Trimaran Geant

skipper

RYA Instructor
Pe forumul celalalt (softpedia) am dat la un moment dat un link pe youtube cu un trimaran de curse in actiune.
Am postat aici varianta de rezolutie mai buna care are 64 mb pentru cine vrea sa vada sailing adevarat.
E vorba de un trimaran clasa Orma 60 botezat dupa sponsorul Supermarche Geant si prezentat in cursa transatlantica, probabil Route du Rhum 2002. Skipper e Michel Desjoyeaux. Viteza calculata de mine e 36 nd!
Muzica: Bill Baylis - Better Man
http://s6.transfer.ro/storage/dfcd37db90.zip
 

Atașamente

  • DSC07815.jpg
    DSC07815.jpg
    110 KB · Vizualizări: 550
  • DSC07792.jpg
    DSC07792.jpg
    131.8 KB · Vizualizări: 480
  • DSC07807.jpg
    DSC07807.jpg
    116.6 KB · Vizualizări: 484
  • DSC07790.jpg
    DSC07790.jpg
    128 KB · Vizualizări: 494
Intr-adevar, superb, dar cum spuneai, accesibil numai profesionistilor din echipa firmei sponsor. Intrebare fara sens peiorativ: cum ai calculat viteza si ai obtinut 36 de noduri? Ai masurat timpul in care trimaranul parcurge o lungime a sa completa?
 
Intr-adevar, superb, dar cum spuneai, accesibil numai profesionistilor din echipa firmei sponsor. Intrebare fara sens peiorativ: cum ai calculat viteza si ai obtinut 36 de noduri? Ai masurat timpul in care trimaranul parcurge o lungime a sa completa?

Foarte corect! Am rulat filmul pe un soft de montaj (Avid) care indica la fiecare cadru timpul in sutimi de secunda. Chiar si cu MovieMaker din Windows se poate. Cand era un cadru cu barca filmata de la travers am numarat sutimile in care barca parcurge o lungime = 60 picioare, ca reper luand o creasta de val din prova. Si asa am ajuns la 36 de noduri. Ce stiu e ca asemenea barci pot trece de 40 de noduri, apropiindu-se de L'Hidroptere!
 
Acum te inteleg de ce ti-ai luat trimaran :D, glumesc, oricum poate vreodata o sa ajungem si noi sa ne dam cu asa ceva, doar Tony Bullimore are in jur de 70 de ani si tot se da in curse, asa ca mai avem pana la varsta lui :).
 
Acum te inteleg de ce ti-ai luat trimaran :D, glumesc, oricum poate vreodata o sa ajungem si noi sa ne dam cu asa ceva, doar Tony Bullimore are in jur de 70 de ani si tot se da in curse, asa ca mai avem pana la varsta lui :).

Poţi avea rău de mare doar privind aşa ceva! Oricum, mulţumim! Splendid! :skip:
 

Atașamente

  • Pregatirea.jpg
    Pregatirea.jpg
    83.1 KB · Vizualizări: 331
  • M-V Lady Sarah.jpg
    M-V Lady Sarah.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 326
  • Mici reglaje.jpg
    Mici reglaje.jpg
    65.3 KB · Vizualizări: 309
  • La lucru.jpg
    La lucru.jpg
    87.2 KB · Vizualizări: 347
  • Interviul.jpg
    Interviul.jpg
    86.7 KB · Vizualizări: 309
  • Iesirea din port.jpg
    Iesirea din port.jpg
    61.5 KB · Vizualizări: 332
  • Farul Vechi.jpg
    Farul Vechi.jpg
    49.5 KB · Vizualizări: 310
  • A (Alfa - divers down).jpg
    A (Alfa - divers down).jpg
    26 KB · Vizualizări: 323
  • Trafic greu.jpg
    Trafic greu.jpg
    50.5 KB · Vizualizări: 308
Poţi avea rău de mare doar privind aşa ceva! Oricum, mulţumim! Splendid! :skip:

M-am tot intrebat cum de nu au rau de mare nici astia si nici altii de pe barcile de competitie.
Singura explicatie pe care o gasesc este ca toti au tot timpul ceva de lucru, toti au o preocupare ce le tine creierul ocupat. Inclusiv cei aflati inauntru: navigatorul, skipperul, turele libere la odihna, toti au ceva de facut. Plus ca pragul lor de excitare neurovegetativa e foarte ridicat datorita antrenamentelor.
 
Acum te inteleg de ce ti-ai luat trimaran :D, glumesc, oricum poate vreodata o sa ajungem si noi sa ne dam cu asa ceva, doar Tony Bullimore are in jur de 70 de ani si tot se da in curse, asa ca mai avem pana la varsta lui :).

Mi-am luat trimaran pt ca am rau de mare si multicocile au ruliul mult mai mic. Plus ca nu-mi place sa mi se rastoarne toate pe barca de la gradul 4 in sus!

Putem sa ne dam chiar cu barca asta daca adunam 800.000EUR si o cumparam. E de vanzare chiar in perioada asta.
D-l Copos, se aude? V-ati tot laudat ca v-ati luat barca de curse, scoteti banii si luati-va una adevarata pt regatele de la anul si n-o s-aveti rival in tot estul Mediteranei!

Fereasca Doamne Doamne sa trecem prin ce-a trecut TB, cati dintre noi ar supravietui la asa ceva, cati avem asa un fizic si mai ales un moral asa de tare? Jos palaria!
 
Desigur mi-au căzut ochii pe velele lui ăla mare. M-am crucit frate. Mă gândesc să le fac o ofertă. :happy::happy:
 
Cu riscul de a-mi lua vreo mustrare de limbaj neadecvat, nu pot sa nu observ ca ala mare a ridicat un picior si probabil ii spune lu' ala micu': ma p.. pe tine, bai piticule! :)
 

Back
Sus