Constructie kaiac din polistiren extrudat

Salutare prieteni barcaholici!!
de ceva vreme planuiesc sa-mi fac o barca, nu pt as avea nevoie stricta de ea, dar am o idee pe care vreau sa o pun in practica si m-am hotarat sa incep constructia.

materialul de baza este polistirenul extrudat. metoda asemanatoare cu strip &glue, doar ca dupa obtinerea formei dorite voi acoperi totul cu rasina sintetica si fibra de sticla.

motivul pt care nu fac una din fibra pe o forma negatva este ca nu am forma, si pana as face-o m-ar costa mai mult deci asa vreau sa fac mai multe faze intr-una singura si fiind o barca experimentala .nu conteaza estetica 100% desi ma straduies sa fie frumoasa.
batca o constriuesc pe sectiuni, ca nu am loc 5metri pt toata barca... si voi lipi sefctiunile laolalta, inanite de a imbraca cu fibra.
alaturez si poze(daca-mi dau seama cum) si astept pareri si comentarii

ps. il rog pe admin sa mute postul la constructii, abia acum am observat ca am postat la kaiace-canoi scuze :)
 

Atașamente

  • IMG_0741.JPG
    IMG_0741.JPG
    64.2 KB · Vizualizări: 324
  • IMG_0742.JPG
    IMG_0742.JPG
    66.1 KB · Vizualizări: 288
  • IMG_0743.JPG
    IMG_0743.JPG
    104.3 KB · Vizualizări: 263
  • IMG_0744.JPG
    IMG_0744.JPG
    60.4 KB · Vizualizări: 255
  • IMG_0745.JPG
    IMG_0745.JPG
    86.7 KB · Vizualizări: 254
  • IMG_0746.JPG
    IMG_0746.JPG
    87.9 KB · Vizualizări: 241
  • IMG_0747.JPG
    IMG_0747.JPG
    89.6 KB · Vizualizări: 240
  • IMG_0748.JPG
    IMG_0748.JPG
    91.3 KB · Vizualizări: 245
  • IMG_0749.JPG
    IMG_0749.JPG
    93.1 KB · Vizualizări: 242
  • IMG_0750.JPG
    IMG_0750.JPG
    105.1 KB · Vizualizări: 220
  • IMG_0751.JPG
    IMG_0751.JPG
    89 KB · Vizualizări: 214
  • IMG_0752.JPG
    IMG_0752.JPG
    90.2 KB · Vizualizări: 213
  • IMG_0753.JPG
    IMG_0753.JPG
    94.5 KB · Vizualizări: 204
  • IMG_0754.JPG
    IMG_0754.JPG
    92.7 KB · Vizualizări: 246
  • IMG_0755.JPG
    IMG_0755.JPG
    98 KB · Vizualizări: 223
  • IMG_0756.JPG
    IMG_0756.JPG
    79.7 KB · Vizualizări: 213
  • IMG_0758.JPG
    IMG_0758.JPG
    95.6 KB · Vizualizări: 260
  • IMG_0757.JPG
    IMG_0757.JPG
    72.2 KB · Vizualizări: 231
  • IMG_0759.JPG
    IMG_0759.JPG
    97.1 KB · Vizualizări: 254
Ultima editare:
Nu mai stiu dece, dar am intrebat pe tipa aia de la polidis daca merge rasina epoxidica pe polistiren si mi-a zis ca pentru ca intra in reactie si il "topeste".


Sper sa fi inteles eu gresit iar in cazul asta iti urez spor la treaba.
 
Salut
Daca nu o sa videz toata constructia vei avea consum mare de rasina si suprafata neregulata la care trebuie sa slefuiesti mult ca sa-l scoti calitativ optic ca lumea.Si trebuie sa folosesti rasina epoxi ca rasina poliesterica iti mananca polistirenul.

O alta metoda ar fi sa lipesti mai multe placi impreuna sa faci o placa sandwich vidata pe o bucata de pal melaminat obtinand o suprafata oglinda.
Dupa care tai placa in fasii si iti faci barca mai departe.
 
