Eu am un vis, dar nu ma pricep

Eu am o slabiciune pentru chilipiruri

Poate te gandesti si la o varianta de asociere cu cineva sa-ti usurezi bugetul si ai avea ceva "la cheie" vorba romaneasca, numai sa te muti in el.
Uite aici o oferta din germania valabila pana in martie.Barcaz cu motor(2xMercedes 55Cp) cu toate utilitaile(inclusiv tilivizor LCD) mai ceva ca si o garsoniera ceausista.L=11,5m,l=3,4m.Pret 29000€.Loc de dormit pentru 10 persoane.
 

Atașamente

  • C1.jpg
    C1.jpg
    46.5 KB · Vizualizări: 69
  • C2.jpg
    C2.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 68
  • C3.jpg
    C3.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 62
  • C4.jpg
    C4.jpg
    31.9 KB · Vizualizări: 60
  • C6.jpg
    C6.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 60
  • C7.jpg
    C7.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 63
  • C8.jpg
    C8.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 56
  • C9.jpg
    C9.jpg
    50.4 KB · Vizualizări: 56
  • C10.jpg
    C10.jpg
    58.9 KB · Vizualizări: 57
  • C11.jpg
    C11.jpg
    34.2 KB · Vizualizări: 54
  • C12.jpg
    C12.jpg
    47.6 KB · Vizualizări: 55
  • C14.jpg
    C14.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 60
salutare Cosmitz si bine ai venit in zona!:noroc: din pacate ,asa cum a zis si Vincentiu ,lucrurile nu sunt asa roz cum am vrea noi iar singura cale de a evada din "matrice" e presarata cu diverse piedici puse de cei care au tot interesul sa ne tina jos! tu ai un mare avantaj ;nu esti foarte bine asimilat de catre sistem ,nu inca!
ca sa vezi cum te-ai acomoda cu traiul de nomad ar trebui sa incerci sa traiesti o luna-doua de-a lungu' Dunarii sau chiar prin Delta!nu-mi dau seama care ar fi sursele de venit fiindca nu poti trai nici ca Robinson Crusoe dar pt o perioada ai putea sa te descurci din ce mai ai tu p-acolo ,asta ca asa vezi strict cum ar decurge viata aboard, pt o eventuala acomodare!
si dupa opinia mea , stilul acesta de viata e foarte aproape de imposibil mai ales datorita lungilor perioade reci!
ideea e sa nu te descurajezi si sigur vor fi multi care sa se bucure de evadarea ta ca de o confirmare a posibilitatii acestui fapt! deocamdata sigur mai ramai prin zona si ramane sa dezvoltam subiectul, bafta multa!:noroc:
 
Cand esti tanar nu ai prea multe tabieturi si te acomodezi usor chiar si la o locuinta acvatica minimala. Nu e chiar asa de crancen cum ne mai spune Vince din experienta lui de marinar profesionist, eu de exemplu mi-am facut rost de ceva reumatism din vremea cand pescuiam iarna la navod sau setci, nu de la locuitul pe barca. Pana la urma liveaboard-ul tre' sa fie o placere, nu o corvoada. Chiar daca n-ar fi o locuinta permanenta, macar pentru refugiu in serenitatea Deltei in weekenduri sau concedii, sau pentru plimbari in amonte pe fluviu, si tot se merita o houseboat facuta cu gust, sau un motorsailer minimal.
 
Inca mai exista vise

Uite ca a venit si momentul in care sa postez si eu un mesaj pe forum, desi sunt membru de ceva vreme…

Multi dintre voi, fara sa ma cunoasteti macar, deja imi sunteti prieteni buni, numai din pasiunea pe care am gasit-o in mesajele citite aici. M-am intristat cand am citit postul cu referire la Periprava (merg an de an in delta de minim patru cinci ori pe vara si e valabil pentru toata delta, nu numai pentru Periprava), aproape am plans cand am vazut Decebal-ul domnului Radu Theodoru pozat si postat intr-un mesaj al lui Vali (Decebal care a stat in Galati in port in jur de 2 ani, mergeam licean fiind si stand aproape de Dunare, de macar doua – trei pe saptamana in port ori sa-l vad si sa visez pe linga el), m-am bucurat cand am citit lucruri frumoase scrise despre domnul Butusina (om pe care am avut onoarea sa-l cunosc si de la care am fost la un moment dat la un pas de a cumpara, impreuna cu un bun prieten, o barcuta - Nautrino, proiect indraznet din aluminiu cu care visam - hahaha la 20 de ani - sa facem circum-terra…), am votat inclusiv pentru omul anului, am savurat topicul despre navalizarea motoarelor…

Ma rog, daca mai continuu in aceeasi maniera tind sa devin total off-topic si nu cred ca e cazul pentru un prim post.

