii, rusi, nemti; asta vara in drum spre Murighiol auzeam indicatii de trafic din jurul Aradului.
 
luati-va pmr-uri,in zone libere,degajate, cum o sa fie pe apa merg destul de bine chiar si la 5 km(acum depinde si de tip si fabricant),in zone cu paduri merg mai slab.avantaj:cu baterii normale (de calitate) merg multe zile.cb-urile sint greoaie si din cauza constructiei in sine si din cauza bateriilor,in afara de asta au toane din cauza propagarii,vara mai ales.
 
CBurile au nevoie de autorizatie thats the point pe cand pmrurile nu si cum zicea si home made pe firul apei se poate vorbi cu usurinta la 5km.
 
Ultima editare:
Chiar asa, Imi, nu povestesti mai pe larg experienta ta cu vela aia maiastra, la vant de travers? Sau la orice vanturi ai prins in perioada TID-ului. :) N-am apucat sa mergem in paralel, sa studiez problema in direct :) dar stiu ca ai ridicat de cateva ori vela.
Iar pe portiunea Harsova, a cam fost vant de pupa !

Salut Florio, ai dreptate , trebuia de mult sa spun cate cava despre vela pe care am mesterit-o si cer scuze tuturor celor care nu le-am raspuns pe tema asta.
In primul rand, LA MULTI ANI pt. toti barcaholicii si un an cu cat mai multe evenimente placute pe apa, constructii si achizitii de barci !
Am fost foarte entuziasmat cand am construit-o, dar entuziasmul asta a cam disparut cand am incercat sa o folosesc.
Prima gresala a fost ca nu am testat-o ( din lipsa de timp ) inainte de a veni la TID cu ea, nu stiam cum se comporta vela, cum se umfla la vant, cat de tare ma inclina si mai ales cum functioneaza mecanismul care ridica catargul.
Am ridicat vela chiar in prima zi a TID-ului, asistat de Impaiatu, pe care l-am rugat sa-mi tina telefonul si aparatul foto, in caz ca ma rastorn.
Surpriza placuta - merge ! Vela ( odata deschisa si asta daca nu se blocheaza mecanismul ) se comporta bine. E cusuta dupa sfaturile maestrului Lipan, din 3 bucati si are profil de aripa de avion.
Am mers vreo 3 km cu vant cam slabut, de travers, cam incetisor intradevar, dar am mers. Ma inclinat putin, fapt care la inceput m-a cam speriat, dar dupa cateva manevre facute la sfaturile lui Impaiatu, care ma asista, totul a fost ok. Asta a fost partea placuta.
Acum urmeaza belele:
Vela - probail din cauza ca am pliat-o uda si dupa aia a batut soarele pe ea, materialul din care e facuta se cam lipea in zonele in care facea pliuri cand era inchisa si devenea foarte greu de intins, se dschidea doar pe jumatate.
Mecanismul de ridicare a catargului - e prea complicat, are prea multi scripeti, prea multe articulatii, prea multe elemente in miscare, prea multe forte de frecare care se aduna. + 3 cordeline pt. ancorat catargul, 2 pt. ridicat si coborat vela + catarg si una pt ghiu, - total 5.
In prima zi a functionat bine si mecanismul, dupa care a inceput sa mearga din ce in ce mai greu, cordelinele nu stateau la locul lor, se incurcau intre ele, se
agatau de mecanism si faceau imposibila ridicarea velei stand in cockpit.
Intr-o dimineata am prins vant puternic din spate dar nu am reusit sa ridic vela, dadeam la padela resemnat, cand deodata ma depasesc doi cu o canoe folosind 2 umbrele mari pe post de vela. Am crezut ca inebunesc ! degeaba am incercat sa ridic vela, era blocata. Am iesit la mal si cu greu, am reusit sa o deblochez, dar nu am reusit sa urc in caiac cu vela ridicata asa ca am inchis-o, am pus cordelinele la locul lor ca sa nu se incurce inre ele, am mai ridicat-o inca odata la mal ca sa vad daca merge. Totul era ok. Am pliat-o frumos, am intrat in caiac, am dat la padela de cateva ori ca sa ma pun pe directia dorita si dau sa deschid vela, si tzeapa, s-a blocat din nou. Am crezut ca inebunesc a doua oara.
Tot in ziua aia, avand tot vant din spate, spre dupamasa, inainte de a ajunge la locul de campare, cu ajutorul lui Guzi, am reusit totusi sa deschid vela si tine-te bine, viteza, nu gluma. Nu mai stiam ce manevre sa fac, era sa-mi scap padela. Se apropia locul de campare si nu aveam " frana " . Daca pana atunci, vela nu se deschidea, acuma nu mai voia sa se inchida. L-am auzit pe un pescar de pe mal cum zicea:
- Uite la ala, zici ca are motor !
Pana la urma vazand ca nu asculta de cordelinele pe care in zadar le trageam, am prins vela cu mana si am reusit sa o inchid cumva dar nu de tot si am reusit sa opresc la mal.
Pe tot parcursul TID-ului am reusit totusi sa merg de cateva ori cu ea destul de multumitor, mai ales inainte de Ghindaresti, unde am prins vant destul de bun si vreo ora jumate - doua nu am dat la padela.
Rezultatul ar fi undeva la 70 % esec si 30 % succes.
Sunt multumit de cum am reusit sa fac derivoarele, cu sistemul de coborarae si ridicare a acestora si de vela in sine. In schimb mecanismul de ridicare a catargului si a velei nu functioneaza cum ar trebuie.
Am demontat tot mecanismul ca sa mai recuperez blocatoare, scripeti, suruburi si alte piese. Derivoarele si vela, probail, o sa le refolosesc la un alt proiect.
Mai este si problema vantului, care pe Dunare in zona si in perioada aia bate in rafale si din directi diferite, de cele mai multe ori din fata.
Am ajuns la concluzia ca la TID nu ai spor cu vela, padela e baza, dar cu toate astea ma gandesc la o alta varianta de vela.
 
