Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 47

Topic: cum se alege padella pentru caiac gomflabil?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    126

@boreas: Ca reprezentanta a neamului feminin utilizatoare de Advanced Frame Expedition pot sa-ti spun ca mi-am luat cea mai mare padela pe care am gasit-o.
    Cu cat mai lunga cu atat mai bine la ala gonflabil. Daca e si de aia lunga si ingusta e si mai bine ca nu te freci sau te lovesti de margine.
    A mea are lungime variabila. Are si unghi variabil. Initial am luat-o pentru ca sunt una din fiintele care nu poate sa foloseasca o padela intoarsa la un unghi, dar dupa aia am apreciat lungimea variabila. Este un TNP, modelul 703.2VP SEA KAYAK VARIO PRO
    Poti sa te uiti la: http://www.tnp.cz/p_sea.php

Am luat-o de la www.canoe.ro

Acuma, mai am inca 4 padele, doua fixe luat de la Decathlon si doua cu unghi variabil de la Hibisscusport - sunt BIC-uri. Da' imi place tare mult TNP-ul.
    Ma gandesc anu' asta sa-mi iau o padela de inuit : http://www.bbkayak.com/paddles.htm , da' poate am timp sa mi-o fac eu.

@bogdanbuciu: Ma mai dau eu pe Herastrau, cu gogosica. Da' am o problema cu vapoarele, daca ma vad sau nu si daca ma evita sau nu. Ca nu prin cine stie ce viteza cu ea. Cand baga aia de la ICAB, apa in Herastrau, aveti vreo idee?

Quote Originally Posted by l-fy View Post
    @bogdanbuciu: Ma mai dau eu pe Herastrau, cu gogosica. Da' am o problema cu vapoarele, daca ma vad sau nu si daca ma evita sau nu. Ca nu prin cine stie ce viteza cu ea. Cand baga aia de la ICAB, apa in Herastrau, aveti vreo idee?
    Buna. Si eu am probleme cu aia cu vaporasele, stiu sigur ca ne vad dar cateodata vor neaparat sa ne faca valuri sau sa ne dam la o parte din drumul lui. In locul tau nu mi-as face griji ca nu ma vad, oricum nu sunt iresponsabili sa dea peste tine. Daca da un vaporas din ala peste un kaiacist sunt doar 10% sanse sa mai aiba rudele ce ingropa deci nu cred k se risca.
    Iar despre umplut lacul nu stiu exact ce planificari si norme au, dar de obicei zic ca prin aprilie baga, numai ca in fiecare an s-au grabit si la 15 martie a cam fost apa in lac(spre bucuria mea si spre nesansa sportivilor mei)
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    126

@bogdanbuciu: Daca ai timp poate ne intalnim sa dezbatem pe tema padelelor. Eu am 3 tipuri, toate de agrement. Si chiar vreau sa-mi fac padela anu' asta de inuit. Ma gandesc chiar sa o sculptez asa frumos (chestie care o face mai putin rezistenta).
    Cu valurile eu nu am o problema, ca toate caiacele mele sunt de dat pe valuri. Eu am un stres sa nu dea peste mine.
    Anul trecut pe Snagov am fost cu caiacul de 2 persoane (in care eram 2 fete) si pe la capatul lacului s-au gandit niste astia cu salupa sa se apropie un pic de noi sa ne faca valuri. Da' au avut surpriza vietii lor cand ne-am dus intins spre valurile care le faceau ca noua ne plac.

si eu am in cap sa fac 2 modele de padele, una din fibra de sticla si epoxy si una din lemn, dar nu m-am incumetat desi le am de mult in cap. De fapt eu si barcute vreau sa fac, si sunt asa ocupat sa le visez ca nu am timp sa mai pun mana pe fierastrau, smirghel etc.
    Pe conducatorii de salupe de pe Snagov ii stiu foarte bine. Din cauza lor nu mai facem concursuri acolo, trec cu salupele prin mijlocul pistei de concurs printre sportivi, se strica toata cursa.
    Cat despre dezbatere pe tema padelelor mi-ar placea sa ne intalnim, dar cand incepe cat de cat sezonul (eu sper ca pe 14 februarie sa incep iesirile pe apa si sunt pe herastrau si dimineata si seara allmost everyday). Pana atunci sunt foarte prins cu antrenamentele la sala(noi vaslim si pe uscat ).
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    7

@l-fy: multumesc de raspuns, dar de ce ai alea modelul SEA si nu cel ASYMMETRIC. Sunt curios care ar fi mai potrivit :-)
    http://www.tnp.cz/p_sea.php vs http://www.tnp.cz/p_asymmetric.php
    Last edited by boreas; 18 Jan 2010 at 05:48 PM.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    126

