Portul turistic Mangalia

Hai ca incerc sa pun cap la cap toate informatiile despre portul turistic Mangalia :D

Capacitatea portului are urmatoarea configuratie, beneficiind de facilitatile specifice de baza, ce totalizeaza 146 locuri de acostare, dupa cum urmeaza:

- 22 locuri pentru nave cu lungimea de 8 m;
- 22 locuri pentru nave cu lungimea de 9 m;
- 30 locuri pentru nave cu lungimea de 11 m;
- 42 locuri pentru nave cu lungimea de 13 m;
- 20 locuri pentru nave cu lungimea de 15 m;
- 10 locuri pentru nave cu lungimea de 18 m;
- 7000 mp alei carosabile si spatii parcare;
- 1800 m amenajati pentru gradene (pe tronsonul 1).

Facilitati (daca se pot numi asa chestiile de mai jos):
- paza 24/24
- apa
- curent
- o ghereta a politiei de frontiera
- rampa de lansare a ambarcatiunilor mici (nu se percep taxe de lansare)
- statie de combustibili
- o carciuma tip cort
- o camera web prin zona: http://www.mangalia.ro/p-47-camere_web.html

Administrarea e facuta de ADP Mangalia. Tot acolo se platesc si taxele de acces.

Revin cu niste preturi (cred ca sunt tot cele de anul trecut) si cateva poze.
 
Ultima editare:
Mai scrie, te rog si accesul auto, taxe si posibilitati parcare auto+peridoc.

Accesul auto este facil. Pur si simplu se face la stanga din drumul principal ce trece prin centrul Mangaliei (imediat cum ai trecut de vechea cladire a postei).
Au o parcare destul de mare. Exista o bariera insa sta tot timpul ridicata si nu se percep taxe de parcare.
Mie nu mi-au cerut bani nici pentru parcarea peridoc-ului insa eu am decis sa il las la ai mei la curte (la 10 km de Mangalia).

Taxele anul trecut erau:
1-5 zile, 2 Euro/ml/zi
5-15 zile, 1.8 Euro/ml/zi
30 zile, 1.45 E/ml/zi
180 zile, 0.75E/ml/zi
360 zile, 0.5 E/ml/zi

O sa trec zilele astea pe acolo sa le reverific insa nu cred ca s-au schimbat.

Pe 15.01.2010 o sa fie o sedinta a consiliului local Mangalia iar printre subiecte figureaza la punctele 2 si 3 (din 11) 2 chestii:
- Pct.2 : Proiect de hotarare privind aprobarea studiului de fezabilitate "CLUB NAUTIC CALLATIS"
- Pct.3 : Proiect de hotarare privind aprobarea proiectului si a cheltuielilor legate de proiectul "CLUB NAUTIC CALLATIS"

Tinand cont ca pe aici cei de la primarie se tot cearta de vreun an (primarul Tusac a fost demis de CJ CT, astia se pregatesc de alegeri locale, cei de la PDL au vrut sa demoleze terasa din port etc) cred ca o sa fie interesant de vazut ce vor "dezbate" ei pe 15.01.2010 referitor la "CLUB NAUTIC CALLATIS".
 
combustibil

prietene, statzia de combustibile este ilustra, minunata, magnifica dar lipseste cu desvarsire si asta e principala calitate :)
 
