Taxe si impozite

Azi m-am interesat cat costa impozitul pentru barci de agrement si am aflat asta: barci fara motor: 16 lei/an, barci cu motor : 158 lei/an. Avand in vedere ca, potrivit Ordonantei 74/2006, barcile sub 7 metri sau sub 20 de cai nu se inmatriculeaza, decat in caz de iesire din tara, m-am gandit la urmatoarele: Un velier sub 7 metri, chiar daca are un outboard pana in 20 de cai, poate fi declarat fara motor, adica cu vele si rame, si deci se platesc cei 16 lei. Mai mult ca sigur ca pe apa n-o sa vina nimeni de la Finante in control, sa vada daca barca are sau nu motor, si oricum outboardul poate fi considerat ca un accesoriu ocazional.

Din 1991, de cand am barca mea de 6,9 metri, am figurat cu rol de barca fara motor (chiar daca am mai mers si cu outboard), si ultima oara am platit impozit 2 lei noi :D. Citisem pe un forum de pescari ca oricum pentru barcile sub 7 metri nu se plateste impozit, nefiind inmatriculate. Hai sa detaliem aici cum sta treaba, ca nu sunt curios sa dau vreodata bani la puturosi, fie ei ANR, Finante, YCRR sau alti golani.
 

Atașamente

  • IMG1371_.jpg
    IMG1371_.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 433
  • IMG1370_.jpg
    IMG1370_.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 428
  • IMG1369_.jpg
    IMG1369_.jpg
    52 KB · Vizualizări: 441
  • IMG1368_.jpg
    IMG1368_.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 423
  • IMG1367_.jpg
    IMG1367_.jpg
    45.5 KB · Vizualizări: 430
  • IMG1363_.jpg
    IMG1363_.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 426
  • IMG1353_.jpg
    IMG1353_.jpg
    56.8 KB · Vizualizări: 428
  • IMG1352_.jpg
    IMG1352_.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 431
  • IMG1346_.jpg
    IMG1346_.jpg
    61.7 KB · Vizualizări: 449
  • IMG1308_.jpg
    IMG1308_.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 494
  • IMG1311_.jpg
    IMG1311_.jpg
    53.5 KB · Vizualizări: 443
  • IMG1317_.jpg
    IMG1317_.jpg
    55.1 KB · Vizualizări: 457
  • IMG1318_.jpg
    IMG1318_.jpg
    55.7 KB · Vizualizări: 448
  • IMG1326_.jpg
    IMG1326_.jpg
    42.1 KB · Vizualizări: 431
  • IMG1338_.jpg
    IMG1338_.jpg
    63 KB · Vizualizări: 445
  • IMG1339_.jpg
    IMG1339_.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 404
Ultima editare:
eu am gasit asta pe net:

Cu salupa la Fisc

Impozitele calculate pentru posesorii de luntre sau barci fara motor folosite pentru uz personal vor creste de la 11,9 la 15 lei, iar impozitele pentru barci fara motor folosite in alte scopuri vor fi majorate de la 35,6 la 40 de lei, potrivit Codului Fiscal. Pentru barci cu motor va fi achitat un impozit dublu, majorat de la 71,1 lei la 150 lei. Categoriile "salupe" si "iahturi", impozitate cu 752 de lei, respectiv 5.000 de lei, nu se mai regasesc, fiind introdusa clasa "nave de sport si agrement", pentru care impozitul este cuprins intre 0 si 800 de lei.

Data: 29.12.2006 / Sursa: curierulnational.ro
 

Atașamente

  • P5090216.jpg
    P5090216.jpg
    66.2 KB · Vizualizări: 55
Asta gasisem si eu pe net, dar tarifele pentru 2008 sunt cele antepostate de mine. Clasa aia de nave de sport si agrement trebuie sa fie strict reglementata de ANR, ca sa stim cum sa ne ferim sa le facem p..a mare pe degeaba, ca de banii aia nu obtinem nimic in schimb. Nu am timp acum sa le scobesc site-ul, dar am sa ma interesez exact cum e, si oricum, ca sa fim cat mai castigati, e bine sa avem barci sub 7 metri si motoare sub 20 cai, sau daca avem barci mari, sa le inmatriculam pe afara, in Cipru sau alte zone cu fiscalitate mica.
 

