Planuri velier 22- 24 m

Florio

Member
Pun aici cateva intrebari din solidaritate fata de pasiunea si nebunia unui bun prieten, care si-a pus in cap sa construiasca un velier de aproximativ 22 - 24 m , care sa aiba 10 -12 locuri in 6 cabine si totodata intreg necesarul unei croaziere de tarm.
Il atrage inefabil, dorinta de a CONSTRUI ambarcatiunea, dispune de materialul din care sa confectioneze coca (relatii de afaceri cu combinatul din Galati, nenea Vali ! ) si considera ca asta ar fi un inceput promitator.
De cateva saptamani cauta planuri pentru velier, si asta e momentul in care va cer ajutorul : cum , de unde, in ce directie sa cautam planuri detaliate de constructie, pentru asa ceva ?
NU se cere sa fie o ambarcatiune de viteza, ci una confortabila, pentru croaziere .
Ajutam visatorul cu opinii pertinente ?:)



P.S.
Personal, l-as sfatui sa-si vanda tabla de Galati, si cu un plus de banuti sa cumpere o goeleta de Istanbul, batranica dar vanjoasa, pe care o poate reamenaja in ce stil pofteste.
Nu se compara ca rezistenta cu una din metal, dar pe mine ma nedumereste pana si modul in care ar putea indoi o tabla de 5-6 mm grosime, pentru a da forma complicata a ambarcatiunii.
 
Ajutam visatorul cu opinii pertinente ?
Sfatul meu ar fi ca visatorul sa incerce a defini (in termeni tehnici si economic) cum doreste sa ajunga la scopul propus.
Apoi poate angaja un expert, care sa-l ajute la executia unui calcul de fezabilitate.

Ceva gen:
- costuri de constructie si cheltuieli anexe (santier, salarii, consultanta)

- timp de realizare si cine (sau ce firma) are cunostiintele necesare?
Plus si ceva echipament...

- costuri (anuale) de exploatare a navei, si cam ce model de afacere le-ar putea acoperi ?
(s-a vorbit pe acest forum destul de des despre costurile , uneori exagerate de pastrare, iernare, intretinere a unor barci mult mai mici, din clasa 7..10metri)

Chiar daca ar naviga sub steag nigerian, panamez sau a unei entitati aproape necunoscute din Micronesia, mai exista si o "mica" prima de asigurare, si oaresicari bani de buzunar pt. skipper + echipaj....
____________________________

Fara o analiza , macar bruta a resurselor respectivul domn se va alege probabil doar cu cateva tone de tabla, debitate manual, cu oxiacetilena, plasma sau cnc...

Chiar si realizarea unei nave la jumatatea dimensiunilor propuse (adica pe la 11..12 metri) presupune cca. 4000 de ore de munca si un minim de 40k euro (in conditiile Romaniei) pentru materiale.

Adica ar fi de lucru, pentru un santier profesional, pentru vreo 6 luni....

Volumul de munca creste aproximativ cu patratul dimensiunilor liniare a navei, pentru 20 metri trece lejer de 10.000 ore (chiar si la o executie cu multe compromisuri in calitate).

Drept exemplificare - sau baza de comparatie realista, iata albumul celor care au muncit (majoritatea contra cost, fiind meseriasi) la realizarea unei "coji de nuca" de 12 metri
http://www.jakatan.com/jakatan_013.htm

Plan executat de un proiectant bine cotat (Robert H. Perry)
http://www.jakatan.com/jakatan_001.htm
si lucrarea executata de un santier naval aproape de Sydney.


Detaliile realizarii sunt bine documentate pe pagina web (alegeti Tab-urile din stanga).

Merita atentie un detaliu: proprietarul a subestimat resursele, timpul consumat a fost cca. dublul estimarii initiale.
Si nu era vorba de amatori la prima constructie (detalii in paragraful Issues)

In concluzie (sau in opinia mea) se poate visa, dar este mult mai intelept de abordat proiecte realiste, decat idei vagi, prin care se iroseste timp si energie.
 
Ultima editare:
Multumesc....
Am vazut intr-adevar cateva prezentari pe Van de Stadt, si pe masura ce ma apropii, imi pare mai complicat de realizat.
IN afara de planurile generale, mai trebuiesc planuri de detaliu ale tuturor traveelor navei, detalii de interior, planuri de electrice, reteaua de sanitare, planurile de curenti slabi.... probabil hublourile se cumpara ca atare, insa restul suprafetelor vitrate au niste cerinte speciale de etansare , grosime...etc...

