Taxe si impozite

In Ordin zice ca asta e o taxa "pentru serviciile prestate". Oare care sant acele servicii?
Si nu e nici o cale legala de atacat scarbosenia asta? E vreun jurist pe barca sa studieze problema? Nu e ilegal sa iei taxa pt acelasi lucru de 2 ori sau 3 ori? Exista temei pt o sesizare la Curtea Constitutionala?

PS. Acum au zis la Kanal D ca daca vrei sa faci poze mai trebuie sa platesti inca 100 RON.
 
Ultima editare:
In Ordin zice ca asta e o taxa "pentru serviciile prestate". Oare care sant acele servicii?
Si nu e nici o cale legala de atacat scarbosenia asta? E vreun jurist pe barca sa studieze problema? Nu e ilegal sa iei taxa pt acelasi lucru de 2 ori sau 3 ori? Exista temei pt o sesizare la Curtea Constitutionala?

PS. Acum au zis la Kanal D ca daca vrei sa faci poze mai trebuie sa platesti inca 100 RON.

asta e tare,sa platesti si pentru poze...ce fac,iti controleaza aparatul foto?sa filmezi o costa mai mult?in ce tara traim....eu am inteles ca taxa e pentru acces in delta,dealtfel taxa era si pana acum,doar ca era 10 lei.daca mergi pe brate nu esti in delta,nu?
 
asta e tare,sa platesti si pentru poze...ce fac,iti controleaza aparatul foto?sa filmezi o costa mai mult?in ce tara traim....eu am inteles ca taxa e pentru acces in delta,dealtfel taxa era si pana acum,doar ca era 10 lei.daca mergi pe brate nu esti in delta,nu?

Era 10 RON la Consiliul Judetean Tulcea. Acum s-au gandit si cei de la ABRDD sa ne mulga.
Pe bratele Tulcea, Chilia si SF Gh nu se plateste, avantaj cei care nu pot intra pe canalele mici decat cu tenderul.
 
PS. Acum au zis la Kanal D ca daca vrei sa faci poze mai trebuie sa platesti inca 100 RON.


E ABSURD! ABERANT!

Numai în ţările lumii a treia ţi se cere taxă/autorizaţie să faci poze la obiective turistice. Anul trecut am vizitat o bună parte din Italia şi nicăieri nu mi s-a pretins aşa ceva. E vorba de o ţară în care numărul anual al turiştilor îl depăşeşte pe cel al populaţiei ''băştinaşe''. Cum de sunt italienii aşa de tâmpiţi de nu pun taxe pe aparate foto/video, având în vedere sumele uriaşe pe care le pot obţine astfel?
Gata, ştiu ce urmează: taxa pe fotografiatul maidanezilor din Bucureşti. Una sută roni bucata!
 
E ABSURD! ABERANT!
...Gata, ştiu ce urmează: taxa pe fotografiatul maidanezilor din Bucureşti. Una sută roni bucata!

Daca-ti spun ca exista deja ce zici de asta? S-au gandit deja la taxat filmarile si fotografiatul in public, am dat mai demult de minunea asta care urmarea sa-i jecmaneasca pe cei care faceau filme prin B si de la care alde-Base nu lua nimic!
 
Nu stiu de ce va mira, la noi in celebrele manastiri din Moldova se cere taxa foto si video demult, ba mai mult, la unele manastiri sunt taxe separate pentru "aparat digital" si "aparat cu film" :confused:

E singurul loc in lume unde am vazut asa ceva ... :confused:
 
taxa aceasta este pt fiecare intrare in delta.nu se poate plati pe tot sezonul?e cam neplacut sa pierd mereu timp sa merg la tulcea pt asta.a,sau mai bine spun ca intru acum si stau 4 luni...:happy-banana:
 
Buna ziua tuturor,
eu stiu doar despre acestea (taxe).
 

Atașamente

  • delta dunarii TAXE AUTORIZARE 2009.pdf
    236 KB · Vizualizări: 45
Jan:
"Buna ziua tuturor,
eu stiu doar despre acestea (taxe)."

Aceste taxe sunt in vigoare in continuare, ordinul pe care l-am prezentat intr-un post anterior suplimenteaza cei 10 ron pt. turist pe sejur cu inca 20. Din spusele tipei de la arbdd permisul ar fi valabil mai mult decat un sejur (cateva zile), o luna sau doua (era "foarte bine informata").

Pentru accesul cu barca cu motor este un alt ordin (nu am retinut nr. spus de tipa) emis la sfarsitul lui mai si suplimenteaza (pentru motor mai mic de 25 cai, asta m-a interesat pe mine) cu inca 100 lei peste cei 105 pe an din ce ai prezentat tu.
Am mai spus, daca vrei doar pentru cateva zile platesti 10 lei pe zi de barca. (turism neorganizat, pct. 2b.2. din vechile taxe), dar daca vrei pe un an mai platesti 100 ron peste ce scrie acolo.

Vant bun! (pentru velisti, caci pentru mine ar fi valabil "rezervoare mari si pline") ;) :titanic:

PS. Toate aceste taxe sunt valabile pe traseele turistice prezentate pe siteul ARBDD, dar nu se aplica pe caile navigabile (bratele Sulina, Chilia, Sfantu si Tulcea).
 