Am fost in dimineata asta pe acolo:
- carciuma e inchisa pana pe 15.01.2010 (deh, maine e sedinta consiliului local Mangalia + se clarifica daca se intoarce sau nu primarul PSDist - Tusac)
- chiar la intrarea in port, pe dreapta, sunt vreo 3-4 bombe intre care putem sa remarcam "Taverna piratilor". In spatele ei era o bomba insa azi munceau de zor pe acolo (stilul "Vama Veche": hai sa mai punem 2-3 etaje peste ce exista)
- benzinaria a functionat vreo luna-doua dupa care s-a inchis si ea. Eu mi-am luat de 2 ori cate 5 L de benzina asa ca nu am mai bagat de seama cand s-a inchis. La ce barca am eu, 10 L au fost mai mult decat suficienti toata vara :D
- momentan tarifele sunt tot cele de anul trecut.
- a aparut un aviz pt navigatori (avand data de 23.10.2009)
- in incinta sunt doua gherete: una a politiei de frontiera si una a primariei
- telefonul capitaniei Mangalia: 0241.751.299. Sediul lor este la parterul unui bloc chiar in stanga drumului de acces in port.
- telefonul grupului de nave Mangalia (Politia de frontiera): 0241.752.456. Cladirea lor este chiar in spatele "benzinariei"
 

Atașamente

  • port_turistic.jpg
    port_turistic.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 146
  • parcare_peridocuri.jpg
    parcare_peridocuri.jpg
    78.2 KB · Vizualizări: 133
  • carciuma_tip_cort.jpg
    carciuma_tip_cort.jpg
    52.2 KB · Vizualizări: 128
  • port_turistic_2.jpg
    port_turistic_2.jpg
    49.9 KB · Vizualizări: 135
  • rampa_lansare.jpg
    rampa_lansare.jpg
    55.9 KB · Vizualizări: 132
  • benzinaria.jpg
    benzinaria.jpg
    49.8 KB · Vizualizări: 117
  • parcare_benzinarie.jpg
    parcare_benzinarie.jpg
    50.7 KB · Vizualizări: 116
  • intrare_port_turistic.jpg
    intrare_port_turistic.jpg
    92.1 KB · Vizualizări: 120
  • aviz_navigatori.jpg
    aviz_navigatori.jpg
    40.3 KB · Vizualizări: 137
  • tarife.jpg
    tarife.jpg
    29.4 KB · Vizualizări: 122
  • port_turistic_3.jpg
    port_turistic_3.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 117
  • capitania_mangalia.jpg
    capitania_mangalia.jpg
    109.7 KB · Vizualizări: 108
  • taverna_piratilor.jpg
    taverna_piratilor.jpg
    71.3 KB · Vizualizări: 109
  • mangalia_vedere_aeriana.jpg
    mangalia_vedere_aeriana.jpg
    29.6 KB · Vizualizări: 116
Ultima editare:
@ bibicu
salut,ce mai e cu tancul panamez esuat azi dimineata in port Mangalia? Ati dat comanda pentru bitum?
 
Ultima editare:
@ bibicu
salut,ce mai e cu tancul panamez esuat azi dimineata in port Mangalia? Ati dat comanda pentru bitum?

La ora 10 se chinuiau sa lege niste remorchere de el. Am statia deschisa pe canalul 67 si ascult ce spune capitania. Pilotii comunica intre ei pe canalul 11.
Se pare ca pana la sfarsitul zilei il aduc in port.

Later edit: este ora 17.15 si se pare ca cele 3 remorchere (Zimbru, Alexandria si Ilies) s-au cam incurcat in paramele alea. De rupt, au reusit sa rupa niste parame. Oricum, la ora asta inca se chinuie sa il traga de pe banc asa ca o sa ii prinda noaptea sau o lasa pe maine dimineata.

Later edit: este ora 20.10. Au reusit sa il scoata de acolo insa era cat pe aici ca cei din 2 Mai sa aiba parte si ei de o epava. Ce, doar cei din Vama Veche sa aiba una ?? :D Nava a esuat pe "digul genovez" chiar aproape de intrarea in port. Localnicii il stiu. Acolo apa are cam 2 m adancime.