Insa dincolo de toate impedimentele, Furore de la Van de Stadt arata cu adevarat impresionant cat sa provoace insomnii, mai ales in perioada asta in care tot ce poate face un barcaholic , poarta denumirea de "PLANURI".
 
Cat timp am raspuns lui Smokey, vad ca a postat un bagaj zdravan de opinii , Solpet, caruia ii strang mana pentru cooperare la schimbul de idei.
Intr-adevar nu se poate angaja nimeni la asemenea treaba, fara calcule de tot felul...economice, tehnice, calcule de timp, alegerea locului unde ar trebui sa se intample....etc.
Cam asta e si rostul acestui thread : un schimb de idei in care cei dintre noi cu mai multa experienta sau macar cu cunostinte tangente despre asa ceva, sa ne poata ajuta sa ne facem o opinie cat mai aproape de realitate.
De realitatea romaneasca despre ce inseamna a construi o ambarcatiune mare.
 
Colegul Solpet a facut o analiza sumara foarte pertinenta a implicatiilor unui asemenea proiect. Totusi, daca m-as gandi vreodata in viata sa ma apuc sa fac asa ceva, m-as gandi de 3 ori inainte de a construi nava in Romania, stiind bine in ce tara traim. In plus, orice investitie de anvergura asta trebuie sa fie lucrativa, sa se amortizeze intr-un termen fixat, si sa inceapa apoi sa produca, suficient cat sa-si acopere cheltuielile de exploatare si intretinere, plus un profit rezonabil. Totusi, daca se intentioneaza sa se investeasca in scop lucrativ, poate ar fi o idee constructia unei ambarcatiuni mai mici, si in timp sa se mareasca numarul de ambarcatiuni, fiind mai flexibila treaba dpdv economic, fiindca banuiesc ca scopul va fi charterul.

Nu cred ca e imposibil de realizat o nava de peste 20 de metri, insa asa cum s-a aratat pe site-ul sus-mentionat, fiind o realizare unicat si experienta fiind redusa in domeniul velierelor la noi, ar trebui adaugata o marja serioasa de siguranta la calculul bugetului de timp si financiar. Asa ca, inainte de a fi visator, viitorul proprietar trebuie sa fie un bun manager, fiindca daca exista suficienta motivatie, se va ajunge si la rezultate. Un alt site care descrie experienta constructiei profesioniste de iahturi metalice mari este http://www.steelboatbuilder.com/ .

Parerea mea e ca trebuie aleasa cu grija dimensiunea optima dpdv economic, fiindca nu intotdeauna nava va fi ocupata la capacitate, iar cheltuielile de exploatare si intretinere vor constante si destul de mari. Plus ca, pentru economicitate, ar fi bine sa se poata folosi infrastructura de iahting din porturi. Cred ca multi barcaholici si-ar dori sa participe la un asemenea proiect, insa in conditiile realitatilor de azi, nu la modul utopic propus de colegul Guru acum ceva vreme. Asa ca nu vad vreo problema sa discutam in continuare liber despre acest subiect, si poate ar fi o idee sa invitam si candidatul la statutul de armator sa ni se alature :).
 
Eu am o singura intrebare: la ce-i trebuie asa ceva, la ce-o va folosi, ce vrea sa faca cu magaoaia?
 
Scop

Uite Skipper, Marian Taubinger (caci despre el e vorba) e un mare entuziast al velelor.
Desi nu are o barca personala, a navigat cu ale prietenilor si rudelor lui din Germania. Profesia lui e de economist, avand o firma de consultanta aici. Dar ca multi dintre iubitorii acestui domeniu (si l-as pune ca varf de exemplu pe Christian Tirtirau) a ajuns la un moment in viata lui, cand arrrde sa se rupa de viata cotidiana si sa plece pe ape. Intr-un cuvant, lasa casa, lasa firma, lasa tot si vrea sa cutreiere apele pe barca lui . Si credeti-ma , nu mai e demult la prima tinerete, asa ca entuziasmul lui nu vine din teribilism, ci din pasiune.
Iar aici am ajuns la SCOP. Scopul unei barci atat de mari, este sa ii aduca un profit, dintr-o activitate placuta sufletului.
Asa cum bine a gandit si Vali, CHARTER .
Problema e ca nu are deloc experienta in constructia de nave, nici nu s-ar arunca intr-o investitie fara un minim de precautie. Si aici m-am oferit eu sa incerc un ajutor prin intermediul vostru .

