plan de caiac viteza ?

Salutare>Pun si eu o intrebare , are cineva plan de caiac viteza ? Doresc sa fac unul dar nu am planuri si vad ca toata lumea este preocupata de caiac de agrement si nu am gasit nimic de caiacele de viteza .
 
aleb, nu cunosc foarte bine treaba cu planurile, dar sincer nu cred ca pentru cele de viteza sunt planuri online. Cauta totusi site-urile celor care fac si vand kaiace de viteza: nelo(protugalia), hody(ungaria), plastex(polonia), vajda(don't know), epic(america), struer(danemarca) si poate poate au un plan doua la preview. Daca gasesti sa ne zici si noua, daca nu ma ofer eu sa-ti pun la dispozite si sa masori orice barca vrei din hangarul clubului meu de la Herastrau.
Si pana la urma nu ai nevoie de plan, iei cotele de la unul care iti place si iti faci ce curbe si planuri vrei tu.
 
pai tocmai asta-i problema ,nu am la indemina un caiac ca sa ai copiez forma.Daca ai asa ceva m-ar ajuta enorm ,am nevoia doar de vreo 8 "coaste" si restul e manopera.
 
de sambata ma mut in herastrau, ca am incheiat antrenamentul pentru forta in sala si sunt gata sa ies pe gheata:D
Te astept oricand, uite numarul meu 0720107529, asta daca esti din bucuresti sau vrei sa vi pana aici. Daca esti printr-un oras care are club de kaiac vorbesc eu la orice club si sigur te vor lasa sa masori un kaiac.
Am vreo 60 de barci in hangar, vreo 5 modele de kaiac de unu, cateva modele de kaiac de 2 si canoe de toate natiile.
 
pai tocmai asta-i problema ,nu am la indemina un caiac ca sa ai copiez forma.Daca ai asa ceva m-ar ajuta enorm ,am nevoia doar de vreo 8 "coaste" si restul e manopera.

salut "vitezistule" eu am la dispozitie o barca de viteza faina, hody orca (modelul cu care a castigat holman la olimpiada din 2000), eventual as putea lua niste "amprente de pe el... daca ai nevoie doar de 8 coaste cred ca se poate rezolva foarte usor, dar nu stiu cum as putea digitaliza informatia pt tine eventual poza cu un liniar aflat in cardu ca sa ai idee despre marime, sau direct coastele nevative pe care le obtin sa le trimit prin posta....
spune si tu cum vrei sa construiesti barca ca multi deaici pot sa-ti dea idei bune (si mie mi-au dat)
:noroc:
p.s. sunt in satu mare
 
Iar modelul Hody Ocra,ce dimensiuni are (lungime ,latime),asa ca sa-mi fac si eu o ideie,ca n-am avut de a face cu aceasta clasa ,performanta dealtfel .
Succes in ceea ce faci:noroc:
 
Daca esti printr-un oras care are club de kaiac vorbesc eu la orice club si sigur te vor lasa sa masori un kaiac.
Mda, cred k sunt singurul lotsaholic care se citeaza pe el insusi, dar vroiam sa fac public faptul ca am puteri paranormale; nu am vorbit cu rajmond(ahilez) si el deja a simtit ca vroiam sa apelez la el daca erai din zona maramures.
Muahahahaha.
Am descoperit o faza, gods de la metallica simt barcaholic, cel putin versurile de la Whenever I may roam imi zic ca asa e.

And the sea becomes my bride
I have stripped of all but pride
So in her I do confide
And she keeps me satisfied
Gives me all I need.
...........
Under wandering stars I've grown
By myself but not alone
I ASK NO ONE
............
Carved upon my stone
My body lies, but still I roam.
Yeah Yeah
de fapt toata s-ar potrivi, dar nu e cenaclu acilea.
 
Iar modelul Hody Ocra,ce dimensiuni are (lungime ,latime),asa ca sa-mi fac si eu o ideie,ca n-am avut de a face cu aceasta clasa ,performanta dealtfel .
Succes in ceea ce faci:noroc:

sa;utare,
barcile de viteza din competitile de kaiac sunt aproape standarde au lungimea si greutatea determinata, adica 5,20m si 12 kg(cel putin) nu au voie sa aiba concavitatim cam atat..... foarte multe modele si feluri exista am sa pun cateva poze cu orca mea sa vedeti cam cum stau lucrurile, si nu uitati este un design din anul 2000 care inca face fata la concurenta

(latimea este de 42 cm in cel mai lat punc la scaun ,dar asta nu mai apartine de reugulament)
 

