Buget de 10.000 Euro - Viko20 sau Astor 70

nu sunt foarte consecvent... era totusi sa o las intr-o iarna pe un munte pe la Borsec :)

Pe de alta parte mi-am construit casa in Domnesti langa Buc. la o distanta apreciabila de drum , iar drumurile au fost oficial facute doar acum doua luni.... iti dai seama ce aventuri vara/ iarna :))
Aici sunt nameti nu gluma dupa dupa astea doua zile... am tras seara de un lexus :) Offroad domestic
 
Ultima editare:
Am inteles .

Daca imi ies socotelile bine , maine as vrea sa zbor la Valencia sa vad startul la prima cursa de la Cupa America . Dar daca vrei , ne putem in zilele urmatoare sa vorbim de barci si de 4x4 ...
 
Olanda - Mangalia , pe canale, poate dura de la minim 5-6 zile ( in conditiile unui echipaj hotarat ) la 3 saptamani , daca se abordeaza ca o vacanta , cu opriri in Passau , Viena , Budapesta ...

Cunosc cazuri in care s-au facut fix 4 zile din nordul Germaniei , dar si 2 luni . Adica depinde mult de abordarea situatiei .
 
Ultima editare:
Lipsesc si eu 2-3 zile si uite cu ce va ocupati :D
Apropo, sa nu mai vad zapada ca mi s-a acrit de cata lopata am dat in ultima luna in Mangalia ....

1. Am gasit informatii fractionate pe forum.... pana la urma se poate inmatricula o barca adusa din olanda de >7m ? Daca vii cu ea avand doar un contract ...?
....
2. Sigur nu as fi eu in stare sa vin cu ea dar e complicat ?

1. Se poate inmatricula insa cel mai bine da un telefon la capitanie. Din cate am vazut stai in zona Bucuresti asa ca cei de la Snagov o sa te lamureasca. Eu asa am facut si mi-au facut chiar legatura cu cel care se ocupa de inspectia pe zona Bucuresti dinaintea inmatricularii. Din pacate nu mai am numarul lui pt ca eu am lasat Bucurestiul altora :D
Vezi ca barcile mai vechi de un anumit an, 1996 parca, nu sunt inmatriculate prin Olanda si atunci e posibil sa ai niscaiva probleme daca respectivul care iti vinde barca nu are toate actele.

Cred ca se face o confuzie intre inregistrarea vaselor olandeze in scriptele capitaniilor din tara lalelelor (unde se pare ca pt barcile fabricate inainte de 1996 nu e obligatorie inregistrarea, vezi o lege numita "Wet pleziervaartuigen") si nevoia de a detine un certificat gen conducator de ambarcatiune (iar asta iti trebuie numai daca manevrezi o barca peste 15 m sau cu o viteza > 20km/ora "No licence is required to skipper a boat which is less than 15m in length and not capable of speeds over 20 Km per hour.").
http://www.merkenregistratie.nl/merk...gistration.asp

2. Ma rog, sunt cateva variante de adus: canale, inconjur Europa, o aduci tu sau o pui pe trailer.

- canale: iti trebuie in primul rand un motor de incredere si 1-2 amici care sa te ajute. Mai multe detalii cred ca ti le poate da Robert. De la el am invatat o chestie cu o scandura pusa sa te protejeze de peretii ecluzelor.
- incojur Europa: cam mult + echipaj + + + ...Daca ai timp de asteptat, barca e dotata si poti sa iti angajezi un echipaj atunci poti sa apelezi la varianta asta
- o aduci tu: din punctul meu de vedere si maine ma urc in masina si mai imi aduc o barca :D. Faci cam 2-3 zile din Amsterdam pana in Romania cu opriri in Germania si Austria. Depinzi doar de capacitatea permisului tau. In cel mai rau caz "imprumuti" un sofer cu o categorie care sa iti permita transportul a mai mult de 3500 kg
- o pui pe trailer: sunt o multime de firme care transporta SPRE Olanda si decat sa se intoarca goale de acolo prefera sa vina cu ceva pe trailer. Din sapaturile mele costa in jur de 3000 Euro toata distractia.


Ba am probleme cu 4x4.. masina mea are 2 tone , maxim autorizat 2520 kg.... pot sa trag dupa mine in limita cat. B maxim 3500 kg deci e o problema....

