Olt-Dunare

Salut,

Suntem doi nebuni care avem acelasi vis de mai multi ani: sa navigam pe Olt de la izvor pana la Dunare.

Ceva de genul: Barca pneumatica 2 persoane + 1 masina de asistenta pe traseu.

Am incercat sa gasesc pe net pe altii care au incercat aventura asta dar nu am gasit. Ma puteti ajuta cu linkuri, sfaturi?

Apreciez orice ajutor.

Multumesc
 
Salut,
Suntem doi nebuni care avem acelasi vis de mai multi ani: sa navigam pe Olt de la izvor pana la Dunare.
Ceva de genul: Barca pneumatica 2 persoane + 1 masina de asistenta pe traseu.
Am incercat sa gasesc pe net pe altii care au incercat aventura asta dar nu am gasit. Ma puteti ajuta cu linkuri, sfaturi?
Apreciez orice ajutor.
Multumesc

Brava la voi!
Au mai facut unii isprava asta prin 2000 si ceva, au avut o gramada de peripetii, pozele si impresiile erau pe dordeduca.ro. Sapati adanc si-o sa dati de ei!

PS Gata, i-am gasit!
 
Ultima editare:
salut George ,
ai nimerit locu' potrivit si tu si celalalt "nebun" !frumosi nebuni!
daca tot ceri sfaturi ;renuntati la barca pneumatica ,un caiac (chiar si hand-made) va poate oferi toata siguranta de care aveti nevoie pt expeditia asta!
luati in calcul ca masina de pe mal va poate insoti doar pe portiuni ,asa ca un minim necesar de echipament tot trebuie sa carati, nu va bazati pe suportul de pe mal ,nu se stie niciodata !
misto tare chestia asta !:noroc:
 
Multumesc Skipper. Da, am gasit si eu linkul de pe dordeduca.ro (de fapt asa am gasit site-ul vostru) dar aventura lor nu este foarte documentata iar din fotografii am vazut ca au folosit o ambarcatiune destul de mare.

Sper totusi ca in comunitatea de pe barcaholic.ro sa fie cineva care sa fi avut aventura asta. Ma gandesc ca nu suntem singurii care s-au gandit sa coboare pe Olt.
 
va e frica de pionierat?!:p
eu as merge oricand in actiunea asta dar ma tem ca , cumulata cu TID-ul ,va rezulta o mare coada la mine la poarta ! o coada formata din amatori care sa incerce sa-mi intinda arcu' !:eek::)) si nu sunt sigur ca nu se gasesc la un moment dat!b-)
 
impaiatu,

ar fi bine, acum la inceput sa specific ca dupa cum se poate observa experienta noastra ... nu exista. Echipamente ... ma tem ca nici alea nu sunt. Dar avem vointa. Daca nu o facem anul asta la anul vom fi cu un an mai batrini!

Nu sunt inconstient si ma astept sa fie un grad de periculozitate si acesta este motivul pentru care am deschis discutia stiind ca aici sunt multi care au experienta in acest gen de aventura.

Sper, cu voia voastra, cunostintele voastre sa compenseze cu lipsa noastra de experienta (cu toate ca diferenta e f. mare :)
 
Multumesc Skipper. Da, am gasit si eu linkul de pe dordeduca.ro (de fapt asa am gasit site-ul vostru) dar aventura lor nu este foarte documentata iar din fotografii am vazut ca au folosit o ambarcatiune destul de mare.

Poti sa incerci sa dai de personajele participante care nu cred sa vor refuza o invitatie la o bere unde sa-ti dea cat de multe detalii vrei. Stiu eu cel putin doi foarte saritori!
Barca nu era mare pentru cati erau ei, necazul a fost ca li s-a spart sau dezlipit pe drum si au fost nevoiti s-o repare - sau chiar au inlocuit-o, nu mai stiu exact.
 

Atașamente

  • pe mare6.jpg
    pe mare6.jpg
    25.7 KB · Vizualizări: 67
Parerea mea e ca ar fi mai interesant daca s-ar organiza sub forma TID-ului, adica TNO (Turneul National al Oltului).
 