Cosmin, cele postate de tine m-au facut sa-mi aduc aminte de acel frumos VIS din copilarie si adolescenta (care nu m-a parasit nici acum, te asigur!) legat de ape si barci, intretinut de viata traita la malul Dunarii si cartile (majoritatea dintre ele citite si de mai multe ori) ale unor alti visatori ca Theodoru, Slocum, Moitessier, Gerbault, Heyerdahl, Cismasu (alias Cornell) si altii care nu-mi vin acum in minte; in fine, ajunsesem sa detin si citesc inclusiv manualele de marinarie de la Liceul de Marina, desi nu am avut nici o tangenta cu acel liceu…

E frumos visul tau, este cam acelasi cu al meu si al celor de pe acest forum, iar daca este adevarat ceea ce spui, vei ajunge mai devreme sau mai tarziu sa ti-l implinesti, intr-un fel sau altul, cu o barca mai mare sau mai mica, desi niciodata barca pe care o vei detine nu te va multumi si vei vrea o alta. Chiar asa, exista cineva care sa fi ajuns sa detina barca visurilor lui?

In legatura cu obtinerea permisului, sfatul meu este sa inveti singurel si sa-l sustii ca atare, de cativa ani s-a scos proba practica, iar examenul teoretic pentru C si/sau D se poate promova cu brio cu tematica citita cu sfintenie intr-o saptamana (te pot ajuta cu tematica in format electronic daca-mi dai o adresa de mail). Va ramane partea practica, dar la cati prieteni vei avea aici, nu cred ca te-ar refuza cineva in a-ti descrie si te initia in ABC-ul barcutelor :)

Imi pare bine ca te-am cunoscut, imi pare bine ca mai exista inca oameni care au un VIS si imi pare bine sa ma alatur voua si in scris, nu numai la modul pasiv de cititor!:)
 
Cosmin, incerca sa dai un PM/mail lui aurica, el a trait o vreme pe un velier in Canada si iti poate da mai multe amanunte despre cum e cu stilul asta de viata.

In locul tau, daca nu-ti vezi viitorul pe-aici mai bine pleaca intr-o tara cu clima calda si cu alte orizonturi, cat mai poti si nu prinzi prea multe radacini.

Legat de scoala, pentru C+D fara motor nu trebuie niciun curs, inveti singur ca esti tanar si ai mintea odihnita, iar pentru vele faci cursul cu pricina (io am facut anul trecut la Nautical Blue cu 250 euro, cred ca si la Set Sail e mai ieftin daca nu faci tot pachetul teoretic).
 
viatza pe apa

Bine ai venit. Cred ca marea noastra majoritate vor sa stea cat mai mult pe apa.
La un moment dat, am vazut 2 flotoare sudate pe un cadru langa lacul Sutghiol si deja imi imaginam casa facuta pe acea platforma si pusa pe lacul Mamaia, cu adresa : cand bate sudul ma gasiti in nord si cand bate nordul, ma gasiti in sud :)). Apoi m-am gandit cum evacuez apele uzate, ca doar nu era sa poluez lacul pe care stateam, grea solutia :) Apoi m-am gandit la cat de repede as primi aprobarea de la primaria constanta sa "montez" casa visurilor ... :((. Oricum inainte de asta visam si eu ca tine sa realizez o suma de bani si sa plec....in lume, cu un velier desigur :) Sa plec asa din port in port, catre ULTIMUL PORT.
Si in fiecare dimineatza ma trezeam si faceam cu totul altceva decat visam, azi un pic, maine un pic si tot asa, pana cand am realizat ca visul nu se mai poate realiza deoarece nu am facut nimic sa il realizez, m-am ocupat de altele si visul a plecat :(
Ca tu esti la momentul in care ai multe sanse sa traiesti visul si pentru mine, cred ca cel mai bine este sa te gandesti sa te mutzi intr-o zona cu clima cat mai constanta, sa nu ai nevoie de incalzire, costa mult, provizii de hrana, imbracaminte groasa, incaltari de sezon.Toate costa. si ma gandesc la faptul ca neproducand mare lucru sa nu risipesti resurse aiurea. Uite eu am fost prin Filipine, unde cea mai mica temperatura e 22 de grade si cea mai ridicata 28, convenabil zic, ai si mici dezavantaje, tzunami, denge, cutremure, dar asta e viatza. Poate si prin Caraibe te descurci la fel, nu am fost, asa ca....
Dar mi se pare esential sa incepi prin a te muta intr-o zona in care necesitatile sa fie ca si costuri minime. Poate sa te gandesti si la asta ....
Bafta maxima :))
 
