Barcuta sportiva

M-am hotarat sa incep o constructie de manufactura proprie, cat mai simpla, o barcuta usoara, pentru motor si vasle, cu scopul declarat, in afara de a-mi dovedi "maiestria" (ghilimelele nu sunt degeaba acolo caci desi sunt o fire tehnica lemnul e departe de a conduce orice firisor de curent electric al carui domeniu greu sau usor il practic) de a putea practica sporturi acvatice gen schi de apa cu toate formele, pentru copii mai ales, cu motor mic de pana in 15 CP.
La ce m-am oprit pana acum e 9'6" LITTLE HARRIER MOTOR DORY de la acelasi designer de la care am luat Lynx-ul 14.

Opinii, pareri?
 
Opinii, pareri?

Barca e misto, dimensiune optima pentru carat pe masina, duce motor mare - pana in 20 de cai, si se face usor. In plus, mai sunt 2 foi intregi de placaj de 6 de la Lynx, da' sa vedem cum ai sa le cari pe peridoc :p. Chestia care nu-mi place la planurile Selway-Fisher e ca nu se da nestingul complet, si trebuie sa faci 100 de tumbe pana asezi toate reperele pe placaj in vederea debitarii. In plus, mi se pare prea scump pretul de 55 pounds pentru o covata de 2,9 metri, pe cand cu 95 de parai poti cumpara planurile complete ale unui iaht oceanic de 30', care contin 138 de desene diferite, inclusiv tot ce inseamna instalatii electrice, sanitare, tubulaturi, balustrade, arborada, etc, pana la ultimul surub :eek:.
 
Barca e misto, dimensiune optima pentru carat pe masina, duce motor mare - pana in 20 de cai, si se face usor. In plus, mai sunt 2 foi intregi de placaj de 6 de la Lynx, da' sa vedem cum ai sa le cari pe peridoc :p. Chestia care nu-mi place la planurile Selway-Fisher e ca nu se da nestingul complet, si trebuie sa faci 100 de tumbe pana asezi toate reperele pe placaj in vederea debitarii. In plus, mi se pare prea scump pretul de 55 pounds pentru o covata de 2,9 metri, pe cand cu 95 de parai poti cumpara planurile complete ale unui iaht oceanic de 30', care contin 138 de desene diferite, inclusiv tot ce inseamna instalatii electrice, sanitare, tubulaturi, balustrade, arborada, etc, pana la ultimul surub :eek:.
95 coco pentru toate alea? Seems to me they are practicaly giving it away.
:noroc:
 
Mersi, m-am uitat si la barcuta ruseasca, dar tot asta SFD mi se pare mai aratoasa. Asa ca planurile sunt deja pe drum :)

Foarte bune alea 2 placi de 6 mm, eu aveam de gand sa o fac cu ce gasesc prin Dedeman, placaj de 4 mm + fibra interior si exterior. Asa fac fundul de 6 si lateralele de 4, tot cu fibra bineinteles.
 
95 coco pentru toate alea? Seems to me they are practicaly giving it away.
:noroc:
:eek:t:Omu traieste din construit barci si nu din vandut planuri, planurile le face ca hobby. Totusi, 95 usd costa planurile in format electronic, daca ne uitam la pretul planului pe hartie, costa 700 usd, cam in aceeasi gama de pret ca majoritatea barcilor similare. Eu faceam o simpla comparatie despre cat de mult obtii la o diferenta mica de pret, fata de planul Selway-Fisher.
 
Mersi, m-am uitat si la barcuta ruseasca, dar tot asta SFD mi se pare mai aratoasa. Asa ca planurile sunt deja pe drum :)

Foarte bune alea 2 placi de 6 mm, eu aveam de gand sa o fac cu ce gasesc prin Dedeman, placaj de 4 mm + fibra interior si exterior. Asa fac fundul de 6 si lateralele de 4, tot cu fibra bineinteles.

