Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Topic: Flotor pentru kaiac si reparatii padele

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Procentajul de intaritor se alege dupa reteta data de firma producatoare.De aceea e bine sa se lucreze intotdeauna cu produse de la aceeasi firma producatoare si sa nu se amestece cu produse de la alte firme.Proprietatile rasinii pot sa difere de la firma la firma.
    Daca iei reteta data de Polydis atunci procentajul volumetric de intaritor ar fi de 30%.Deci daca iei 100ml de rasina in seringa adaugi la el 30ml de intaritor.Daca iei 150ml de rasina,adaugi 45ml intaritor s.a.m.d.
    A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
    Deunazi desfac o conserva de sardine,inauntru plin de ulei si pesti morti.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    147

Pentru rasina polydis proportiile nu sint volumetrice. sint 100g de rasina la 30g de intaritor. dat fiind ca diferenta de densitate e destul de mare nu e chiar acelasi lucru...
    eu folosesc un cintar digital de bucatarie "imprumutat" de la un prieten care are copil :-)

azi am ajuns la Holver, dupa multe rataciri prin zona. Ma hotarasem deja sa abandonez si am intrat la Bricostore, nu aveau placaj si am zis sa intreb daca stie cineva unde e Holver, m-au ajutat angajatii de la bricostore . La Holver toate foarte frumoase, parcarea de clienti goala, m-am pus in mijloc am intrat si am intrebat daca nu au showroom ceva, m-a condus o domnisoara foarte draguta si plina de solicitudine (icre nu prea avea) mi-a aratat tot ce am intrebat eu, apoi ne-a mai ajutat si un tanar cu specificatii pentru placaje. Am luat o oferta si urmatoarele vesti: se poate lua si cate o placa, inca e nevoie de actele unei firme dar de luni vor avea si o casa de marcat si mi s-au parut foarte dispusi la vanzare(contrar parerilor pe care le-am citit mai demult pe forum).
    Acum caut si eu un sfat: au ceiba de 4mm, mie i-au aratat unul de 8mm si era extraordinar de flexibil, oare isi poate tine forma un kaiac din ceiba asta? Mai au okume de 4mm printre alte grosimi si placaj de plop calitate B/B tot de 4mm care arata foarte bine, o fi putin mai scump dar placajul de exterior de la dedeman era foarte urat si nu sunt sigur ca se va indoi cat cred eu ca cere un kaiac. Ce ziceti sa iau?
    PS: Daca vreti si preturi la diferite placaje, furniruri si cherestea de diferite esente autohtone si exotice dati un reply si caut in oferta.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Eu eram unu din nemultumiti . Pune .pdf sa vedem ce s-a mai schimbat .

Quote Originally Posted by Shotgun View Post
    Eu eram unu din nemultumiti . Pune .pdf sa vedem ce s-a mai schimbat .
    nu am decat niste foi cu preturile si nu am nici vreun scanner functional prin preajma. Am selectat dintre placaje ce pare mai interesant si am pus in notepadul asta.
    Attached Files Attached Files

6.  

Default Rulmenti unidirectionali pentru ergometru

salut la toti barcaholicii din sala,
    numai incep un nou thread pentru o problema atat de ingusta cum ar fi realizarea unui simulator pentru vaslit.

Am de mai multa vreme in cap sa realizez un model propriu de ergometru pentru vaslit, intrucat orice solutie de achizitionat este foarte scumpa. Astfel, primul lucru de care m-am lovit in procesul de imaginare al ergometrului(in acelasi timp piesa cea mai importanta de la ergometrele comerciale) este rulmentul unidirectional. In Romania nu am gasit, decat sa adaptez butucul cu pinioane de la o bicicleta, acesta avand inconvenientul ca este foarte galagios si nu cupleaza imediat, are un pas mort destul de amplu, iar pe net am gasit dupa cautari in engleza numai la chinezi. Pana sa recurg la varianta cu aducerea din china a unui numar mic de rulmenti din astia, as apela la membrii care au cunostinte de germana sau cunostinte tehnice avansate pentru a nimeri prin apropiere un producator/comerciant ceva.
    Eu am gasit termenii unidirectional bearing, silent clutch.
    Rulmentul asta trebuie sa angreneze un ax intr-o directie iar in cealalta sa mearga liber, sau altfel spus intr-o parte sa ramana blocat si in cealalta sa se poata roti. Nu conteaza asa mult dimensiunile.

asta este unul din modelele de ergometre comerciale si la asta se folosesc:

[YOUTUBE]x0SEMSsDukU[/YOUTUBE]

Fac si eu ca Robin Hood tie ti-e foame, eu iti aduc flori
    am gasit o comparatie intre modele de ergometre facute de AOK in germania. unele sunt chiar ieftine au date caracteristici detaliat

Checkliste: Rudergeräte unter der Lupe

mai caut si rulmentul ce-ar fi sa incerci la Baza de Aprovizionare si Desfacere a Industriei - BADI sau alti furnizzori de rulmenti?
    Last edited by klimm; 3 Dec 2011 at 08:01 PM.

definitia asta m-a pus pe ganduri , respectiv ma intrebam daca ai intrebat despre silent clutch la o pravalie de bike specializata

A roller clutch (or "silent clutch" in Shimano terminology) is a type of freewheel ratchet mechanism which uses cams and rollers instead of pawls. It has been used in some cassettes and internal-gear hubs, notably in the Shimano Nexus and Alfine series.
    In addition to eliminating the annoying "tick-tick-tick" of a pawl-type freewheel, a roller clutch has less slop when drive force is applied to it...drive begins as soon as forward motion of the pedals starts, unlike a pawl-type freewheel which only drives once it has rotated far enough to let the pawls engage the notches of the ratchet ring.
    sau ar fi foarte probabil aici ceea ce cauti.
    Drawn Cup Roller Clutches and Bearing Assemblies

La nemti am gasit doar treburi gata , daca nu gasesti la noi,caut mai adanc dar trebuie sa spui ce model vrei de pe link-ul timken. Timken din cate stiu fabrica in romania chiar daca nu acest model si implicit vei gasi la vanzare orice Timken. Unde vad eu mari probleme, la partea de monitorizare a instalatiei. de asta ti-am trimis primul link sa vezi ce stiu sa faca unele ergometre. lasa-ma sa stiu daca-ti trebuie tradus. AOK este casa de asigurari si sigur recomanda ce trebuie
    tine-ne la curent ca ne facem si noi pe acasa sa optimizam ce se mai poate. Ma si vad pe la 70 de ani, optim pentru marea plecare

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Daca bine imi amintesc la monster truckurile de la automodelisti se folosesc asemenea rulmenti la ce anume nu stiu.Dar ar fi bine sa intrebi singur ca daca e sa se potriveasca cred ca te-ar ajuta cu placere.De intrebat poti intreba aici:
    INFO TEHNIC - Modelism - RHC Forum
    A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
    Deunazi desfac o conserva de sardine,inauntru plin de ulei si pesti morti.

va multumesc dragilor, Levy, klimm si iulian, banuiam eu ca daca strig undeva am mai multe sanse de reusita decat orbecaind dupa sfatul unicului meu neuron reumatic.

Pe forumul de modelism am sa arunc o intrebare. Sa vedem ce iese.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks