news

vs. toata lumea

Luni, 24 Iunie 2013 15:00 postat de

"Delafluviu Guzi sau Guzi Vasile, cum scrie madame Cristina Silion
Cu aceasta ocazie constat ca si Facebook-ul acesta se face util, cand e vorba ca trebuie redactat un articol de presa, care sa umple un spatiu de cotidian local...
La vremea respectiva, am contactat prin scris redactia, pentru un interviu sau articol, dar n-am primit nici confirmare si nici infirmare in acest sens....
Doamna Cristina Silion , caruia ii place sa se ascunda dupa semnatura "Cristina S. Carp", ma boteaza in fel si chip...N-as fi fost afectat daca ori nu ma pomenea, ori pomenea de "Delafluviu Guzi"... Dar Guzi Vasile, cine dracu mai e si asta ?

Vinerea ce abia a trecut s-a intamplat sa inopteze la Galati la debarcaderul pentru ambarcatiuni de agrement, o familie cu doi copii ( baiat de 16 ani si fetita de 3-4 anisori),la bordul unui velier, care au plecat sa traiasca in concediu pe "barconiera" ( garsoniera plutitoare, dupa cum mi-au tradus protagonistii). Ei sunt bucuresteni si s-au pus pe apa Dunarii la Oltenita, pentru a se bucura de natura salbatica a fluviului, in navigatie linistita cu panze... Dealtfel in viata lor de bucuresteni, acasa, fiecare membru din familie e implicat individual in diverse activitati, iar impreuna se gasesc doar cand servesc masa impreuna. Pe barca ei sunt non-stop impreuna, iar acest fel de a petrece concedii, le face familia sa fie mai unita...
Sunt multe de spus, mai ales ca protagonistii nu sunt la prima isprava de acest gen....
Bineinteles ca i-am transmis doamnei Cristina Silion, de oaspetii ce urmeaza sa acosteze la Galati, dar mi-a marturisit, citez: din memorie: " O intereseaza doar subiecte care sa contina ceva senzational. Chestia asta cu coborat pe Dunare pana la Marea Neagra, e ceva banal".

Urez succes cotidianului galatean Viata Libera, in demersul sau de a deveni un tabloid abject !"

C
 
Ultima editare:
Luni, 24 Iunie 2013 15:00 postat de

"Delafluviu Guzi sau Guzi Vasile, cum scrie madame Cristina Silion
Cu aceasta ocazie constat ca si Facebook-ul acesta se face util, cand e vorba ca trebuie redactat un articol de presa, care sa umple un spatiu de cotidian local...
La vremea respectiva, am contactat prin scris redactia, pentru un interviu sau articol, dar n-am primit nici confirmare si nici infirmare in acest sens....
Doamna Cristina Silion , caruia ii place sa se ascunda dupa semnatura "Cristina S. Carp", ma boteaza in fel si chip...N-as fi fost afectat daca ori nu ma pomenea, ori pomenea de "Delafluviu Guzi"... Dar Guzi Vasile, cine dracu mai e si asta ?

Vinerea ce abia a trecut s-a intamplat sa inopteze la Galati la debarcaderul pentru ambarcatiuni de agrement, o familie cu doi copii ( baiat de 16 ani si fetita de 3-4 anisori),la bordul unui velier, care au plecat sa traiasca in concediu pe "barconiera" ( garsoniera plutitoare, dupa cum mi-au tradus protagonistii). Ei sunt bucuresteni si s-au pus pe apa Dunarii la Oltenita, pentru a se bucura de natura salbatica a fluviului, in navigatie linistita cu panze... Dealtfel in viata lor de bucuresteni, acasa, fiecare membru din familie e implicat individual in diverse activitati, iar impreuna se gasesc doar cand servesc masa impreuna. Pe barca ei sunt non-stop impreuna, iar acest fel de a petrece concedii, le face familia sa fie mai unita...
Sunt multe de spus, mai ales ca protagonistii nu sunt la prima isprava de acest gen....
Bineinteles ca i-am transmis doamnei Cristina Silion, de oaspetii ce urmeaza sa acosteze la Galati, dar mi-a marturisit, citez: din memorie: " O intereseaza doar subiecte care sa contina ceva senzational. Chestia asta cu coborat pe Dunare pana la Marea Neagra, e ceva banal".

Urez succes cotidianului galatean Viata Libera, in demersul sau de a deveni un tabloid abject !"

C

:)
Asa mai userule, ia matale cu "copy/paste", a la Victoras Ponta ce vrei si ce gasesti despre mine... Ai la dispozitie, o saptamana intreaga si toate motoarele de cautare ! :)
Poate din greseala te impiedici de niscaiva materiale, si despre dumneata :))))))))))))))))))))))))))))

(U)P.S. :
Roaga-te sa castig la loto, ca sa te angajez ca purtatorul meu de cuvant, cu norma intreaga. Platesc bine. Lumea stie, ca am suflet generos !
In plus, am si alergie la paraziti. Eu inca mai sper, ca ai suflet si fata umana.

Ceea ce nu stii, despre respectiva autoare de articol, e ca pe vremea cand era studenta si inauguram CuiRasat in 2002(caiac demontabil si tandem), a fost primul om care a a avut tupeu, dorind s-o traversez Dunarea, de la plaja spre Galati, intr-o zona indepartata de Trecerea Bac. Si am traversat-o ! Nici eu n-aveam suficienta incredere in epava aia resuscitata, pe atunci.Iar apoi i-am multumit pentru investitia de incredere. Increderea ei naiva, a sporit responsabilitatea, curajul si increderea pe care nu prea le aveam in domeniu. Astea nu se uita, userule... Poate mai gasesti niscaiva articole cu care ma mandream, inca de pe vremea cand barcaholic.ro nu exista. Cu aceiasi semnatura. Si primul articol afisat aici pe portal, cand m-am barcaholizat, tot de ea e semnat(primavara anului 2009). Pretentiile mele fata de ea nu erau sclifosenii gratuite. Intre timp, si-a dat demisia de la Viata Libera, din cauza politicii de tabloidizare a publicatiei, impusa de noul patronat.
Niste chestii de... deontologie, daca stii ce-i aia.
Ne "vedem" peste o saptamana userule, da ? :)
 
Ultima editare:

Back
Sus