Poti sa incerci sa dai de personajele participante care nu cred sa vor refuza o invitatie la o bere unde sa-ti dea cat de multe detalii vrei. Stiu eu cel putin doi foarte saritori!
Barca nu era mare pentru cati erau ei, necazul a fost ca li s-a spart sau dezlipit pe drum si au fost nevoiti s-o repare - sau chiar au inlocuit-o, nu mai stiu exact.

Da, Skipper, ai dreptate - se pare ca pe Olt au mers cu barca gonflabila - cu motor. Crezi ca eroii respectivi sunt pe site pe aici? O bere mi se pare un pret pe care sunt dispus sa mi-l asum.
 
Parerea mea e ca ar fi mai interesant daca s-ar organiza sub forma TID-ului, adica TNO (Turneul National al Oltului).

Buna idee, cine se baga?

Da, Skipper, ai dreptate - se pare ca pe Olt au mers cu barca gonflabila - cu motor. Crezi ca eroii respectivi sunt pe site pe aici? O bere mi se pare un pret pe care sunt dispus sa mi-l asum.

Si pe Dunare au mers tot cu gonflabila pana la Sf Gheorghe cand i-am asteptat cu Ajax si am mers impreuna la CT. E si o poza cu yours truly cu porcul pe roof!
Ion si Horia nu sant pe forum dar numarul de mobil al lui Horia l-a postat careva mai demult in alt topic! Emailurile altor membri sant pe siteul expeditiei!
 
Daca pe Olt s-a mai mers deja si nu vreti sa fredonati la mana a doua "Ma dusei sa trec la Olt" , puteti incerca si Bistrita. Are o lungime zdravana, urmeaza un Siret si-o Dunare, si am senzatia ca va da si o idee de "rafting " pe anumite zone :)
Glumesc si deja v-ati dat seama . Mi se pare o aventura frumoasa foc , iar faptul ca v-ati afisat aici intentiile, nu poate decat sa sporeasca numarul doritorilor de actiune !
UNa peste alta, apar si sugestii foarte bune, cum ar fi cea a lui Impaiatu: caiac, nu gonflabila !
Si daca aventura iese asa frumos cum suna, e posibil ca ideea lui Lipan sa se infaptuiasca de la sine.
Bafta ! Acum e momentul cand se fac planuri ...ca zapada se duce repede !
 
Bistrita

Daca pe Olt s-a mai mers deja si nu vreti sa fredonati la mana a doua "Ma dusei sa trec la Olt" , puteti incerca si Bistrita. Are o lungime zdravana, urmeaza un Siret si-o Dunare, si am senzatia ca va da si o idee de "rafting " pe anumite zone :)
Glumesc si deja v-ati dat seama . Mi se pare o aventura frumoasa foc , iar faptul ca v-ati afisat aici intentiile, nu poate decat sa sporeasca numarul doritorilor de actiune !
UNa peste alta, apar si sugestii foarte bune, cum ar fi cea a lui Impaiatu: caiac, nu gonflabila !
Si daca aventura iese asa frumos cum suna, e posibil ca ideea lui Lipan sa se infaptuiasca de la sine.
Bafta ! Acum e momentul cand se fac planuri ...ca zapada se duce repede !

Pe Bistrita o sa merg si eu anul asta. Nu stiu cat o sa parcurg din curs dar stiu ca o sa stau 1 saptamana. Masina de interventie nu o sa am, deci o sa fie o aventura adevarata.
 
Pentru a face o aritmetica simpla, care este distanta medie pe care o poti parcurge pe rau pe zi cu un caiac?

