Olt-Dunare

Olt- Dunare cu caiacul

Salut , Mugurel ma numesc ,am facut si eu traseul asta pana la varsare , e superb , dar cu multe restrictii de acces mai ales la baraje in defileu si dupa pana la Iezureni in judetul Olt . Mare grija noi eram cat pe ce sa ne luam amenda , de la jandarmi sau de la paza de pe baraje .va trebui sa iesiti inainte de a ajunge in apropierea barajelor si sa intrati dupa .
Eu nu recomand caiace pneumatice pentru coboarari si cand va zic asta va spun cu mana pe inima , caci slava domnului am mii de km facuti pe ape atat repezi White water cat si plate ,va poate ceda sau aveti portiuni cu apa mica sunt roci taioase, sincer nu e prea ok .Cea mai frumoasa zona e pana In Fagaras , si putin in defileu du pa care e numai chin ,multe baraje .
In acelasi timp nu se compara cu Jiul care e chiar superb , mai ales cand vegetatia e in floare , primavara , pe orice portiune e superb . Are putine baraje fata de olt , de la Tg Jiu si pana la varsare maluri foarte multe impadurite ,iar de la Craiova pana la Dunare pasarime cat cuprinde , rate ,cormorani , gaste salbatice etc.
 
Dar de Mures ce ziceti? Am luat deja legatura cu Daniela Onofre de la PETRO AQUA. Ei au facut o coborare pe mures de la Alba Iulia pana la Szeget in 2008, si s-au aratat deschisi sa ajute cu experienta si hartile pe care le-au facut.

Si pe mine ma sperie barajele de pe Olt care te obliga la tras barca pe uscat si asistenta din partea unei echipe care se deplaseaza cu masina.
Scuze pentru:eek:t:
 
Salut , Mugurel ma numesc ,am facut si eu traseul asta pana la varsare , e superb , dar cu multe restrictii de acces mai ales la baraje in defileu si dupa pana la Iezureni in judetul Olt . Mare grija noi eram cat pe ce sa ne luam amenda , de la jandarmi sau de la paza de pe baraje .va trebui sa iesiti inainte de a ajunge in apropierea barajelor si sa intrati dupa .
Eu nu recomand caiace pneumatice pentru coboarari si cand va zic asta va spun cu mana pe inima , caci slava domnului am mii de km facuti pe ape atat repezi White water cat si plate ,va poate ceda sau aveti portiuni cu apa mica sunt roci taioase, sincer nu e prea ok .Cea mai frumoasa zona e pana In Fagaras , si putin in defileu du pa care e numai chin ,multe baraje .
In acelasi timp nu se compara cu Jiul care e chiar superb , mai ales cand vegetatia e in floare , primavara , pe orice portiune e superb . Are putine baraje fata de olt , de la Tg Jiu si pana la varsare maluri foarte multe impadurite ,iar de la Craiova pana la Dunare pasarime cat cuprinde , rate ,cormorani , gaste salbatice etc.

Salut,Mugurel !
Nu ai vrea sa ne spui si noua detalii despre coborarile si aventurile tale cu caiacul ?
detalii privind:
-media zilnica a distantelor parcurse/nr. ore
-dificultati intampinate ,poate chiar neprevazute
-directia vantului cat si intensitatea lui,pe anumite zone din perioada respectiva
-modelele caiacelor cu care te-ai dat
-chestii ce tin de ineditul acelor aventuri
-etc

Eventual ai putea sa initiezi threaduri noi pentru fiecare râu/"apa" in parte...
Astept(am) cu nerabdare :skip:
 
Ultima editare:
Stiu pe cineva care a coborit pe Olt de la Izbiceni pina la dunare, si el isi dorea sa faca tot Oltul dar asa cum stiti, incepind de la Fagaras, pina la Izbiceni este plin de baraje. Daca de la fagaras pina pe la Ramnicu Valcea sunt ceva mai putine, dupa sunt unul dupa altul. Apoi, am copilarit oarecum pe zona Tusnad si Malnas Bai si imi amintesc ca Oltul in zona asta era foarte rapid si plin de pietroaie. Dar ar fi interesanta o aventura pe el, si exista si avantajul ca in mare parte este aproape de drumuri nationale si chiar se poate asigura o asistenta de pe mal.
 
Propunere dupa intrebarea asta !