Salut
Daca nu o sa videz toata constructia vei avea consum mare de rasina si suprafata neregulata la care trebuie sa slefuiesti mult ca sa-l scoti calitativ optic ca lumea.Si trebuie sa folosesti rasina epoxi ca rasina poliesterica iti mananca polistirenul.

O alta metoda ar fi sa lipesti mai multe placi impreuna sa faci o placa sandwich vidata pe o bucata de pal melaminat obtinand o suprafata oglinda.
Dupa care tai placa in fasii si iti faci barca mai departe.

treaba cu vidatul nu cred ca-mi sta la dispozitie, chiar daca voi avea consum mai mare de rasina, si va trebui sa slefuiesc in finisaj asta e, la treaba cu topitul polistirenului m-am gandit , dar sincer sa fiu am zis ca rezolv problma cand ajung la acea faza, dar uite ca levy mi-a oferit solutia ideala(multumesc mult ) si daca nu gasesc astefel de rasina, voi izola cumva polistirenul(in cel mai rau caz cu folie de bucatarie) :)
am mai lucrat un pic azi....dar mi s-au terminat scobitorile(element important de fixare), mersi mult pt pareri
 

Atașamente

  • IMG_0760.JPG
    IMG_0760.JPG
    94.7 KB · Vizualizări: 123
  • IMG_0761.JPG
    IMG_0761.JPG
    84.4 KB · Vizualizări: 193
  • IMG_0762.JPG
    IMG_0762.JPG
    88.8 KB · Vizualizări: 103
  • IMG_0763.JPG
    IMG_0763.JPG
    88.9 KB · Vizualizări: 113
  • IMG_0764.JPG
    IMG_0764.JPG
    91.8 KB · Vizualizări: 121
  • IMG_0765.JPG
    IMG_0765.JPG
    89.6 KB · Vizualizări: 125
  • IMG_0766.jpg
    IMG_0766.jpg
    34.9 KB · Vizualizări: 146
  • IMG_0767.JPG
    IMG_0767.JPG
    89.3 KB · Vizualizări: 119
Bun venit pe forum,
Eu insa nu am inteles cum urmeaza sa faci corpul caiacul. M-a aruncat si mai mult in necunoscut Levy cu vidatul. Ar insemna sa mai astept pana avansezi tu cu lucrarile si sa pui poze, desigur, pe forum. De aceea daca ai vreo adresa cu vreun site sau blog care prezinta tot procesul tehnologic la care ai apelat tu, cu un caiac terminat, te rog pune adresa pe acest topic sa inteleg si eu. Ma intereseaza daca s-ar preta tehnologia la care ai apelat si la cele doua corpuri ale unui catamaran.
Multam, fain.
 
Bun venit pe forum,
Eu insa nu am inteles cum urmeaza sa faci corpul caiacul. M-a aruncat si mai mult in necunoscut Levy cu vidatul. Ar insemna sa mai astept pana avansezi tu cu lucrarile si sa pui poze, desigur, pe forum. De aceea daca ai vreo adresa cu vreun site sau blog care prezinta tot procesul tehnologic la care ai apelat tu, cu un caiac terminat, te rog pune adresa pe acest topic sa inteleg si eu. Ma intereseaza daca s-ar preta tehnologia la care ai apelat si la cele doua corpuri ale unui catamaran.
Multam, fain.

salutare, tehnologia asta a am vazut-o la constructia unui kaiac cu pedale, care incerca sa treaca oceanul (este uun maniac care face recorduri de 24 de ore pe tot ce e posibil sa pedalezi:D
http://www.pedaltheocean.com/photos.php
http://www.youtube.com/watch?v=hwZRxRcWqbs&feature=related
la primul link o sa gasest un album foto care e despre constructie, eu cred ca functioneaza si pentru un catamaran tehnoligia asta
numa bine
 
