Locuri de dat cu caiacul pe langa Bucuresti

http://wikimapia.org/#lat=44.831404...&m=b&gz=0;255470753;448283608;0;0;48065;31653

locul asta se afla chiar langa sos Buc.- Targoviste ,in localitatea Ilfoveni .
nu stiu care e situatia lacurilor de acolo ;daca e permis agrementul nautic sau nu ( in mod normal ar fi sa fie permis) .
daca stie careva ceva .....!

ar fi perfect pt manevre cu veliere mici ,regate de D4 sau ......ceva de genu asta , decat nimic !
cel mai mare dinre lacuri are aproximativ 1700 de metri lungime si vreo 500 de metri latime ,ceea ce e destul pt un novice velist .
 
Pont, pentru amatorii de canotaj .

Primavara, cand sunt raurile sau unele lacuri "umflate", se poate face slalom printre salcii sau plopi, de pe malurile impadurite si inundate !:skip:
Eu am facut asa ceva in anii trecuti, si nu se poate compara cu nimic,mai ales daca sunt cel putin 2-3 caiace, eventual vreo canoe (de tura).
 
Ultima editare:
Primavara, cand sunt raurile sau unele lacuri "umflate", se poate face slalom printre salcii sau plopi, de pe malurile impadurite si inundate !:skip:

Conditia e ca treaba asta sa se desfasoare inainte de inceputul lunii mai, cand eclozeaza tantarii si nu se poate sta printre pomi decat blindat in haine de protectie :iupi:.
 
Da-mi voie sa nu fiu de acord,Vali. Nu pot sa spun ca nu sunt tzantzari de loc, dar si aia au un program al lor ca sa "functioneze",si pana acum nu-mi amintesc sa fi fost tare deranjat ziua ,dinainte de ora pranzului.
Si apoi nu i-a anuntat nimeni ca intr-o zi,la o anumita ora,vor avea de halit canotori.
Iar daca totusi ar fi tzantzari, imbracat cu un tricou sau o jacheta cu maneci lungi,cred ca faci fatza cu brio, si duci la bun sfarshit bucuria escapadei printr-o minijungla ce aminteste de Amazon .:noroc:
 
Inseamna ca tantarii aia de la Sf. Gheorghe aveau ceva cu mine, cre'ca simteau ca nu-s localnic, fiindca la orice ora intram cu caiacu printre boscheti, trebuia sa bat aeru cu padela, nu apa, asa de multi erau :iupi:. Sau poate astia de la Galati-Braila sunt mai damblagiti din cauza combinatului, da aia din Delta is rai al dracu :).
 
...Sau poate ca tzantzarii aia in zborul lor,dezvoltau cu o viteza mai mare decat tine cu ambarcatiunea ta si erai o "tzinta" facila :D

Din fericire pentru mine, inca nu m-au lasat puterile ,iar caiacul meu , supersonicul-tunat CuiRasat, ii facea pe tzantzari sa stea cu trompele cascate si sa aplaude, sa ne faca galerie ...:rock:
Cu tzantzarii in aventura cu caiace, am avut probleme o singura seara anul trecut la TID, parca pe la Isaccea daca nu ma insel. Poate colegii isi aduc aminte mai bine decat mine ...
:noroc:
 
Ultima editare:
bizzzzz !

Cu tzantzarii in aventura cu caiace, am avut probleme o singura seara anul trecut la TID, parca pe la Isaccea daca nu ma insel. Poate colegii isi aduc aminte mai bine decat mine ...
:noroc:[/QUOTE]

nu v-ati prins:tintarii ca orice fiinta trage la alcool,cind il simt in aer,si se vede treaba ca il simt,vin gramada sa traga si ei o dusca,binenteles cu singe cu tot!
acu' depinde cine e in zona si cit singe are in alcool!
 
