club de yachting in Galati

ma framanta si pe mine o problema :

de ce nu se poate infiinta un club de yachting in Galati?

Macar ptr juniori - in loc sa bata pietroaiele si sa se spurce cu manele ar putea sa faca ceva folositor .... !

candva era un club de caiac-canoe pe malul lacului Catusa ... nu stiu ce mai e acum acolo - oricum e un jeg de lac poluat destul de tare, vis-a-vis de Combinatul Siderurgic Sidex.

O locatie faina mi s-ar parea Lacul Brates ... Cat de mare ar putea fi investitia ?

Ma aude oare cineva ?
 
Te intreb eu altceva: care ar fi interesul cuiva sa faca asa ceva, decat profitul? Si ce profit sa scoti de la niste flamanzi ca balaurii care fura banii ma-sii ca sa-si ia telefoane uschite? Crezi ca mai exista fondurile de pe vremuri pentru sporturile tehnico-aplicative, care se dadeau prin CNOP sau UTC?

Si despre Brates, stai linistit ca acum se lupta unii sa puna mana pe el ca sa il jumuleasca de pestele care a mai ramas. Cand traia jegosu de Rusu, administratorul de la plaja, se facuse deja stapan cu japca pe tot Bratesul, pana a intrat in conflict cu Stefan Dimitriu de la Viata Libera, care l-a linistit. Asa ca daca vrei sa te dai pe Brates, vii si iti lasi barca la apa fara sa te bagi in seama cu vreun lake de pe acolo.

Oricum, eu vad viitorul in felul urmator: cine vrea barca, o sa o tina la Dunare sau acasa pe peridoc, si o sa se combine cu alti barcagii la anumite chestii. Asta va fi tot iaht-clubul de la Galati. Ba nu, gresesc, tocmai am vazut un banner YCRR in port la Cocotatu, barul unde se adunau coardele marinarilor :D, asa ca sa fim fericiti, au venit carnatii astia si la noi in oras :eek:
 
Ultima editare:
Daca au nimerit tocmai acolo ... hala sa le fie :) b-)

Apropo ma tot gandesc cat ar putea sa coste oare o bucatica de teren pe malul Siretului ? Daca nu in Galati macar mai in N nu are cum sa fie prea scump ... neh?
 
Ajutor pt club

Daca va hotarati sa faceti cluburi in zona voastra sunt dispus sa va ajut.
Va pot ajuta instruind cativa oameni care sa fie instructori si cativa copii care sa aiba placerea sa se plimbe cu barcutza

Mai pot incerca sa va dau in custodie una doua ambarcatiuni clsa Optimist pentru a putea incepe treaba.

Daca ati avea sprijinul administratiei locale din localitatea respectiva ar fi mai bine pt ca ar usura mult munca voastra.

Astept raspunsul vostru

A.M.
 
Club ...

Va salut
Locuiesc in Focsani , am terminat Academia Navala, e drept sectia de radioelectronica de cand am plecat din marina ma gandesc mereu sa deschid un club de yachting . Pe Siret sunt cateva baraje cu lacuri de acumulare foarte foarte mari ca suprafata. Sincer nu am deocamdata barca pt ca sunt nehotarat si ezit, inca nu am nici certificat pentru condus barci, dar asta nu ar fi o problema, le pot obtine in mod normal fara probleme. Locatii sa spunem pentru un mic debarcader se gasesc pe aceste lacuri de acumulare cu atat mai mult ca voi gasi si sprijin la oficialitatile judetene. Nici Dunarea nu e departe 95 km, asa ca sunt convins ca s-ar gasi multi doritori de yachting.
Pe de alta parte nu stiu caracteristicil navigatiei pe lacuri de acumulare pe cursul raurilor, apa este adanca, suprafata mare , cred ca trebuie sa fim atenti la curentii de apa si vartejurile ce apar.
Cam asta ar fi primul pas , un club mic cu veliere mici, si cursantii vor veni. banii nu sunt o problema in achitionarea oricaruit tip de velierpentru scoala sau chiar si de plmbari pe Dunare, delta si marea Neagra.
Astept propunerile si idele voastre.
Cu stima
Ignatescu Silviu, Focsani
 