In primul rand bine ai venit si felicitari pentru initiativa!
Faza cu folia de bucatarie (aluminiu) o practica o cunostinta pentru a copia o barca. Aplica un strat de ceara de parchet sau vaselina pe barca rasturnata, cea pe care vrea sa o copieze, intinde folia cu ajutorul unei carpe sau burete si apoi incepe laminarea cu fibra si rasina poliesterica. Dupa intarirea primului strat (2-3 ore) o scoate si o lasa cel putin 24 de ore, o slefuieste pe exterior si continua cu laminatul, tot pe exterior, pana ajunge la grosimea dorita. Apoi slefuit, chit si iar slefuit, daca se doreste o suprafata fina. Urmeaza structura interioara din panouri de fibra sau din placaj pe care il imbraca in fibra si rasina, asemanator metodei stich&glue.
In cazul tau ai putea sa acoperi polistirenul cu un strat de glet sau ipsos, il slefuiesti cu grija, aplici cu pensula ceara de parchet topita (pe post de agent demulant), o slefuiesti cu o carpa aspra si poti sa te apuci de laminat fibra cu rasina (primul strat). Dupa intarire, tai caiacul in doua in plan orizontal si te apuci de construit structura interioara avad ca baza jumatatea inferioara, dupa care urmeaza lipirea celor doua jumatati cu banda de fibra. Continui cu laminarea inca a inca 1-2 straturi de fibra in asa fel incat sa prinzi amandoua jumatatile (trebuie realizata o structura continua pe toata lungimea caiacului, ca o gogoasa de matase, mai putin cockpitul)
si dupa intarire le poti slefui si finisa cu chit din rasina.
Eu asa as proceda daca as fi in locul tau.
Spor la construit!
 
idei, idei.

Si eu am vazut o forma de velier facuta din pamint. Apoi pe discovery am vazut cum fac prototipurile la caroseriile de masini. Astia fac toata masina din lut. Apoi aplica fibra de sticla.
 
In primul rand bine ai venit si felicitari pentru initiativa!
Faza cu folia de bucatarie (aluminiu) o practica o cunostinta pentru a copia o barca. Aplica un strat de ceara de parchet sau vaselina pe barca rasturnata, cea pe care vrea sa o copieze, intinde folia cu ajutorul unei carpe sau burete si apoi incepe laminarea cu fibra si rasina poliesterica. Dupa intarirea primului strat (2-3 ore) o scoate si o lasa cel putin 24 de ore, o slefuieste pe exterior si continua cu laminatul, tot pe exterior, pana ajunge la grosimea dorita. Apoi slefuit, chit si iar slefuit, daca se doreste o suprafata fina. Urmeaza structura interioara din panouri de fibra sau din placaj pe care il imbraca in fibra si rasina, asemanator metodei stich&glue.
In cazul tau ai putea sa acoperi polistirenul cu un strat de glet sau ipsos, il slefuiesti cu grija, aplici cu pensula ceara de parchet topita (pe post de agent demulant), o slefuiesti cu o carpa aspra si poti sa te apuci de laminat fibra cu rasina (primul strat). Dupa intarire, tai caiacul in doua in plan orizontal si te apuci de construit structura interioara avad ca baza jumatatea inferioara, dupa care urmeaza lipirea celor doua jumatati cu banda de fibra. Continui cu laminarea inca a inca 1-2 straturi de fibra in asa fel incat sa prinzi amandoua jumatatile (trebuie realizata o structura continua pe toata lungimea caiacului, ca o gogoasa de matase, mai putin cockpitul)
si dupa intarire le poti slefui si finisa cu chit din rasina.
Eu asa as proceda daca as fi in locul tau.
Spor la construit!