Atașamente

  • IMG_0536.jpg
    IMG_0536.jpg
    55.5 KB · Vizualizări: 151
  • IMG_0572.jpg
    IMG_0572.jpg
    42 KB · Vizualizări: 167
  • IMG_0624.JPG
    IMG_0624.JPG
    93.8 KB · Vizualizări: 126
  • IMG_0625.JPG
    IMG_0625.JPG
    116.1 KB · Vizualizări: 133
  • DSCF1689.jpg
    DSCF1689.jpg
    75.9 KB · Vizualizări: 162
  • Kép153.jpg
    Kép153.jpg
    89 KB · Vizualizări: 149
  • Kép166.jpg
    Kép166.jpg
    67.2 KB · Vizualizări: 307
rajmondu, ceapa ta, pui poze cu mine in chiloti?
adik si eu am cautat aseara pozele de la bascov sa o pun tocmai pe aia, dar nu am gasit-o.:titanic:
 
Salut Akilesz , daca ai putea sa iei amprenta la orca ta ar fii super .Parerea mea ai putea sa le pui pe hirtie si sa le trimiti prin posta daca nu te deranjez . Vreau sa il construiesc din lemn . Eu am facut caiac inainte de "89 , amfost si in lotul de juniori din Orsova si am avut ocazia sa concurez si pe caiac din lemn de mahon , barci care erau de top la vremea aceea . Dupa care incet au disparut si au venit cele de fibra pt ca erau mai ieftine.De atunci am vrut sa fac un caiac de lemn dar nu afost sa fie .Acum insa a venit timpul si pt asta , singura problema va fi latimea mea comparativ cu ceea a barcii. HA HA HA :titanic:
 
Salut Akilesz , daca ai putea sa iei amprenta la orca ta ar fii super .Parerea mea ai putea sa le pui pe hirtie si sa le trimiti prin posta daca nu te deranjez . Vreau sa il construiesc din lemn . Eu am facut caiac inainte de "89 , amfost si in lotul de juniori din Orsova si am avut ocazia sa concurez si pe caiac din lemn de mahon , barci care erau de top la vremea aceea . Dupa care incet au disparut si au venit cele de fibra pt ca erau mai ieftine.De atunci am vrut sa fac un caiac de lemn dar nu afost sa fie .Acum insa a venit timpul si pt asta , singura problema va fi latimea mea comparativ cu ceea a barcii. HA HA HA :titanic:

salutare!!
ma bucur ca se afla si alti "vitezisti" pe forumul asta inafara de bogdan si mine, cu mare placere am sa fac niste sectiuni, dar va trebui sa ai un pic de rabdare ca e vremea nasoala si din pacate in garaj unde-mi tin barca este dezordine asa mare incat nu pot lucra deocamdata, dar o sa fac oricum ordine si cand ma pot desfasura voi face sectiunile dorite de tine:sail:
referitor la barcile de lemn....mda sunt superbe, si eu am mai concurat pe cate una nun stiu daca ai vazut ce au scos astia de la struer kayaks din danemarca forme noi moderne si in acelasi timp frumoase ca un mobilier de lux.bogdan este mare admirator a tot ce pluteste si este de lemn:D
uite cum arata un struer nou nout http://www.struerkajak.com/Webshop/Gruppevisning-kajakker.aspx?ProductID=PROD131
http://www.struerkajak.com/International-site/Order-now/Gruppevisning.aspx?ProductID=PROD131

apropo daca latimea ta nu intra in cei 40 cm ai unui kaiac de viteza ce faci..?? tot construiest kaiacul si te pui pe treaba, sau ar mai fi o alta solutie faci un kaiac mai lat ca cel de curse, dar mai ingust ca cele de agrement???este un model tare fain de agrement dar e foarte ingusta pax 20 e chiar sexi deareptul, buna si pe mare ;)
http://www.clcboats.com/shop/boats/kayak-kits/pax-20-fast-racing-kayak-kit.html
 
DAAA , asta e ,caiacul struer superb , 11 kg , lemn, elegant. Fara cuvinte trebuie sa il fac , musai .Vad ca au si chit de vinzare dar parerea mea nu se justifica pretul .Daca calculam materialele cu tot cu fibra de sticla nu stiu daca ajunge la 100 -150 $ . Asta e ,nu ma las pina nu il fac .Orice informatie e bine venita .
 
placajul okoume e pe la 2 mil bucata si nu poti sa faci asa ceva fara sa folosesti macar 2 foi . Intr-adevar daca produci in serie e posibil din 4 bucati sa faci 3 caiace dar nu la lungimea de 5,2 m , poate ceva mai scurte ca un placaj nu are decat 2,5 m lungime . Problema e la epoxy , nu cred ca poti sa consumi sub 2 kg si asta doar daca laminezi , daca pui si fibra urca mai mult .
 
struer

placajul okoume e pe la 2 mil bucata si nu poti sa faci asa ceva fara sa folosesti macar 2 foi . Intr-adevar daca produci in serie e posibil din 4 bucati sa faci 3 caiace dar nu la lungimea de 5,2 m , poate ceva mai scurte ca un placaj nu are decat 2,5 m lungime . Problema e la epoxy , nu cred ca poti sa consumi sub 2 kg si asta doar daca laminezi , daca pui si fibra urca mai mult .

