Taxe si impozite

vezi doar sa nu fie interzis accesul ambarcatiunilor pe apa respectiva.[/QUOTE]

... am depus o cerere la Apele Romane cu documentatie , acte cu tot ptr. aviz si de 4 saptamani nici un raspuns ...
 
Ordonanţă nr. 42/1997 privind transportul maritim şi pe căile navigabile interioare
Text actualizat la data de 06.06.2008. Actul include modificările din următoarele acte:
- O.U.G. nr. 74/2006
- Legea nr. 290/2007 publicată în MOF nr. 780 din 16/11/2007
- O.U.G. nr. 70/2008 publicată în MOF nr. 425 din 06/06/2008.
51.4. - (2) NU SE INMATRICULEAZA în registrele matricole prevăzute la art. 51.1 următoarele categorii de nave:
c) ambarcaţiunile cu o lungime mai mică de 7 m şi/sau cu o propulsie mai mică de 15 kW;


CODUL FISCAL 2010
ART. 261
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport CARE TREBUIE INMATRICULAT în România datorează o taxă anuală pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
................intrebarea este:poti fi obligat sa declari la fisc o barca,daca legea nu te obliga sa o inmatriculezi?
 
Aceeasi chestiune am gasit-o discutata mai demult pe un forum pescaresc, parca pescuitul.ro. Concluzia lor a fost ca atata vreme cat nu inmatriculezi barca nu datorezi vreun impozit, adica se asimileaza bicicletelor sau ciclomotoarelor in cazul vehiculelor terestre.
 
Salut ,Sunt nou pe ici . Vreau sa imi achizitionez si eu o barca de de 5m - 10-15CP pentru la mare . Dar din cate vad eu acuma cu taxele lui Boc nu mai renteaza, decat sa stai in casa si sa astepti ziua de maine . Si de preferat nici sa nu apuci pensie. Pai si pana la urma legea asta noua care taxeaza tot ce pluteste peste 2.5m o so anuleze pe cea eruopeana si cea in vigoare care anuleaza taxarea barcilor sub 7m ? Sa aprobat inca sau e inca in discutii ?
 
eu te sfatuiesc (junioroo7) sa ceri informatii la capitania cea mai apropriata sau la o firma de brokeraj care te va sfatui fara costuri ce ai de facut. eu am cumparat pe firma o barca din Germania anul trecut si mi-a convenit sa fiu scutit de tva la achizitie. am inmatriculat ambarcatiunea la capitania de la Snagov. si am fost fortat bineinteles sa o trec pe rol, din pacate anul asta s-a marit impozitul (de la appx 140 la 430 ron) pentru barca mea 5.5 m si 135hp.
 
in 2013 nu se mai pescuieste in Delta Dunarii cu permis ANPA, se achita permisul la ARBDD Tulcea o data cu accesul pt. persoana, barca etc...
 
in 2013 nu se mai pescuieste in Delta Dunarii cu permis ANPA, se achita permisul la ARBDD Tulcea o data cu accesul pt. persoana, barca etc...
Nici in 2012 nu a fost valabil permisul ANPA pe teritoriul rezervatiei. Umblau agentii ecologisti cu toate permisele dupa ei, mai putin cu cel de acces cu barca si, probabil, si pentru masina. Dar permise de acces si de pescuit in alb am vazut la o cunostinta asta vara. Le completa pe loc si incasa si banii.
 
Stie cineva cum se calculeaza impozitul pt o barca cu motor?
Am cautat pe net dar nu am gasit ceva concret.
Ms
 
Eu anul trecut am inregistrat barca (Astromar 470) cu motor de 60CP la sector 3. Intreband cum o considera ei, ca sa ma asigur ca nu e trecuta altceva decat barca cu motor, am platit anul acesta ceva peste 200 de lei. Asadar, insistati sa fie inregistrata barca cu motor si nu ambarcatiune de agrement sau altceva.
 
Daca e vorba de impozitul la ANAF, eu nu platesc impozit pe barca [barca mea are 4,64 cu motor de 20cp]
Insa platesc impozit , de fapt, pe peridocul barcii.
Acesat impozit este 129lei/an, conform instintarii de plata pe acest an :)
La Capitanie nu e inregistrata dincauza modificari legilor....a fost, dar pentru ca legea s-a schimbat, am fost nevoit sa inlatur insemnele de pe barca :)
 
@alex - Am fost instiintat si nu a trebuit decat sa scot insemnele de pe barca, nimic altceva
@stefan - O sa intreb [e posibil sa fie si barca si nu mai stiu eu :p ]
 

Back
Sus