Locuri de dat cu caiacul pe langa Bucuresti

In weekendul cu 3 iulie ne-am dat in Delta Neajlovului si a fost bestial; apa mare, stuf mult, tantari deloc, vreme buna, baie ca in "Amintiri din Copilarie" si atmosfera de vacanta.

Vrem detalii !!!b-)

Bai baieti, fiti civilizati, faceti un printscreen cu googleEarth si aratati-ne si noua unde v-ati dat la apa si pe unde ati fost. Vreau sa ma duc si eu week-endul viitor si mi-ati face viata mai placut daca ati da ceva detalii. Eu fac :noroc:

Remi
 
Foto Delta Neajlojului.

Cateva foto de sambata 3 iulie in Delta Neajlovului.
 

Atașamente

  • IMG_2261.jpg
    IMG_2261.jpg
    101.9 KB · Vizualizări: 80
  • IMG_8970.jpg
    IMG_8970.jpg
    46.5 KB · Vizualizări: 80
  • IMG_6728 Lacul Mare.jpg
    IMG_6728 Lacul Mare.jpg
    61.9 KB · Vizualizări: 77
Track-ul prin Delta Neajlovului in ansamblu si in detaliu. Detaliul cuprinde zona Lacului Mare si zona "Jgheabului Central" (l-am denumit asa pentru ca in anul 2008, cand ne-am dat cu canoea de 5m lungime si 3 persoane in ea, a fost o adevarata provocare). Anul asta, apa fiind foarte mare nu se mai canaliza doar strict prin canal ci mai curgea si pe langa, asa ca suvoiul de apa era oarecum disipat si prin stuf. Dandu-ne si cu caiacele, care fata de canoe sunt mult mai manevrabile, a fost ceva mai ok. Incercand sa postez "print screen-urile" am vazut ca suntem restrictionati la 440k / foto asa ca si calitatea imaginilor va fi in consecinta.
 

Atașamente

  • track Delta Neajlovului.jpg
    track Delta Neajlovului.jpg
    283.3 KB · Vizualizări: 79
  • detaliu cu Lacul Mare si Jgheabul.jpg
    detaliu cu Lacul Mare si Jgheabul.jpg
    404.7 KB · Vizualizări: 72
Frumoasa tura!
Intentionez sa fac acelasi traseu in WE asta. Cum te-ai intors la locul de plecare?
Noi o sa fim cu o singura masina/un singur caiac. :(

Remi,
Voi cand planificati sa mergeti? Sam sau dum?
 
Caiacele sunt niste caiace Bic de la WWW.HIBISCUSSPORT.RO modelul OUASSOU, http://www.hibiscussport.ro/caiace_ouassou.html sau scrii "caiac" in GOOGLE si ii gasesti in prima pagina. Recuperarea (sau intoarcerea la locul de plecare) am facut-o cu doua masini, o masina am dus-o la vale, la locul de sosire pe care ni l-am propus iar cu cealalta ne-am intors in amonte la locul de plecare. In masina din aval am lasat mancare si hainele de schimb ca sa avem cu ce ne schimba si ce manca atunci cand vom ajunge. Odata ajunsi la destinatie, am pus caiacele pe masina si ne-am intors ca sa recuperam masina din amonte.
Pare complicat dar este singura solutie ca sa nu faci autostopul si altcineva sa astepte langa caiace o ora, doua sau mai multe pana ajunge autostopistul cu masina inapoi.
In Delta Neajlovului a fost simplu ca distantele sunt mici (tot track-ul prin delta si cu abaterea prin Lacul Mare are 20KM) dar pe Nera, este crancen. Te duci cu 2 masini 500Km pana acolo, lasi una din ele in aval si te intorci cu caiacele in amonte, numai ca drumul este forestier pe alocuri si nu merge paralel cu raul, ocoleste destul de mult. In Nera numai pregatirile pana sa te sui in caiac iti iau jumatate de zi. Dar si dupa aia...... sublim, bestial, mirific, foarte tare (si alte superlative). Pentru Nera categoric trebuie sa te duci cu cortul pentru ca, daca tot ai batut 500Km pana acolo cu doua masini, macar sa vezi si ce poate fi batut cu pasul nu numai cu padela; si pentru astea nu-ti ajunge o zi (bine, nici doua zile nu prea iti ajung decat daca esti bine organizat si pleci de noaptea din Bucuresti si te intorci tot noaptea)
 
Frumoasa tura!
Intentionez sa fac acelasi traseu in WE asta. Cum te-ai intors la locul de plecare?
Noi o sa fim cu o singura masina/un singur caiac. :(

Remi,
Voi cand planificati sa mergeti? Sam sau dum?
Eu nu voi putea merge in perioada imediat urmatoare pentru ca nu voi fi in tara insa coborarea asta o voi face in aceasta vara daca ne vom strange mai multi.
 
Ultima editare:
Deoarece am oarece lucruri de facut intre orele 9 si 18 :) in fiecare zi, intreb urmatoarea intrebare: dimineata pe racoare si seara dupa ora 19 iese cineva pe undeva? Exista un loc in care se anunta iesiri de genul acesta? Eu as lua sotia de o aripa si maine as face o plimbare.
 
dimineata pe racoare gasesti kaiacistii de la css 4 bucuresti pe lacul herastrau si pe antrenorul lor pe mal, daca ma suni la 0720107529 putem vorbi despre cand sunt eu pe acolo si te ajut la o ieseala doua. Dar sa anunti din timp sa dea astia drumul la ecluza, ca am citit despre kg alea. Eu am deja emotii.:skip:
 
am o veste buna si una proasta, cu care sa incep?

vestea buna: am 8 veste bune
vestea proasta: am o vesta proasta

Morala: sa-mi specifici de care vrei sa-i dam sotiei.
 
Esti vestit pentru vestile despre vestele bune pe care le ai. Am primit vestea ca ai o vesta proasta si 8 bune. Veste. Vestea buna este ca nu imi doresc decat 2 veste din cele vestite de tine. Cum te lasa inima.
 
Salut. Eu tocmai ce am achizitionat un caiac gonflabil. Mai astept sa se incalzeasca pentru a il scoate la apa. In 2-3 saptamani cred ca incep sa ies cu el.
 
Ultima editare:
Sambata 2 aprilie ora 10 incercam o noua plimbare pe Timis.Sa vedem cum ne ajuta vremea si ce parteneri ni se arata.
 

Back
Sus