Digul genovez: La sud de Mangalia, in apropierea satului 2 Mai, conform legendei, se afla digul de larg al cetatii Callatis, impropriu numit de localnici Digul Genovez. Cind marea este agitata valurile care se izbesc de el formeaza o dunga inspumata vizibila de pe tarm. Clasici ai scafandreriei romanesti precum Constantin Scarlat si Vasile Cosma spun ca partea superioara a digului este pavata cu lespezi din calcar cu dimensiuni de 60 x 60 cm si este foarte probabil sa fi servit ca loc de promenada. In zona cea mai inalta a digului adincimea apei este de numai 2 m, ceea ce a dus in decursul timpului la multe naufragii, urmele acestora fiind inca vizibile pe fundul marii, prin prezenta a numeroase cioburi de amfore, diverse obiecte de inventar marinaresc, ancore, etc. O mare parte din amforele descoperite aici se afla la Muzeul Marinei Romane. Alte amfore se afla in diverse colectii particulare.
In urma scufundarilor efectuate in ultimii ani, in cautarea vestigiilor amintite, s-a constatat ca zona este partial acoperita de nisip, iar stincile sint intr-o continua modificare datorata valurilor si curentilor marini.
http://scufundari.eu/images/harta/harta_mare.html
 
Ultima editare:
Cateva imagini din Mangalia facute pe vremea cand bunica era fata mare ...
Majoritatea imaginilor sunt din actuala zona a portului turistic.

Cum DSLR-ul bunicului inca nu se inventase fiecare a pozat cu ce a putut :D
 

Atașamente

  • mangalia20_bm.jpg
    mangalia20_bm.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 87
  • mangalia_20067.jpg
    mangalia_20067.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 81
  • mangalia_20069.jpg
    mangalia_20069.jpg
    43.6 KB · Vizualizări: 79
  • mangalia_20186.jpg
    mangalia_20186.jpg
    34.2 KB · Vizualizări: 75
  • mangalia_bai_pucioasa.jpg
    mangalia_bai_pucioasa.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 76
  • mangalia_centru.jpg
    mangalia_centru.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 76
  • mangalia_dig.jpg
    mangalia_dig.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 75
  • mangalia_faleza.jpg
    mangalia_faleza.jpg
    57.4 KB · Vizualizări: 74
  • mangalia_gara.jpg
    mangalia_gara.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 74
  • mangalia_geamia.jpg
    mangalia_geamia.jpg
    33.5 KB · Vizualizări: 73
  • mangalia_IMG02.jpg
    mangalia_IMG02.jpg
    58.7 KB · Vizualizări: 71
  • mangalia_IMG012.jpg
    mangalia_IMG012.jpg
    55 KB · Vizualizări: 74
  • mangalia_IMG013.jpg
    mangalia_IMG013.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 71
  • mangalia_IMG022.jpg
    mangalia_IMG022.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 69
  • mangalia_IMG067.jpg
    mangalia_IMG067.jpg
    47.7 KB · Vizualizări: 70
  • mangalia_lac.jpg
    mangalia_lac.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 64
  • mangalia_Mangalia.jpg
    mangalia_Mangalia.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 65
  • mangalia_mos.jpg
    mangalia_mos.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 65
  • mangalia_motas_far.jpg
    mangalia_motas_far.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 60
  • mangalia_mv10.jpg
    mangalia_mv10.jpg
    35.8 KB · Vizualizări: 65
  • mangalia_salupa.jpg
    mangalia_salupa.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 78
  • mangalia_str_pietii.jpg
    mangalia_str_pietii.jpg
    51.8 KB · Vizualizări: 61
  • mangalia_vedere.jpg
    mangalia_vedere.jpg
    35 KB · Vizualizări: 55
Am fost in dimineata asta pe acolo:
....
- a aparut un aviz pt navigatori (avand data de 23.10.2009)

Guzel poze, efendi! teşekkür ederim!

Care mai stiti: de cand s-a instituit regula ca trebuie sa raportam toate cele din aviz si mai ales pe ce baza legala? Asa ceva nu se cere nici in Israel!
 
Consilierii locali din Mangalia reiau proiectele de milioane de euro abandonate de ani de zile

Consiliul Local Mangalia s-a întrunit, vineri dimineaţă, într-o şedinţă extraordinară pentru a aproba mai multe proiecte de hotărâre cu un caracter de urgenţă pentru comunitatea de aici.