Plus ca imi inchipui ca un peridoc pt o barca de 8m+ este costisitor si cum spuneam ar trebui sa-mi schimb eu categoria auto ca sa-l trag cu tot cu barca dupa mine... deci.. fie o barca mai mica , fie cu ea pe apa...

Si aici apar cele doua intrebari ale mele...
1. Daca pot inmatricula aici o barca de peste 7m ( fiindca imi propun sa ies in afara cu ea... ) din Olanda in conditiile in care o sa am probabil doar un contract sau.. habar n-am...
2. Cam cat este de costisitor/complicat sa o aduc pe apa pana in Mangalia... daca as putea eventual sa gasesc contracost desigur un skipper experimentat..


Acum, sa nu ma intelegeti gresit... dar fiind prima mea barca vreau sa ard niste etape fiindca imi pare destul de clar uitandu-ma la posturile altora ca dupa scurt timp ma voi gandi sa-mi iau una mai mare.... vezi bibicu ..
Asa ca ma gandesc sa o iau din prima

1. Depinde mult cat de grea e barca. Eu am un peridoc facut sa tracteze 1400 kg. In realitate el este mult mai teapan insa exista riscul ca cei din Germania sau Austria sa te cantareasca. Unui amic i s-a intamplat asa insa si el a venit cu 2 masini puse pe o platforma de 1. In Germania a fost oprit de politie, cantarit etc etc. Eu, de exemplu, nu am avut nici o oprire insa am condus super regulamentar. Cel mai aiurea a fost in Germania pt ca trebuie sa mergi in limita de viteza a camioanelor. Ori masina mea tragea destul de puternic insa eu trebuia sa ma fac ca trag de ea atunci cand depaseam un camion in asa fel incat soferul respectiv sa nu sune la politie si sa spuna ca un dement cu o barca in spate l-a depasit in viteza (deh, la ei se practica chestia cu sunatul pe autostrada ... :D )
2. Vezi mai sus. Te costa intre 1000-1500 de Euro (daca ti-o aduci singur) si x000 Euro daca alegi alte variante.
3. Initial si eu m-am gandit la o barca >7m insa m-am lasat pagubas. Pentru moment. Asa ca mi-am luat una <7m in asa fel incat sa pot sa ies cu familia sau cu 2-3 prieteni iar costurile de intretinere anuale sa nu ma usuce. Pana nu se face ceva cu infrastructura in Romania (marine adevarate, statii de alimentare, lifturi etc) nu ma gandesc la o barca mai mare. Prefer sa ma dau cu barcuta mea pe aici si sa merg "dincolo" pe un bareboat. Din Mangalia pana in Croatia sau in Grecia fac vreo 15 ore cu masina. E mai ieftin si mai fun.

Adusul pe peridoc e cum comunismul in Elvetia: se poate dar ar fi pacat!

1. Oriunde in lume dovada proprietatii barcii este contractul de cumparare vanzare autentificat. Cu Bill of sale o inmatriculezi oriunde, inclusiv la Romanica.
2. Da, dai sfoară in ţara/forum cand o fi si vezi cine e disponibil sa vina cu tine atunci. Dar iar ar fi pacat sa vii direct, aţă spre casa când sânt atâtea de vazut pe-acolo!

1. Da. Insa ajungi mai repede :D
2. Da sfoara si sigur o sa ai ceva reactii.

De curiozitate, cat timp ar lua o excursie din zona Amsterdam pana la noi?

2 zile cu masina fara trailer, 3 zile cu trailer, 1-2 sapt pe canale mai rapid, 1 luna pe canale cu lalaiala.

Chiar cat poate dura Olanda- M. Neagra pe canale?

A raspuns Robert. E frumos insa trebuie sa respecti niste reguli (parca nu ai voie sa mergi noaptea, trebuie sa ai grija la adancimi etc etc). Robert stie ce zice ... chapeau

Deci?? Vrea cineva un trailer (barca fiind la apa al meu sta pe bara) ?? Are nevoie de un companion ?? I'm here :noroc:
 
Ultima editare:
multumesc mult. vad eu in vara cand fac toti banii de barca dar in principiu mi-ar surade o vacanta de 2-3 sapt pe canale. Tre' sa ma documentez.
Multumesc inca odata si daca vrei baga-mi un PM cu un nr de tel . si dau o cafea cand mai ajung in Mangalia... poate-mi mai povestesti daca ai timp.
Bogdan
 
anyone?
o estimare ?