E bine ca fundul sa fie din placaj marin, acolo vrei nu vrei va fi apa si inauntru si afara :). La borduri si banchete merge si placaj obisnuit, si ca sa nu se ingreuneze mult constructia, ar fi bine de folosit la interior fibra-voal, din-aia subtire, eventual in 2 straturi, de care am dat pe oglinda si banchetele cockpitului la Lynx. Fibra asta protejeaza interiorul de uzura si infiltratia apei, asa ca nu vad nici o problema sa se foloseasca placaj obisnuit la borduri, daca e bine protejat. Cred ca am sa-mi fac si eu o barcuta mica in tehnica asta sandwich, din placaj ordinar :).
 
Planurile au si ajuns, cu eficienta capitalista, dovedita se pare si pe sectorul romanesc. Sunt 2 planse A1, si cateva A4, usor de citit, clare si par exhaustive. Totusi, vorba lui Vali, cam scump pentru niste scanuri ale unui plan original prin 2001, amortizat probabil de mult.

Prin bunavointa aceluiasi Vali am comandat la Polydis rasina si intaritorul, Epiphen 4020, si tesatura de fibra 160 gr/mp.

Totusi parca placajul de 4 mm de la Dedeman e prea subtire, mai ales ca intentionez tractari & stuff, asa ca incep sa caut placaj de 6 mm, normal sau de exterior. Stie cineva o sursa mai usor de folosit? Am sa incerc la atelierele de mobila sa vad ce gasesc sau pot comanda.

Si are deja un nume: Baby (ca e mica pe langa Lynx).

1_baby.jpg
 
Un pic mai buna rezolutia si nu mai era nevoie ca altcineva sa plateasca pentru planuri. ;)
Spor la treaba!
 
Dilema: vad ca nu gasesc placaj de 6 mm, si ma arde sa incep treaba.
Poate cineva sa faca o comparatie placaj - OSB ca rezistenta, usurinta de lucru, si nu in ultimul rand, greutate?

Avem un exemplu chiar aici in forum, D4 din OSB.
 
Am lucrat cu ambele, dar nu incape comparatie intre cele 2.

OSB = conglomerat de aschii lipite cu clei, rezistenta tinde spre 0, la taiere daca musca fierastraul dintr-o aschie se rupe urat

Placaj = straturi de lemn + furnir, mult mai elastic decat OSB, rezistenta mai buna data de structura in straturi

Acum adevarul e ca orice se poate, mai ales daca tragi fibra peste ...
 
Hmm, nu stiu ce sa cred? OSB-ul se lauda ca-i rezistent, tomai datorita orientarii fragmentelor in toate directiile, plus ca-i bun si pentru medii umede cica, tocmai ce-anm citit la Bricostore pe etichete.

Cat despre greutatea specifica? Eu as zice ca placajul e (mult) mai usor, dar n-am date. Un ajutor?
 
care ar fi cel mai potrivit placaj pentru un kaiac mai ingust, adica sa permita indoiri cu raza mai mica?
Si daca il formez pe niste coaste, pe care ulterior vreau sa le scot(sau o parte din ele), isi mai pastreaza forma?
 
Multam! Mai mult decat pretul, care n-are cum sa varieze prea mult, conteaza facilitatea de obtinere. 900 km pentru 5 foi de placaj, nici gand.
 
doua bucati de OSB ,lipite cu epoxi intre ele prin suprapunere ; s-au rupt de nau avut nici o treaba ,au ramas cateva aschii pe una dintre bucatile de OSB ,deci nu as recomanda asa ceva pentru structura de rezistenta a unei barcute!
 
Noa daca a trecut tancul peste ele, plus o bomba de 500 kg, nu-i normal sa se intample asa?
OK OK ... caut placaj.
 
Despre OSB-ul pe care l-am folosit la D4 ,doua buc. de 6 mm si una de 9 mm pot sa va spun ca este luat din Ambient ,am optat pt. acest material ca se incadra la lungime si nu mai trebuia inadit. La taiat am folosit o pinza cu dinti marunti pt. lemn (merge mai incet dar taietura iasa bine). Barca in faza in care se afla (mai trebuie imbracata in fibra) are 35 kg.
 

Back
Sus