Printre cele mai importante se numără cele care au vizat derularea proiectului „CLUB NAUTIC CALLATIS”, în vederea completării documentaţiei necesare pentru obţinerea unei finanţări europene.

Este vorba despre o iniţiativă mai veche a administraţiei locale care are drept obiectiv realizarea unui club nautic în zona portului turistic Mangalia.

Valoarea totală a proiectului este de 6.040.235,03 de lei, respectiv 1.431.471,00 de euro. De asemenea, aleşii au aprobat, în şedinţa de vineri, contribuţia Consiliului Local Mangalia de 2,18% din valoarea totală a proiectului, reprezentând 125.773,19 lei (29.806,90 euro).

Proiectul a fost depus deja de acum un an pentru finanţare prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013, Axa prioritară 3. Însă din cauza blocajului administrativ, consilierii nu s-au putut întruni pentru a lua măsurile necesare finalizării acestei iniţiative.

Istorie la Malul Mării Negre

Pe ordinea de zi a şedinţei au mai fost incluse două proiecte de hotărâre legate de proiectul „Callatis-Istorie la Malul Mării Negre”. Astfel, aleşii au aprobat studiul de fezabilitate al acestui proiect, precum şi însuşirea suprafeţelor necesare realizării sale. Potrivit informaţiilor transmise de către Primăria Mangalia, iniţiativa urmăreşte asigurarea conservării, restaurării şi valorificării patrimoniului istoric şi cultural al municipiului, prin punerea în circuitul turistic a trei situri: zidul de nord al cetăţii Callatis, colţul de nord-vest al cetăţii, precum şi necropola paleocreştină de pe strada Oituz.

Termenul de depunere a proiectului este 30 ianuarie, el urmând să se deruleze prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 5.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 13.311.721,69 de lei, contribuţia proprie a Consiliului Local Mangalia fiind de 1.038.664,12 de lei, aproximativ 2% din valoarea totală.

Corina Popescu, Cuget Liber 16.01.2010
 
Documentaţia de construire emisă cu încălcarea legii, aprobată în consiliu. Terasa „La umbrele“ din portul turistic Mangalia ar putea fi demolată


Construcţia reclamată de consilierii PDL, PNL, PRM şi PC din Mangalia ca fiind ilegală în portul turistic din municipiu se află în atenţia Inspectoratului Teritorial în Construcţii (ITC). Interesant este că aleşii locali ai partidelor politice mai-sus enumerate ţipau acum un an ca din gură de şarpe că localul (zis „La umbrele”) din portul turistic este ilegal, iar în spatele ilegalităţii se află Claudiu Tusac (primarul suspendat al municipiului), respectiv consilierii PSD, care îl deţin prin intermediul „paravanului” numit SC LGV Invest Quality SRL, firmă administrată de Ştefan Ştefan. În momentul de faţă, consilierii şi-au pus lacăte la buze, de vreme ce Tusac este suspendat din funcţia de primar, iar colegii social-democraţi vin la şedinţe, prezenţa lor însemnând voturi.

Reclamaţiile consilierilor locali împotriva primarului Tusac, a PSD şi a localului construit în portul turistic Mangalia nu au rămas fără ecou. Controalele pe care diferite instituţii ale statului le-au dispus în sudul litoralului nu au rămas fără concluzii, în prezent existând o solicitare a Prefecturii Constanţa în atenţia Inspectoratului Teritorial în Construcţii. „Urmare a controlului efectuat de Corpul de Control al Primului – Ministru la sediul Primăriei Municipiului Mangalia s-a constatat că primarul municipiului de la acea dată, domnul Claudiu Tusac, a emis autorizaţia de construire cu nr.138/07.09.2009, către SC LGV Invest Quality SRL, pentru un obiectiv cu profil alimentar în incinta portului turistic Mangalia, cu încălcarea Legii nr.50/1991, privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii (…) Faţă de cele menţionate, vă solicităm să dispuneţi potrivit competenţelor prevăzute de lege, o verificare a acestui obiectiv şi în cel mai scurt timp să ne transmiteţi punctul de vedere şi măsurile dispuse”, a transmis prefectul Claudiu Palaz, în atenţia directorului coordonator al ITC Gigi Chiru.