struer face barcile alea superbe prin suprapunerea straturilor de mahon una incrucisata pe cealalta, se pun vreo 4-5 straturi, depinde in care parte a barcii se lucreaza, toate sunt imbinate perfect, lipite mai nou cu epoxy nici urma de fibra de sticla nicaieri, toata smecheria se pune iintr-o matritza cred ca matrita are 2 parti pt a presa straturile una pe alta. e o tehnologie complicata dar da rezultate extraordinare :)

baietii deacolo lucreaza din placere, adica cel putin asa se vede pe fetele lor(eu as lucra si pe gratis acolo)
:titanic:
 
Ultima editare:
DAAA , asta e ,caiacul struer superb , 11 kg , lemn, elegant. Fara cuvinte trebuie sa il fac , musai .Vad ca au si chit de vinzare dar parerea mea nu se justifica pretul .Daca calculam materialele cu tot cu fibra de sticla nu stiu daca ajunge la 100 -150 $ . Asta e ,nu ma las pina nu il fac .Orice informatie e bine venita .


ce tehnologie vrei sa folosesti..??? nu sunt sigur ca treba aia cu stich & glue din placaj vrei, oricum e complicat, sunt curios ca si eu aveam in cap o tehnologie pt afabricarea unei barci de lemn.....deci doresc sa confrunt ideile:D

chitul era de la o alta firma, pax 20, ala care ti l-am propus eventual sa-l faci daca nu vrreu neaparat kaiac de viteza, dar te inteleg pe deplin de ce vreei sa construiesti unul de viteza :noroc:
 
Ultima editare:
ma scuzati ca ma bag, dar am vazut filmul de la struer mai demult si ei pentru constructia barcii nu folosesc nici stitch nici strip. Ei adauga 5 straturi de furnir de mahon si altul, dar nu mai retin numele, orientate alternativ cand in lungimea barcii cand transversal cu barca pe un calapod de forma barcii, lipesc, preseaza usuca si apoi alt strat(din fasii mai mici). Daca gasesc filmuletul il pun pe youtube?
 
Chiar te rugam Bogdan sa pui filmuletul. Tehnica asta se numeste cold molded si e cea mai laborioasa, dar si cea mai pretioasa varianta de constructie din lemn. Mai exista varianta constructiei din placaj aviatic mulat pe forme conice, adaptate pentru curbarea pe o singura directie. Am avut eu un asemenea caiac din placaj aviatic, colegii caiacisti sigur stiu despre ce e vorba, si cred ca ar fi si asta o varianta buna de constructie, gasindu-se placaj de mesteacan "de avioane" :D in oferta Holver. Important e planul de forme, sa se preteze la mularea pe suprafete conice.
 
Chiar te rugam Bogdan sa pui filmuletul. Tehnica asta se numeste cold molded si e cea mai laborioasa, dar si cea mai pretioasa varianta de constructie din lemn. Mai exista varianta constructiei din placaj aviatic mulat pe forme conice, adaptate pentru curbarea pe o singura directie. Am avut eu un asemenea caiac din placaj aviatic, colegii caiacisti sigur stiu despre ce e vorba, si cred ca ar fi si asta o varianta buna de constructie, gasindu-se placaj de mesteacan "de avioane" :D in oferta Holver. Important e planul de forme, sa se preteze la mularea pe suprafete conice.

http://www.youtube.com/watch?v=SFTNW-ak3go&feature=channel

daca deschizi la videourile utilizatorului
care a pus filmuletul asta, gasesti tot filmul(nu stiu de ce l-a pus divizat??)

P.S. si bogdan a dat intre timp upload la filmul intreg, pe maine se incarca si va posta si linkul :noroc:
 
Ultima editare:
P.S. si bogdan a dat intre timp upload la filmul intreg, pe maine se incarca si va posta si linkul

Azi dimineata am gasit ca youtube mi-a dat eroare, cred k din cauza ca filmul este prea mare are 20 minute si 750Mb. Il pun azi cand vin de la antrenament pe transfer.ro si pun link-ul aici. :(
 
Pai baietii astia lucreaza cu furnir .!! Pai eu faceam machete de caiace cu tehnica asta . Am avut sculptat din lemn forma caiacului aprox 40 cm , inmuiam furnirul in apa calda il puneam pe forma illegam strins cu ata si il lasam la uscat . Dupa cateva zile taiam ata inbinam partea de sus cu cea de jos ( nu inainte sa pun palonierul si cirma ) lac si era gata . Din pacate nu mai am nici o bucata sa il fi prezentat . Pt a imita caiacul struer ma gindeam sa folosesc fisii de placaj taiate la circa 2 cm si puse una linga alta ca sa pot reproduce cit nai bine rotunjimile barcii , slefiut , fibra si cam atit.
 

Back
Sus