Cu tzantzarii in aventura cu caiace, am avut probleme o singura seara anul trecut la TID, parca pe la Isaccea daca nu ma insel. Poate colegii isi aduc aminte mai bine decat mine ...
:noroc:

nu v-ati prins:tintarii ca orice fiinta trage la alcool,cind il simt in aer,si se vede treaba ca il simt,vin gramada sa traga si ei o dusca,binenteles cu singe cu tot!
acu' depinde cine e in zona si cit singe are in alcool![/QUOTE]
n-as putea uita vreodata baia de sange de la Isaccea ,chiar astazi ii povesteam lu' Blackweed istoria aia ,dar nu poti trai cu adevarat treaba asta decat atunci cand esti in pielea personajului ,piele facuta ciur!
cred ca am si inghitit vreo douazeci ,laolalta cu sarmalutele la conserva .
in seara aia i-am auzit pe "mada faca moschitos" cum spuneau : - bah ,asta are gust de Autan dar mai e unu p-aici de mi-a trecut trompa prin el si a iesit pe partea ailalta!:D
 
...De mineeeee??!!! :D
- In nici un caz !
Argumente :
-n-am dat in viata mea bani pe chimicale, ca sa ma ung cu ele :rock:
- intotdeauna ,in astfel de situatii m-am protejat, folosind ....pelerina de ploaie (jacheta cu gluga + pantalon si picioarele incaltate). Astfel suprafetele expuse, fatza (jumatate protejata de-o barba deasa, ca a lui Orafaz :) ) si palmele le-am intretinut,cu ... mult fum (intotdeauna) dintr-o pipa !:D

...La editiile viitoare voi avea manusi fara degete pentru....padelat !
(foarte indicate dealtfel,pentru prevenirea aparitiei beshicilor in palme,care apar la padelare constanta si indelungata)

In concluzie :
Cand tzantzarii vin la mine,dupa ce ma analizeaza si isi evalueaza "oferta",striga :
- Next ! :))
sau ... :
- Autan-autaaaaan !!!! (si fac halta pentru ospatz la, Impaiatu )
:sail:
... Nu-i asa Orafaz ? ;)
 
Ultima editare:
azi m-am dat la apa

Lasati prostiile, ca acum nici vorba de tantari .
Deci, azi n'am mai rezistat si m-am dat la apa, pe Lacul Morii, adica Ciurel, care este in Bucuresti !

M-am echipat cu constumul de neopren (folosit indeobste la scufundari) opinci de neopren luate special pentru caiac, si pe deasupra costumul de yachting, water-proof 100%.
Si, domnu' Guzi, ti-am luat-o inainte si mi-am pus manusile de sailing (pe care le-am gasit in buzunarul de la geaca), fara degetele, care vad ca stiu singure sa manuiasca padela (la timona le-am invatat eu ;) ).

Frig nu a fost deloc, ci dimpotriva, cu toate ca vantul din fata facea niste valuri frumoase care se spargeau peste mine.

Concluziile relativ la caiacul Bic Ouassou : e super bun pentru 1 om, mi-a placut la nebunie, insa mi-am facut socoteala gresit si nu cred ca ma pot da impreuna cu juniorul asa cum planuisem, ca nu avem loc, deci, il scot la vanzare (cu pretul de achizitie : 10 mil). :sail:

Poze de pe apa mai incolo, ca nu am cablul la mine sa le descarc.

Remi
 
Ultima editare:
Asa e, Guzi.
@Impaiatu: Acum imi explic de ce erai asa de oparit in seara aia. Ajunsesera tantarii prin zone mai intime? :noroc:
 
poze

cateva poze de ieri (Bic Ouassou):

DSCF2107.JPG
DSCF2115.JPG
DSCF2117.JPG
 
Ultima editare:
Felicitari Domnule. La mai multe si dese iesiri...dar o sa apara o problema :

Gandeste-te bine pentru viitor, daca ai sa vrei sa fii singur sau insotit, de inca cateva caiace (sau alte ambarcatiuni):D
...Si acum am sa deschid o paranteza,povestindu-ti concluzia lui Alaskanul ( Classic prin viata:banana: ) :
Dupa aventura TID 2009, si-a pus pe un lac caiacul lui, sa mai faca o tura-n toamna, si....si ....si :D ....cica era ca mancarea fara sare,se invatzase sa fie cu shleahta de caiace.
Concluzia lui :
"Dupa ce-ai halit tort, nu te mai intorci la pishcoturi ! " :( (turele solitare,in cazul nostru)

De acum,bafta la up-grade !

Ave'nTure !

(U)P.S. :

1. dupa Bic Ouassou,urmeaza tot un kayak din clasa sit-on top ? :D
(nu de alta,dar sa nu iti para rau ca l-ai dat,cand ai sa mai vrei sa fii pe apa, impreuna cu vreun prieten sau vreo ruda, care n-are un caiac.)
...si uite asa incepi sa faci colectie de caiace !