P.S>
I-am creat un cont aici, si imediat ce firma lui de internet/cablu isi va rezolva problemele, isi va purta singur discutiile :) Pana atunci o sa va agasez eu cu ideile gasite pe tema asta. :)
 
Nu se compara ca rezistenta cu una din metal, dar pe mine ma nedumereste pana si modul in care ar putea indoi o tabla de 5-6 mm grosime, pentru a da forma complicata a ambarcatiunii.

Una din cele mai economice si eficiente variante de constructie metalica de ambarcatiuni este tehnica origami. Am gasit mai demult pe web descrierea constructiei unui vas de 65 de picioare - 20 de metri, facut in tehnica asta, unde se pot vedea usor etapele constructive: http://www.submarineboat.com/pauls_boat.htm . Problema e ca fiind frameless, o sa fie probleme in tara cu autorizarea constructiei, ANR si societatile de clasificare fiind foarte obtuze la capitolul asta, in timp ce afara asemenea nave sunt construite si naviga fara probleme.
 
ëi"e hoti "noi" e pirati !

Domle,

Cu "nenea" il declari ca avind coaste , la noi e balcani, cine si cind o mai verifica? e?
... asa ca a doua gindire poti sa o declari si sub 7 metri si sub 30cp ... nu?

Motto: stati strimb si ginditi drept!
 
Ultima editare:
Domle,

Cu "nenea" il declari ca avind coaste , la noi e balcani, cine si cind o mai verifica? e?
... asa ca a doua gindire poti sa o declari si sub 7 metri si sub 30cp ... nu?

Motto: stati strimb si ginditi drept!

E o problema cu verificarea/inregistrarea barcii, dar numai privita sub aspectul dizgratios al apucaturilor de hiene din cadrul Autoritatii Navale. Sub masca intransigentei , oamenii vor doar bani. Spagi. Pesches.
Ei, asta nu ne sperie, fiindca traim in tara asta de multa vreme.
Mai delicata e constructia in sine, decat mustacelile autoritatilor.
Foarte buna sugestia lui Vali, de a construi in limita a 20 m, pentru usurarea cheltuielilor ulterioare din exploatare...atat de multe incat nu le mai enumar aici. Are omul asta o verva si niste cunostinte in ale ambarcatiunilor, ceva de speriat: am vorbit cu el o ora la telefon si nici nu mi-am dat seama ! :)
 
As sugera sa caute o firma care se ocupa de constructia de barci prin alta parte, specializati in constructie din tabla. Chiar daca ia tabla de aici, s-ar putea sa nu iasa prea bine la capitolul financiar per final, in cazul constructiei in Romania.

Poate iese mai bine daca transporta tabla undeva in Europa, o firma cu ceva experienta construieste dracia acolo, si acolo au la indemana toate materialele auxiliare, de la vopsele pana la interior.

La noi ar trebui sa importe tot ce nu e tabla ... deci 70% din barca.

Cat despre lungime, ar trebui studiata piata de chartere si vazut pe unde e punctul optim in ecuatia lungime vs profit. In plus o barca mare = echipaj necesar permanent, adica alta bataie de cap si constrangere.
 
... Scopul unei barci atat de mari, este sa ii aduca un profit, dintr-o activitate placuta sufletului. Asa cum bine a gandit si Vali, CHARTER ...

Cu cateva instrumente economice va afla imediat ca nu genul asta de ambarcatiune ii va aduce cel mai bun ROI. Nici cele mai mari bucurii si satisfactii.
Numai bataile de cap sant garantate: si cand o construieste, si cand o exploateaza!
 
As sugera sa caute o firma care se ocupa de constructia de barci prin alta parte, specializati in constructie din tabla. Chiar daca ia tabla de aici, s-ar putea sa nu iasa prea bine la capitolul financiar per final, in cazul constructiei in Romania.

Poate iese mai bine daca transporta tabla undeva in Europa, o firma cu ceva experienta construieste dracia acolo, si acolo au la indemana toate materialele auxiliare, de la vopsele pana la interior.

La noi ar trebui sa importe tot ce nu e tabla ... deci 70% din barca.

