plan de caiac viteza ?

La grosimea de 5 mm latimea de 30 e cam mare, si chiar daca e mai multa munca, eu as fi taiat sipca in 2 bucati de vreo 14 mm latime (asta depinde de grosimea panzei de circular). In cazul asta, sipcile se vor pasui si fara a fi nevoie sa le profilezi la rindea, fiindca e mult de munca sa iei fiecare sipca la profilat. Dupa scoaterea capselor, poti chitui, slefui si apoi aplica fibra fara sa scoti corpul de pe sabloane, ca sa fie gata rigidizat cand scoti sabloanele, urmand sa dai fibra si pe interior. Daca poti, pune o poza cu planul de forme transversal, sa-ti vedem si noi viitoarea jucarie :).
 
Caiacul de viteza este cel de competitie. La orice club de caiac gasesti asa ceva . E o forma muuult studiata.
Dar nu cred ca asa ceva iti doresti. Nu poti sta in el pe loc. Te intorci cu capu-n jos instantaneu. Poate un ,,slalom" sa-ti convina.
Este un pic mai lat cam cu 20 cm.si are ciocurile in sus (nu in apa). Poti schimba directia usor.
 
Planuri pentru Kaiac de competitii

Salut,

Redeschid acest topic in speranta ca pot sa fac rost de un plan pentru un Kaiac viteza in genul celor de la Nelo.

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu dorinta mea ?

Multumesc !
 
Este in regula,multumes pt sfaturi. Idea mea este sa imi construiesc singur un caiac de la a la z,alta problema este ca eu o sa merg mai mult pe Olt undeva in jud Covasna..Acum nu stiu daca Wood Duck-ul 12 este potrivit pt raul Olt? Ce as mai dori eu sa obtin este faptul sa pot avansa si in amonte,pt a putea face mici expeditii fara recuperari cu masina sau ceva de genul.
Ma gandesc ca Wood Duck-ul este usor de construit si este si fain..incerc acum sa gasesc cate planuri pt constructie.Cei de la Clc nu mi-au raspuns la mail, in care i-am intrebat daca imi pot trimite planurile in format pdf,ca sa pot scapa de siping cost..
Multumesc pt indrumari. numai bine!
Nu uit sa precizez ca sunt incepator cu diploma :))
 
Ultima editare:

Back
Sus