vezi ca poti sa vii pe canale din Olanda daca ai pe cineva cu permis cu tine!! incearca sa iti iei ceva cu derivor rabatabil ca poate iti place si in Delta Dunari si acolo apa are o adancime destul de mica. Derivor rabatabil (nu ca nu ai stii) inseamna sa urci cu ea direct pe plaja cum am vazut la anumite modele. Avantajul Astorului este ca il face la Constanta deci te scoti cu drumul1 la mina. A doua vorbeste cu cel care il construieste ca e un tip foarte de treaba si il face cum vrea muschiul tau(culori, interior, poate o vrei personalizata barcuta ) si nu e de neglijata si garantia. si maine daca te duci la Constanta cred ca e unu parcat pe acolo. poti sa il pipai si sa te sui in el sa veze daca incapi daca iti place. eu am cumparat o barca si la acelasi pret nea facut modificari care in mod sigur pe la altii ma mai costau cateva milioane. Nu ii fac reclama dar daca o vezi cine stie. Apropo si nea aduso si vreo 220 de Km moaca pe peridocul lui.
 
Ultima editare:
Cu un peridoc bun si cu Viko 20 si cu Astor poti sa pleci relaxat in Croatia. erau o groaza pe acolo intre insule cu barcute de gabaritul celor 2 veniti de prin toate tzarile. si eu salivez si sper ca in maxim 2 ani sa achizitionez asa ceva. :ahoy:
 
Atat? :confused: Aici s-a terminat tot? :ss:
Black, pana la urma ai "produs" obiectul visurilor?
Thumbs up! Robert, foarte tare mesajul cu sfaturi.
 
Atat? :confused: Aici s-a terminat tot? :ss:
Black, pana la urma ai "produs" obiectul visurilor?
Thumbs up! Robert, foarte tare mesajul cu sfaturi.

salut blackweed
mai tarziu, dar inca o parere:

1. ia-ti o barca pe care ai vazut-o, ai intrat in ea, eventual te-ai dat cu ea, ai stat in ea si ai realizat ce ti se potriveste. "Suflete pereche" pe internet sunt multe. Navikom au venit anul trecut la SNIB cu un model ceva mai maricel de Viko.

2. sa nu ai o viziune tip "turist" asupra unei barci, daca vrei sa cumperi si sa ai barca ta. Charterele rezolva asta foarte elegant. S-a discutat mult aici cum ca o barca e un membru al familiei, de care trebuie sa te ocupi si sa-ti placa s-o faci. Cu alte cuvinte sa descoperi acel "quality time" si din bibilitul ei. De aceea o barca Sh aduce cu ea multe "virtuti" d-astea, lasand la o parte pretul ceva mai redus de achizitie. Inveti multe despre o barca si intretinerea ei.

3. O barca mica, trailerabila e foarte utila la noi pe ape interioare, in anumite zone din Croatia, Grecia continentala si poate Ionica. Din pacate la Marea Neagra numai in anumite zile dat find ca distantele intre refugii sunt relativ mari, vremea e mai greu de prognozat si nu te poti avanta prea departe de un astfel de loc de refugiu. Exista si un mic impediment in faptul ca rampe de dat la apa sunt cam putine si prost ingrijite. In schimb daca derivorul nu e casetat partial sub barca, poti face beaching cat vrei, adica sa o sui pe uscat in zone cu nisip fin.

4. un outboard de 3,5 hp e suficient pt barcutele vizate de tine, dar ai in vedere sa-l iei nou si cu pinten lung daca vrei sa iesi la mare, sa-i asiguri cat de cat imersiune.

Eu am avut in grija pe lac la Mamaia, prin 90', inchiriata de la IAPIT inca pe vremea aia, ceva similar cu Astor-ul. Barca foarte frumoasa, fabricata parca prin Germania democrata, am si dormit in ea cateva nopti pe la Insula Ovidiu si prin stuf, iar amici d-ai mei au luat si ei o barca sora tot in aceeasi perioada, au dus-o in portul Tomis, apoi dupa nici o luna au venit si ei cu ea pe lac, zicand ca nu prea e de dat cu ea pe mare. Stiu insa ca la Eforie Nord in port la Belona mai erau una sau doua, si alea ieseau pe mare. Aici pe forum sunt cativa barcaholici cu barci de felul celor ce te intereseaza si poti lua de la ei informatii f utile. O zi buna.
 
Ultima editare:

Back
Sus