cluburi de yachting

Sunt interesat sa discut cu cei care s-au gandit sa faca cluburi de yachting pentru copii (si pentru adulti), sau care au deja cluburi.
 
Club pentru juniori

In clubul nostru (Sønderborg Yacht Club) avem un departament de juniori. Sunt ca. 60 de juniori iar activitatile sunt coordonate de parinti.
Daca ar fi sa scriu foarte scurt ce este necesar pentru a avea un departament de juniori functional as rezuma la un singur cuvant: VOLUNTARI. Este adevarat ca departamentul are si bani, dar acestia sunt in mare parte din surse proprii. Subventia de la comuna este de ca. 1000 - 2000 €/an. Dar marea parte a fondurilor vin din cotizatii, de la sponsori, din organizarea de competitii si activitati conexe. Dar acestea ar fi imposibile fara voluntari care sa se ocupe de colectarea de fonduri, organizarea de activitati, competitii, reparatii,etc.
2dage1.jpg
Unii au barcile proprii dar majoritatea folosesc barcile clubului. "Piesa de rezistenta" sunt iolele Optimist (22 de bucati).
IMG_1319.JPG
Daca vrei sa incepi activitati cu copii, este o idee foarte buna sa ai macar cateva iole optimist. Am citit pe Wikipedia ca 85% din medaliatii de la olipiada de la Beijing sunt fosti "optimisti".
optimist.jpg
Iolele optimist sunt simple, usoare, ieftine. Perfecte pentru copii pana in 15 ani. Se pot folosi pe lacuri de mici dimensiuni.
Se organizeaza concursuri foarte multe si ai posibilitatea sa participi la concursuri internationale, fiind cea mai populara clasa pentru juniori.
junior1.jpg
Cei un pic mai mari au posibilitatea sa foloseasca iolele "Zoom 8" care sunt o tranzitie intre Optimist si iolele mari. La club avem 2 bucati.

Pentru cei mari le punem la dispozitie o flota formata din:
- iole Europa (1 persoana, fosta clasa olimpica in prezent inlocuita de Laser Radial - 4 iole)
- 470 (2 persoane, clasa olimpica, 1 iola)
- iole Feva (2 persoane, 2 iole)
newfeva1.jpg
- 606 (barca cu chila, design suedez dar, interesant, barcile pe care le avem sunt fabricate in DDR in anii '80!)

Chiar daca suna pretentios cu iolele mari, trebuie sa ai in vedere ca peste varsta de "Optimist" de 15 ani, juniorii sunt la pubertate si trebuie sa le oferi ceva "de senzatie", altfel sportul nautic nu va fi atragator pentru ei. De aceea incercam sa diversificam oferta pentru juniorii mari.
De pe la 17-18 ani incep sa foloseasca barci cu chila, sa participe in matchrace,etc.

Daca vrei sa initiezi in mod serios activitati cu copii, spune-mi si imi voi lansa "antenele" sa vad ce posibilitati de sprijin ar fi in directia unor barci optimist. Lacuri ai destule, nu iti fa griji de distanta pana la mare.
 
Ultima editare:
Ar fi extrordinar sa reuseasca cineva sa infiinteze o noua baza nautica pentru copii in Romania . Nu e nevoie doar de barci ( un Optimist nou complet costa circa 3000 Euro ) ci si de o baza in care copii sa se schimbe , de o barca de supraveghere si salvare ( cu motor ) si de cel putin un instructor perseverent si priceput . La Iasi exista un inceput de astfel de baza organizata in curtea unui bun prieten , pe malul lacului Dorobantu , cu cateva barci , dar inca e la stadiul de inceput .
 
Pentru norbyh

Multumesc mult Norbyh. La noi nu se poate face asa usor asa ceva. Autoritatile iti pun bete in roate, nu te ajuta cu nimic. Eu incerc sa fac ceva realizabil, adica sa incep incet. Aici e vorba si de siguranta, pericolul e mare cu copii. Ma gandesc sa fie ceva constructiv. Eu nu pun accent pe competitii. Ma gandesc la latura linistita, in care copii (incepand cred de pe la 10 - 12 ani, ma gandesc) sa invete inot, scufundari, natura, notiuni de supravietuire, navigatie etc. Si nu ma gandesc sa functioneze acel club numai cu copii.

Bineinteles ca este vorba de un ONG, cu mai multe activitati. Iarna teorie si in sezon aplicatii practice. Acum incerc sa pun la punct partea de finantare, care este cea mai grea.
E usor sa faci un club exclusivist (adulti cu posibilitati si copii acestora), sa pui taxe anuale si sa ai un buget care sa-ti permita cateva croaziere si (sau) expeditii pe an. Dar ce faci cu cei care nu au?

Ma gandesc la mine cand eram copil si am citit "Toate panzele sus". Ce mai vise, ani de zile...

M-am gandit ca voi gasi aici pe forum oameni care fac deja in Ro treaba asta, ca si club autorizat si ma pot ajuta cu informatii.

Cred ca vom putea colabora, de altfel poate identificam si ceva fonduri europene. Am sa te caut in particular sa discutam.
 

Back
Sus