Îţi sugerez să faci un banc de probe unde să testezi mecanismul de multe ori (de zeci, sute de ori) să vezi unde sunt problemele şi să încerci să le rezolvi. Eventual mai simplifică-l, pune-i vaselină, rulmenţi, schimbă materilul la velă, etc. Nu capota. Păcate de piesele alea frumos finisate. Vine primăvara, testează-l cât mai mult şi pe apă. Păcat dacă vântul bate favorabil să nu-l foloseşti din plin, dacă mecanismul este "învăţat" să răspundă prompt, şi să zică lumea că ai motor :):):rock::rock:.
 
Ultima editare:
Tot in ziua aia, avand tot vant din spate, spre dupamasa, inainte de a ajunge la locul de campare, cu ajutorul lui Guzi, am reusit totusi sa deschid vela si tine-te bine, viteza, nu gluma. Nu mai stiam ce manevre sa fac, era sa-mi scap padela. Se apropia locul de campare si nu aveam " frana " . Daca pana atunci, vela nu se deschidea, acuma nu mai voia sa se inchida. L-am auzit pe un pescar de pe mal cum zicea:
- Uite la ala, zici ca are motor !
.

Asta e ce am vrut sa retin din povestire !:D

Una peste alta forma si dimensiunile velei, derivoarele laterale, totul functioneaza bine ! Probleme sunt la mecanismul de pliere .
Eu unul, in locul tau, n-as renunta la vela in favoarea umbrelei :)
 
Nici nu ma gandesc sa renunt la vela in favoarea unei umbrele ! :) Deja lucrez la un alt proiect de vela mai mare, cu un catarg fix + 2 flotoare laterale. Am revenit la vechea mea idee: un minitrimaran, dar simplificat. O sa postez niste schite cand o sa am ceva mai concret de aratat.
 
Asta e ce am vrut sa retin din povestire !:D

Una peste alta forma si dimensiunile velei, derivoarele laterale, totul functioneaza bine ! Probleme sunt la mecanismul de pliere .
Eu unul, in locul tau, n-as renunta la vela in favoarea umbrelei :)

Pe mine ma trimiti cu umbrela .. lui Mos Craciun, ai? :p
 

Back
Sus