Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 31

Topic: Regate organizate de Yacht Club Regal Roman in 2010

Default Regate organizate de Yacht Club Regal Roman in 2010

Am sa incerc sa sintetizez programul regatelor din anul 2010 organizate de Yacht Club Regal Roman la Marea Neagra.
    Attached Files Attached Files

Discutiile legate despre premiile din 2009 si metamofoza YCRR le-am mutat in threadul despre YCRR: http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=142

Default 2010

Ma intrebam referitor la calendarul competitional 2010.
    Noi depunem un efort consistent sa organizam aceste evenimente.
    Mai ales pe praful asta economic din romanica.
    Dupa experienta de anul trecut cand ne-am straduit sa organizam 9 regate, niciodata nu s-a mai intamplat asta in romanica, am ajuns la concluzia ca ne-am tampit de am organizat atatea. Si ne hotarassem sa nu mai "exageram".
    Iata si anul asta o sa organizam 8 regate. Deja 2 celebre as zice eu, Constanta-Sulina-Odessa si Mangalia-Sozopol-Istanbul.
    din punctul meu de vedere, poate deformat de dorintza de a alerga cu vantul in vele, ma intrebam, oare catzi barcaholici sunt interesati de ce facem noi ?
    Si va intreb acum, dragi barcaholici, va intereseaza ?
    Cati dintre voi stitzi despre ce vorbesc ?
    Cati dintre voi si-ar dori sa fie pe un velier in curse ?
    Cati dintre voi ar tresalta de bucurie sa priveasca o procedura de start ?
    Cati dintre voi s-ar bucura la petreceri alaturi de noi de rezultatele obtinute si de bucuria de a simtii vantul alaturi ?

Oare exagerez ?
    Lasa ca ma "coafeaza" adminul daca o fac )

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

din punctul meu de vedere, poate deformat de dorintza de a alerga cu vantul in vele, ma intrebam, oare catzi barcaholici sunt interesati de ce facem noi ?
    Si va intreb acum, dragi barcaholici, va intereseaza ?
    Cati dintre voi stitzi despre ce vorbesc ?
    Cati dintre voi si-ar dori sa fie pe un velier in curse ?
    Cati dintre voi ar tresalta de bucurie sa priveasca o procedura de start ?
    Cati dintre voi s-ar bucura la petreceri alaturi de noi de rezultatele obtinute si de bucuria de a simtii vantul alaturi ?

Intr-adevar ,am auzit despre cuvantul "regatta",am auzit despre Regatte ca ar fi pe la Marea Neagra, sau pe alte ape ...Anul trecut la sfarsitul lunii mai, total nepregatit,am ajuns intr-un echipaj care a adus la Mangalia,de la Balcic, un yacht de 10 m,pentru a participa la o Regatta("complot" aranjat de Vali & X_Petrolist ) ...(Moama mia ce rau de mare m-a palit,cand fara sa stiu ce ma asteapta,am facut "greseala" de a intra in cabina,cand yachtul inainta cu vant de bulina,pe o mare cu valuri cam de 1,5 m) ...

Poate ca nici n-am fost atras de acest fenomen :
    1. n-am acces facil la o barca indiferent daca ar fi proprietatea mea, sau sa fiu inclus si mai ales sa fiu util in acelasi timp,din vreun echipaj (lipsa de antrenament sau experienta, totala) )
    2. Distanta localitatii mele de resedinta, fata de Mare
    3. Incertitudinea financiara, de a putea fi cand vreau, acolo unde vreau ("time is money" )
    4. Habar n-am despre regulamentele de concurs pentru departajare sau clasificare dupa nustiu ce criterii, pentru a sti ce e permis si ce nu ,sau in caz ca ar interveni vreo "egalitate",intre echipaje; (Banuiesc ca e o intreaga teorie si aia destul de profunda.); sau despre tipurile de regatte.
    5. Dezamagirea cand aflu de nustiu ce mize materiale importante puse la bataie, drept premii, care din cauza intereselor (ascunse sau la vedere),se nasc contestatii sau discutii paguboase; se altereaza atmosfera...
    6. Regattele sunt organizate pentru festivitatea de start,sau pentru potul din final ? ) (ca si pasionat de fotografie,prefer Startul)
    7. Regattele astea au caracter de competitii pentru amatori, sau pentru "profesionisti" ?

...cam multe intrebari ,pentru azi
    Last edited by Delafluviu Guzi; 12 Mar 2010 at 09:39 AM.

Domnule Adrian, sunt pasionat de veliere. De regate in afara de tv si internet inca nu am avut ocazia sa asist la una, de participat nici nu visez deocamdata. Sper ca anul acesta sa particip la starul regatelor de la noi. La anul urmeaza sa incep sa fac cursurile pentru brevete si poate un velier micut.
    Cu respect, Cristi

6.  

Default regata

Asa sa ii ramana numele Consulta calendarul de pe barcaholic si daca potzi sa itzi alegi o regata cu inshore, e mai bine, ca altfel, ti se lungeste gatul pana la odessa sau istanbul

Default gutzi

itzi raspund la toate intrebarile despre regatele trecute la o bere

La discutie si la bere m-as infiinta si eu. Da' eu sosesc cu vin ! Rosu.

Default discutzie

Florio, esti oricand binevenit cu sau fara vin....mai bine cu )

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

...De acord ... cu bucuria nerabdarii plus tutun din ala bun !
    Abia astept acea activitate organizata la Galati de YCRR. Sper sa nu am complicatii sau dificultati din cauza viitorului job .
    ...Dar tot ne-om intalni ; vedem noi .
    Ave'nTure !

Page 1 of 4 1234 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks