plan de caiac viteza ?

Apropo baieti, cine are idee unde putem gasi tesatura de fibra de 50 g/m2, pentru acoperiri decorative ale pieselor de lemn? Fibra ramane transparenta si protejeaza lemnul, care totusi se vede ca si cum ar fi lacuit. Eu am folosit un voal de 27g/m2 luat de la Polydis, este foarte bun, dar pentru exteriorul corpului fiind nevoie de protectie buna la abraziune, e mai buna tesatura.
 
aleb, da-mi te rog o adresa sau ceva ca sa-ti trimit planurile,maine voi putea face sectiunile, si le transpun cumva pe hartie
ca maine e ziua in care lucrez in garaj :D a venit primavara:banana:
 
SALUT

Scuze de intirziere ,dar am fost prins cu niste treburi si numai acum am vazut mesajul tau . Adresa mea este aceasta : 22 Decembrie nr 5 bloc CM 2 ap 71 Hunedoara jud . Hunedoara .Nu stiu cum vrei sa il trimiti ? prin Posta sau Curier ?Stiu ca la curier pot sa platesc eu cheltuielile la primire , nu stiu daca la Posta este tot asa . Oricum poti sa imi dai si un bip si te sun daca ai ceva nelamuriri 0751104888 .Deja pot sa ma pregatesc de lucru pt ca vine primavara . Intre timp am studiat metode de constructie CAIACEOR inclusiv struerul din furnir de mahon si mi se pare destul de realizabil cu costuri minime (ma refer la matrita ). Apropo sunt curios de caiacul tau de polistiren ,este o idee super ,prinde contur pe zi ce trece .Spor la treaba !
 
salut aleb,
am sa-ti trimit sectiunile prin posta, in scrisoare plic a4, costuri de expeditie nu pot fi mai mult de 2-3 ron, care sunt nesemnificativi la un asa proiect :)
singura problema e ca, nu stiu cum sa fac un desen al chilei pe lungime,
adica daca sectiunile le voi face din sarma apoi le voi desena pe foaie totul ar fi bine daca ar fi trasat macar o linie de plutire,sau ceva paralel cu ea pe barca, ma mai gandesc eu cum sa fac ca sa poti tu potrivi sectiunile facutem daa ai vreo idee spune-mi
:noroc:
 
in sfarsit

salutare aleb,
scuza-ma te rog pt intarziere, am fost foarte ocupat si nici vremea nu-mi permitea sa lucrez peafara, dar in sfarsit ti-am facut sectiunile:)
luni ti le trimit prin posta, sectiunile va tebui sa le mai finisezi,sau sa le transformi un picut, calitatea lor nu sunt ca de la nasa, dar in conditiile mele atat am putut face :) pe lungime inca tot nu stiu cum pot face, barca nefiind dreapta, ci un pic in borma de banana, va trebui sa-ti pui imaginatia la contributie
am facut si niste poze care poate te vor ajuta....pe barca sunt trasate sectiunile cu karioca rosie, pacat ca nu se vede, de aceea am facut pozele sa te poti orienta..... dar oricum daca mai ai vre-o dorinta sau un unghi care te intereseaza mult fac rost de un aparat foto mai special si pozez :noroc:

succes la proiect!!!:skip:
 

Atașamente

  • IMG_0813.JPG
    IMG_0813.JPG
    76.7 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_0814.JPG
    IMG_0814.JPG
    88.1 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_0815.JPG
    IMG_0815.JPG
    88.3 KB · Vizualizări: 62
  • IMG_0816.JPG
    IMG_0816.JPG
    71.9 KB · Vizualizări: 58
  • IMG_0817.JPG
    IMG_0817.JPG
    79.7 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_0818.JPG
    IMG_0818.JPG
    93 KB · Vizualizări: 64
  • IMG_0819.JPG
    IMG_0819.JPG
    69.2 KB · Vizualizări: 66
HO .HO,HO vine craciunul ! Pana aici super .Intrebare : sectiunile sunt notate din cit in citi centimetrii se aseaza ? pt linia de plutire poti folosi o sfoara colorata si pe fond alb o sa se vada .(cred) si sa imi dau seama de masuri lipeste pe barca o fisie de banda de izolat neagra de 5 cm si una rosie tot de 5 cm una in prelungirea alteia , asa o sa am o masuratoare de 10 cm pun poza pe monitor masor cu o rigla lungimea bandei colorate si stiind ca fiecara are 5 cm pot sa deduc lungimea , latimea ,inaltimea barcii , undde vine cirma , scaunul etc. Mersi mult deocamdata .
 
cu kaiacul de polistiren sunt in stadiul de asteptare... trebuie sa vina soarele, ca-i ca dracu la noi acuma vremea,dar am timp, ca eu am in ce sa ma pregatesc, si sunt destul de ocupat sa-mi iau gandul de la constrctie, dar cu vremea buna i-mi fac timp si pt barcutza aceea,
da stiu la ce distanta sunt facute sectiunile am sa-ti fac o descriere pe hartie (66 si 63 cm) dar am sa-ti descriu cum, probleme de genul carma nu se pune ca o pozitionezi tu unde doresti tu :) eu as pune-o cat mai in spate,
si crede-ma cand ai venit cu idee ca vrei sa-ti faci din furnir.....m-ai miscat si pe mine,si eu doresc astade multa vreme doresc o barca din "lemn" m-am si gandit cum o fac, voi folosi furnir chiar daca nu de mahon, ceva mai ieftin si voi folosi chiar barca ca si matritza ;) apoi credca am sa folosesc fibra de sticla pt intarirea constructiei(pe dinauntru) bineinteles doresc o barca perfect competitionala dar si frumoasa in acelasi timpcum struer este un fel de rollys rolyce al kaiacelor, eu i-mi voi face unul home made
 
Salut .Eu sunt constructor si de ,gindesc ca atare .Am vazut cum sw face struerul si am gindit asa :sa fac si eu unul ,fara fibra .Partea cea mai dificila este cu presarea furniurului .Caiacul este prea fragil sa legi furnirul pe el si m_am gindit sa fac caiacul din ceva solid asa fac si cei de la fabrica .eu freau sa fac un chenar de lemn in care sa torn sapa si cit este in stare semi lichida sa scufund un caiac pina la partea de sus in sapa .cind incepe sa" traga" sapa scot caiacul .TOt la fel fac si cu partea de sus si obtin matrita . Duoa carre din ghips si armatura fibra de sticla (plasa) de la termosisteme ,si poate si ceva fier ,capitonez interiorul matrite .Peretele sa aiba cel putin 8 cm in gosime cu armatura in el ar trebui sa tina .Dupa ce am caiacul de ghips pot sa laminez stratificat furnir pe el si matisat cu ceva elastic cea ce nu-i cea mai buna idee .Sau sa fac si o presa din teava de fier cu diametru corespunzator cu cea a barcii , blind la capete ,alamit un ventil de raba pe una dintre capace ( cea care este demontabila) si cu pompa pot sa bag presiune in teava . Cam scump .A doua idee ar fi :din prelata de tir sa facun tub gonlfabil si sa bag caiacul in ea .Bine de stiut cit rezista prelata la presiune?Astept idei si de ceilalti poate gasim solutii si ieftine si bune . Va lascu bine un vikend placut (pentru ca nu pot iesi pe apa ma duc sa trag cu arcul , alt hobi)
 
matritza

aleb,
nu complica matrita cu sapa, ajunge sa pui diect gips, se usca repede si dca armezi cu tifon sau plasa de la termoizolatii e foarte tare.(eu am facut o matritza din gips pt o casca de motociclist genul acela de razbooi din aluminiu ca sa=mi pot reproduce apoi din fibra o casca faina acum am si materiale pt a o face deci cum termin cu kaiacul voi face si o casca moto).

ideal esta sa ai 2 matrice pt o piesa forma negativa si forma pozitiva, intre care se preseaza furnirul... daca straturile de furnir le lipesti cu rasina sintetica cred ca nu ai avea probleme cu el, dar foarte multa munca sa faci cele 2 matrite pt fiecare parte, chiar daca nu te costa mult in bani, dar e foarte dificil de lucrat....
de aceea eu m-am gadit sa folosesc barca adevarata ca matritzam si apoi sa o interesc cu fibra de sticla pe interior unde nu se prea vede si totusi fibra o va rigidiza ca lumea, acuma fiecare incearca cu ideea lui, de asta-i frumos sa construiesti, ca pot fi facute lucrurile in multe feluri
 
posta

am pus "scrisoarea" dar crede-ma la 3 oficii postale am fost pt ca erau randuri neterminate si se lucra cu viteza melcului, dar misiune indeplinita :noroc:
daca mai ai ceva dubii sau doresti poze am sa-ti stau la dispozitie ma contactezi telefonic ;)