sal
sa mergi pe o barca ca alternativa la un apartament/casa , pentru ca ai mobilitate cred ca e putin gresit . Scapi de multe tampenii , dar sunt convins ca dai de si mai multe, iar lista e lunga fara sa fac un exercitiu de concentrare prea mare . Poate singura varianta ar fi sa te deplasezi pe iarna prin Grecia, poate vara sa mai dai pe acasa , singura problema ar fi finantarea , pentru ca nu exista prea multe variante de scos bani decat ca zilier sau sa lucrezi remote pe IT , varianta care nu ar fi de neglijat . Problemele care nu cred ca mai pot fi rezolvate o sa apara cu familia , cam greu sa ai kids pe ape , poate chiar imposibil , iar accesul la o scoala nu prea e deloc facil , dar pana atunci ar mai fi ceva timp .
cred ca cea mai convenabila solutie ar fi o cabana la munte unde a intarcat draq copii si o barca in care sa poti sta cate o luna , un servici care sa-l poti face tot remote , ca sa poti pleca cand ti se ia , dar sa ai si unde sa te intorci cand incepi sa putrezesti pe ape . Aspectul asta ar avea de rezolvat o mare problema initial , accesul la internet , pe apa si la munte , ambele variante fiind cam greu de realizat . Fara acces la internet se limiteaza mult orizontul profesional , internetul ar asigura insa ceva o varianta buna .
 
Mihai, daca te iei dupa parerile oamenilor care "au facut barbi matusalemice de alge la mal", ai sa te ancorezi si tu ireversibil in cloaca calduta care ne mananca zilele :D. Uite, eu acum caut solutii de incalzire eficienta si economica pe timp de iarna, si cred ca ar merge un schimbator de caldura de la un instant pe gaz, alimentat pe gpl si adaptat pentru admisie exterioara si tiraj natural, care sa duca un calorifer suficient pentru toata cabina barcii. S-ar asigura astfel si apa calda pe timp rece, fiindca vara faci baie la un dus solar obisnuit.

Electricitatea s-ar asigura de la alternatorul motorului, plus un generator mic, care sa incarce acumulatorii in caz de stationare. Important e ca si consumatorii electrici sa fie minimali, fiindca electricitatea la bordul unei barci e dramuita la milimetru, pardon, miliamper. Eu in afara de iluminat pe led-uri, un frigider auto pe compresor mic si un laptop nu cred sa mai am nevoie de ceva.

Iar despre apele uzate, cel putin in sectorul romanesc, la cate reziduuri varsa toate navele in apa fara vreo grija, nu cred ca se va lua cineva de tine daca tragi apa de 2 ori pe zi :). Eventual un tanc de ape uzate, in caz ca esti in alta tara cu norme stricte, caz in care pentru o suma modica ti se asigura si deversarea. Singura problema in Ro este ca pe balta mai sunt furaciosi, braconieri sau tot felu de curiosi, da daca ajungi sa te cunosti cu ei, nu vei avea probleme, oamenii apei sunt baieti duri, dar de incredere.

Pentru cine e hotarat, nu exista piedici, fiindca ai linistea si satisfactia de a trai in afara dogmelor sociale, care ne spun ca trebuie sa fim imbracati de firma si sa conducem un tanc de SUV ca sa fim respectati de frustratii din jur. Cele mai importante chestii sunt sa fii sanatos si sa ai o sursa de castig care sa-ti permita subzistenta in modul de viata acvatic pe care l-ai ales. Iar daca si sufletul tau pereche gandeste pe aceeasi lungime de unda, nu sta nimic in calea fericirii voastre ;).
 