Pe rauri cu caiacul nu m-am dat. Numai pe Dunare & Delta,8 sezoane pline !
E splendida senzatia de aventura intr-un caiac,comparativ cu o barca gonflabila.
Care sa fie distanta optima de parcurs pe zi ?
pai la intrebarea asta,tot singuri va veti raspunde daca va mai puneti cateva intrebari ajutatoare,de genul :
-Cum stam cu conditia fizica ?
-Cum stam cu echipamentul (pentru trup, nautic,de bivuac etc)
-Care o fi directia predominanta a vanturilor de peste an,in acele zone (daca ai bafta sa mergi cu vantul din fatza,iata o frana aerodinamica)
-Dar starea vremii,e in stare sa va strice buna dispozitie ?
-Dar curentul marin cu ce viteza curge la vale ?
-Cate ore pe zi sunteti dispusi sa trageti la padele?
-Incepand de la ce ora ?
-Etc

Dupa teribila experienta a TID-ului de anul trecut,cand s-a lasat cu cateva abandonuri (sanatoase dealtfel...inclusiv Mandea),as putea sa zic sa nu luati in calcul distantze mai lungi de 50 km, pentru a va pastra buna dispozitie si a avea timp si de admirat,de fotografiat/filmat .Daca s-ar intampla in realitate sa parcurgeti ceva mai mult,o sa tratati diferentza precum un bonus, ca se vor ivi si ocazii neprevazute cand n-o sa aveti randament la inaintare,reducand astfel media zilnica de parcurs .
Coincidente favorabile neprevazute si foarte frecvente va doresc,in pregatirea si ducerea la final a acestui proiect de aventura.
 
Ultima editare:
Ok. Haideti sa aflam intai si inainte de toate prin si pe langa ce localitati trece minunatul si mult cantatul Olt. De unde se poate incepe coborarea si unde se pot face tabere. Anul asta Oltul si la anul Muresul.
 
Ok. Haideti sa aflam intai si inainte de toate prin si pe langa ce localitati trece minunatul si mult cantatul Olt. De unde se poate incepe coborarea si unde se pot face tabere. Anul asta Oltul si la anul Muresul.

:eek:t:Ai ajuns Manager de Ave'nTura...pe uscat ? :D
Dar pe apa-dar pe apa...?
 
George, asta-i cel mai potrivit loc in care sa vii cu "prostii" din astia !nu stiu daca sperai la ceva intimitate in aventura voastra dar dupa cum vezi s-ar putea sa ai ceva tovarasi de drum!
dupa cum spune si Menestras ,cred si eu ca mai intai ar trebui studiat parcursul traseului cu taberele de facut si obstacolele de trecut (stavilare si alte chestii ,nu stiu). taberele ar trebui puse cat mai departe de localitati ,asta daca vreti sa dormiti linistiti, ar trebui prevazute punctele unde se poate face alimentarea cu tot ce trebuie ....etc....de fapt poti studia programul TID ,e reteta care va trebuie voua!
in afara de participarea la TID ,eu m-am mai data pe Dambovita ,loc plin de obstacole si care necesita o anumita atentie in unele pasaje ,asta pt a nu sparge barcazu' , care in cazu' meu e totusi din lemn si fibra ,pasaje pe care o barca gonflabila nu stiu cum le-ar fi trecut, de aceea am recomandat ceva mai tzapan, dealtfel rauletu' asta e copil mic pe langa Olt
!Oltul poate fi un rau periculos ,viteza de curgere e mult mai mare decat a Dunarii , malurile sunt pe alocuri mai impracticabile si sunt foarte multe obiecte plutitoare ,cum ar fi copaci!
ca atare cred ca aventura pe Olt poate fi mult mai palpitanta decat pe Dunare ,ceva ce am trecut deja pe lista de "must do" ,indiferent cat de batran voi fi!:p
daca tot esti din Buc. ,hai sa aranjam prin .......Mai , sa zicem , o tura pe Dambovita , poate mai vin si altii!:noroc:
 
Ia uitati-va aici un punct de plecare. http://ro.wikipedia.org/wiki/Râul_Olt

La lista cu principalele baraje am numarat "doar" 25. Asta e un motiv foarte bun sa se pregateasca foarte bine aventura asta. Asa ca trebuie facuta o plimbare la fiecare in parte si stabilita modalitatea de trecere peste aceste obstacole.
 

Back
Sus