mersi mult pt idei, ce spui tu sa tai in doua si sa le lipesc este o metoda facuta la fabricarea in serrie pe o forma negativa( si eu asa as face dar nu am matrita) si astfel trebuie sa fac 2 faze intr-una singura, eu voi imbraca polistirenul in fibra, o voi finisa cu chit sau cu ce o sa fie nevoie pt a obtine o suprafata "perfecta" si daca ma incurca polistirenul din interior pur si simplu o dizolv cu diluant nitro, ca structura de fibra e suficient de rezistenta, dar poate nu dizolv si las ca o "intaritura interioara".
normal ar fi fost sa fac o "regina" (macheta scara 1:1) din poliestiren (sau lut) o slefuiesc, o chituiesc ,obtin forma dorita a barcii, dupa care fac mulaj de fibra de pe partile inferioare si superioare, in care pot face o productie in serie. barca mea fiind experimentala nu sunt sigur ca forma pe care am "visat-o" e chiar buna pt scopurile mele, ramane de vazut, facut, incercat apoi analizat :D
sunt binevenite ideile si criticile pe tema asta, ca au real folos mai ales ca nu sunt inca stabilete toate detaliile in leatura cu constructia, poate se poate simplifica sau inbunatati prin contributia dumneavoastra :noroc:
va doresc vant favorabil tuturor!!
 
Ultima editare:
salve si mii de sfinctere!:noroc: epoxi si poliesterica cunoscute de mine topesc polistirenu' cat ai clipi ,dar ,caci exista un "but" ; intreaba-i pe oamenii de la Polidys de rasina lor speciala de dat pe polistiren ,e poliesterica ,e ceva mai scumpa dar se preteaza perfect la ce ai tu nevoie!

iarasi ;Ciby a zis foarte bine ce a zis ; dupa ce faci matritza din polistiren ,imbrac-o in ceva rezistent la rasinile astea , folie de alu , scotch de hartie sau ce-ti trece prin minte sau ai prin preajma, ideea e sa fie ieftin, fiindca asta se urmareste!

eu am duplicat piese mici folosind scotch de hartie. succes nebun si rabdare far' de tutun!:noroc:
 
Salut ahilesz, daca poti, pune te rog o poza dupa planul de forme al caiacului. Din ce am vazut cuplele suprapuse din pozele tale, am o vaga impresie ca stabilitatea caiacului va fi cam mica, sau poate mi se pare mie ca le interpretez gresit din poze. O idee ar mai fi sa faci modelul complet, sa-l acoperi cu ipsos, sa-l slefuiesti pana la forma dorita si sa-l vopsesti cu o vopsea polimerica, apoi aplici demuluant si bati direct un model pozitiv din fibra cu nestrapol, care va fi caiacul final. Important e sa ai unghi bun de decofrare, si stratul de ipsos sa protejeze bine extrudatul de actiunea stirenului din rasina. Daca folosesti rasina speciala pt polistiren de la Polydis, sa ne spui si noua cum se comporta si care e scorul, ca inca n-am avut ocazia sa folosim.
 
Salut Ahilesz
Eu credeam ca vrei sa lasi polistirenul ca si "miez" pentru o constructie sandwich care iti ofera o rigiditate mai mmare decat o constructie "plina" din fibra.
Chiar vroiam sa-ti sugerez sa folosesti polistiren de 20mm ca ar fi suficient.
Dar se pare ca vei folosi alta metoda.
Pun mai jos niste poze cu un tip care a facut o iola dupa metoda sugerata de mine fara insa sa o videze .

Produsul final
 

Atașamente

  • 100_1605.jpg
    100_1605.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 184
Si etapele de constructie
O sa pun si maine poze ca acum s-a facut tarziu:D
 

