Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516
Results 151 to 157 of 157

Topic: Caiac cu vele

Quote Originally Posted by mihaif99 View Post
    Iti mai aduci aminte de "oamenii lipsiti de culoare" care mergeau la camping pe Everglades cu canoea aceea de tabla... supraincarcata, in care intrau valurile. Un dezastru gata sa se intample. Imagineaza-ti cat de elegant s-ar fi descurcat cu un Hobie Island Tandem.
    Oamenii lipsiti de culoare au optat pentru o vela BSD 36' HP Sport pentru tandemul lor...

Buna treaba o vela ! Daca aveti o brosura cu schita velei si modalitati de asamblare, poate reusiti sa o scanati pentru a o posta aici. Cred ca va fi o sugestie buna pentru constructorii amatori .

P.S.
    Mie imi plac oamenii aia cu spiritul lor aventuros si echipajul bine inchegat . As renunta la ideea cu culoarea si i-as identifica mai degraba ca "aventurierii din Florida" .

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Buna treaba o vela ! Daca aveti o brosura cu schita velei si modalitati de asamblare, poate reusiti sa o scanati pentru a o posta aici.
    brosura nu avem, dar asta este imaginea velei BSD 36' HP Sport

si asta este pagina ei:

BSD 36' HP Sport Batwing Sail

singurele schite par sa fie aici:

BSD - BATWING™ Sails, Product Details

In cautarea unei vele cat mai simple si de montat si de manevrat in "mars" am dat peste asta: Flat Earth Kayak Sails | Kayak Sail Systems

iar cainele asta gnarly, Gnarlydog News: SHOP: DIY sea kayak sail a mai adus niste modificari. asa caiacul ramane caiac, sistemul este simplu, nu ai nevoie de intreaga schelarie pe el care la o rasturnare(si vor fi cu vela) mai mult va incurca.
    Eu ma gandesc sa fac acest sistem, am insa un dubiu; unde gasesc ceva mini scripeti de plastic mai mici, snururi de 3-4 mm, niste cleats(nu stiu cum le spune la noi) sau camele acelea zimtate pentru blocarea snururilor. Daca fiica mea nu se mai joaca cu zmeul acrobatic, acesta se pare ca va deveni vela

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    125

Quote Originally Posted by Imi View Post
    Am montat de proba catargul din prova. --- 11 Jul 2011
    http://www.barcaholic.ro/f65/caiac-v...html#post30468

Salut Imi - anul trecut lucrai la cea de-a 2-a varianta de vela (dupa cea cu catargul rabatabil) - insa nu ai mai scris nimic despre...

Ai lucrat foarte curat. Nu ai mai testat in practica vela "2"? Mi-a ramas gandul la acest thread, insa nu ai mai adus detalii. Sper sa finalizezi acest proiect si sa ne aduci detalii - nu are cum sa nu aduca rezultate, fiindca lucrezi foarte atent.

6.  

Senior Member Imi's Avatar
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    442

Momentan am pus pauza la vela, dar intre timp am facut un caiac. Poata anul viitor voi experimenta la vechiul caiac o vela noua.
    frica omoară ideile mareţe

Si totusi, care a fost deznodămāntul velei 2?

Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516

Tags for this Thread

Bookmarks