Localul din port, afectat de ninsori

Ca urmare a solicitării Prefecturii, Inspectoratul în Construcţii a verificat construcţia din portul turistic Mangalia, constatând că „documentaţia de construire nr.138/07.09.2009 a fost emisă cu nerespectarea prevederilor documentaţiei de urbanism PUZ zona centrală Mangalia”, dar, adaugă inspectorii, a fost aprobată prin hotărâre de Consiliu Local Mangalia, “în baza unei documentaţii elaborate în neconcordanţă cu prevederile certificatului de urbanism nr.268 din 12.08.2009. În aceste condiţii, există două posibilităţi: punerea în legalitate, ceea ce este destul de greu, având în vedere PUZ-ul existent (orice modificare a documentaţiei PUZ existentă este posibilă doar cu respectarea legii privind amenajarea teritoriului şi urbanismul), ori atacarea în contencios a autorizaţiei de construire, în vederea anulării. În cazul anulării autorizaţiei, întreaga investiţie din port ar trebui, teoretic, să dispară. Până atunci însă, calea e lungă, iar din câte se ştie, în prezent administratorul SC LGV Invest Quality SRL, Ştefan Ştefan, este mai degrabă preocupat să repare stricăciunile din local, cauzate de ninsoarea abundentă din ultimele zile.

Alexandra ANTON, Replica 21.01.2010
 
...Printre cele mai importante se numără cele care au vizat derularea proiectului „CLUB NAUTIC CALLATIS”, în vederea completării documentaţiei necesare pentru obţinerea unei finanţări europene.
Este vorba despre o iniţiativă mai veche a administraţiei locale care are drept obiectiv realizarea unui club nautic în zona portului turistic Mangalia.
Valoarea totală a proiectului este de 6.040.235,03 de lei, respectiv 1.431.471,00 de euro...


Ce-o fi insemnand Club nautic de costa atata?
 
Ce-o fi insemnand Club nautic de costa atata?

Habar nu am, am mai intrebat si eu prin zona insa nimeni nu prea stie nimic insa ultima veste e ca Tusac Claudiu se intoarce la Primaria Mangalia, tribunalul Constanta admitand cererea privind anularea actului administrativ.

Intre timp terasa din port, propusa spre demolare a inceput sa fie demolata de mama natura, apa a inghetat iar pe la pranz o sa ma duc cu o lopata sa degajez zapada din barca.

Iaca si niste poze proaspete din port si de prin Mangalia.

P.S. Azi-noapte au fost -20 de grade.
 

Atașamente

  • IMG_8595.jpg
    IMG_8595.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 82
  • IMG_8597.jpg
    IMG_8597.jpg
    80.4 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_8598.jpg
    IMG_8598.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_8601.jpg
    IMG_8601.jpg
    66.4 KB · Vizualizări: 74
  • IMG_8603.jpg
    IMG_8603.jpg
    40.2 KB · Vizualizări: 69
  • IMG_8596.jpg
    IMG_8596.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 70
  • IMG_8552.jpg
    IMG_8552.jpg
    57 KB · Vizualizări: 67
  • IMG_8559.jpg
    IMG_8559.jpg
    47.9 KB · Vizualizări: 63
  • IMG_8568.jpg
    IMG_8568.jpg
    25.4 KB · Vizualizări: 63
  • IMG_8546.jpg
    IMG_8546.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 67
Habar nu am, am mai intrebat si eu prin zona insa nimeni nu prea stie nimic
La proiectul de hotarare de consiliu sant anexate si descrierea obiectivului plus SF si sant acte publice, se pot cere spre consultare la secretariatul primariei.
Oare asta face parte din strategia de atragere numai a iahturilor de lux si acum vor club nautic?

insa ultima veste e ca Tusac Claudiu se intoarce la Primaria Mangalia, tribunalul Constanta admitand cererea privind anularea actului administrativ.

