De unde o open boat/yola. Merita?

Salutare
Ma bate gandul sa-mi iau pentr inceput un dinghies sau un open boat, o yola, pentru invatat navigatie si manevra navei cu panze. Nu cred ca e bine sa trec pe ceva mai mare pentru inceput. Eu sunt din Focsani si cel mai apropae lac pentru navigatie sunt barajele de acumulare de pe Siret , Bistrita(bacau) sau Bucuresti.
As vrea un sfat de la voi? spre ce sa ma orientez? Cum sa procedez? Vara trecuta am fost in Olanda, dar nu pentru barci, am experienta drumurilor in Germania, Olanda, as putea sa cu,par de acolo ceva. Nici nu sunt dipus sa dau mai mult de 600-700 euro..
De ce o barca? Pai am fost cam 50 de zile pe bricul Mircea, numai in Marea Negra, e drept ca deatunci nu am mai navigat, deci nici experienta nu am. Cine stie cum se naviga pe lacurile astea de acumulare?
Astept un sfat de la voi/ Oricum nu ma sfatuiti sa iau ceva mai mare. Pentru inceput o yola e suficnet pentru mine si familia mea.
Va multumesc
 
Salut barcagiule si bine ai venit :). Parerea mea e ca D4 este cea mai buna alegere pentru ceea ce vrei tu, poti sa ti-o construiesti singur, sau poate gasesti un forumist care se angajeaza sa ti-o faca in caz ca nu vrei s-o faci tu. Barca e foarte usoara, foarte frumoasa, fiind din lemn natur, se comporta excelent pe apa, se transporta pe portbagaj, si e necostisitoare de construit. Mai multe detalii si poze gasesti aici: http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=211 . Mult succes :).
 
Bineinteles ca merge pe lacuri de baraj, ca dealtfel pe orice lac cu ceva vant. Am inteles, vrei ceva mai "sexos" :), in genul lui Argie 15 a lui Dix. Daca ti-o aduci din Olanda, s-ar putea totusi sa sari de mia de coco incluzand drumul. Are cineva in Galati asa ceva, fosta iola a lui Mihai, e completa, dar trebuie renovata. Pot sa-l intreb pe proprietar, eu voiam mai demult sa bat o matrita si sa-mi fac o barca dupa ea. Asta este tipul de barca, surprinsa pe Siutghiol asta vara:
 

Atașamente

  • DSCF8472.jpg
    DSCF8472.jpg
    82.8 KB · Vizualizări: 123
  • DSCF8473.jpg
    DSCF8473.jpg
    77.3 KB · Vizualizări: 141
Yola

Mai are si Mishu al meu o Yola, sa il intreb daca o vinde si sa ii zic sa dea niscai poze. Da e cam najpa cu velele la ea, parca asa imi amintesc. Noi vroiam sa o punem pe Herastrau sa ne dam cu ea cand nu ajungem la Alexandra :))
Hai ca revin cu amanunte.
 
peste 1000 euro

Da transportul cam 250 euro si barca intre 300-750 depinde de starea ei, asta din ce scrie pe situri la ei. Plus alte cheltuieli, se duce oricum. De aici din tara depinde de pretul si de starea ei, oricum merita vazute. Nu stiu daca e o mutare gresita o barca gen Yola dar pentru inceput, avand in vedere ca si in strainatate aceste dinghies sailer sunt destul de folosite pentru o plimbare pe lac si pentru incepatori in arta navigatiei. Ma insel cumva?
Va multumesc
Cu stima
Silviu, Focsani
 
yola

Mishu e chitros, nu mai vinde Yola, cica ne dam cu ea pe Herastrau inafara orelor de program :))
Sigur o sa ii rupem velele ca sunt obosite, da ii facem altele :)
 
De aici din tara depinde de pretul si de starea ei, oricum merita vazute. Nu stiu daca e o mutare gresita o barca gen Yola dar pentru inceput, avand in vedere ca si in strainatate aceste dinghies sailer sunt destul de folosite pentru o plimbare pe lac si pentru incepatori in arta navigatiei. Ma insel cumva?
Va multumesc
Cu stima
Silviu, Focsani
Cred ca iesi mai ieftin daca o iei din tara sau daca ti-o faci singur, plus ca ai alta incredere daca iei de la cineva caruia ulterior ii poti cere socoteala la nevoie. Nu te inseli, iolele de tipul asta sunt user-friendly, au stabilitate de forma buna, sunt nescufundabile, si in plus au acelasi greement ca un iaht conventional, deci inveti din prima manevrele specifice. Afara lumea se da mult cu ele pe mare, deci pe lac cu atat mai mult sunt in elementul lor. Am sa-l caut pe amicul cu iola, sa vedem ce zice, daca nu, si mai buna ar fi una noua, din fibra simpla, sau mai bine okoume si epoxy, chestie mult mai eleganta :).
 
vali daca ai face tu o iola noua din okume si epoxy cat ai cere pe ea si cat ar dura daca ai avea timp?
dar un kaiac?:D
 
Salut Bogdan, crezi in telepatie :)? Acum exact la un caiac lucrez, stai sa vedem intai cum iese si cata munca imi solicita, oricum eu sunt un braconier rezonabil :p, discutam la momentul potrivit aspectul pecuniar ;).
 
Yola pe mare

Da, am observat ca ei merg mult si pe mare cu yola, dar cred ca atunci cand marea e linistita. Cred a diferenta intre una din tara si una din Olanda, la pret nu e foarte mare, in schimb, s-ar putea sa ma insel, totusi olandezii au o traditie, au magazine cu acesorii si daca o iau cu proba nu prea vad ce probleme ar fi. A si daca tot am mentionat, ce probleme pot fi la aceste yole. Incepand cu 1 martie am concediu si e posibil sa plec pana in Olanda cu Clio Symbol, diesel, consum f mic, acu mi-a venit ideea , daca e cinvea sa mearga cu mine pana acolo intr-o plimbare si la cumparaturi, cred ca 100 de euro, ar fi bine pt mine cat si pentru el. Cine e interesant ar putea sa lase un mesaj, in doi conduce si el.
Cu stima
 
@ignatescu - ai luat ceva pina la urma? ma intereseaza si pe mine ceva de genul asta, am si deschis un topic separat fiindca nu stiam de al tau.
ca idee generala cred ca cel mai bine sa sa poti tine barca undeva pe apa, daca e sa te cari cu ea pe masina pina la lac, sa o dai jos, pus pe apa, etc, e prea mare bataia de cap si o sa te dai prea putin. eu ma gandeam la snagov insa nu mai sint asa de sigur, fiindca parcarea barcii e foarte scumpa si se pare ca nici vantul nu e grozav pentru o iola, din cauza padurilor care inconjoara lacul... inca studiez problema.
 
nu am luat inca,cu criza asta, am alte prioritati, dar nu am renuntat, ma uit mereu pe siteuti de vanzari barci,in special pe cele din Olanda si Anglia, nu sunt scumpe , ceea ce vreau eu, la inceput vreau ceva modest. Inca nu stiu daca lacurile de acumulare de pe cursul raurilor este propice pentru navigatia cu vele, avand in vedere curentii. Se pare ca pe aceste lacuri curentii nu sunt asa de puternici ca atunci cand pe rau nu ar fi baraj, deci sunt curenti dar mici si nu cred ca ar impiedica navigatia cu vele, cel mai bine este sa probez direct si asta voi face, dar imi trebuie cam 1000 de euro. Deci daca stie cineva cum se naviga in astfel de ape, sa ne spuna, va multumesc
 

Back
Sus