Atașamente

  • 2012 Surduc 186.jpg
    2012 Surduc 186.jpg
    136 KB · Vizualizări: 581
  • 2012 Surduc 133.jpg
    2012 Surduc 133.jpg
    123.3 KB · Vizualizări: 585
  • 2012 Surduc 081.jpg
    2012 Surduc 081.jpg
    131.1 KB · Vizualizări: 510
  • 2012 Surduc 070.jpg
    2012 Surduc 070.jpg
    134 KB · Vizualizări: 894
  • 2012 Surduc 063.jpg
    2012 Surduc 063.jpg
    136.1 KB · Vizualizări: 531
  • 2012 Surduc 008.jpg
    2012 Surduc 008.jpg
    132.6 KB · Vizualizări: 1,304
Ultima editare:
Impozite barci (pt Bucuresti)

Ce am selectat si eu de prin legi in vigoare azi (10.04.2009):


OG 42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile.

Art.51(4)
(2) Nu se inmatriculeaza in registrele matricole prevazute la art. 51(1) urmatoarele categorii de nave
a) navele cu un deplasament de pana la 15 m3 inclusiv sau o capacitate de incarcare mai mica de 15 tone.
b) ambarcatiunile de agrement
c) ambarcatiunile cu o lungime mai mica de 7m si/sau cu o propulsie mai mica de 15 KW
d) ambarcatiunile propulsate prin forta umana
e) ambarcatiunile de agrement carora nu li se aplica reglementarile nationale privind introducerea pe piata a acestora, cu exceptia ambarcatiunilor destinate sa transporte persoane in scop comercial si a ambarcatiunilor stabilite prin regulamentul de aplicare a prezentei ordonante
(3) Navele prevazute la alineatul (2) lit a) si b) se inscriu intr-un registru de evidenta de catre capitaniile de port
(4) Navele prevazute la alineatul (2) lit c)-e) nu se inscriu in registrul de evidenta al capitaniilor de port.


Codul Fiscal

Art. 261 - (1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat în România datorează o taxă anuală pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.

Norme metodologice:
94. (1) Contribuabilii care deţin în proprietate mijloace de transport care trebuie înmatriculate în România datorează impozitul pe mijloacele de transport în condiţiile titlului IX din Codul fiscal.
(2) Prin sintagma mijloc de transport care trebuie înmatriculat, prevăzută la art. 261 alin. (1) din Codul fiscal, se înţelege orice mijloc de transport, proprietate a unei persoane fizice sau a unei persoane juridice, şi care, potrivit legii, face obiectul înmatriculării.

Codul Fiscal - Calculul taxei
Art. 263 - (1) Impozitul pe mijloacele de transport se calculează în funcţie de tipul mijlocului de transport, conform celor prevăzute în prezentul capitol.

(7) În cazul mijloacelor de transport pe apă impozitul pe mijloacele de transport este egal cu suma corespunzătoare din tabelul următor:

1. Luntre, barci fara motor, folosite pentru pescuit si uz personal - 15 RON
4. Nave de sport si agrement*) - 0-800 RON

*) Criteriile de stabilire a cuantumului impozitului vor fi prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentului cod

Norme de aplicare:
115(1). Sub incidenţa prevederilor de la art. 263 alin. (7), rândul 4 din tabel, respectiv, nave de sport şi agrement, se include orice ambarcaţiune, indiferent de tip şi de modul de propulsie, al cărei corp are lungimea de 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate aplicabile şi care este destinată utilizării în scopuri sportive şi recreative definite de art. (2) alin. (1) lit. a) din Hotărârea Guvernului nr. 2195/2004 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi/sau punere în funcţiune a ambarcaţiunilor de agrement.


Hotărâre nr. 2195/2004 din 30/11/2004 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi/sau punere în funcţiune a ambarcaţiunilor de agrement

Art. 2. - (1) În sensul prezentei hotărâri, următorii termeni se definesc astfel:
a) ambarcaţiune de agrement - orice ambarcaţiune, indiferent de tip şi de modul de propulsie, al cărei corp are lungimea de 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate aplicabile, şi care este destinată utilizării în scopuri sportive şi recreative; faptul că aceeaşi ambarcaţiune poate fi închiriată sau folosită pentru instruirea în navigaţia de agrement nu împiedică includerea ei în domeniul de aplicare a prezentei hotărâri atunci când este introdusă pe piaţă în scop de agrement;

[Aceasta este partea care tine exclusiv de Bucuresti: Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti]
HCGMB 40/2008 privind completarea si modificarea HCGMB 111/2007


Art.3 pct.1.3E din Anexa 1 a Hotararii HCGMB 111/2007 categoria “nave de sport si agrement” se modifica si va avea urmatorul continut:
a) 2.5 m – 12m inclusiv 400 lei/mijloc de transport
b) 12m – 24m 800 lei/mijloc de transport


# # # # # #

Clz mele:

1) Dpdv ANR: barci <7m si <15KW, nu se inscriu nicaieri, sunt echivalentul bicicletelor, deci in niciun caz nu se plateste impozit

Ad. Fin. nu va percepe niciodata impozit pentru barci gen cele de inchiriat pe Herastrau (adica <2.5m), si deci pozitia 1 din tabelul de la art.263 (7) este inaplicabila!
Dealtfel, nici pt barci intre 2.5m si 7m (cu motoare pana in 15KW) nu va putea percepe vreun impozit (chiar cu abuzul de a echivala "inregistrarea" sau "trecerea in registru" cu "inmatricularea") si deci si art.115(1) din normele de aplicare ale Codului Fiscal este inadecvat.

2) Dpdv Ad.Fin: presupunand ca s-ar “inmatricula” (repet, ei considera aici de-a valma si “inregistrare” si “inscriere in registre de evidenta”, desi nu cred ca e legal asa!), barcile intre 7 m – 24m intra la “nave de sport si agrement, si le revine un impozit fie de 400 RON (7-12m), fie de 800 RON (12-24) in Bucuresti.

[Totusi, nici ciclomotoarele nu se “inmatriculeaza” ci se “inregistreaza”, si totusi Ad.Fin. percep impozite pt ele. Poate pentru ca nu a contestat nimeni decizia de impozitare in Contencios Administrativ?!]
 
Ultima editare:
Ce am selectat si eu de prin legi in vigoare azi (10.04.2009):


OG 42/1997 privind transportul maritim si pe caile navigabile.

Art.51(4)
(2) Nu se inmatriculeaza in registrele matricole prevazute la art. 51(1) urmatoarele categorii de nave
c) ambarcatiunile cu o lungime mai mica de 7m si/sau cu o propulsie mai mica de 15 KW

Deci ipotetic vorbind daca ai o ambarcatie de 24m antrenata de un motor de 15kW esti scapat de toate grijile taxelor cel putin asa am inteles eu.
 
teoretic. practic nu, pentru ca s-a dat o completare care prevede ca numai barcile care indeplinesc ambele conditii (sub 7 mt lungime si cu o motorizare sub 15 kw) nu se inmatriculeaza.

cel putin asa mi s-a spus la snagov
 
In prezent platesc impozit pentru barci sub 7 metri cu motoare sub 15 kw cei care le-au dobandit anterior ordonantei 74/2006. Eu de exemplu mi-am radiat barca de la ANR, ca sa nu mai fie nevoie de inspectiile anuale etc, dar la finante am avut scandal mare cu aia, si pana la urma m-am lasat pagubas sa ma cert cu ei pentru 16 lei/an. Intr-un fel e mai bine, daca vreau sa ies din tara cu barca si tre' s-o inmatriculez, cel putin nu mai trebuie sa alerg din nou si pe la finante :).
 
