Caiac cu vele

Nu se pupa treaba fiindca vela de windsurf are prindere in placa (8 cm adancime) si articulatie, inaltimea pana la ghiu desi reglabila, este de 1,2 m, iar forta de impingere a vantului pe vela este compensata de greutatea marinarului, acesta impingand cu picioarele in placa. Asa, la o estimare: inaltimea cokpitului + metrul pana la ghiu > decat poti intinde mainile. Daca stai in picioare, iese altceva...
Totusi de aici se pot folosi cumva vela si catargul.
 
Interesanta chestia cu vela de windsurf, mai ales la caiacele sit-on-top... probabil singura problema fiind legata de vela, care nu se impacheteaza + ceva antrenament, sa nu te arunce vela/vantul in apa

Atentie! Eu nu am propus simplist montarea unei vele de windsurf pe un caiac. Pe un caiac nu cred ca te vei simti prea sigur stand in picioare. Ideea este de a construi ceva aducand mai degraba a placa de windsurfing, pe care sa montezi o suprastructura textila, chiar fara forma fixa, ca un fel de sac de dormit, in care sa te vâri pentru a fi ferit de apa si care, când treci la navigatia cu vela, se pliază lipit de punte, ca să nu te incurce la manevre.
@vincentiu: cum stai cu constructia placii? Ca sa demarez acest proiect m-am gândit inca de astă iarnă să "fur" din experienţa ta :)
 
Eu ma gandeam strict la caiacul meu Bic Kalao 4,35 m lungime, 0,88 m latime si are 3 chile - asadar destul de stabil --- pentru a putea tine vela din pozitia in picioare (din ce a scris Crocodilu initial - nici nu ma gandeam la o alta posibilitate)
Vela de windsurf are suprafata destul de mare si ar rasturna caiacul - fara o contraechilibrare a celui care tine vela in vant... de altfel ma gandesc ca daca omul respectiv nu e mai vanjos... e chiar pericol sa te arunce in apa la o rafala mai puternica. Catargul trebuie fixat de caiac tot printr-o articulatie ca la windsurf si cu contrabalansarea omului. Altfel cu catarg fixat rigid, fara flotoare nu cred ca sunt sanse (am vazut filmuletele youtube cu "Hobie Island" - foarte interesant - dar cred ca ar fi utila o "platforma" dintr-o plasa rezistenta - cum au catamaranele, ca omul din caiac sa nu fie udat de valuri in permanenta)
 
Nu stiu ce sa spun. Eu cred ca forma caiacului nu se preteaza la vele. Poti sa pui vele insa vei fi mereu sicanat de tot felul de improvizatii care in final vor distruge si ideea de ambarcatie usoara, asa ca nu vei fi nici cu caiacul, nici cu velierul. De ceva vreme imi trece prin cap un experiment. Pentru aptitudinile nautice, din tot caiacul nu conteaza decat opera vie - restul e doar pentru confort. O placa de windsurfing poate fi asimilata destul de bine cu opera vie a unui caiac (am incercat sa padelez de pe o placa si am fost multumit de rezultat). Asadar, o astfel de placa sau ceva ce imita forma poate fi completata pe punte de un sac impermeabil (ex: GORETEX) in care sa se bage canotorul pentru a fi ferit de apa (valuri) si de un bidon etans pentru bagaje. Asta ar fi partea de caiac. In momentul in care vrea sa faca calatorii mai lungi cu vant, ridica catargul exact ca la un windsurf, se ridica in picioare si ii da bice folosind toate atu-urile windsurfingului. Altfel spus, un caiac hibrid; opera vie fixa, opera moarta demontabila (material textil).

Asa e! Este greu sa construiesti un caiac cu panze si sunt multe probleme care trebuie rezolvate.
Deploymentul velei, problema fin-ului CF, stabilitatea, etc

De aceea imi place gama Hobie Island (in special tandemul, desi in general NU imi place ideea de tandem), pentru ca rezolva toate aceste probleme in mod elegant. Versiunea gonflabila Hobie cu panze, in schimb, e o improvizatie.

Cat despre varianta windsurf-caiac, nu imi imaginez cum cineva sta in mijlocul valurilor, montand pe catarg o vela cu came, apoi ajustand tensiunea in boom si luff... poate ca nu imi place aventura, dar cred set-up-ul trebuie facut pe mal.
 
Ultima editare:
Imi, asteptam sa ne mai scrii despre proiectul "vela 2" si de ce nu detalii insotite cu poze
... sau poate l-ai scos deja la apa si ne dai detalii si mai interesante :)
 
Pana sa-l scot la apa mai e mult. De vreo 2 saptamani nu am mai lucrat nimic la caiac ca am fost plecat. Oricum nu ma grabesc prea tare cu el, pentru mine e un fel de joaca construirea grementului. Ma gandesc sa-i fac 2 flotoare lungi de vreo 3 metri din placaj + fibra, dar mai intai o sa-i fac sistemul de prindere pe caiac.
 
Foarte faina idee. Cam la asa ceva visez si eu, numai ca in loc de catamaran, vreau sa fac 2 flotoare lungi cam de 3 - 3,5 m si sa fac un trimaran din caiac.
 
Iti mai aduci aminte de "oamenii lipsiti de culoare" care mergeau la camping pe Everglades cu canoea aceea de tabla... supraincarcata, in care intrau valurile. Un dezastru gata sa se intample. Imagineaza-ti cat de elegant s-ar fi descurcat cu un Hobie Island Tandem.

Oamenii lipsiti de culoare au optat pentru o vela BSD 36' HP Sport pentru tandemul lor...:)
 
Buna treaba o vela ! Daca aveti o brosura cu schita velei si modalitati de asamblare, poate reusiti sa o scanati pentru a o posta aici. Cred ca va fi o sugestie buna pentru constructorii amatori :) .



P.S.
Mie imi plac oamenii aia cu spiritul lor aventuros si echipajul bine inchegat . As renunta la ideea cu culoarea si i-as identifica mai degraba ca "aventurierii din Florida" :) .
 
Buna treaba o vela ! Daca aveti o brosura cu schita velei si modalitati de asamblare, poate reusiti sa o scanati pentru a o posta aici.

brosura nu avem, dar asta este imaginea velei BSD 36' HP Sport

316975_308017965881629_100000202830777_1429717_488281642_n.jpg


si asta este pagina ei:

BSD 36' HP Sport Batwing Sail

singurele schite par sa fie aici:

BSD - BATWING™ Sails, Product Details
 
In cautarea unei vele cat mai simple si de montat si de manevrat in "mars" am dat peste asta: Flat Earth Kayak Sails | Kayak Sail Systems

iar cainele asta gnarly, Gnarlydog News: SHOP: DIY sea kayak sail a mai adus niste modificari. asa caiacul ramane caiac, sistemul este simplu, nu ai nevoie de intreaga schelarie pe el care la o rasturnare(si vor fi cu vela) mai mult va incurca.
Eu ma gandesc sa fac acest sistem, am insa un dubiu; unde gasesc ceva mini scripeti de plastic mai mici, snururi de 3-4 mm, niste cleats(nu stiu cum le spune la noi) sau camele acelea zimtate pentru blocarea snururilor. Daca fiica mea nu se mai joaca cu zmeul acrobatic, acesta se pare ca va deveni vela :)
 
Am montat de proba catargul din prova. --- 11 Jul 2011

http://www.barcaholic.ro/f65/caiac-vele-848-12.html#post30468

Salut Imi - anul trecut lucrai la cea de-a 2-a varianta de vela (dupa cea cu catargul rabatabil) - insa nu ai mai scris nimic despre...

Ai lucrat foarte curat. Nu ai mai testat in practica vela "2"? Mi-a ramas gandul la acest thread, insa nu ai mai adus detalii. Sper sa finalizezi acest proiect si sa ne aduci detalii - nu are cum sa nu aduca rezultate, fiindca lucrezi foarte atent.
 
Momentan am pus pauza la vela, dar intre timp am facut un caiac. Poata anul viitor voi experimenta la vechiul caiac o vela noua.
 
caiac cu vela home made

b-) kayak cu vela urmeaza flotoarele>>
 

Atașamente

  • 20160412_182044.jpg
    20160412_182044.jpg
    38.3 KB · Vizualizări: 44
  • 20160427_172921.jpg
    20160427_172921.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 43
  • 20160427_173018.jpg
    20160427_173018.jpg
    36.1 KB · Vizualizări: 41

Back
Sus