Eu propun nominalizarea unor expresii faimoase pe site-ul barcaholicilor, cum ar fi mesajul catre barcaholici:
"Stati cu picioarele pe pamant!"
Daca castiga pe 2010, poate deveni motto pentru barcaholic.ro
:)
 
Apele din Romania

Am si eu o experienta legata de lacurile din Romania care trebuie povestita. Si este una horror.
Mai exact vara trecuta eram cu caiacul pe lacul Sutghiol, vantul batea destul de tare formand niste valuri "frumusele". Pana aici mi-a placut. La un moment dat pe la mijlocul lacului am nimerit intr-o insula nelocuita. Nici nu avea cum sa fie locuita... Era o insula de c..at (jucam Spanzuratoarea pentru aflarea cuvantului?). Treaba nasoala cu nici nu mai putem sa ies de acolo. Cand bagam padela in apa sa vaslesc trebuia sa o si scot. Si o scoteam plina tot de c..at. Nasoala experienta. Daca va uitati cate vile s-au facut pe marginea Sutghiolului si cati propietari de vile doresc sa faca economie prin neplata vidanjei, o sa va dati seama cum se nasc noi insule pe apele acestei magnifice tari.
Mai una, de data asta pe Dunare prin jona Calarasului. Eram mai multi intr-o barca in cautarea unei plaje linistite pe o insula de pe Dunare. Am gasit-o si era liniste si frumusete in jur. La un moment dat a aparut o barca cu 2 barbati de vreo 50 ani si 4 sirene care savurau la maxim muzica house data la volum maxim (aveau si boxe puternice mitocanii). Au aterizat pe plaja si de aici s-a declansat baieramul. Foc pana la cer (prima oara dupa cantitatea de lemne pusa pe foc am crezut ca trebuia sa rada o sirena intr-un ritual pagan inecat in sange si bautura care era si ea din abundenta). Dar de fapt ei vroiau sa arda 3 mici si un bax de cutii de bere. Spasit in fata acestor manifestari de forta si potenta, m-am dus si chiar i-am rugat sa dea muzica mai incet. Cand am lansat rugamintea s-a facut liniste (adica nu mai urlau leii de 50 ani) si tot ei s-au inrosit la fata articuland cu patos: "E insula lui Mata' bai?". Cu parere de rau a trebuit sa recunosc ca nu am act de propietate si ca ii rog doar din prisma bunului simt pe care cu siguranta il au si ei ascuns pe undeva in ungherele sufletelor lor ratacite ... pe aceasta insula. Dar nu avea aceasta calitate. Dar aveau totusi ceva: o pusca de vanatoare, pe care mi-au aratat-o imediat dupa rugamintea mea spasita. Dar totusi au facut ceva, de la muzica house au trecut la manele. Totusi o schimbare. M-am schimbat si eu la fata si singura solutie rationala a fost sa plecam de acolo pe alta insula unde am avut noroc sa fim singuri datorita apei foarte mici care permitea sa ajungi doar cu o gonflabila pe ea (aia aveau o salupa destul de maricica din fibra).
Mai am povesti, dar nu vreau sa plictisesc. Cam asta este viata pe apele din Romania. Multa si interesanta...
 
Ultima editare:
:ahoy: , un vis ca al multor barcaholici de pe aici inclusiv al meu , orice ar fi eu unul cred ca nu ar trebui sa renunti la visul tau indiferent dak ai 20 ani sau dak ai avea 40 , si din punctul meu de vedere sunt doar 2 probleme prima ar fi sa te descurci pe plan financiar iar a II- a este ca sunt prea multi marlani pe apele din romania , dak treci peste acestea 2 restul devine foarte usor spre exemplu pentru apa potabila iti este foarte util un filtru de apa ( purificator... ) sau pentru electricitate un mic panou solar este ideal , eu cunosc pe cineva care sia montat o mica eoliana ( a trebuit sa improvizeze putin punand o roata de bicicleta cand niste marlani iau rupt o pala sincer nu imi plac improvizatiile ) sau pentru reziduri menajere ideal un tanc de reziduri mai ales dak vrei sa calatoresti si in alte tari , si in functie de cat pretuiesti mediul inconjurator chiar si in romania este o posibilitate , credema ca cei de la vidanja nu sar da in laturi dak iai chema sa iti goleasca tancul , sau mai pot da exemplu de o persoana care si-a montat o aeroterma auto si e foarte multumit ( avand in vedere ca trebuie sa incalzesti un spatiu destul de mic aeroterma va face fata cu brio ) , oricum ideea este ca daca iti doresti acest lucru aproape nimic nu e imposibil si se poate gasi o solutie pentru aproape orice
 
Ultima editare:
Cam asta este viata pe apele din Romania. Multa si intresanta...

