Barca pentru lacuri interioare si delta

Salut, intai de toate...nu sunt la prima postare pe forum, mai am vreo cateva si pe alte topic-uri, dar am zis sa deschid unul specific aici, cu o problema la fel de specifica...de cand ma stiu mi-au placut barcile, dar, pana acum vreo cativa ani, a fost o idee la fel de indepartata precum preturile astronomice ale oricarei barci cat de cat solide...acum am ajuns la concluzia ca vreau sa-mi construiesc una, pe metoda stitch and glue, dupa planuri cumparate...am rezolvat cu procurarea materialelor de constructie (placaj+rasina), am spatiul necesar unde sa pun in practica proiectul, o sa am si timpul necesar (mai multe in w/e...asta e...), si am urmatoarele cerinte de la o barca:

4-5-5.5 m lungime, maxim 100-120 kg coca goala, sa mearga lejer cu un motor de 6-9 CP, sa duca lejer 4 persoane adulte, timpul de constructie sa nu fie unul astronomic...

Mentiuni suplimentare: sunt "tamplar" bun, lucrez in lemn (pasiune, nu meserie...da' lucrez mai bine ca multi mesteri...) de ani de zile, posed arsenalul de scule necesar (chiar mult peste ce se cere la o barca "cusuta si lipita"), bricolez din plin in mediul gospodaresc, imi place mult "mestereala", iar bugetul, pentru coca, ar fi undeva pe la 1500-2000 de lei...

Astept ceva sugestii de proiecte de la cei care sunt mai vechi pe aici, au mai multe cunostinte, au construit deja anumite proiecte si s-au lovit de mai multe probleme...

PS: cel mai aproape de ce mi-as dori eu ar fi: http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=FS14
 
Eu am mers pe mana lui Dudley Dix si am ales Argie 10, dar am investigat si Argie 15: http://www.dixdesign.com/argie15.htm

In gama asta sunt oricum foarte multe planuri (gratuite sau nu), deci alegerea e subiectiva. Pe mine m-a convins faptul ca toata barca incapea pe 3 foi din acelasi placaj (la alte variante trebuia sa cumpar o foaie pentru cateva bucati doar). Alt argument a fost faptul ca se trimitea planurile pe email (dar nu se aplica la 15').

M-am mai uitat si la GIS: http://www.storerboatplans.com/GIS/GISplan.html Arata mai bine ca Argie si se construieste usor. Dar era prea mare pt. mine.

Argie 15 e multigurna, ar trebui sa mearga bine pe valuri. GIS e cu fundul plat, deci pt. ape mai linistite.

Variantele de pe Bateau.com sunt iarasi interesante, ai mult feedback la dispozitie de la comunitatea lor.


Dar daca le ai cu tamplaria, de ce nu incerci un proiect "clasic", de ex: http://www.duckworksbbs.com/plans/vivier/beg-meil/index.htm


Oricum, oferta de planuri e mare:
http://www.duckworksmagazine.com/r/plansindex/fishingboats.htm
 
salut, eu sunt in faza finala cu skifful de la Radoslaw Werszko, o barcutza foarte usor de construit iar planurile sunt gratuite .
am consolidat oglinda in vederea amplasari unui motor pana in 5 cai ,ea e facuta pt vele si rame.
personal cred ca e putin copiata dupa GIS ,dar asta e parerea mea de necunoscator.
a, skiffu' asta a fost construit si in varianta "doar rame" ceea ce usureaza extrem de mult constructia si timpul de executie ,asta daca nu te incanta ideea de vele!
http://www.dinghy.pl/42m_skiff.htm
vezi ca sunt si eu trecut pe "raboju" lui ;Sorin Radu :p
 
Bravo, maestre!

Bine ca e si Romanica reprezentata. Poate si amicul Lipan va fi listat, ca de cand amenita cu un skiff, tot de la Radoslaw.
 
Sa le luam pe rand...

1. primul proiect vreau sa fie ceva rapid de executat, usor (ca si greutate totala a cocii), musai din placaj+epoxy...o sa fie ceva "de facut mana", sa capat experienta.

