machete veliere la comanda

Daca o dam in machete luati si de la Costel o modesta contibutie, care nu e campion ci o face ca hobby
Santa Maria nava amiral a lui Cristofor Columb 1492, Drakar viking

Excelente. Chiar recitesc acum "Amiralul Oceanului, Cristofor Columb" - F. Aderca.
Acum am inteles, de aici ti se trage cu constructiile plutitoare. Le faci intai mici si pe urma le zoom-uiesti. Abia astept sa-ti vad corabia terminata.
Si eu sunt "tare" la machete. Am cumparat toate revistele din "Mari corabii" cu constructia galionului - sec. XVII - si n-am lipit nici macar un betisor. Piesele nici nu le-am scos din pungute. Tot ma mint ca nu le-a venit inca randul.
 
si eu sunt "abonat" la Mari Corabii si la fel ca si Thor, am stat cu ele in pungi pana m-am saturat sa ma mai mint; in trei zile am pus toate betele cap la cap ,fara nici un efort ci doar cu mare satisfactie.da-i bataie, Thor!
 
Asa o sa fac dar trebuie sa-mi fac curaj. De fapt nu le am cu finisajele. Cand ma gandesc sa colorez toate betisoarele alea - inainte de montaj, asa cum spun aia in instructiuni , ma apuca depresia.
 
Costurile calculate la final pt. SF. iOAN (macheta pe care o construiti )se ridica la pretul de constructie al unei barci adevarate, mai modeste ,1800-2000 lei .E alegerea voastra , pe Sorin nu-l afecteaza(stiu eu de ce ), dar tu,Thor, te coafeaza hobby-ul?Poti incerca dupa planuri moca si materiale cumparate si bricolate de tine, pt mine satisfactia e mai mare asa.
Daca doresti sa faci SF Maria te pt ajut cu planurile, pana atunci voala de vezi, macheta schifului polonez,construit de Impaiatu, si executata de mine.
 

Atașamente

  • DSC_0023.jpg
    DSC_0023.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 145
In primul rand, va multumesc pentru sfaturi. Am gasit ceva poze cu 'Slatina" la rezolutie buna care m-au ajutat. In al doilea rand, ma bucur sa constat ca si printre "voi" sunt destui "muscati" si de navomodelism, nu numai de yachting.Mai adaugati un nume in lista cu "d'alde voi":rishikikin lucreaza (cand isi aduce aminte) macheta Blue Nose!Cu smerenie, Vasile Gabriel.
 
@Costel
N-am cumparat revista neaparat pentru betisoare. Daca nu este hobby, cred ca machetele sunt pentru muzee cand nu pot expune originalul sau copia in marime naturala. Nici nu stiu daca le voi lipi vreodata, poate ca le voi vinde – n-am fost in stare niciodata sa vand ceva – sau le voi face cadou. Daca o sa le lipesc probabil ca o sa le trag un lac la sfarsit fara sa le vopsesc. Nu cumpar si celelalte reviste cu macheta vasului de razboi (parca Bismark). Am cumparat revistele pentru ca se refera la nave istorice cu vele si imi face placere sa le citesc. Asa cum imi face placere sa citesc si postarile de aici, de pe Forum CapCompas si de pe Eurosail Forum (mai greu este cu postarile mele pentru ca am gura mare si ma exprim greu dar imi cer scuze).
Valoarea cumulata a revistelor, asa cum ai spus, este mare dar plata se face in mai multi ani si imi mai controlez zgarcenia cand este vorba de carti.
Tu esti dibaci rau: dupa ce te documentezi o gramada te apuci sa migalesti la scandurele, sforicele, bete si vopsele si-ti iese Amiralul adevarat. Iar acum, dupa ce te-ai documentat, aproape ai ispravit, de unul singur, o constructie plutitoare, functionala, in marime naturala. Toata stima pentru tine. Multa apa sub barca iti doresc.
 
Ultima editare:
am cunoscut un nene la Constanța, Gheorghe Topârceanu! avea un garaj plin de tot felul de navomode,le. cred ca avea și vreo 7 veliere cu niste detalii de..........
 
am cunoscut un nene la Constanța, Gheorghe Topârceanu! avea un garaj plin de tot felul de navomode,le. cred ca avea și vreo 7 veliere cu niste detalii de..........

pai da! topirceanu facea veliere,submarine,etc....de prin anii '70 cind totul trebuia facut "ad labam",nu gaseai nici macar motoare electrice pe piata,sa nu mai vorbim de telecomenzi pentru care-ti trebuia autorizatie speciala de la MMTC.asa ca bucurati-va daca acum gasiti tot ce doriti,si la preturi de nimic.problema e ca numarul modelistilor e in scadere ca si PIB-ul rominiei.
conform unei statistici,cei care au facut navo sau aeromodelism in copilarie sau mai tirziu,85% lucreaza in domeniu.erau bune la ceva asociatiile astea?concluziile le trageti singuri.......
 
nu am apucat sa vad submarinul cu toate ca mi-a promis. am inteles ca a fost primul din romania care a fost functional submersibil. meseriaș tipul. păcat ca nu se mai investește așa ceva. dar avem destule cluburi la mamaia si destui sa arunce banii nemunciti casa mai vedem altele
 

Back
Sus