Ultima editare:
Am fost in Delta de miercuri pana duminica si am trecut pe la sediul Administratiei Rezervatiei pentru plata birurilor.
Este asa cum am spus, 10 ron de persoana pentru Consiliul Judetean, cu o singura chitanta pentru toate patru persoanele, 20 ron pentru administratie deasemenea o singura chitanta, dar permisele de acces sunt nominale, cu nume, prenume, serie CI si CNP, valabile pana la sfarsitul anului. Pentru barca cu motor sub 25 de cai 10 ron pe zi, am scos pentru cinci zile.
Birocratie si hartii multe, copii dupa chitante, buletine, permise de acces. In conditiile astea nu stiu cum ar putea un agent din teritoriu (presupun ca agentii ecologisti) sa elibereze pe loc un permis.
Si ceva inedit. :)
Am vazut trecand la motor un velier cu numele Margherita, la intersectia dintre canalul Dunavat si canalul Cocos, venind dinspre Mustaca.
Ne-a impresionat foarte tare si cred ca ne-am comportat precum spectatorii lui Impaiatu pe Dambovita. Este cumva vreun forumist fericitul posesor?
 
Ceva poze este.
Sa selectez cateva si o sa le pun la sectiunea respectiva.
Din pacate in ce priveste velierul am fost foarte ocupati cu cascatul gurilor ca sa ne mai aducem aminte si de aparatul foto.
 
Am fost in Delta de miercuri pana duminica si am trecut pe la sediul Administratiei Rezervatiei pentru plata birurilor.
Este asa cum am spus, 10 ron de persoana pentru Consiliul Judetean, cu o singura chitanta pentru toate patru persoanele, 20 ron pentru administratie deasemenea o singura chitanta, dar permisele de acces sunt nominale, cu nume, prenume, serie CI si CNP, valabile pana la sfarsitul anului. Pentru barca cu motor sub 25 de cai 10 ron pe zi, am scos pentru cinci zile.
Birocratie si hartii multe, copii dupa chitante, buletine, permise de acces. In conditiile astea nu stiu cum ar putea un agent din teritoriu (presupun ca agentii ecologisti) sa elibereze pe loc un permis.
Si ceva inedit. :)
Am vazut trecand la motor un velier cu numele Margherita, la intersectia dintre canalul Dunavat si canalul Cocos, venind dinspre Mustaca.
Ne-a impresionat foarte tare si cred ca ne-am comportat precum spectatorii lui Impaiatu pe Dambovita. Este cumva vreun forumist fericitul posesor?

taxa de 20 roni este pt tot anul sau pt o singura intrare?agent de teritoriu,adica poti plati cand vine in control?
 
Pentru cei 10 ron ai Consiliului judetean nu se elibereaza chitanta (scuze de confuzie, acum am observat) ci, citez de pe hartiuta, "PERMIS Intrare in scop turistic in RBDD" cu numele turistului, Nr. persoane insotitoare (nenominalizate), Data si Taxa, are o serie si un numar si o semnatura, fara stampila. Perioada de valabilitate nu este precizata, dar din documentul prezentat de Jan in acest thread ar fi valabil pe sejur. Mai bine sunam la ARBDD si ne interesam.
Pentru taxa de 20 se emite un permis format A4, nominal, si pe care este precizata valabilitatea pana la 31.12.2009.
Agent de teritoriu nu stiu ce este dar putem aplica metoda telefonului.
Ar fi pacat ca permisul de la cj sa fie valabil pe sejur iar celalalt pana la sf. anului, ca ne pune pe drumuri de fiecare data cand mergem in delta. :(
 
Tocmai ce-am fost ieri la Tulcea, pentru o noua intrare in Delta, venind de la Constanta, cu destinatie zona Jurilovca - Gura Portitei, numai ca sa injur un pic. Taxele suplimentare s-au suspendat de vineri, si avand deja permisul de acces pentru barca am luat doar pentru persoane, 10 lei de persoana, copiii nu platesc - data trecuta nu mi s-a spus. Permisul pentru persoane se poate lua si de la agentii economici, asa ca am luat teapa completa, fiind luni nici muzeul Deltei nu era deschis :titanic: Am intrebat ce se intelege prin termenul de valabilitate "sejur" - raspuns ambigu, o saptamana, o luna, fiecare ce vrea.
Pe bune, casiera era tot la banca, desi m-am dus preventiv dupa ora 12, din fericire lasase carnetul de permise la Registratura.

Of of!

PS: http://www.fotodelta.ro/stiri/a-fost-suspendata-taxa-arbdd/
 
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul (si banii)! Ca intotdeauana, cine a platit a iesit de fraier!
PS: http://www.fotodelta.ro/stiri/a-fost...ta-taxa-arbdd/ Ce-mi place cand isi dau unii altora in cap batandu-se pe ciolan!


Este cineva care fiind in Delta a fost controlat de vreun organ daca are asemenea bilete si permise?
 
Ultima editare:

Back
Sus