:titanic:
 
Salut Ahilesz ,am primit planul si simbata fiind o vreme superba am si taiat "coastele" si acum ma gandesc cum sa le montez pe o stinghie de lemn sa pot incepe constructia.Mersi mult
 
Caiac de viteza

Ca sa nu mai incep alt thread,pentru cei care stau mai bine la buzunare sau pentru un club sportiv,caiac de competitie din carbon-kevlar pe ibei germania de 5,2m lungime si 46cm latime.Greutate 13kg.Pret 1300€.Nou costa 2700.
 

Atașamente

  • Caiac1.jpg
    Caiac1.jpg
    77.2 KB · Vizualizări: 105
  • Caiac2.jpg
    Caiac2.jpg
    113.8 KB · Vizualizări: 124
  • Caiac3.jpg
    Caiac3.jpg
    60.8 KB · Vizualizări: 105
  • Caiac4.jpg
    Caiac4.jpg
    84.6 KB · Vizualizări: 99
Ca sa nu mai incep alt thread,pentru cei care stau mai bine la buzunare sau pentru un club sportiv,caiac de competitie din carbon-kevlar pe ibei germania de 5,2m lungime si 46cm latime.Greutate 13kg.Pret 1300€.Nou costa 2700.

modelul asta de plastex a avut ghinionul sa fie repede depasit de noile generatii de NELO care la mana a doua se vand tot cu banii astia, cred ca cel care a lansat licitatia va ramane cu ea, sau o va da mult sub banii astia.
 
Din pacate nu am putut continua proiectul cu caiacul , dar nu inseamna ca am renuntat la el , dar datorita unui sir de evenimente rele si foarte rele (probleme de sanatate , deces in familie etc.)nu am putut continua .Acum ca apele sau mai asezat am revenit asupra constructiei. O intrebare as pune vreau sa fac caiacul din lemn si acoperit cu fibra de sticla , dar am observat ca stinghiile de lemn au pe muchii profilatii care se inbina una in alta . Oare daca il fac cu stinghii de pin cumparate de la Praktiker care au muchiile drepte va tine ?Daca nu tine atunci cum sa fac profilatiille in canturile stinghiilor ?
 
Salut si speram sa depasesti cu bine problemele pe care spui ca le-ai avut. Bordajul se poate face si din sipci rectangulare in sectiune. O sa fie mai grea alinierea uneia cu cealalta, dar poti folosi niste sipcute prinse cu holzsuruburi pe ambele parti ale bordajului, care sa le tina pe pozitie. Dupa terminarea lipirii, urmeaza chituirea rosturilor cu chit din epoxy ingrosat cu talc sau alt adaos. Urmeaza slefuirea, apoi aplicarea unei fibre subtiri cu epoxy la exterior si interior. Daca se lucreaza bine, iese un corp foarte solid, fara a fi nevoie de profilarea initiala a sipcilor pentru bordaj. Spune-ne te rog ce dimensiuni in sectiune vor avea sipcutele de bordaj, fiindca pana la urma un caiac nu e altceva decat un navomodel mai lung :).
 
am observat ca stinghiile de lemn au pe muchii profilatii care se inbina una in alta . Oare daca il fac cu stinghii de pin cumparate de la Praktiker care au muchiile drepte va tine ?Daca nu tine atunci cum sa fac profilatiille in canturile stinghiilor ?
Vezi aici: http://www.guillemot-kayaks.com/gui...strip_built_construction/cove_and_bead_strips
Poti sa iei la rindea un pic canturile sa se aseze mai bine, sau sa profilezi marginile cu un router sau o freza (ar trebui sa poti rezolva la un atelier de tamplarie).
 
Dimensiunile la sipci sunt 5mm grosime , 30 mm latime si 2000 mm lungime . Am vazut varianta spusa de tine Vali dar dispun si de capsator si ma gideam sa fixez sipcile una cite una si capsate de bordaj , iar dupa ce se lipesc bine sa extrag capsele ca sa pot chitui si finisa , ce zici care varianta este mai buna ? Eu nu am facut nici asa nici cum ai spus tu deci nu stiu care solutie este mai practica sau mai buna . Referitor la canturi asa o sa fac , o sa le pasuiesc cu rindeaua sa se potriveasca mai bine .
 

Back
Sus