Cat despre lungime, ar trebui studiata piata de chartere si vazut pe unde e punctul optim in ecuatia lungime vs profit. In plus o barca mare = echipaj necesar permanent, adica alta bataie de cap si constrangere.

ca adept al barcilor de lemn,nu neaparat numai de lemn!as avea alta ideie in concordanta cu tendintele in constructii de barci si moda:
-inca exista la noi materiale(ma refer la stejar),care chiar daca sint mai greu de selectat,se pot obtine relativ usor si la preturile actuale,destul de ieftine.
-mina de lucru in rominia este foarte ieftina comparativ cu alte parti din europa
-un plan bun si bine executat,la o barca de lemn,in timp nu-si pierde valoarea,ba chiar ii creste valoarea;asta depinzind de executia lucrarii,de materiale,de plan.la o eventuala nereusita in ale charter-ului ramine cu o investitie,iar daca barca este facuta dupa un velier cunoscut e si mai si!
-si a propos de moda,dupa cum se observa si pe forum,in lume sint o gramada de oameni satui de birou care vor sa mearga pe un velier,de preferat de epoca,sa traga de parime,sa stea de cart.....si pentru asta chiar sa plateasca,ba unii chiar sint abonati anual la asa ceva.
-sa nu-mi spuneti mie ca n-ati da ceva bani sa trageti de scote pe MIRCEA
asa macar o saptamina pe an?sau pe goeleta aia din "toate pinzele sus"care pe vremuri zacea in portul tomis,dar nu aveam voie,ca deh!puteam sa o taiem cu ea in lume!
restul ar fi o problema de bani, organizare si un plan bine cautat!bafta!
 
Putin off topic, dar totusi:

-sa nu-mi spuneti mie ca n-ati da ceva bani sa trageti de scote pe MIRCEA
- sa stau de cart la prova, langa bompres, pe o mare de gradul 4, imbracat in pelerina de ploaie si udat de spuma valurilor?
- sa stau de cart la timona pe duneta cu ochii pe repetitorul giro, sa beau ceai cald noaptea si sa navig dupa stele?
- sa cobor mesele din tavan, iar seara sa dorm in hamac, leganat de valuri?
- sa urc pe grijele pana la cruceta in fiecare dimineata?
- sa ascult clopotul batand fiecare cart, sa furbişez alamurile, iar puntea sa o frec cu nisip?
- sa-mi las gabierii la bord si sa inot in mijlocul marii cu vesta de salvare pe mine?
- sa trag de mure la fiecare volta si sa urc pana la randunica sa strang velele?
- sa stau pe pataraţine şi sa-mi rup mijlocul tragand de panze?
- ....
... şi să mai dau şi bani?
Ei, bine, aş face-o oricând!
 
Salut, Florio!
Eu as zice sa vezi si ce zicea pe aici pe undeva gvicentiu despre viata la bordul unui vas din metal. El se plangea ca i-a intrat frigul in oase, iarna, iar vara murea de cald. Era groaznic dupa cum povestea. Deci ar fi costuri suplimentare cu asigurarea unei atmosfere placute intr-un asemenea vas. Desigur, costurile se reduc daca mergi pe undeva pe unde merge C Tirtirau.

PS: Scuze, dupa ce am postat am vazut ca postase si gvicentiu (Salut!) inaintea mea. Dar vad ca zice de altceva.

PPS Scuze pt o regretabila confuzie, la o zi dupa ce am postat am constatat ca, de fapt, gvicentiu se referea la barcazele de aluminiu. Deci ce am scris mai sus nu se verifica. Deh, sunt necunoscator in domeniu.
 
Ultima editare:
Doar o parere sau doua de doi centi la subiectul de mai sus.

1. Piata de charter este o jungla populata de niste predatori foarte agresivi. Ei si-au marcat teritoriul lor pe orice insula din lumea asta care are potential minim de profit pe charter. Orice outsider este reclamat imediat autoritatilor care cer licenta de charter. In orice loc la tropice, inclusiv Tonga care abia apare pe harta lumii, are un Sunsail, Moorings cu cateva sute de yachturi de inchiriat si incercarea de a penetra piata asta cere un capital de risc enorm.
In mai multe insule in Pacific am vorbit cu crew de pe yachturi de 50M$ care stateau saptamani intregi si asteptau clienti. Criza mondiala incepuse sa-si arate efectul si in patura celor bogati. Aici vorbim de un proprietar din Olanda care era miliardar in euro. Echipajul imi spunea ca nu au bani nici sa puna lac nou pe lemnul scarilor interioare.
Asta e cum e povestea cu cumparatul unui Ferrari. Ai 100k$ si te bucuri ca-ti permiti sa-l cumperi dar iti trebuie inca 120k$ pe an!! ca sa-l intretii.