2. Isi cumpara foarte curand un barcaholic galatean (nu-i dau numele inca :) ),doua caiace de tura, solo, marca Riot, la sfarsitul acestei saptamani. Asta presupune,ca la intoarcerea la Galatzburg,in cartierul braconierilor din Nordul Sudestuluitzarii (adica la Vali-n "parohie"),o sa le facem proba de apa pe lacul Bratesh. Iar intr-unul din week-end -urile urmatoare,o sa facem si-o escapada-slalom , prin liziera inundata, cu plopi si salcii, de pe malul tulcean al Dunarii.
 
Ultima editare:
Clar ca singur nu are chiar asa farmec. De aia l-as schimba pe acesta. Sa ma pot da macar cu juniorul in conditii mai relaxate. Mai ales ca imi propusesem sa vin in delta, si o sa fie destul de dificil sa tin dracu linistit intr-un caiac asa mic.

M-am mai dat doar pe sit-on-top in tandem (kalao) asa ca am ales destul de "neinformat". Oricum, imi place cum sta pe apa, si vad ca piticul ma tot piseaza la cap sa il las pe asta pentru el si sa imi iau eu altul "solo". Mai vad ce si cum, poate vin si eu odata cu voi sa probez si altceva.

Sper sa ne adunam o gasca mai mare in zona cacapitalei, ca voi acolo sunteti vad si mai multi, dar si departe ...

P.S.
Sa revin ontopic : mi-am mai amintit de un loc super, de caiacit, in Bulgaria, Русенски Лом (Runsenski Lom), la 50 km sud de Bucuresti, un canion super. Am vazut anul trecut caiace, anul asta o sa ma dau si eu. Aici e un blog al caiacistilor bulgari :Каяк туризъм
 
Remyx, unde te-ai dat? Lacul Morii cumva? Eu am un Bicsport Bilbao.

Anuntati si voi cand mai iesiti prin bucuresti. Pun si eu jucaria pe masina si vin :d
 
Clar ca singur nu are chiar asa farmec. De aia l-as schimba pe acesta. Sa ma pot da macar cu juniorul in conditii mai relaxate. Mai ales ca imi propusesem sa vin in delta, si o sa fie destul de dificil sa tin dracu linistit intr-un caiac asa mic.

M-am mai dat doar pe sit-on-top in tandem (kalao) asa ca am ales destul de "neinformat". Oricum, imi place cum sta pe apa, si vad ca piticul ma tot piseaza la cap sa il las pe asta pentru el si sa imi iau eu altul "solo". Mai vad ce si cum, poate vin si eu odata cu voi sa probez si altceva.

Sper sa ne adunam o gasca mai mare in zona cacapitalei, ca voi acolo sunteti vad si mai multi, dar si departe ...

P.S.
Sa revin ontopic : mi-am mai amintit de un loc super, de caiacit, in Bulgaria, Русенски Лом (Runsenski Lom), la 50 km sud de Bucuresti, un canion super. Am vazut anul trecut caiace, anul asta o sa ma dau si eu. Aici e un blog al caiacistilor bulgari :Каяк туризъм

In Bulgaria vreau sa merg si eu dar ,te rog,sa-mi spui din timp,....:noroc:
 
In Bulgaria vreau sa merg si eu dar ,te rog,sa-mi spui din timp

O sa incerc sa pregatesc iesirea spre jumatatea lunii mai.
Remyx, unde te-ai dat? Lacul Morii cumva? Eu am un Bicsport Bilbao.

Anuntati si voi cand mai iesiti prin bucuresti. Pun si eu jucaria pe masina si vin :d

Da, am iesit pe Lacul Morii. Pentru mine e plasat strategic "in fundul curtii" parintilor mei, apa linistita, lene si relaxare totala. E greu sa anunt, ca ies si eu cand ajung pe la parinti si pot sa fug 1-2 ore. Poze din alta iesire, de data asta cu piticul care a fost cel mai fericit. Dupa 2 ore, in care eu taiasem in lung si in lat lacul, el mai vroia, ca "nu te poti plictisi niciodata in caiac" ;)

DSCF2181.JPG
DSCF2190.JPG
DSCF2203.JPG
DSCF2212.JPG
 
Ultima editare:

Back
Sus