Poate va amintiti de meciul de anul trecut din vara, cand vreo 3 baietasi caraormei i-au batut pe niste cocalari de Galati cu neveste cu tot :D. Cacanaru roman care dintr-o data a prins gustu apei se crede buricu pamantului daca are o troaca rapida, si cand mai are si o pusca langa el e de-a dreptu Dumnezeu. Cu gunoaie din-astea singura solutie e sa-i percutezi tu primu "te inec baga-mi-as puncte puncte ca becali", sa-i vezi atunci cum se cufuresc pe ei.
Barcagiul pasnic si iubitor de liniste si natura e considerat un fel de maimutoi de catre cocalari, dar e bine ca nici baltaretii adevarati nu suporta cocalarii, cum a fost si la Caraorman. Cand eram mic, numai cand se auzea pe Dunare de alde Spataru se ascundeau toti ca potarnichile, daca le calcai toana te inecau aia. Si noi cand mergem in brigada pe balta, daca se trezeste vreunu cu manele, il linistim imediat cu vreo turbaciune de muzica rock, si daca insista, ii facem si baie imbracat :).
 
Eu propun nominalizarea unor expresii faimoase pe site-ul barcaholicilor, cum ar fi mesajul catre barcaholici:
"Stati cu picioarele pe pamant!"
Daca castiga pe 2010, poate deveni motto pentru barcaholic.ro
:)





Aferim bre boierule.
Dar ce zici de "Stati cu picioarele pe pamant si cu capul in nori" ?
 
Aferim bre boierule.
Dar ce zici de "Stati cu picioarele pe pamant si cu capul in nori" ?

Tot nu merge pentru mine..mai bine "stati pe apa si cu capul in nori."
:)
Lasand gluma la o parte, gvincentiu are dreptate si el, exista o realitate care nu poate fi ignorata. In acelasi timp un asemenea plan nu este chiar extraordinar, mii de oameni traiesc in felul asta pe toate colturile globului. In Asia sunt platforme plutitoare care se misca in voia vanturilor si a curentilor de la nord la sud, cum zicea adriann, Vietnam, Malaysia, Indonesia, Thailand, Phillipines.
Chiar si in Europa rece si gri, este Amsterdam, pe Dunare prin toate tarile prin care trece, chiar si in Scandinavia. Deci, in final subiectul asta nu este atat de extrem. Frica de lipsa de confort si "siguranta" este ceea ce paralizeaza deciziile oamenilor, si nu provocarile tehnice sau climatice.
In final, intre rationalisti si visatori exista un alt grup, cel al actionarilor, adica cei care aplica viziunea in practica si actioneaza conform visurilor lor.
 
In final, intre rationalisti si visatori exista un alt grup, cel al actionarilor, adica cei care aplica viziunea in practica si actioneaza conform visurilor lor.[/QUOTE]





Adevarat grait christian.
Pana la urma marea greutate este sa treci in acest grup de mijloc din cele 2 extreme.
 
Mihai, daca ai ceva bani, poti, fara sa risti sa-i risipesti in mod irecuperabil pe toti, sa incerci ceva de genul asta: http://www.probarca.ro/anunt/4017/103/1/103/Vand-barca-Weekender-700-cu-motor-si-peridoc.htm# sau http://www.probarca.ro/anunt/4018/102/1/102/Vand-barca-LAKEFIELD-Spartan-cu-motor-25-CP-.htm . Eu sunt indragostit de Delta si m-as vedea ratacind 9 luni pe an pe canale cu asa ceva. Din pacate sunt casatorit cu Banca si trebuie s-o intretin :( , altfel... Esti la varsta la care ai dreptul sa incerci toate nebuniile din lume... cate o data! Nu rata ocazia :sail:
 
Desi, nu se stie... aparentele insala ; toate capetele sunt aproximativ rotunde pe-afara ; cat de patrate sunt unele pe dinnauntru ...oi vei , oi vei
 
Ultima editare:

Back
Sus