Inca una

Stire acum la ProTV: orice turist care intra in Delta trebuie sa plateasca 20 de lei la sediul ARBDD din Tulcea, asta incepand de azi conform unui ordin al Ministrului Mediului. La mai mare, kir Nemischi!
 
Prima si ultima data am platit taxa de acces in RBDD prin 2000, si nu m-a intrebat nimeni nik, asa ca pana in prezent n-am mai platit nimic, si nici n-am sa mai platesc. Culmea e ca sunt cu totul de acord cu taxarea intrarii turistilor in Delta, dar asta in conditiile transparentei folosirii sumelor colectate. Din pacate, nimic nu justifica aceasta taxa.

Un principiu elementar spune ca pentru orice taxa platita trebuie sa ai parte de o prestare in contrapartida. Realitatea de la fatza locului iti ofera insa munti de gunoaie, circulatie nautica haotica si periculoasa cauzata de tot felul de cocalari, marlanie a ghiogarilor locali si slugilor aferente, japca la tot pasul, asa ca taxa asta nu se justifica, si cine o plateste pur si simplu arunca banii la gunoi.
 
Impozite

Fiindca de la scripte la functionarul de ghiseu e oarecare diferenta, am batut drumul la administratia financiara acum o saptamana.
Motivatia, evident impozitul anual.
Amicii mi-au povestit ca s-ar putea ca "Yacht" sa le sune guvernantilor foarte pretentios si sa platesti anual cat pentru 3 Mercedesuri. Ideea fiind sa facem o asociatie sportiva fara pretentii si taxe de afiliere la federatii, pe care sa platim impozite preferentiale.
Si acum ce am aflat de la ghisee:
Las la o parte "disponibilitatea " cucoanelor. Imi spuneau sec: veniti cu actele sa platiti si va calculam atunci cat costa.
Pana la urma au cautat in computere cu chinuiala si mi-au dezvaluit:
-Barca peste 8m cu vele 50 lei. Anual.
-Barca idem cu motor, 150 lei .

-Cum, indiferent de capacitatea motorului?!? zic io.
-Indiferent !

-Si daca e pe asociatie sportiva, non profit, etc...?
-Nu conteaza, impozitul e la fel !


Bun, acum concluziile. E posibil ca doamnele sa fie nauce .De asemenea impozitul de 150 lei nu e nici o scofala. Dar sa fie adevarat tot am aflat ? Nu m-ar mira sa umble guvernantii din nou la taxe, si de data asta mult mai substantial.
 
Asa Vali, ca bine zici!
Cum aveam de gand sa plec saptamana viitoare in delta, in paranteza fie spus, vreau sa fac traseul pana la Perisor expus de Byteworks :titanic:, am pus mana pe telefon, sunat direct la sursa (aceeasi domnisoara (?) “atoatestiutoare” despre care am vorbit in threadul lui Byteworks) si obtinut informatii proaspete si la subiect. SURPRISE!!! :confused::mad:
Ordinul, vezi http://www.ddbra.ro/mediatizari/com-tarife.jpg , nu face altceva decat sa adauge acea noua taxa de 20 ron la vechea taxa de 10 ron a consiliului judetean.
Ce s-a gandit nenea guvernatoru' b-), de ce sa-si faca vile si barci unul si altul de prin consiliu sau guvern pe banii deltei, hai sa ne facem si noi, dar de doua ori mai mari si mai frumoase, ca de, si noi avem dreptul, nu? Dar nu cumva sa-l suparam pe nenea prefectul sau pe nenea ministrul, asa ca punem si noi o taxa si o lasam si pe a lor.:noroc:
Si uite asa trebuie sa platim 30 ron fiecare.
Au aparut si biruri suplimentare pentru barci, la cei 105 ron perceputi de consiliul judetean pentru barcile cu motor sub 25 cai, mai puneti 100 pentru ARBDD. :eek:le:
Dar sunt fraieri (sau prosti) :D ,ca daca vrei sa iei permis de barca pentru cateva zile nu mai platesti la ARBDD, doar la CJ, 10 ron pe zi. Oare cum a putut sa le scape asa o ocazie de a ne lua banii???
Bineinteles totul se plateste ca si pana acum la sediul ARBDD.
Vant bun si sa ne vedem cu bine la Perisor saptamana viitoare!!!
 