Mi se pare normal, ce Raducu sau Cosma ala de la Eforie au patit ceva? Numai ca pe Cosma l-a chemat alt DNA, mai de sus!

... apa a inghetat iar pe la pranz o sa ma duc cu o lopata sa degajez zapada din barca. Iaca si niste poze proaspete din port si de prin Mangalia. P.S. Azi-noapte au fost -20 de grade.

Care santeti prin Constanta, puneti si voi niste poze cu Tomisul ca am auzit la stiri ca a inghetat si se chinuiau oamenii sa sparga gheata pe langa barci. Asa e?
 
La proiectul de hotarare de consiliu sant anexate si descrierea obiectivului plus SF si sant acte publice, se pot cere spre consultare la secretariatul primariei.
Oare asta face parte din strategia de atragere numai a iahturilor de lux si acum vor club nautic?


Ce am reusit sa aflu (pe repede inainte)


Club nautic Callatis, municipiul Mangalia, judetul Constanta


http://www.infoeuroconsult.ro/club-nautic-callatis.htm

Program Finantare: Programul Operational Cooperare – Transfrontaliera Romania - Bulgaria 2007 - 2013, Axa prioritara 3 - "Dezvoltarea Economica si Sociala - Dezvoltarea economica si coeziunea economica prin identificarea si sporirea in comun a avantajelor comparative ale zonei", Domeniul de interventie 3.1 - "Sprijin pentru cooperarea de afaceri transfrontaliera si promovarea imaginii si identitatii regionale"
Solicitant: Primaria Municipiului Mangalia
Valoare Proiect: 1.431.471,00 euro



....
II.3. PROIECTE PROPUSE
1. CLUB NAUTIC CALLATIS
Obiectivul specific al proiectului este amenajarea si dotarea unui Club Nautic transfrontalier care sa gazduiasca mari competitii nautice la nivelul bazinului Marii Negre .
....

Apropo, intrand pe site-ul de mai sus am gasit si:

"Acces transfrontalier, comuna Limanu, judetul Constanta

Program Finantare: Programul Operational Cooperare - Transfrontaliera Romania - Bulgaria 2007 - 2013, Axa prioritara 1 - "Accesibilitatea - Mobilitate imbunatatita si acces la infrastructura de transport, informatie si comunicatii in regiunea transfrontaliera", Domeniul de interventie 1.1 - "Imbunatatitea facilitatilor de transport transfrontaliere terestre si fluviale"
Solicitant: Primaria Comunei Limanu
Valoare Proiect: 9.498.967,94 Euro
"

Ce or face oare cei de la Limanu cu 9.5 milioane Euro? Pai aia 1.5 milioane pt clubul nautic sunt atunci un mizilic :D

Pana una alta,:
- mama-natura a "demolat" partial terasa construita in portul turistic. Cantitatea de zapada cazuta zilele astea a dus la colapsul catorva turnulete :D
- pentru ca azi-noapte in zona au fost -20 grade, in zona pontonului D era un pod de gheata de aproximativ 5-6 cm. In seara asta se asteapta din nou -20 (acum sunt -15).
 

Atașamente

  • IMG_8631.jpg
    IMG_8631.jpg
    75.5 KB · Vizualizări: 52
  • IMG_8614.jpg
    IMG_8614.jpg
    63.7 KB · Vizualizări: 51
fonduri sau funduri

Ce faci cu 9 mil, depinde cine face si depinde cine intreaba :))
Hai mai , fi-ti seriosi, lasatzi mortzii cu mortzii si vii cu vii, va pierdetzi vremea si spatziul de stocare.
 

Back
Sus