2. si mie imi place dudley, o sa vina mai tarziu si ceva de la el (inca nu spun ce, surpriza...)...am cautat niste kit-uri de constructie, chiar pentru Argie 15, cel mai bun pret l-am gasit in Africa de Sud, da' ma rupe transportul...asa ca zic pas...pentru cine e interesat, si are ceva buget, pot da detaliile dealer-ului, precum si costurile kit-ului+transportul...

3. sunt fan vele, dar prima barca o sa fie, cel putin in prima faza, cu rame+motor mic (5 CP) - daca gasesc un proiect pretabil pentru toate 3, nu zic nu...

@Smokey: iti promit ca a doua barca o fac din lemn masiv...100%...e bine?
 
Dadui un ochisor si pe planurile lu' nenea ala polonezu'...interesant proiect...chiar foarte interesant...cred ca varianta simpla, fara vele/derivor/safran de carma e foarte pretabila pentru ce vreau eu ca prim proiect...

Inca o intrebare, pentru cei mai vechi: cam care e costul unui motor sh de 5-6-7 CP, si unde gasesc asa ceva? (in stare de functionare, bineinteles...si usor de intretinut/piese accesibile si ca pret, si ca distributie...)
 
O alta intrebare: la capitolul materiale, imi trebuie banda de fibra de sticla (tape), cu latime cuprinsa intre 100-150 mm...pentru intarit lipiturile de-a lungul marginilor foilor de placaj...unde gasesc asa ceva?
 
Polydis, Rompolimer.

Eu am taiat din panza ...

Tesatura sau stratimat? ...am primit oferta pe mail de la Polydis, e cam asa:

Pret stratimat 300/450 gr / mp = 2.20 Euro / kg + TVA
Pret tesatura 300/500 gr / mp = 2.50 Euro / kg + TVA.


Care se pricepe sa-mi traduca, sa-mi spuna si mie cam cate kg de tesatura sa cumpar, tinand cont ca pe la skiff-urile alea scrie ca-mi trebuie 25-30 m liniari de banda de fibra de sticla (presupun ca la 10 cm latime...)...5 kg e mult pentru o asemenea barca, sau e putin? 10-20 kg? cu cat sa incep?
 
E destul de simplu de calculat

30m x 10 cm = 3mp = 0.9kg de tesatura de 300g/mp :)

La Polydis iti vind minim 2 kg daca tin eu bine minte, si de obicei nu au banda de 10 cm. Va trebui sa cumperi tesatura la 1m latime si sa o tai tu.


Tesatura sau stratimat? ...am primit oferta pe mail de la Polydis, e cam asa:

Pret stratimat 300/450 gr / mp = 2.20 Euro / kg + TVA
Pret tesatura 300/500 gr / mp = 2.50 Euro / kg + TVA.


Care se pricepe sa-mi traduca, sa-mi spuna si mie cam cate kg de tesatura sa cumpar, tinand cont ca pe la skiff-urile alea scrie ca-mi trebuie 25-30 m liniari de banda de fibra de sticla (presupun ca la 10 cm latime...)...5 kg e mult pentru o asemenea barca, sau e putin? 10-20 kg? cu cat sa incep?
 
Inca o intrebare (poate sunt pisalog, da' vreau sa stiu de la inceput la ce ma inham...): aveti idee de la ce greutate in sus trebuie inmtriculat peridocul? adica, daca reusesc sa scot barca la o greutate de 100 kg, cu motor cu tot, trebuie sistem de franare la peridoc?

Ca sa fiu mai clar: daca vreau peridoc, e mai ieftin sa-l fac, sau sa-l cumpar gata inmatriculat?
 
Si ca sa fiu pisalog pana la capat: la o barca cu LWL de 4-5-5.5 m, cam ce putere trebuie sa aiba outboard-ul? am vazut ca baietii astia care pun proiecte din placaj recomanda puteri intre 2.5-10 CP, dar am primit si pareri ca sunt necesare motoare de 20-25 CP...nu vreau nici sa dau o carutza de bani pe motor, dar nici sa ma tarasc cu 1-2 noduri pe lac...
 