Fiindca de la scripte la functionarul de ghiseu e oarecare diferenta, am batut drumul la administratia financiara acum o saptamana.
Motivatia, evident impozitul anual.
Amicii mi-au povestit ca s-ar putea ca "Yacht" sa le sune guvernantilor foarte pretentios si sa platesti anual cat pentru 3 Mercedesuri. Ideea fiind sa facem o asociatie sportiva fara pretentii si taxe de afiliere la federatii, pe care sa platim impozite preferentiale.
Si acum ce am aflat de la ghisee:
Las la o parte "disponibilitatea " cucoanelor. Imi spuneau sec: veniti cu actele sa platiti si va calculam atunci cat costa.
Pana la urma au cautat in computere cu chinuiala si mi-au dezvaluit:
-Barca peste 8m cu vele 50 lei. Anual.
-Barca idem cu motor, 150 lei .

-Cum, indiferent de capacitatea motorului?!? zic io.
-Indiferent !

-Si daca e pe asociatie sportiva, non profit, etc...?
-Nu conteaza, impozitul e la fel !


Bun, acum concluziile. E posibil ca doamnele sa fie nauce .De asemenea impozitul de 150 lei nu e nici o scofala. Dar sa fie adevarat tot am aflat ? Nu m-ar mira sa umble guvernantii din nou la taxe, si de data asta mult mai substantial.


impozitul anual pt un velier intre 2.5 si 12 m este de 400 RON
 
amuzant, deci trebuie sa ajung de la marea cea mare la tulcea ca sa platesc taxa ?
pai si cum ajung fara sa intru ?
un kkt romanesc.
 
Daca intru cu velierul din mare pe brat, care e el , sf, sulina, chilia, unde platesc ?

Eu in locul tau le-as arata curu, chiar i-as serigrafia poza pe vele, cu o dedicatie speciala pentru taxa ARBDD ;). Sau macar un banner mic si tot le-as da o trambitza. Ma tem ca pe Chilia n-ai sa poti intra, ca de aia se zbat ucrainienii de atata vreme sa taie canalul Bastroe, iesirea la Musura e impracticabila.

Pana la urma daca lasam un asemenea abuz sa ne impiedice sa ne dam, e doar vina noastra. Sunt sigur ca exista parghii juridice de atac, si daca e dupa mine, as merge pana in panzele albe si le-as da la ciocu negru. Daca de exemplu plec cateva zile la Sfantu sa repar o barca, sau ma duc la prieteni sa-i ajut la ceva, inseamna ca tre sa le fac p..a mare pe gratis la burtosi?
 
Dar....daca niste navigatori straini de eterna si fascinanta romanica, intra si ei pe Sulina sau pe Sf, o sug fara macar sa stie de unde le vine. E odioasa ideea.
Cred ca daca sesizam avocatul poporului sau o institutie ceva, avand in vedere ca nu ai cum sa platesti fizic taxa in momentul intrarii in Delta Dunarii, o sa ii puna pe astia la treaba, sa puna o coscomelie , cu chitante fiscale la toate intrarile. Chiar si daca intrii pe la Dunavat. Pana mea, handicapati.
 

Back
Sus