Atașamente

  • imgp1141.jpg
    imgp1141.jpg
    36.7 KB · Vizualizări: 189
  • imgp1148.jpg
    imgp1148.jpg
    58.6 KB · Vizualizări: 180
  • imgp1149.jpg
    imgp1149.jpg
    43.1 KB · Vizualizări: 166
  • imgp1150.jpg
    imgp1150.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 163
  • imgp1152.jpg
    imgp1152.jpg
    28.8 KB · Vizualizări: 166
  • imgp1155.jpg
    imgp1155.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 172
  • imgp1156.jpg
    imgp1156.jpg
    56.7 KB · Vizualizări: 156
  • imgp1157.jpg
    imgp1157.jpg
    46.4 KB · Vizualizări: 163
  • imgp1159.jpg
    imgp1159.jpg
    50.5 KB · Vizualizări: 153
  • imgp1161.jpg
    imgp1161.jpg
    38.2 KB · Vizualizări: 161
  • imgp1164.jpg
    imgp1164.jpg
    50.7 KB · Vizualizări: 131
  • imgp1166.jpg
    imgp1166.jpg
    26.9 KB · Vizualizări: 130
  • imgp1167.jpg
    imgp1167.jpg
    33.5 KB · Vizualizări: 153
  • imgp1169.jpg
    imgp1169.jpg
    67.8 KB · Vizualizări: 165
Salut Ahilesz
Eu credeam ca vrei sa lasi polistirenul ca si "miez" pentru o constructie sandwich care iti ofera o rigiditate mai mmare decat o constructie "plina" din fibra.
Chiar vroiam sa-ti sugerez sa folosesti polistiren de 20mm ca ar fi suficient.
Dar se pare ca vei folosi alta metoda.
Pun mai jos niste poze cu un tip care a facut o iola dupa metoda sugerata de mine fara insa sa o videze .

Produsul final


salut Levy,
ai intuit tu bine, initial vroiam sa las polistirenul ca miez, am sa-l topesc doar in cazul in care voi trece cu mult bariera de 12 kg, pt ca va fi o barca "competitionala" in cazul in care nu voi depasi greutatea cu mult atunci pastrez polistirenul cum spui tu pt rigiditate, polistirenul in sine e foarte rigid practic cred ca poate sustine un om, doar ca nu se poate finisa corespunzator :(
tare fain lucrata barca ai pe care ai postat-o ;)

pt vali
problema echilibrului nu este problema pt mine eu voi fi factorul de "echilibrare" si poze cu planurile nu am
am sa fac poze eventual cu sectiunile pe care le-am desenat foarte artistic cu liniarul... daca esti interesat :)
:noroc:
mai ramane o mare problema sianume rasina , de unde si cum fac rost in zona asta a Satmarului dar in cel mai rau caz o fuga pana in cluj am auzit ca este acolo ceva fabrica de rasini sintetice, si nu e nici scumpa :)
 
Ultima editare:
pt vali
problema echilibrului nu este problema pt mine eu voi fi factorul de "echilibrare" si poze cu planurile nu am
am sa fac poze eventual cu sectiunile pe care le-am desenat foarte artistic cu liniarul... daca esti interesat :)

Eu nu am de ce sa fiu interesat man, am zeci de giga de informatii verificate despre tot ce pluteste, but thanks anyway. Important e sa fii tu sigur ca faci treaba buna, fiindca impresia mea e ca unghiul fundului e cam mic, ceea ce ar afecta stabilitatea si forma plutirii. Daca tu zici ca stii despre ce e vorba, inseamna ca asa e, deci iti doresc spor la treaba in continuare :).
 
Ultima editare:
Eu nu am de ce sa fiu interesat man, am zeci de giga de informatii verificate despre tot ce pluteste, but thanks anyway. Important e sa fii tu sigur ca faci treaba buna, fiindca impresia mea e ca unghiul fundului e cam mic, ceea ce ar afecta stabilitatea si forma plutirii. Daca tu zici ca stii despre ce e vorba, inseamna ca asa e, deci iti doresc spor la treaba in continuare :).

nu sunt sigur ce se va intampla acolo, chiar de aceea trebuie sa incerc, sunt extrem de curios daca am gandit bine :noroc:
 
Daca ne uitam la poza asta, unghiul fundului creste constant. Daca trasam o plutire si o desenam apoi in planul ei, ne va iesi o concavitate care va afecta curgerea laminara a apei in jurul corpului (plutirea ar trebui sa aiba doar forma convexa). Treaba asta se vede cel mai bine daca proiectam un corp stelat presetat in Hullform si ii trasam o plutire. In plus, unghiul e cam ascutit, rezerva de flotabilitate la extremitati e mica, si stabilitatea de forma redusa. Totusi, in caz de probleme, ii poti pune imediat unul sau 2 flotoare laterale, si faci o proa sau un trimaran cu vele, cu care te joci toata vara :).
 