Salutare ,

O sa revin cu informatii despre zonele bantuite cu caiacul dealungul anilor , sau cu alte caracteristici ,performante sau orice detaliu privind Kayaking-ul atat de tura cat si de White si subdiviziunile lor .
Sunt foarte interesante si importante in acelasi timp masurile de prim ajutor sau metode de rezolvare al incidentelor in anumite situatii critice pe ape repezi .Eu le-am trait pe pielea mea si sunt bine de stiut .
Acum lucrez la organizarea unui concurs de anduranta pe Jiu , pana aproape de varsare . Va fi un concurs tehnic atat dpdv al navigatiei pe rauri , deoarece viteza apei pe rauri difera pe fiecare portiune de curs a raului cat si al andurantei canotorilor . Acolo o sa ne cunoastem daca ne onorati si ne vom cunoaste , sau poate ne vedem la slalom sau tura de pe Mures , mai repede .
Detalii despre mediile parcurgerii unor anumite distante va pot da dar va dau in momentul in care aveti de gand sa mergeti in locul ala daca il cunosc sau daca va intereseaza un anumit traseu , doar nu o sa fac foileton acum .Sunt foarte multe de spus si lucruri traite .
M-am gandit sa discutampentru inceput despre accidente pe rauri sau situatii critice ce pot aparea si anume unde cat si partucularitati .Asta mi-a venit in cap aducandu-mi aminte de accidentele mele , pe WW, pentru a fi cunoscute celor care practica si ei WW sau fac coborari pe rauri sau care au de gand sa se apuce de asemenea hobby-uri .Ce debite sunt in anumite perioade sau cum trebuie abordate anumite rauri cad apa are X nivel sau unde se poate face WW cand e apa si cand nu e apa pe el etc .Pentru a face o asemenea baza de date , trebuie sa contribuim fiecare cu ce stie sau a trait . De aceea va propun un topic in care sa cumulam tot ce stim noi despre un rau , nu conteaza , ma gandesc si fac topicul nou ?
- Ce ziceti ?
- E ok ?

Despre o iesire ciudata ca exemplu sr fi urmatoarea , cred ca 8-a , la sfarsitul acestei saptamani cand urmeaza sa mergem in cazanele mari , cu ascensiune in galeriile din Punicova care acum e inundata si curge prin ea un debit de minim 1-2 mps , apoi campare in Veterani unde sincer e locul cel mai bogat in energie pe care l-am simtit vreodata , credeti-ma ca nu exista cuvinte privind trairea interioara ,stand o noapte in pestera Veterani - e divin ! .

Apropo ! Cine Vrea sau are echipamentul necesar sa mearga cu noi acum in weekend , doza de nebunie si dorinta de a trai senzatii unice , e bine venit in echipa de nebuni .Daca aveti intrebari va stau la dispozitie , doar de-asta m-am inregistrat pe acest forum .

Salut,Mugurel !
Nu ai vrea sa ne spui si noua detalii despre coborarile si aventurile tale cu caiacul ?
detalii privind:
-media zilnica a distantelor parcurse/nr. ore
-dificultati intampinate ,poate chiar neprevazute
-directia vantului cat si intensitatea lui,pe anumite zone din perioada respectiva
-modelele caiacelor cu care te-ai dat
-chestii ce tin de ineditul acelor aventuri
-etc

Eventual ai putea sa initiezi threaduri noi pentru fiecare râu/"apa" in parte...
Astept(am) cu nerabdare :skip:
 
ce ne-ai putea spune despre Jiu?

Salut
Sunt interesat de o coborare pe Jiu.Ce ne-ai putea spune despre Jiu ? Sunt interesat de mai multe rauri din tara insa, vazand ca Jiul te-a incantat, presupun ca il cunosti suficient de bine.
La initiatorul topicului:in ce perioada vei cobora pe olt si de unde vei incepe coborarea?
 
Salut, eu sunt din Brasov si ca atare raul pe care ma dau cel mai mult este Oltul. Va pot spune ca traseul de la Tusnad pana la Fagaras este superb, mai ales zona Tusnad si Racos, unde oltul trece prin trecatori. Pentru cei interesati de aceasta zona, putem face gasca si sa travesam aceste portiuni impreuna. Pentru mine din pacate toate turele pe care le fac sunt singur, inca nu am gasit coechipieri din Brasov. Astept propuneri daca sunteti interesati.
 

Back
Sus