Portul turistic Mangalia

Ce faci cu 9 mil, depinde cine face si depinde cine intreaba :))
Hai mai , fi-ti seriosi, lasatzi mortzii cu mortzii si vii cu vii, va pierdetzi vremea si spatziul de stocare.

Eu stiam ca marina Limanu e a lui Cristi Baisan aka Black Sea Magic insa ia uitati-va si pe link-ul asta:

http://www.financiarul.com/articol_...e-al-proiectelor-turistice-de-pe-litoral.html

Citez:
"Insa primarul din Limanu, Iustin Urdea, pare ca a descoperit cheia succesului, mizand pe fondurile europene. Iustin Urdea a lansat trei proiecte majore care urmeaza sa introduca zona Limanu - 2 Mai - Vama Veche pe harta turismului international. El a anuntat ca, in numai cateva luni, vor fi demarate lucrarile la o marina destinata velierelor si ambarcatiunilor de lux pe Lacul Limanu. Investitia este de aproximativ trei milioane de euro, bani care urmeaza sa fie accesati de la Uniunea Europeana prin intermediul unui proiect in trei etape. In prima faza, va fi amenajata o marina cu o capacitate de 60 de locuri, urmand triplarea capacitatii portului, prin amenajarea unui yacht-club. Proiectul mai prevede si amenajarea unor spatii plutitoare de cazare, o premiera pentru litoralul romanesc."

Si cu asta basta despre Limanu, momentan acolo sunt cateva veliere la iernat pe apa, proiectul e impotmolit din cauza celor de la mediu. Se pare ca si gheata acolo este mai mare zilele astea din cauza apei dulci venite dinspre Hagieni. :D

Mai vorbim despre Limanu cand se mai misca ceva pe acolo.
 
huh

si cum ajungi cu un velier la Limanu, mai ales de lux fiind, inseamna ca e si ceva 'naltutz la catarg pupa-l-ar tata, deci ??? Sa taiem podul :)))
 
bibicu13 a spus:
Insa primarul din Limanu, ... Iustin Urdea a lansat trei proiecte majore care urmeaza sa introduca zona Limanu - 2 Mai - Vama Veche pe harta turismului international. El a anuntat ca, in numai cateva luni, vor fi demarate lucrarile la o marina destinata velierelor si ambarcatiunilor de lux pe Lacul Limanu...

Foarte bine, vor fi vreo trei marina numai pe lacul Limanu, hai ca ne-am scos, uraaaa, aplauze furtunoase!

bibicu13 a spus:
Si cu asta basta despre Limanu, momentan acolo sunt cateva veliere la iernat pe apa, proiectul e impotmolit din cauza celor de la mediu...
Pai pentru initiativa particulara nu se poate da aprobare din cauza de cine stie ce broscute stanjenite dar pt dom' primarele imediat se face orice autorizatie de paramediu, de exemplu sat de vacanta in mijlocul Deltei cu helidrom, lotizari pe grindul Chituc, sosea de coasta pe plaja, et multibus caetera!

si cum ajungi cu un velier la Limanu, mai ales de lux fiind, inseamna ca e si ceva 'naltutz la catarg pupa-l-ar tata, deci ??? Sa taiem podul :)))

Fie ca merg la Mangalia, fie la Limanu, velierele de lux nu au catarge! Au numai foarte multi bani pe care ii lasa lui dom' primarele care este el, pentru niste servicii care nu este ele. Am zis!
 
Ultima editare:
cartea recordurilor

Pai sa breveteze dom'primar noul concept de velier de lux fara catarg/e. Ce e asa big deal sa convingi niste vele sa stea si ele la locul lor fara catarg ? :):skip:
 
Sau poate e pentru barci de lux dar nu cu vele ci cu gratar mare ca sa sa faca mici pentru toata famiglia. Faza cu velele da insa bine la dosarul de finantare si la presa.
 
Sau fac ce facea taica-meu cand era flacau. In momentul in care intrau in portul militar, pe sub vechiul pod, se urcau cativa pe cruceta si intrau asa ... intr-o parte :D
Faza a tinut ce a tinut, pana cand au reusit sa ia apa o data si sa scufunde barca in dreptul actualului grup de nave. De scos au scos-o insa si-au luat suturi in c...r de la comandant.
Insa asta e o poveste de acum 40 de ani.