Inca o intrebare (poate sunt pisalog, da' vreau sa stiu de la inceput la ce ma inham...): aveti idee de la ce greutate in sus trebuie inmtriculat peridocul? adica, daca reusesc sa scot barca la o greutate de 100 kg, cu motor cu tot, trebuie sistem de franare la peridoc?

Ca sa fiu mai clar: daca vreau peridoc, e mai ieftin sa-l fac, sau sa-l cumpar gata inmatriculat?

Datele cu privire la sistemul de franare se gasesc in talonul masinii pe care o inhami la tras/franat. De exemplu, minunatul Logan poate trage fara dispozitiv de franare 570 de kile si cu dispozitiv 1100 kile.

Peridocul trebuie inmatriculat in orice situatie.

Parerea mea este ca daca scoti corpul pe la 80 de kile o poti manipula la patru maini destul de usor si sa o pui pe un portbagaj tapan pe o masina (cu conditia sa nu iesi din gabarit)
 
Inca o intrebare (poate sunt pisalog, da' vreau sa stiu de la inceput la ce ma inham...): aveti idee de la ce greutate in sus trebuie inmtriculat peridocul?

Skiff-ul polonezului are vreo 70 de kg din cate imi amintesc. La greutatea asta eu zic ca poti sa o pui pe masina, fara sa te complici cu peridoc. Eu ma mai gandeam sa-mi iau o remorca de bagaje, obisnuita (e relativ ieftina la Praktiker - 2500 lei, deci mai ieftina decat un peridoc care din cate stiu cel mai ieftin este 5000 lei) pe care sa o adaptez (cu un suport special) si pt barca si am vanat doi iepuri odata, cand am treaba cu bagajele merg cu bagajele (de exemplu cand iti iei placajul de la Holver), cand am treaba cu barca merg cu barca.
Menestras zice ca poti sa o manipulezi la 4 maini si sa o pui pe masina. Dar pe aici pe undeva pe forum o sa gasesti un foarte ingenios sistem cu care sa-ti pui singur barca pe masina si sa o dai jos. Pt a o aduce la masina si sa o duci pe balta gasesti tu doua roti printr-un targ fara sa fie nevoie sa le inmatriculezi.
 
Ultima editare:
Si ca sa fiu pisalog pana la capat: la o barca cu LWL de 4-5-5.5 m, cam ce putere trebuie sa aiba outboard-ul? am vazut ca baietii astia care pun proiecte din placaj recomanda puteri intre 2.5-10 CP, dar am primit si pareri ca sunt necesare motoare de 20-25 CP...nu vreau nici sa dau o carutza de bani pe motor, dar nici sa ma tarasc cu 1-2 noduri pe lac...

La o barca de 70-100 de kile e suficient un motor de 4-8 cai, asta daca nu vrei sa gliseze. Ca sa gliseze, iti trebuie o forma speciala a barcii, si putere mai mare, in jur de 20 de cai. Cu un motor de 4-5 cai barca se misca lejer cu 10 km/ora, consumul e mic, si buna dispozitie asigurata :).

Si despre transportul barcii, daca nu crezi ca duce portbagajul exterior, ia-ti cum a spus Lipan o remorca obisnuita, si cand vrei sa transporti barca, dai jos cutia de pe cadru si pui barca pe niste cavaleti facuti dupa forma ei.
 
Modelul asta: http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=FS14 zicea ca la un outboard de 6 CP o sa gliseze cu un singur om in barca...iar cu un 10 CP chiar o sa atinga 23 noduri...misto...

Oricum, am cautat pe tot net-ul, si cand am vazut preturile la outboard-uri, am depasit deja tot bugetul...nu disper, o sa caut un motor bun, decent...ca si recomandari, am primit deja sfaturi, prin intermediul unui coleg care este originar din Tulcea, si care are "relatii" printre pescarii de delta: Yamaha sau Johnson, 4 timpi (consum mult mai mic decat cele in 2 timpi - asa este?), 10-15 CP, daca se poate nou, daca nu, si ajung la sh, mare grija, ca cica-s multi "tzepari"...daca aveti si alte sugestii, le astept...
 

Back
Sus