2. Crew: problema mare sa gasesti oameni de calitate care nu au familie sau alte aspiratii si care vor sa traverseze oceanele lumii ani de zile. Deci, interviuri cu tot felul de bums care vor sa faca un ban pe drum si stau cateva luni pana iar iau rucsacul in spinare si pleaca in Tibet sa studieze Buddhism.

3. Skipper: problema si mai mare intre el si owner, 9 din 10 isi dau demisia si pleaca. Iar adduri in ziare, iar interviuri si mult noroc sa-l gasesti pe Cap'n Ron.

4. Maintenance..no comments

5. Constructia...comentarii deja postate aici de alti membri.

Ok, acum ce inseamna asta, ca nu se poate?
Sigur ca se poate, indoiala mea este cauzata de marimea unui asemenea proiect inainte sa fie testata putin teoria. De ce nu un Beneteau First 56 nou cu vreo 300k euro care garantat va fi jumatate de pret comparat cu pretul final al unui proiect ca cel metionat mai sus. Daca ai banii, i-al acum nu peste 10 ani daca mai traiesti, incearca piata de charter si daca merge l-ai platit intr-un an, daca nu stai in Med si inviti femele atragatoare in Monte Carlo la un cocktail pe yachtul tau si tot nu esti un loser :)

Acuma, eu as intelege un New York 65 de la Bruce Roberts (pe care nu-l suport anyway) daca s-ar planifica o expeditie pole to pole, Arctic to Antarctic, Patagonia, Cape Horn, non-stop around the three capes, dar sa construiesti o barca de 60 de tone pentru charter? I'm not sure about that..poate charter in Antarctica ca la tropice yachtul asta se transforma intr-un cuptor de 60C.

Astea sunt doar cateva semne de intrebare, poate cel cu idea are un plan mult mai concret si specific.

Si ultima intrebare: este fun cu adevarat sa mergi pe mare cu 15 altii, toti straini si sa trebuiasca sa depinzi intotdeauna de crew sa iesi din port?
Not me..
 
SI uite cum deja se cristalizeaza ceva idei...

.....si asta despre partea pecuniara :). "Banii vorbesc", dupa cum chiraia un cantecel.
Skipper, ca si Smokey, a zarit aspectul asta esential:
""Cu cateva instrumente economice va afla imediat ca nu genul asta de ambarcatiune ii va aduce cel mai bun ROI. Nici cele mai mari bucurii si satisfactii.
Numai bataile de cap sant garantate: si cand o construieste, si cand o exploateaza! ""
Opinia ta e evidenta: 22 m -NU ! Dar sigur exista si o sugestie pe care inevitabil ai argumentat-o cand ai scris randurile de mai sus. :) Hai , destainuie-ne-o , nu te lasa rugat !
Asta e scopul thread-ului, sa acumulam din experienta fiecaruia.
EU de pilda habar n-am, uat za fac iz "ROI" si nici la ce instrumente economice trebuie sa apelam. Sugestia, Skipper:) : ce stii tu ca ar fi optim pentru asa ceva?
Christian, parerile tale nu sunt "de doi centi", ci dimpotriva, foarte valorioase, data fiind experienta ta (care vizibil, nu incape intr-o carte! Si iata un alt indemn de a te apuca de scris, fiindca "Meridianele tacerii" isi cere o continuare, in biblioteca mea :) )
Piata de charter din exterior o fi suprasaturata, dar in Romania putem spune ca nu exista asa ceva . Este foarte posibil ca marimea barcii sa nu fie optima pentru destinatia ei si momentul in care ne aflam. Stii cum se intampla la noi: oamenii incep o casa cu trei camere si ajung la final sa faca una de doua ori mai mare. Asa a inceput si ideea asta.
Initial se dorea cumpararea unei goelete din Istanbul, una dintre cele folosite deja pentru charter. Preturile sunt mici...in jur de 50- 60 000 euro, pentru o barca de 22-24 m .
Dar ... si aici incepeau discutiile . Despre cat costa reamenajarea ei, verificarea structurii, reparatii , complicatii, etc.... Daca ati observat, la velierele turcesti pentru charter, e folosit NUMAI motorul. Am senzatia ca astia le ridica velele doar de amuzament, pentru vreo poza.

Alaturi de experienta lui Christian, ar fi binevenita si a lui Robert, de pilda... care stie cum se prezinta aceasta afacere in porturile romanesti . ;)

Acum sper sa nu fie privita aceasta tentativa, prin prisma reticenta a concurentei. Romania e departe de a avea lupte concurentiale serioase in ceea ce priveste yachtingul.
 

Back
Sus