Nu cred ca problema e trecerea pe sub podul mare (cel care duce spre 2Mai) cat mai ales existenta unui pod de cale ferata utilizata intern in port. Eu parca asa am vazut cand am fost pe acolo asta toamna. Cred ca cel mai bine pot sa comenteze cei care au barcile la iernat acolo si care sigur citesc forum.barcaholic.ro :)
 
Ultima editare:
Consiliul Local Mangalia s-a întrunit pe 06.05.2010 într-o şedinţă ordinară având înscrise pe ordinea de zi 14 proiecte de hotărâre.
....
Aleşii locali au mai aprobat şi noile tarife din Portul Turistic Mangalia, care vor fi diminuate „cu 5 până la 20% în funcţie de yacht, sub preţurile Porturilor din Eforie şi Constanţa, până când toate locurile de acostare din port se vor ocupa si Portul Turistic Mangalia va fi la capacitate de 100%. Alinierea preţurilor la condiţiile economice actuale, prin micşorarea lor s-a realizat tocmai pentru ca Portul Turistic din municipiul Mangalia să devină cel mai accesibil Port din Romania”, potrivit unui comunicat de presă transmis de către Primăria Mangalia.
 
Ultima editare:
Sa vada ochiul nostru minunea ...... altfel, candoarea mi-am pierdut-o demult: Nu mai cred in citate :)
 
Buna treaba cu "marina" de la mangalitza", parca era rasa de porc :) deci o sa scada taxa,, bun asa miros cacatul de la scurgere mai ieftin :)
 
Probabil ca sunt unii oameni care se gandesc mai mult la porci & cacati decat la mare si la vele .

Pana una alta , numarul velierelor din Mangalia se mareste mult, apar barci de mare performanta , restaurantele sunt bune si curate , statia de combustibil functioneaza ,avem si Scoala de Yachting RYA , portul este foarte bine protejat , Politia Comunitara este mereu prezenta pentru a preveni orice porcarie , iar oamenii sunt primitori si prietenosi . Iar apa este curata .

Si de acum incolo si tarifele vor fi cele mai mici din Romania ( multumita si barcaholicilor care au pus umarul si pixul la realizarea acestui lucru !!! )

Cine nu doreste sa se bucure de cele de mai sus , salashluieshte in alte porturi , cu alte animale acvatice & subacvatice .
 
Ultima editare:
Tarifele in vigoare pe 2010 in portul turistic Mangalia
 

Atașamente

  • tarife_mangalia_2010.jpg
    tarife_mangalia_2010.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 159
Oki doki. Cred ca s-au facut ceva eforturi.
Tarifele s-au aliniat cam la nivelul celor din Tomis ( cel putin la dimensiunea care m-a interesat pe mine), doar baza de calculatie difera.
Cei din Tomis calculeaza in metri patrati :D. Adica lungimea maxima inmultita cu latimea maxima :).
Ce nu am inteles: tarifele sunt cele "ajustate" de consiliu, sau ba ?
 
Ghiolul Constanta acum!

Poze "proaspete: despre cum este Siut-Ghiolul din C-ta.
 

Atașamente

  • 28012012074.gif
    28012012074.gif
    49.2 KB · Vizualizări: 90
  • 28012012077.gif
    28012012077.gif
    46.4 KB · Vizualizări: 91
  • 28012012078.gif
    28012012078.gif
    46.6 KB · Vizualizări: 90
  • 28012012080.gif
    28012012080.gif
    50.7 KB · Vizualizări: 86
  • 28012012081.gif
    28012012081.gif
    49 KB · Vizualizări: 81
  • 28012012082.gif
    28012012082.gif
    39.9 KB · Vizualizări: 78
@pelicanu. Da baza Ceronav, acum e ceva mai bine.

@legenda Dunarii. E greu cu accesul la barcuta nea Nicu,care este,vezi Doamne < intr-o baza nautica privata.Si doar daca te uiti peste gard te latra cainii si lumea se uita stramb la tine si te intreaba ce vrei?! Deci acolo este curtea "tabu", cand mai merg acolo la un prieten care are "Speranta" ,trebuie sa-i mentionez numele, buletin,CNP, sex, etc ,ca sa pot intra.......eee te doare capul de ce sunt mosii astia de la Ghiol in stare sa-si tina ascunsa "comoara"!
 
@pelicanu. Da baza Ceronav, acum e ceva mai bine.

@legenda Dunarii. E greu cu accesul la barcuta nea Nicu,care este,vezi Doamne < intr-o baza nautica privata.Si doar daca te uiti peste gard te latra cainii si lumea se uita stramb la tine si te intreaba ce vrei?! Deci acolo este curtea "tabu", cand mai merg acolo la un prieten care are "Speranta" ,trebuie sa-i mentionez numele, buletin,CNP, sex, etc ,ca sa pot intra.......eee te doare capul de ce sunt mosii astia de la Ghiol in stare sa-si tina ascunsa "comoara"!

Bravo ! Asta l-ar unge la inima pe Nicu si desigur pe oricine lasa barca la iernat undeva :) .
 

Back
Sus