Daca ne uitam la poza asta, unghiul fundului creste constant. Daca trasam o plutire si o desenam apoi in planul ei, ne va iesi o concavitate care va afecta curgerea laminara a apei in jurul corpului (plutirea ar trebui sa aiba doar forma convexa). Treaba asta se vede cel mai bine daca proiectam un corp stelat presetat in Hullform si ii trasam o plutire. In plus, unghiul e cam ascutit, rezerva de flotabilitate la extremitati e mica, si stabilitatea de forma redusa. Totusi, in caz de probleme, ii poti pune imediat unul sau 2 flotoare laterale, si faci o proa sau un trimaran cu vele, cu care te joci toata vara :).

buna idee cu trimaranul:skip: dar am sa incerc sa raman la kaiac, inteleg ce vrei sa spui cu linia de plutireintradeva va aparea o concavitare(lucru de care nu am tinut cont) iar partea cu echilibrul.... sunt kaiacist de performanta, doesc ca aceasta barrca sa fie rapida, si am o teorie .... vreau sa vad daca pot padela cu asa viteza incat barca sa se ridice la suprafata sa gliseze pe apa, si daca pot obtine viteza mai mare prin acest mic truc...... daca nu atunci voi avea o barca de antrenament numa buna sau de "joaca":sail:
 
Atunci e bine, fiind caiacist sportiv, stii cu ce se mananca echilibrul. Despre partea cu glisarea am totusi rezerve, ma gandesc ca s-ar fi raspandit daca era viabila. Totusi, nu se stie de unde sare iepurele, eu iti doresc succes, dar nu uita ca un caiac e o ambarcatiune de deplasament prin definitie, care are performante datorita lungimii la plutire, treaba nesemnificativa in regimul de glisare.
 
Atunci e bine, fiind caiacist sportiv, stii cu ce se mananca echilibrul. Despre partea cu glisarea am totusi rezerve, ma gandesc ca s-ar fi raspandit daca era viabila. Totusi, nu se stie de unde sare iepurele, eu iti doresc succes, dar nu uita ca un caiac e o ambarcatiune de deplasament prin definitie, care are performante datorita lungimii la plutire, treaba nesemnificativa in regimul de glisare.

recomandare mea in legtura cu barcile pentru toti este sa folosesca barci "inguste" chiar daca nu de concursm dar ceva apropiat, treaba cu echilibrul este doar odata invatata, si nu se uita niciodata iar cu putina straduinta te poti invata cu ea in mai putin de 2-3 saptamani, e clar ca la inceput pare imposibil de stat intr-o barca ingusta si sunt persoane care nu au "bagajul motric" pt asa ceva nici o problema lor sunt perfecte kaiacele mai late in care la fel se vor simti bine in mislocul naturii.
celor tineri care vor sa faca ture mai lungi recomand barcile rapide si inguste ofera satisfactie maxima tot odata poti pune si bagaje in el. eu am transformat un kaiac de "concurs" model mai vechi in barca de tura, dar e buna si de antrenament pt incepatori , se pot atasa si "flotoare" pt echilibru, o eleva de-a mea a invatat sa mearga cu flotoarele alea in mai putin de o luna si foarte rar se sprijina pe ele :D deci nu e greu spun ca majoritatea sunt in stare sa se invete cu echilibrul. :titanic: atasez si ceva poze
 

Atașamente

  • IMG_0573.jpg
    IMG_0573.jpg
    43.6 KB · Vizualizări: 171
  • IMG_0643.JPG
    IMG_0643.JPG
    65.7 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_0644.JPG
    IMG_0644.JPG
    116.7 KB · Vizualizări: 182

Back
Sus