Va salut
Locuiesc in Focsani , am terminat Academia Navala, e drept sectia de radioelectronica de cand am plecat din marina ma gandesc mereu sa deschid un club de yachting . Pe Siret sunt cateva baraje cu lacuri de acumulare foarte foarte mari ca suprafata. Sincer nu am deocamdata barca pt ca sunt nehotarat si ezit, inca nu am nici certificat pentru condus barci, dar asta nu ar fi o problema, le pot obtine in mod normal fara probleme. Locatii sa spunem pentru un mic debarcader se gasesc pe aceste lacuri de acumulare cu atat mai mult ca voi gasi si sprijin la oficialitatile judetene. Nici Dunarea nu e departe 95 km, asa ca sunt convins ca s-ar gasi multi doritori de yachting.
Pe de alta parte nu stiu caracteristicil navigatiei pe lacuri de acumulare pe cursul raurilor, apa este adanca, suprafata mare , cred ca trebuie sa fim atenti la curentii de apa si vartejurile ce apar.
Cam asta ar fi primul pas , un club mic cu veliere mici, si cursantii vor veni. banii nu sunt o problema in achitionarea oricaruit tip de velierpentru scoala sau chiar si de plmbari pe Dunare, delta si marea Neagra.
Astept propunerile si idele voastre.
Cu stima
Ignatescu Silviu, Focsani

Felicitari , domnule Ignatescu , pentru intentii .

Cred ca lucurile trebuiesc privite , insa , un pic mai sistematic , ca sa aiba sanse reale sa functioneze , sa nu ramana la stadiul de vis.
Eu cred ca una este sa detineti o barca , sa va bucurati de ea , alta este sa aveti acolo un club de proprietari de mici veliere si sa se bucure cu totii de ele si alta este sa faceti o scoala in care sa invatati pe altii cum e cu plimbarile pe ape dulci sau pe Marea Neagra.

Pe scurt , a le face pe toate intr-una , dintr-o data , eu nu cred ca este posibil , datorita lipsei de experienta , care se castiga in fiecare etapa . Iar pentru a face o scoala de yachting este necesara licentierea cursurilor , ceea ce nu este deloc un lucru simplu .

Insa , dincolo de vorbe , sunt faptele . Prima conditie pentru a va bucura de barci pe apa ar fi sa detineti dumneavoastra singur ( sau in co-proprietate cu 1-2 prieteni ) o ambarcatiune cu vele si sa invatati sa o manevrati cu virtuozitate . Apoi , sa invitati sa " se dea " cu barca pe toti cei pe care ii vedeti alaturi de dumneavoastra in acest demers .

Dintre acestia se vor mai evidentia , sa speram , alti 2-3 pasionati ce isi vor dori barci , isi vor cumpara , probabil , si asa va lua fiinta un club. Asa veti capata experienta privind navigatia in apele locale si experienta in manevrarea barcilor .Cred ca de abia dupa aceea , poate dupa o vara , veti putea vorbi de o scoala sau de un club pentru copii , avand deja si posibilitatea de a crea cadrul in care sa lucreze un instructor specializat.

Daca vi se pare ca acesta ar putea fi un scenariu posibil , pot sa va spun ca am cateva idei despre cum s-ar putea evolua in mod cert in aceasta directie , eu ocupandu-ma de multi ani de acest domeniu. Avem deja in curs astfel de proiecte si in alte orase din Romania . Pot sa va sprijin in legatura cu toate aspectele . Va rog sa ma contactati pe email si voi incerca sa va descriu ceea ce s-ar putea face . Cu stima , Robert Ambrozie
 
Ultima editare:

Back
Sus