Catamaran Quattro 14

http://www.tech-con.ro/
astia sunt ai lor in Romania , sau unii din ei .Profilul e pe rotund dar cu diametru de doar 40 mm . Eu am fost atras de sistemele de prindere si posibilitatile de culisare , iar pentru o ambarcatiune mica cred ca e suficient .
 

Atașamente

  • untitled.GIF
    untitled.GIF
    18.3 KB · Vizualizări: 65
Salut, am gasit anul trecut la un depozit in GL teava de Al de 6 metri, 75 mm diametru si 2 mm grosime, la vreun bulion jumate, trebuie sa mai trec pe acolo sa intreb.

merci de pont. o sa ma opresc in wk la citeva depozite mai mari sa vad ce gasesc

La tine am inteles ca e problema cu gasitul tevii, dar mai bine mai cauti decat sa te chinui cu inlocuitori.

voiam oricum sa fac un test inainte sa ma apuc de catarg. nu sint hotarit sa folosesc grinda aia pe barca.

merci pt sfaturi
 
http://www.tech-con.ro/
astia sunt ai lor in Romania , sau unii din ei .Profilul e pe rotund dar cu diametru de doar 40 mm . Eu am fost atras de sistemele de prindere si posibilitatile de culisare , iar pentru o ambarcatiune mica cred ca e suficient .


din cite inteleg eu din fisa aia tehnica momentul e inertie e de 6cm^4 si greutatea de 1.5kg/ml

nu poti folosi profilul pt catarg. la o catarg de 6-7m inaltime care are straiuri si sarturi ai nevoie de 60-80cm^4 momennt de inertie

Profilul ala are aceeasi rezistenta ca o bara de lemn cu diametrul de 5.2cm...
 
Profile Al industrie la ColorMetal, tevi, laminate, extrudate etc.

Traversele tale nu ar trebui sa fie mai mari de 80mm diam, 2mm grosime, traversa fata cu dolphin striker. Fara dolphin striker mergi pe un 90x4 sau ceva apropiat.

Daca vrei sa-ti faci o traversa de carbon foloseste carbon pina ajungi la grosimea unui profil de AL care l-ai folosi in mod obisnuit. Sa zicem 3mm pt o traversa, foloseste 75%fibre longitudinal si restul transversal sau 45/45.
Fibrele la 0 grade trebuie imbracate de cele la 90 sau 45/45, adica sa fie in interiorul laminatului.
 
Domnilor, treaba e groasa. Am vrut sa construiesc o yola si mi-a iesit un transatlantic :confused:

Am facut si al doilea corp, dupa o mie de belele cu rahatul de placaj care e plin de noduri si face ca toti dracii.

Am cumparat traverse de aluminiu de la color-metal (merci de pont isvflorin si impaiatu) 50x100x3.

Am eliberat dormitorul de oaspeti si am cucerit living-ul pentru a monta traversele.
Am injghebat niste suporti
dsc_1589.jpg


si am adus monstrii marini din garaj unde fusesera slefuiti

dsc_1591.jpg


evident ca au aparut niste "mici" probleme de aliniere dar inca sint in limite rezonabile. oricum la imensitatea care a rezultat, ce mai conteaza un centimetru doi acolo :rolleyes:

dsc_1595.jpg


pun si o poza cu barcuta in toata splendoarea ei
inca nu mi-am revenit din soc. nu-mi inchipuiam ca o sa iasa o asemenea enormitate. somnul ratiunii naste monstri

dsc_1597.jpg


saptamina asta tre' sa trag tare, mi s-a pus in vedere sa evacuez zona pina la paste :)
 
Arata foarte bine lucrarea, pe mine ma incanta !:)
SI ca decoratiune e tot ce lipsea unui living ;) . Daca unele natii au inventat "Iepurasul de Pasti", natia barcaholica lanseaza moda "Catamaranul de Pasti".
Bafta si spor la lucru saptamana asta, pentru buna armonie in familie :)
 
Eu zic că nu este o enormitate. Când o să-l pui pe apă o să vezi ce mic este, nici nu o să încapă toţi prietenii tăi pe el. Stau şi mă întreb cum lucrezi la el. Te agăţi cumva de tavan ca Tom Cruise în Misiune imposibilă şi lucrezi la el?
 
In cazurile astea trebuie laudat constructorul pentru ce face ... dar laudata si mai mult sotia, ca si-a ales mobila faina in casa :D
 
multumesc pentru aprecieri (desi sint nemeritate) . barca arata bine cit timp nu te apropii la mai putin de 10 metri :) . De aproape se vad o mie de greseli. Aller anfang ist schwer, dupa cum spune chinezu'

Ioana e deja virusata, am fost impreuna in Croatia la scoala RYA in toamna trecuta si e deja competent crew :sail:

Oricum un catamaran in living nu e ceva atit de extrem, noi am fost in 2007 pe motocicleta din Bucuresti pina in Kathmandu :) asa ca sintem obisnuiti cu conditii de cazare "exotice"

De abia astept sa termin barca sa pot pune poze si cu ea pe balta
 
Extraordinară experienţa din Asia. Am văzut blogul. Pozele sunt foarte reuşite. Poate odată o să-l văd mai pe îndelete.
 
mama ce mica e lumea :)
v-am urmarit blogul pe vremuri dupa ce v-am gasit prin intermediul unui prieten bun de-al meu, Alex de la dordeduca.ro, foarte faina treaba !
 
Foarte frumos Ciprian, daca stiam asta cand ne-am intalnit sa-mi dai rasina cred ca te tineam de vorba 5 ore. Cand ai timp nu veniti sa va dati cu barcuta in herastrau si sa povestim(mai ales voi)?
PS: ma mir ca i-a placut si sotiei mele povestea, ca de obicei se speria cand auzea ca vreau sa mergem prin orient(rusia, mongolia, iran, iordania etc).
 
Calatoria a fost o nebunie frumoasa, am fost norocosi sa avem sansa de a pleca.
Bogdan, nu-ti fa griji, o sa venim pe capul tau cu siguranta. Asteptam sa se mai incalzeasca apa un pic pentru ca presimt ca o sa fie o experienta "uda" :titanic:

Smokey, puntile se lipesc pe coaste si se inchid peste copastii. Copastiile nu sint orizontale astfel incit puntea se lipeste pe copastie de jur imprejur.

Ma intreaba un amic care e pasionat de vele dar nu de constructii, daca exista posibilitatea de a inchiria o yola undeva prin Bucuresti sau imprejurimi. La cluburile de yachting poti sa mergi sa inchiriezi un Laser, de exemplu, pt citeva ore ?
 
Intrebare. As avea posibilitatea sa cumpar un catarg ieftin din germania. E un catarg de tornado de 9m lungime. Stie cineva vreo metoda de a putea aduce asa ceva in .ro la un pret normal ?
Catargul e undeva linga hanovra
 
in ce stare e catargul ?

Catarge de tornado gasesti si in Grecia, care cica e mai aproape, il poti aduce cu un peridoc cu suport de catarg sau sa platesti o firma sa-l aduca. Transportul unui catarg costa de obicei mai mult decit catargul, cu dhl din olanda pina in Constanta costa 700Eur pt un catarg de 8.5m, 15kg.

Contacteaza transportatori, cere o oferta de pret si o sa-l scoti pe la 300Eur transportul. Daca vrei sa te duci dupa el cu un peridoc nu uita ca in Ungaria si restul tarilor catargul nu trebe sa depaseasca cu 0.5m gabaritul masini+peridoc, dar s-ar putea sa nu te caute nimeni cu ruleta, desi in Austria sint camere peste tot si politia intervine instant dc nu le convine ceva.

Un mast de tornado trebuie sa fie intre 300-650Eur complet, in functie de stare si de lovituri.
 
ciprian ce se mai aude de catamaranul tau?
ai mai lucrat ceva la el, ca eu am reparat pontonul e gata de oaspeti, pana vii tu cred ca se si deschide o noua terasa langa el.
Te astept si cu kaiacele pregatite.
 
status report

salut bogdan,

tocmai ma pregateam sa postez

din pacate treaba a stagnat un pic dupa ce am fost evacuat din living :) pt ca e inca prea frig afara.

am fixat grinzile, a iesit foarte teapan. am fabricat chilele si safran-ele si am reusit weekend-ul asta sa lipesc chilele de corpuri.

in rest ma tot tiganesc cu nemtii pe ebay in cautarea unui catarg la mina a doua.
estimarile de timp au fost depasite si acum ma uit cu jind cum altii se dau iar eu o iau la smirghel ;)

acum barca sta cuminte in atelier pt ca miine plecam in croatia pt cursul de day skipper :rock:
se pare ca o sa am sansa unica sa prind o furtuna de zapada in mai, chestie demna de cartea recordurilor :D

la intoarcere promit o vizita pe herastrau

cip
 

Atașamente

  • DSC_1606.jpg
    DSC_1606.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 103
  • DSC_1661.jpg
    DSC_1661.jpg
    60.8 KB · Vizualizări: 112
  • DSC_1666.jpg
    DSC_1666.jpg
    70.1 KB · Vizualizări: 107
  • DSC_1684.jpg
    DSC_1684.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 113
  • DSC_1686.jpg
    DSC_1686.jpg
    21.6 KB · Vizualizări: 92
Acum ca a venit toamna, am reinceput lucrul la barcuta :)

Dupa lupte seculare care au durat vreo 3 luni am reusit sa cumpar un prea-frumos catarg de 6,25m.

100 de euroni de pe ebay si evident transportul cu tnt la vreo 170 euro :D

2010-09-24_12-18-1.jpg


Catargul e din 2 bucati, are si sarturile si fungile.

2010-09-24_12-18-2.jpg
 

Back
Sus