@boreas: Faza e cam asa. Eu sunt caiacist amator nu de performanta. Principalul motiv pentru care se folosesc padele intoarse (asimetrice) este pentru ca taie mai bine aerul cea de sus si efortul e mai mic.
    Pentru mine ca caiacist amator insa, efortul de a-mi intoarce incheietura sau a forta anumite miscari cand sunt pe valuri e mult mai mare, decat efortul de a impinge padela impotriva vantului.
    Am fost la un curs de 4 ore de caiac. Cu ocazia aia am aflat ca e relativ comun sa folosesti o padela simetrica. Cand faci ture lungi (adica preferatele mele), e mai simplu sa stai comod pe spate si sa nu intinzi mana pana la capat. Daca padela e asincrona trebuie fie sa intinzi mana pana la capat, fie sa te rasucesti. Ori nu prea poti sa faci chestia asta 6 sau 8 ore.
    Acum 3-4 zile m-am dat cu caiacul pe valuri. Apa era mica, cam de vreo 70 cm si valurile cam de 70 cm - 1 m sau mai mari. Am fost cu gogosica ( http://www.advancedelements.com/firefly.html ) si cu padela cea sincrona.
    Cand iei valul din fata ca te duci spre larg e ok sa o faci cam oricum, da' la intoarcere tre' sa poti sa iei directia usor. O padela sincrona nu ma forteaza sa tin minte in ce pozitie e.
    Tocmai am gasit un site cu ceva explicatii despre surf kayak - http://www.bcusurf.org.uk/online/?q=node/10 si un altul cu ceva caiace de surf de vanzare - http://www.surfkayaks.com/products/s...catalogue.html

Acuma tre' sa tii minte ca sunt incepator. Adica ma dau cu barca de mai putin de un an. Plus ca mai am ceva probleme de genul, mi-e frica sa inot. Asa ca mi-e greu sa invat sa fac roll-uri si alte chestii mai avansate. Da' vorba aia, "cu rabdarea trec marea"

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Acum inca o chestie Boreas,referitor la ce spune l-fy (Salut Diana),nustiu cum or fi construite padelele alea din poza,dar banuiesc ca la toate pasul dintre pale e reglabil.In caz ca vrei sa pui palele pe acelasi plan,sau daca vrei sa modifici unghiul dintre ele, cum ti-o fi mai bine (de la caz la caz).Eu am folosit la viata mea ambele stiluri de padelat,desi n-am facut nicio data caiac de performanta.Mai avantajos din punct de vedere ergonomic,mi se pare daca ai sa folosesti padela cu palele defazate in unghi.Poate ca o sa iti fie incomod la prima sedintza,pana ai sa te obisnuiesti sa tii o palma fixa,si prin cealalta sa se rostogoleasca-alunece putin,inainte de a introduce o parte in apa si viceversa.
    Acum dupa ce m-am obisnuit cu procedeul asta, imi cam vine pe dos sa padelez cu palele montate in acelasi plan,iar canotorii de performanta or fi stiut ei de ce si pentru ce,padelele lor sa fie defazate chiar si cu 90 de grade (ca si a mea dealtfel ). Acum indiferend daca sunt sau nu valuri,e vant sau orice alt ceva,padela intra in apa la fel cum respir aerul in plamani.
    As vrea sa aud si o parere,in acest sens si a cuiva care a avut de a face cu caiace din clasa white water .
    Last edited by Delafluviu Guzi; 25 Jan 2010 at 02:36 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    126

@boreas: Am uitat sa precizez de ce am renuntat sa folosesc padela intoarsa (feathered). Ma durea incheietura. Pur si simplu efortul fie de a intinde mana pana la capat fie de a tot roti inchietura ma rupea.
    Acuma asta e doar o chestie de alegere. Adriana foloseste padela intoarsa fara nici un fel de probleme si a mea i se pare ciudata.

Default Cum Alegi padela !

Daca faci caiac de tura , trebuie o padela mai mica cu 10 cm decat inaltimea proprie cu o mana intinsa in sus .
    Daca faci white water , lucrurile se coplica , in functie de tipul si modul in care practici WW .
    Sunt padele mai scurte de forta , unele mai late sau cu bara torsionata pentru rodeo , in functie de caracterul coborarii pe ape repezi .Daca esti cuminte si te da-i pe apa lina, prima varianta e cea mai eficienta , atat dpdv al raport efort , eficacitate hidro cat si al ungiului de intrare in apa vss portanta .
    Atentie : Putini caiacisti amatori padeleaza corect ! mai bine studiati inainte putin sau intrebati .
    De altfel e bine cand alegi padela sa fie de preferabil din aluminiu , ca e mai rezistenta , si cand zic asta nu va uitati la pret neaparat .
    Eu am padelat cu multe tipuri , recomand asa ceva :http://www.hibiscussport.ro/padele-caiac.html , K1 de la Hibiscus sport .
    O padela usoara cu o dinamica excelenta , foarte rezistenta la socuri si uzura .

Default salutare tuturor

Asa cum spunea si Diana, nu e atit de important daca e intoarsa sau nu padeaua, te poti obisnui in oricare varianta, in schimb conteaza lungimea. Noi cu primul rind de padele de 2 m, aveam o problema in caiacul gonflabil, ne sterpeleam mina de marginea lui daca nu ridicam destul de mult cealalta mina si asta deoarece e mult mai lat. Cu al doilea rind de padele care sunt ceva mai lungi nu am mai avut aceasta problema. Asa ca daca vrei sa fie totusi o placere plimbarea si sa nu-ti pice mainile de oboseala eu te sfatuiesc sa le ei ceva mai lungi.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks